загрузка...
загрузка...
На головну

Запам'ятайте, як правильно вимовляти!

1. XXVII з'їзд КПРС (лютий 1986 г.) підтвердив правильність
  2. У розгляді судом скарг на неправильність у списках виборців;
  3. Погляньте на можливі випадки неправильного тлумачення.
  4. Вплив на організм неправильного поєднання харчових речовин
  5. Вибираємо мастило правильно
  6. Глава 25. ПРАВИЛЬНЕ ЛІКИ
  7. Граматична правильність мови
 АвгустовскийагЕнтадюльтЕралкАтьалкогОльалфавИтанАтомапартамЕнтыапострОфарАхисассиметрИябаловАтьбАрхаткабЕздарьбезУдержныйбензопровОдблокИроватьбоЯзньбюрокрАтияваловОйвероисповЕданиеветеринАриявозбуждЁнныйвоспроизведЁнныйвтрИдорогагазирОванныйгасторнОмиягЕнезисдавнИшнийдеспотИядефИсдиоптрИядиспансЕрдобЫчадокумЕнтдонЕльзядремОтадуховнИкеретИкжитиЕзавИднозавсегдАтайзАговорзаЁмзакУпоритьзвонИтьзвонИшьзвонИм  звонЯтизбалОванныйизобретЕниеисповедАниеистерИяисчЕрпатькаучУкквартАлкладовАякласть, клАлаклЕітькоклЮшкрасІвеекремЕнькулінарІя и доп. кулінАріякУхоннийломОтьмАркетінг и маркетинг (розм.) Маркувати, мастерскІмАстерскійМЕнеджментмізЕрний, доп. мІзернийналОженний (платеж)нАискосьнаОтмашьнедвИжимостьноворождЁнныйнормировАние, доп. нормИрованиеобеспЕчениеоблегчИтьободрИтьопЕкаоптОвыйосвЕдомитьосуждЁнныйоткУпоритьпАмятуяпЕтля и петлЯпіццерІя и Піцерія (розм.) ПобасЁнкаподросткОвийпреміровАніепріговОр  прінУдітьпріобретЕніепростинЯ,р.п. мн.ч.: Простирадла и простынЕйпутепровОдрАкурсракУшкаруднИксанитарИясантимЕтрсвЁкласИлоссиротА и сирОтыслУчайснАдобьесоболЕзнованиесОгнутыйсозЫвсосредотОчениесрЕдство, мн.ч. срЕдствастАтуястолЯртамОжнятЕфтелі і тефтЕлитиранИятолИкатошнотАуглубИтьукраИнскийумЕршийусугубИтьфеЕрияфОрзацформировАтьхАос и хаОсхвОяходАтайствоватьхозЯевахОленийі доп холЁныйцемЕнтцЕнтнерцепОчкачЕрпатьщавЕльЭкскурсэкспЕрт

Завдання 1. Поставте однакове наголос в групах слів за зразком:

а) арістокрaку: Демократія, плутократія, бюрократія;

б) монолoг: Некролог, каталог, діалог, епілог;

в) відпрoд: Газопровід, шляхопровід, нафтопровід, сміттєпровід;

г) смeтр: Міліметр, кілометр, дециметр, вольтметр;

д) инструмeнт: Доцент, відсоток, момент, цемент, документ.

Завдання 2. Користуючись орфоепічних словником, розставте наголоси. Якщо є варіанти норми, вкажіть це. Чи можна вивести які-небудь закономірності в постановці наголоси російських слів? Чи немає загальних тенденцій і моделей?

Іконопис, індустрія, полегшити, вечеря, газопровід, бажати, апостроф, береста, глашатай, планер, гофрований, камбала, диспансер, маркований, загримувати, заклеїти, балуєш, заіндеветь, іскритися, костюмовані, іскра, брязкати, мислення, запломбувати, знахарка, вербовий, асиметрія, жалюзі, високоосвічений, петля, сполох, бляшані, кета, дозувати, дозвілля, каталог, рівня, нормувати, буденний, оленина, заіржавіти, черствіти, пурпур, різка, буряк, комбайнер, тефтелі, знамення, зубчастий, копіювати, каучук, наперчений, відвар, плато, передбачити, азбест, байстрюк, приструнити, феномен, українські, забезпечення, менеджмент, маркетинг, майстерно, клопотати, агонія, столяр, арахіс, афіняни, ядрову, агентство, ліпка, відгул, озимі, дефіс, квартал.

Завдання 3.Правильно поставлено наголос в словах і словосполученнях

договір  полагодити кран  радий приз
 квартал  статутний капітал  ви маєте рацію
 жалюзі  зробити укол шприца  експертне заключення
 Танцівниця  розвинуті країни  мовні помилки
 віросповідання  мовне чуття  розвинуті країни

Завдання 4. Користуючись словником, розставте наголоси. Якщо є варіанти норми, вкажіть це. Вкажіть значення незнайомих слів.

Фетиш, жерло, кожух, поневіряння, ферзі, острогу, ягдташ, юка, реквієм, юродивий, слалом, знамення, древко, слоган, фортель, ескорт

Завдання 5. У наведених словах поясніть граматичну та семантичну варіантність постановки наголосу. Як значення слів підкреслюється постановкою наголоси?

Замки, коледж, атлас, бачення, властивості, броня, призовного, рухомого відгук, хаос, вчителів, вугільний, розчинений, напоєне, способу, громада, наголо, клапоть, кредит, кругом, лавровий, корпусу, клуби, ірис, забронювати.

Завдання 6.Прочитайте наступні дієслова, з огляду на задану модель. Зверніть увагу на місце наголосу в них. Продовжіть ряд. Додайте свої приклади.

Дієслова, утворені від прикметників  Дієслова з рухомим удареніемв формі минулого часу
 Глибокий - углибитьЛегкій - облегчитьБодрий - ... Гострий - ... Міцний - ...  відноснаять - отнял - віднява - отняліПонять - ... Начать -... Начаться - начался - почавась - почависьСоздать - ... Класти - ...

Завдання 7. Прочитайте пропозиції, звертаючи увагу на постановку наголосу в дієслівних формах.

Вона віддала мені книгу. Ти добре спала? Ти передала мені заяву? Він не зрозумів. Відвідувачка відняла у нього багато часу. Ти зрозуміла мене? Секретар взяла документи. Дівчинка забрала в брата іграшку. Він прийняв ліки. Учні не зрозуміли правило. Вона почала займатися музикою. Мати дала дочки добру пораду. Корабель підняв прапор. Я ще не брала пошту. Ви зрозуміли мене?

Завдання 8. Дайте характеристику акцентологических відступів від норми наголосу. У яких випадках це явище можна пояснити історичної зміною наголоси, а в яких особливостями віршованої метрики?

І горькі мені, гіркои твої закиди ...

Ах, як кружится голова,

Як голова кружиться ...

Увійшов. Повно людей залу;

музыка вже гриміти втомилася ...

За днів веселий і бажань

Я був від балов без розуму ...

Мені подобалися його риси,

Мріям мимовільна переданность ...

І дим їх то Вілся стовпом,

Те стелився хмарами ...

Листя в полі пожовкли,

І кружаться, і летять ...

Увірвуться в голу тайгу

вітеры з тундри, з океану ...

Трохи блокують струмок, як в горлі глечика.

З ранку пригальмований, луг лежить в кольорових розлученнях.

«Попрошу, - сказав військовий, -

ваш инструмент взяти з собою ».

Російська мова як державна. мовна політика | Про МОВІ НАРОДІВ РРФСР | Особливості розмовної мови | Завдання для самостійної роботи | Культура мови | ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ | З культури мовлення. Принципи роботи з ними | Завдання для самостійної роботи | Тема 3. Норма і система мови | орфоепічні норми |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати