загрузка...
загрузка...
На головну

Тема 3. Норма і система мови

1. DNS - система доменних імен
  2. I. Завдання на аналіз тексту нормативного акта
  3. I. Нормативно-правові акти Російської Федерації
  4. I. Нормативні правові акти
  5. I. Дитина - норма і патологія.
  6. I.2.3) Система римського права.
  7. II. Початкове фундаментальне уявлення: діяльність - система

Довідка. мовна норма- Сукупність найбільш стійких традиційних реалізацій мовної системи, відібраних і закріплених у процесі суспільної комунікації. Норма як сукупність стабільних і уніфікованих мовних засобів і правил їх вживання, свідомо фіксуються і культивованих суспільством, є специфічною ознакою літературної мови національного періоду. Розрізняють такі види (типи) структурно-мовних норм:

Я. н. вимови регулюють вибір акустичних варіантів фонеми або чергуються фонем - на кожному кроці розгортання мови і в кожному складі окремого слова. Можна, можливо - (з'латой), не можна - (золотий); можна, можливо - (агарот, усад'ба).

Я. н. наголоси регулюють вибір варіантів розміщення і руху ударного складу серед ненаголошених. Можна, можливо - (квартал), не можна - (квартал). Н. Російського сучасного наголоси в літературній мові тісно пов'язані з морфологічними властивостями частин мови і виявляються одним з їх формальних показників.

Я. н. лексичні регулюють слововживання - не допускають порушення традиційно закріпленою співвіднесеності найменування з певним предметом, явищем реального світу. Так, наприклад, забороняється називати булкою буханку білого або чорного хліба, тому що слово булка має традиційну співвіднесеність з іншим предметом: булкою називають виріб з пшеничного борошна, що має круглу або овальну форму. Лексичні Я. н. обумовлюють відтворюваність в літературних текстах і в усних формах спілкування певного слова з ряду можливих, що мають ту ж предметну віднесеність в різних формах існування російської мови. Наприклад, перше слово зазначених рядів є літературно-нормованим, хоча все слова цього ряду позначають той же предмет чи то ж явище: вчора, напередодні; очі, баньки, баньки, баньки, більма, кулі; ляпас, ляпас; спасибі, спасибочки; холод, холоднеча, стинь; щедрий, тороватий і т. п. Фразеологічні Я. н. регулюють вживання мовних зворотів, традиційно пов'язаних з характеристикою певних явищ. Так, наприклад, кодифікованим визнається вираз мурашки по шкірі бігають як образна характеристика стану людини, що відчуває приступ деякого ознобу або тремтіння, але вважається неприпустимим вираз мурашки по тілу стрибають (або повзають).

Я. н. словотвірні не допускають вживання в літературних текстах слів, структура яких порушує принципи поєднання морфем. Отже, ці Я. н. стримують приплив до складу літературної лексики слів, які не відповідають словотворчої структурі моделей.

Я. н. морфологічні визначають літературний статус певних словоформ і не допускають вживання інших словоформ, хоча вони і є мовним засобом в різних видах "говоріння". Так, наприклад, літературними, правильними визнані такі словоформи: офіцери (НЕ офіцера), інженери (НЕ інженера), вибори (Не вибору), професора (НЕ професори), шурини (НЕ шуряки), дівер (Не дівер), дзвінкіше (НЕ дзвінкіше), солодше (НЕ солодший), пара шкарпеток (Не носок), пара панчіх (НЕ панчіх), горнятко кави (Не кофею) і т.п.

Я. н. синтаксичні вимагають дотримання правил узгодження: великий кенгуру, велика бра (але не велике кенгуру і не велика бра), Управління: сміятися крізь сльози (але не крізь сліз), Правил розташування слів в структурі пропозиції, вираження різних відносин між частинами складного пропозиції ит. п.

Я. н. стилістичні охоплюють ті чи інші сторони (особливості) вживання мовних засобів у різних сферах літературно-нормованого спілкування: вони зумовлюють прикріпленість того чи іншого засобу мови до певної сфери мовної діяльності, т. е. застосування слів, виразів, словоформ, способу поєднання слів, типів синтаксичних конструкцій в певних контекстах і мовних ситуаціях.

Розрізняються Я. н. імперативні и диспозитивні. імперативні, (Т. Е. Суворо обов'язкові) Я. н. - Це такі, порушення яких розцінюється як слабке володіння мовою (наприклад, порушення норм відмінювання, дієвідміни або приналежності до граматичного роду). Такі Я. н. не допускають варіантів (неваріатівние Я. н.), і будь-які інші реалізації розцінюються як неправильні, неприпустимі, наприклад: алфавіт (Не Алфавіт), прийняти (Не Прийняти), курка (Не кура), завдяки чому (Не завдяки чого). На відміну від імперативних Я. н., диспозитивні (Т. Е. Восполнітельние, не строго обов'язкові) допускають варіанти - стилістично розрізняються або цілком нейтральні (варіативні Я. н.), Наприклад: баржі и баржі, у відпустці (Нейтр.) - у відпустці (Розм.), Компас - у моряків: Компас.

Літературна норма може бути фактом кодифікації або ж перебувати в стадії реалізації кодифікаційних можливостей, а також виступати у вигляді потенції нормалізаторскіх тенденцій в сфері спілкування. Саме тому дослідники вважають за необхідне акцентувати увагу на динамічний характер літературної норми, на диалектичности самого процесу кодифікації засобів спілкування (Педагогічна речеведению. Словник-довідник. М., 1998. С. 294-296).

Завдання 1. Відповідно до основних рівнями мови і сферами використання мовних засобів виділяються наступні типи норм:

Правила  норми
 наголоси  акцентологические
 вимови  
 Вживання слів і фразеологічних зворотів  
 творення слів  
 Освіти граматичних форм  
 Об'єднання слів в словосполучення і пропозиції  
 написання слів  орфографічні
 Постановки розділових знаків у реченні  

Заповніть порожні клітини таблиці і назвіть відсутні назви типів норм. Наведіть приклади їх дії.

Завдання 2. З даних слів і виразів виберіть лише ті, які, на вашу думку, є правильними. Згрупуйте приклади за типами норм.

Виходити на зупинці - сходити на остановкеДуршлаг - друшлагЕдь - їдь - ехай - поезжайКвАртал - квартАлКілограмм помідорів - кілограм помідорКомпью [ТЕ] р - комп'ю [ті] рСпутнік життя - супутник по жізніТортИ - тОртиЯ пилосос - я пилесошуЛюбімое Сочі - улюблений СочіХочу їсти - хочу їсти  Надіти капелюх - одягнути шляпуОбвініть в грубості - звинуватити за грубостьСкучать по вас - сумувати за вамОбеіх депутатів - обох депутатовПара панчіх - пара чулковПуловер - полуверСкворе [шн] ик - Скворія [чн] ікПоловіна постраждалих потребувала допомоги - половина постраждалих потребували помощіЧашка чаю - чашка чаю

Завдання 3. Знайдіть в тексті листа XIX століття відступу від сучасної літературної норми і прокоментуйте їх.

Шановний добродію мій Самуїл Іванович

Подавець цього разузороченного листи є хтось голландець з Амстердама, що мітить, як також і наш Басін, в історичні живописці, що дуже похвально. Чи немає у Масучія ательє для нього? В іншому випадку порадьте йому поштовхатися, пошукати у Quatro Fontane, там, здається, досить порядне місце для працьовитого людини, Там же, думаю, дешевше і навіть більше суть порожні; а при тому і граф Albani з усією своєю прізвища і своїм народом.

Будь ласка, якщо можна і час вам дозволяє, подумайте впоратися студію Голландії. А до Бутурліна і іншим російським вояжерам заради бога не зробите візитів гуртом, вити ви не дюжина. Це я вам кажу по дружбі, скажіть це і іншим нашим люб'язним московитам і прошу дуже від мене кланятися (З листа Кипренского 1822 р з Флоренції російській скульптору Самуїла Гальберг в Рим. / Цит. за посібником: Введенська Л. а., Червінський П. п. Теорія і практика російської мови).

завдання 4. Прочитайте вірш Новели Матвєєвої.

У полношний шас (Сонет на досліди над російською мовою)

Засоби вираження логічних зв'язків в тексті | ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ | Довідка. Соціальна та функціональна диференціація російської мови | Російська мова як державна. мовна політика | Про МОВІ НАРОДІВ РРФСР | Особливості розмовної мови | Завдання для самостійної роботи | Культура мови | ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ | З культури мовлення. Принципи роботи з ними |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати