Головна

виразність мови

1. виразність кольору
  2. виразність читання

риторичні фігури (Класифікація А. П. Чудінова)

Завдання 1.Розгляньте класифікацію фігур. Доповніть таблицю своїми прикладами.

фігури повтору  1) звуковий повтор: алітерація / асонанс  Грізно гряде градобійних таран на градские межі
 2) смисловий повтор (+ градація)  Вбивати на війні, розстрілювати, мучити, винищувати тисячі, мільйони життів стало подвигом ... (І. С. Соколов-Микитів)
 3) лексичний повтор / повтор однокореневих слів Ніколи не думай про себе, про свої нещастя. Як би не були великі ці нещастя, - завжди пам'ятай: хтось найнещасніші тебе! І ніколи не милуйся своїми нещастями. В цьому і є твердість духу ... (І. С. Соколов-Микитів)
 4) синтаксичний паралелізм Убити одну людину - злочин, карається законом. Вбивати на війні ... - подвиг, заохочується відзнакою (І. С. Соколов-Микитів)
 фігури розташування  1) інверсія (перестановка) Пушкін є явище надзвичайне і, можливо, єдине явище російського духу ... (Н. В. Гоголь)
 2) парцеляції (розчленування цілої структури висловлювання) ХХ! Століття має стати чистим століттям. Століттям моральної чистоти. Століттям чистоти планети. Століттям чистоти космосу (Н. Хаер)
 3) номінативна / інфінітивна ланцюжок Боротися і шукати! Знайти і не здаватися! (В. Каверін) Ніч. Вулиця. Ліхтар. Аптека (А. Блок)
 фігури розташування  4) еліпсис (пропуск елементів в неповному реченні, а також швидка зміна ситуації в реченні) Замість слов'янської словесної і тілесної розбещеності - струнке розпускання квітки на твердому стрижні (М. Цвєтаєва про книгу С. Волконського «Батьківщина»)
 5) зевгма (розщеплення сенсу - головний член речення реалізує своє значення в одному з додатків) Він втратив свій кашкет і віру в людство (А. П. Чехов)
 6) антитеза Чим і паралізований нинішній західний світ: потерею відмінностей між положеннями істинними і помилковими, між безсумнівним Добром і безсумнівним Злом ... (А. І. Солженіцин) Чесна смерть краще ганебної життя
 Фігури повтору і розташування  1) анафора (повтор на початку кожного відрізка мови)  Я боюся не за те, що ви мало знаєте або недостатньо привчені до праці. Я боюся, що перерветься та моральна робота над самопізнанням і самовизначенням, яка почалася для вас ... в гімназії (І. Ф. Анненський)
 2) епифора (повтор в кінці кожного відрізка мови) Рузвельт про чотири свободи: «Перша з них - свобода слова де б то не було на світі. Друга - свобода релігійних культів всіх усюдах на світлі. Третя - свобода від потреби ..., заможне життя громадян всюди на світі. Четверта - свобода від страху, жодна держава не буде в змозі здійснити акт агресії проти будь-якого сусіда ніде на світі ».
 3) епанафора (стик) У балакучості ховається брехня, а брехня, як відомо, мати всіх вад (М. Салтиков-Щедрін).
 4) кільце (повтор по краях відрізка мови)  Зло робити простіше, тому так поширене зло ... (І. С. Соколов-Микитів)
 5) хиазм (перехрещення) Вихователь - не чиновники, а якщо він чиновник - щось не вихователь (К. Ушинський)
 Фігури імітації (засновані на протиріччі між формою і змістом або різними аспектами змісту)  1) алегорія Зозуля хвалить півня за те, що хвалить він зозулю ...
 2) алюзія Ви приватизували з'їзд. Ви стали його пастухом. Ким стали депутати, нехай кожен вирішить для себе (депутат до голови)
 3) замовчування Подумайте сто разів перш, ніж надягнете рясу. Зняти її буде набагато важче ... (А. И. Герцен молодій людині, яка бажає без віри стати священиком за повчанням батька). Всяк будинок мені чужий, кожен храм мені порожній, І все - одно, і все - єдине. Але якщо по дорозі - кущ Постає, особливо - горобина ... (М. Цвєтаєва)
 4) риторичне питання Всемилостивий Государ! З благоговінням представляю Вашій Імператорській Величності плід старанних, дванадцятирічних праць. Чи не хвалюся верностию і постійністю: підбадьорений Вами, чи міг я їх не мати? (Н. М. Карамзін про «Історії Держави Російської»)
 5) риторичне звернення  Всемилостивий Государ! З благоговінням представляю Вашій Імператорській Величності плід старанних, дванадцятирічних праць.
 6) риторичний вигук Такі часи! Такі наші звичаї! Все розуміє сенат, все бачить консул, а ця людина все живе і процвітає! (Цицерон)
 7) риторична поправка / антіпоправка Коли після рясної працею і душевними тривогами життя закриває очі людина, підходив до питань, що становлять вашу спеціальність, зі своєю власною, особливою, художньо-психологічного боку, - ми маємо право - немає! більш ніж право, - ми зобов'язані пом'янути його і хоч в небагатьох словах згадати, як ставився він до цих питань (А. Ф. Коні про Ф. М. Достоєвського)

стежки

завдання 2. Дайте визначення тропів. Заповніть вільні і клітини таблиці.

вид стежка  визначення  приклади
 метафора   Говорити про значення Гоголя значить говорити про Достоєвського, Гончарова, Тургенєва ... і знати, що живі російські поети прядуть нитки, які зв'яжуть з гоголівським творчістю і майбутню російську літературу ... (І. Ф. Анненський).
 метонімія  Перенесення найменування предмета на інший за суміжністю  Без Цецерою і Лібера (Вакха) холоне Венера.Остается під Юпітером холодним мисливець.
 синекдоха  Перенесення найменування з частини на ціле  Копито несе колесніцу.Тополевим вінком, кажуть, увінчав голову.
 порівняння   Скоростиглі уми, як передчасні плоди, майже ніколи цілком НЕ дозрівають (Квінтіліан).
 гіпербола  перебільшення  Крик досягає золотих звезд.Света ясніше нам все твої задуми.
 литота  применшення  
 епітет   Вчинено діяння розпусту та нетерпиме ... (Плевако Ф. М.).
 перифраза   Прийшли мені кручену сталь, пронизує засмолені главу пляшки (про штопор) - з листа А. С. Пушкіна.
 Іронія   Краще уряд то, яке найменше править (Джефферсон).
 уособлення    Морська хвиля не знає, яким пану повінуется.За нею йде Зима, брязкаючи від холоду зубами.
 оксюморон  З'єднання слів з противоп. значенням  Перейнявшись божевільної думкою, блукаю.
 каламбур  Реалізація в слові прямого і переносного значення Комуністам в Татарстані нічого не світить, навіть півмісяць (Известия. 1996 г.).

завдання 3. Проаналізуйте риторичні фігури, які посилюють емоційність мови в запропонованих текстах. Сформулюйте визначення для кожної з фігур. наприклад: антитеза - Фігура контрасту, яка складається в різкому протиставленні понять.

Здалося, що багато ступенів

А я знала - їх тільки три! (А. Ахматова)

Анаграма: Каже Івану Ганка: - Глянь-но: банку, банку, банку! - Де кабан, кабан, кабан? Дивується Іван. (А. Шибаєв)  Хиазм: Нехай смерть лякає боязкий світло, Але нас боятися не примусить: Поки ми живі - смерті не та смерть прийде - так нас не буде!(В. Гіляровський)
 Антанаклаза: Увечері дівчинка Міла садку клумбу розбила.Брат Її, хлопчик ІванТоже розбив... склянка.(О. Григор'єв)  Еліпс: За однією прічінеБило тошноЗа іншою - сумно І по трьом - самотньо (І. Ахметов)
 Гомеотелевт:Холодно. Вільно. Безстрашно. Вітряно. Холодно. Боляче.Ллється світанкове Брашно.Я отстрадала - і досить! (Д. Самойлов)  Епонафора: Про весна без кінця і без краю - Без кінця і без краю мрія! Пізнаю тебе, життя! Приймаю! І вітаю дзвоном щита. (А. Блок)
 Зевгма: Про страна моя родная!зазнала ти в цю нічІ не сина і не дочка А важку втратуЗазнала її куди ти? (Д. Пирогов)  Сіллепс: Як вражене Рослини, Я буду шелестіти листом. (Д. Самойлов)
 парономазия:Ліси лисі.ліси обезлоселі. ліси обезліселі. (В. Хлєбніков)  Поліптот: Я пережив і багато, і багатьох И багато чому зазнав ціну я. (П. Вяземський)
 Паліндром: Ем, на жаль, в розумі! (Д. Аваліані)  Логогріфи: Поема про Соловйов моя небовая сопілкапромениста, Чистий, щира, зграя, Тая, А я - Я. (В. Каменський)
 Таутограмма: Наслідування латинськоїВарвар Варваре впро рву вервену варварскі вирвал. (В. Марков)

Завдання 4. Знайдіть метафори в віршах поетів Срібного століття. Назвіть, за якою ознакою стався перенесення?

Золотея, ефір просветітсяІ в захваті згорить. А над морем садітсяУскользающій, сонячний щит. (Андрій Білий)  ... Моїй весни бузок грузила в мрії розум, Пила мої очі, вплітала в брови сни.І, мозок спопеливши, офлеіла екстазомСірень моєї весни ... (Ігор Северянин)
 ... Ми дні на дні покірно ніжем.Даль не світла і не мутна ... (Максиміліан Волошин)  ... І пір'я страуса склоненниеВ моєму гойдаються мозку, І очі сині бездонниеЦветут на далекому березі (А. Блок)
 ... Серед полуденної істомиПокрилась ватою бірюза ... Люблю крізь перші сімптомиТебя вгадувати гроза ... (І. Анненський)  ... Так ось і душа незрімоЖжет і роз'їдає тіло (В. Ходасевич). ... Уже повільна ночьСвой насуває привид чорний (Георгій Іванов)

Завдання 5. Знайдіть засоби виразності, використані в тексті. Який засіб є провідним? Як даний художній прийом допомагає створити образ? Яким малює автор предмет мовлення?

1. Муха аж ніяк не найменша серед літаючих, якщо порівняти її з комарами, мошками та іншої крилатої дрібницею, яку вона настільки перевершує величиною, настільки сама поступається бджолі. І оперена вона не так, як інші, у яких все тіло вкрите пухом і лише на крилах довге пір'я: немає, у мухи, як у коників, бабок і бджіл, крила з прозорою плівки, і, в порівнянні з нею, крила інших так ж грубі, як грецькі одягу проти тонких і м'яких тканин індійських. До того ж крила її розцвічені, як у павича, якщо хто уважно подивиться на них, коли муха, распростёрші крила, спрямовується до сонця (Лукіан. похвала мусі).

2. А кінь його славилася в цілої Кабарді, - і точно, краще цього коня нічого вигадати неможливо. Недарма йому заздрили всі наїзники і не раз намагалися її вкрасти, тільки не вдавалося. Як тепер дивлюся на цього коня: ворона як смола, ноги - струнки, і очі не гірше, ніж у Бели; а яка сила! скачи хоч на п'ятдесят верст; а вже виїжджаючи - як собака бігає за господарем, голос навіть його знала! Бувало, він її ніколи і не прив'язує. Вже така розбійницька коня! .. (М. Ю. Лермонтов. Герой нашого часу).

3. Струнка тінь ковзнула в кільце вовків. Це була Багіра, чорна пантера, вся чорна, як чорнило, але з плямами, видними як водяні клейма при відомому висвітленні. Всі знали Багіру і всі боялися ставати їй поперек дороги, бо вона була хитра, як Тютюн, мужня, як дикий буйвол, нестримна, як поранений слон. Проте, її голос звучав м'яко, точно звук падаючих з дерева крапель дикого меду, а її шерсть була ніжніше лебединого пуху (Р. Кіплінг. Книга джунглів).

Завдання 6. Назвіть перифрази в рядках віршів А. С. Пушкіна. Підберіть інші приклади з класичної літератури до цих явищ або придумайте свої.

Вихованці вітряної Долі,

Тирани світу! тремтіть!

( «вільність»)

Подруга думи дозвільної,

Чорнильниця моя ...

( «До моєї чорнильниці»)

Між тим в блакитних небесах

Пливе місяць, цариця нощи.

( «Руслан і Людмила»)

Адже це нарешті і жителю барлогу,

Передача інформативного змісту тексту з аналізом його структури | За допомогою його опису з включенням оцінки | Проблема Тулі залишається відкритою | Господа - громадяни - товариші - панове | Складання ділової документації | складання резюме | резюме 1 | резюме 2 | ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ | Комунікативні якості мови |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати