загрузка...
загрузка...
На головну

CIII. Коригування ВОГНЮ АРТИЛЕРІЇ

1. UI. 3. Переміщення протитанкової артилерії
  2. VII. Розрахунок часу вогневихнальотів артилерії
  3. Види вогню артилерії
  4. Види вогню артилерії в локальних збройних конфліктах
  5. Коригування параметрів доступності ресурсу
  6. засоби артилерії

Подавши команду на поразку мети, командир танкової роти (батальйону) повинен вміти коректувати вогонь артилерійського підрозділу, тим самим домагаючись надійного придушення (знищення) цілі противника в інтересах своєї роти (батальйону).

Як правило, цілі, які необхідно придушити (знищити) командиру роти (батальйону), будуть спостерігаються. Отже, командир роти (батальйону) повинен володіти навичками в коригуванні вогню і в будь-який момент бою (незалежно від того, є командир батареї (дивізіону), артилерійський корректировщик вогню чи ні) міг викликати і скорегувати вогонь приданого (підтримує) артилерійського підрозділу.

Сутність пристрілки і коригування вогню артилерії полягає у визначенні:

- Відхилення розривів снарядів по дальності і напрямку від мети (центру цілі);

у напрямку

по дальності

переліт

недоліт

- Коректур по дальності і напрямку:

- Фронту розривів;

Основними способами, якими користується командир роти (батальйону) при пристрілювання і коригування вогню артилерії, є:

- Зі спостереження знаків розривів;

- За допомогою далекоміра;

- За допомогою секундоміра;

- За графіком (провешивание площині стрільби);

- Глибини ураження цілі.

Розглянемо зазначені способи більш конкретно.

CIII. 1. Пристрелка мети і коригування вогню артилерії

зі спостереження знаків розривів (НЗР)

Сутність пристрілки і коректування вогню по НЗР полягає в тому, що відхилення у напрямку визначають за допомогою бінокля, а відхилення по дальності визначають як переліт (недоліт).

Для пристрілки і коректування вогню артилерії командиру роти (батальйону) необхідно визначити координати (Х, Y) свого спостережного пункту (НП), передати їх на вогневу позицію (ОП) і визначити на місцевості, де проходить площину стрільби артилерії.

Надалі, після отримання розриву снаряда, визначити за допомогою бінокля його положення щодо мети:

- По дальності - переліт, недоліт;

- У напрямку - вправо, вліво.

На рис. 49. показано положення розривів Р1, Р 2,Р 3 і їх відхилення від центру цілі:

- Р1 - Вліво 40;

- Р 2, - Переліт, вправо 20;

- Р 3 - Недоліт, вліво 30.

Число відхилення у напрямку визначається за ризиками бінокля, до 5 малих поділок (т. Е. Можливі значення відхилень розривів: вправо 5 (10, 15, 20, 25 ...), вліво 5 (10, 15, 20, 25 .. .).

Пристрілювання починають одиночним пострілом. Якщо при першому пострілі виміряна тільки бічне відхилення розриву, виводять розрив на лінію спостереження, беручи відхилення по дальності рівним нулю (рис. 49). Повторюють постріл на введених коректурах.

Отримавши знак, приймають розрив перелітним (недолетним) на величину першої вилки, рівній 200 м, а у напрямку оцінюють по бінокля вправо (вліво) і призначають наступний постріл.

Так надходять до отримання протилежного знака розриву.

До стрільби на ураження переходять:

- На середині вилки, що дорівнює 100 м - при глибині цілі менше 100 м;

- На середині вилки, рівній 200 м - при глибині цілі 100 м і більше;

- При попаданні в ціль - після введення коректур на відхилення розриву від центру цілі.

При стрільбі по цілям, розташованим поблизу від своїх військ, наближають розриви до мети з боку противника стрибками величиною 100 м або 200 м, до отримання протилежного знака або попадання в ціль. Після чого, ввівши коректури, переходять до стрільби на ураження, призначаючи по 2-4 снаряда на знаряддя до повної поразки цілі.

Розглянемо порядок пристрілки і коригування вогню артилерійської батареї (дивізіону) на конкретному прикладі.

Приклад № 1.

Танкова рота настає на заздалегідь підготовлену оборонну позицію противника.

Командир роти вирішив: перед атакою роти провести вогневе ураження оборонної позиції вогнем доданої (підтримуючої) артилерійської батареї (рис. 49).

Мал. 49. Положення розривів по дальності і напрямку при стрільбі по НЗР

Командир роти визначає координати Ц.101, піхота укрита:

Х = 48210, У = 75860, Н = 210 м

Фр = 300 м Гл = 200 м

Подає команду на пристрілювання цілі:

Волга. Я Дону. Ц.101, піхота укрита, Х = 48210, У = 75860, Н = 210, Фр = 300 м, Гл = 200 м, 1 снаряд, вогонь. Я - Дон.

Отримавши розрив, оцінюють його:

Р1 - Вліво 40.

Командує на ОП:

Волга. Я - Дон. За розриву вліво 40. Вогонь. Я - Дон.

Отримавши другий розрив, оцінює його:

Р2 - Вправо 20, переліт.

Командує на ОП:

Волга. Я - Дон. За розриву вправо 20, переліт. Вогонь. Я - Дон.

Отримавши третій розрив, оцінює його:

Р3 - Вліво 30, недоліт, мета захоплена в 200 м вилку.

Командує на ОП:

Волга. Я - Дон. За розриву вліво 30, недоліт. 2 снаряди побіжний. Вогонь.

Я Дону.

По першому знаку спостерігає в бінокль фронт розривів снарядів, їх відхилення від центру цілі і положення розривів снарядів по глибині цілі.

За залпу: фронт розривів - 1 - 50, по центру цілі.

Командує на ОП:

Волга. Я - Дон. Вогонь. Я - Дон.

Командир роти (батальйону) оцінює поразку цілі противника (див. Стор. 99) і зупиняє вогонь за особистими спостереженнями серій швидкого вогню.

CIII. 2. Пристрелка мети і коригування вогню артилерії за допомогою далекоміра

Сутність пристрілки і коректування вогню за допомогою далекоміра полягає в тому, що дальність до розриву визначають за допомогою далекоміра, а відхилення у напрямку за допомогою бінокля. Для цього у командира танкової роти (батальйону) повинен бути далекомір ЛПР.

Для пристрілки і коректування вогню артилерії командиру роти (батальйону) необхідно визначити координати (Х, У) свого спостережного пункту (НП), передати їх на вогневу позицію (ОП) і визначити на місцевості, де проходить площину стрільби артилерії по даній цілі. Відхилення розривів за дальністю дорівнює різниці дальностей до розривів і цілі, виміряних далекоміром.

Відхилення розривів у напрямку вимірюють за допомогою бінокля від центру цілі.

Пристрілювання починають одиночним пострілом основного знаряддя на обчислених установках. Отримавши розрив, оцінюють його:

- У напрямку - праворуч (ліворуч) по бінокля;

- По дальності - переліт (недоліт) в метрах, як різниця дальності до мети і дальності до розриву.

Отримані відхилення передають на вогневу позицію і призначають 3 снаряди з темпом, що забезпечує зарубку кожного розриву.

До стрільби на ураження переходять, визначивши відхилення від мети центру групи розривів (ЦГР) (не менше двох).

До стрільби на ураження також переходять, якщо в ході пристрілки отримано влучення в ціль. При попаданні в групову мету вводять коректури на виміряне відхилення розриву (ЦГР) від мети.

При переході до стрільби на ураження призначають по 2-4 снаряда на знаряддя до повного (візуального) ураження цілі.

Розглянемо порядок пристрілки і коригування вогню артилерійської батареї (дивізіону) на конкретному прикладі.

Приклад № 2.

Командир роти вирішив: перед атакою роти провести вогневе ураження оборонної позиції доданої (підтримуючої) артилерійської батареї.

Мал. 50. Положення розривів снарядів по дальності і напрямку при стрільбі

з далекоміром

Командир роти визначає координати Ц. 202, піхота укрита:

Х = 55600, У = 32750, Н = 150 м, Фр = 200 м, Гл = 150 м.

Командир роти подає команду на пристрілювання цілі:

Волга. Я- Дон. Ц. 202, піхота укрита, Х = 55600, У = 32750, Н = 150 м, Фр = 200 м, Гл = 150 м, 1 снаряд. Вогонь. Я- Дон.

Отримавши розрив, оцінює його:

Р1 - Вправо 15, переліт 200 м.

Командує на ОП:

Волга. Я Дону. За розриву вправо 15, переліт 200 м. 3 снаряди, 30 секунд, постріл. Вогонь. Я - Дон.

Отримавши групу з трьох розривів, оцінює її:

Р2 - Вліво 8, 2100 м;

Р3 - Вліво 5, 2080 м;

Р4 - Вліво 2, 2060 м.

Командує на ОП:

Волга. Я - Дон. По групі: 1 - вліво 8, 2100м; 2 - вліво 5, 2080 м; 3 - вліво 2, 2060 м. За 2 снаряди, швидкий вогонь. Я - Дон.

По першому залпу спостерігає в бінокль фронт розривів снарядів, їх відхилення від центру цілі і засікає дальність по залпу за допомогою далекоміра.

За залпу: ЦГР вправо 5, 2050 м, фронт розривів - 1 - 00.

Командує на ОП:

Волга. Я Дону. За залпу ЦГР вправо 5, 2050, фронт розривів 1-00. Вогонь. Я- Дон.

Командир роти візуально оцінює поразку цілі противника і зупиняє вогонь за особистими спостереженнями за серіями швидкого вогню по 2-4 снаряда на знаряддя.

CIII. 3. Пристрілка і коригування вогню артилерії

за допомогою секундоміра

Сутність пристрілки і коректування вогню за допомогою секундоміра полягає в тому, що дальність до розриву визначають за допомогою секундоміра, а відхилення у напрямку за допомогою бінокля.

Для пристрілки і коректування вогню артилерії командиру роти (батальйону) необхідно визначити координати (Х, У) свого спостережного пункту (НП), передати їх на вогневу позицію (ОП) і визначити на місцевості, де проходить площину стрільби артилерії по даній цілі.

Пристрілювання за допомогою секундоміра застосовують для стрільби по цілях, що виявляє себе блиском і звуком пострілів.

Для визначення дальності з ВПП до усної мети знімають за секундоміром 4 відліку від моменту пострілу (пуск секундоміра) до моменту приходу звуку пострілу (зупинка секундоміра). Середній відлік секундоміра (з точністю до 0,1 с) множать на 1000, ділять на 3 та отримують дальність до цілі в метрах. Відлік секундоміра, отримані при спостереженні тільки диму пострілу, до уваги не беруть. При неможливості отримання 4 відліків дозволяється визначати дальність до усної мети по 2-3 отсчетам.

Пристрілювання цілі виконують безпосередньо після її зарубки. Зарубки мети і розривів повинні проводитися одним і тим же особою.

Пристрілювання починають одиночним пострілом основного знаряддя на обчислених установках. За результатами зарубки мети і розриву визначають коректури дальності і напрямку і на виправлених установках призначають основному знаряддю 4 снаряди.

Темп стрільби призначають рівним відліку секундоміра по цілі, збільшеному на 10 - 15 секунд. На поразку мети переходять, ввівши коректури, певні по відхиленню від мети центру групи розривів (не менше трьох).

Для визначення відхилення розривів від цілі по дальності в метрах з отриманого відліку секундоміра по розриву (середнього відліку по групі розривів) віднімають середній відлік секундоміра по цілі; знайдену дальність множать на 1000 і ділять на 3.

Зазвичай користуються таблицею значень дальності до мети по швидкості проходження звуку (отсчетам секундоміра).

Розглянемо порядок пристрілки і коригування вогню артилерійської батареї (дивізіону) з допомогою секундоміра на конкретному прикладі.

Приклад № 3.

Мал. 51. Положення розривів снарядів по дальності і напрямку при стрільбі

з секундоміром

Таблиця 4

Таблиця для визначення дальності за часом проходження звуку

Се-кун-ди  частки секунди
 0,0  0,1  0,2  0,3  0,4  0,5  0,6  0,7  0,8  0,9

Танкова рота настає на заздалегідь підготовлену оборонну позицію противника. Командир роти вирішив: перед атакою роти провести вогневе ураження оборонної позиції вогнем доданої (підтримуючої) артилерійської батареї.

Командир роти визначає координати центру Ц. 303, піхота укрита, за чотирма пострілами.

1 - 6,1 с - 2033 м

2 - 5,9 с - 1966 м

3 - 6,0 с - 2000 м

4 - 6,0 с - 2000 м

середнє значення - 0,6 с - 2000 м

Х = 25750, У = 33400, Н = 150 м

Командир роти подає команду на пристрілювання цілі 303:

Волга. Я - Дон. Ц. 303, піхота укрита, Х = 25750, У = 33400, Н = 150 м, Фр = 200 м, Гл = 150 м, 1 снаряд. Вогонь. Я- Дон.

Р1 - 6, 2 с - 2066 м, вправо - 15.

Визначає відхилення по дальності 2066 м - 2000 м = 66 м (переліт 66 м).

Командує на ОП:

Волга. Я - Дон. За розриву: вправо 15, переліт 66 м, 4 снаряди, 15 секунд, постріл. Вогонь. Я - Дон.

Отримавши групу з чотирьох розривів, оцінюють їх і визначають середнє по групі:

Р2 - 6,1 с - 2033 м П5

Р3 - 6,2 с - 2066 м П10

Р4 - 6,3 с - 2100 м П12

Р5 - 6,2 с - 2066 м П13

Рср - 6,2 с - 2066 м П10

Середнє по групі:

- Переліт 66 м;

- Вправо 10.

Подає команду на ОП:

Волга. Я - Дон. Середнє по групі: вправо 10, переліт 66 м, по 2 снаряди, швидкий вогонь. Я - Дон.

По першому залпу спостерігає в бінокль фронт розривів снарядів, їх відхилення від центру цілі і засікає дальність по залпу за допомогою секундоміра.

За знаком: центр групи розривів (ЦГР) вправо 5, 6,1 с, фронт розривів 1 - 00.

Визначає відхилення по дальності 6,1 с - 6,0 с = 0,1 с ® таблиця 4 одно 33 м і командує на ОП:

Волга. Я - Дон. За залпу ЦГР вправо 5, переліт 33 м, фронт розривів 1 - 00. Вогонь. Я - Дон.

Командир роти візуально оцінює поразку цілі противника і зупиняє вогонь за особистими спостереженнями за серіями швидкого вогню по 2-4 снаряда на знаряддя.

CIII. 4. Пристрелка і коригування вогню артилерії за графіком (провешивание площині стрільби)

Це найбільш поширений спосіб пристрілки і коректування вогню артилерії в горах і в ході знищення незаконних збройних формувань в локальних збройних конфліктах.

Цей спосіб не вимагає від командира роти (батальйону) необхідності визначати координати КНП.

Пристрілювання цілей за графіком застосовують при будь-якому зсуві ОП (зліва ззаду, зліва попереду, справа ззаду, праворуч попереду).

Координати поражаемой мети визначають по карті:

- Прямокутні (Х, У, Н);

- По загальновійськовий «Равлик» (квадрат, висота);

- По «ЗООПАРКУ» (квадрат, висота).

Для побудови графіка на аркуші картатій паперу прокреслюють дві взаємно перпендикулярні лінії (рис. 52):

- Вертикальну лінію приймають за лінію спостереження;

- Горизонтальну лінію - за лінію бічних відхилень для спостережного пункту;

- Точку перетину цих ліній за точку цілі.

При нанесенні розриву на графік приймають масштаб:

- По горизонталі - 1 справ. кут. в 1-2 мм;

- По вертикалі - 1 справ. кут. в 5-10 мм.

Порядок пристрілки і визначення коректур за графіком наступний.

На обчислених установках дають один постріл: за відхиленнями, виміряним за допомогою бінокля, наносять точку розриву на графіку (точка Р1, Мал. 52).

У тих випадках, коли за відхиленнями можна судити про стан розриву щодо мети по дальності (недоліт, переліт), спочатку відраховують масштаб бічних відхилень (напрямки).

Для цього другий постріл дають на дальності, збільшеній (зменшеній) на 200 м - 400 м в залежності від отриманого відхилення, з розрахунком захопити мета в вилку дальності.

Завдавши на графік точку другого розриву (точка Р2, Мал. 52), з'єднують точки першого і другого розривів прямої, яка б показала напрямок стрільби. Розділивши відрізок Р1 Р2 на 4 - 8 частин, отримують масштаб дальності з ціною поділки, що дорівнює 50 м.

Для визначення масштабу бічних відхилень виробляють третій постріл на дальності, на якій розрив стався ближче до мети (Р2, Мал. 52), але при дотягнення на 20-40 поділів, з розрахунком захопити мета в вилку напрямки.

Завдавши на графік точку третього розриву (точка Р3, Мал. 52) і з'єднавши її з точкою розриву, отриманого на тій же дальності (Р2, Мал. 52), отримують лінію бічних відхилень (масштаб напрямки) для вогневої позиції.

Розділивши відрізок Р2 Р3 на 4-8 частин, отримують масштаб бічних відхилень (напрямки) з ціною поділки 0 - 05.

Мал. 52. Сітка для визначення коректур при пристрілювання цілі за графіком

Якщо за першим розриву не можна судити про дальності, але можна оцінити його стан у напрямку, то спочатку шукають масштаб напрямки, а потім масштаб дальності.

Після побудови графіка визначають коректури по відхиленню третього розриву від мети і переходять до стрільби на ураження.

Стрілянину на поразку ведуть за загальними правилами. Для визначення коректур прокреслюють через точку цілі паралельно відрізку Р1 Р2 2 Р3) Лінію мети і паралельно відрізку Р2 Р3 1 Р2 ) Лінію бічних відхилень. Відрізок лінії бічних відхилень Р3М відповідає коректури напрямки, а відрізок МЦ відповідає коректури дальності.

В ході стрільби на ураження відхилення центрів груп розривів у напрямку і дальності для визначення коректур використовують графік.

У деяких випадках, коли район бойових дій насичений місцевими орієнтирами (предметами), то масштаб дальності і напрямку на місцевості порівнюють з відстанню між місцевими предметами. Надалі коригують вогонь артилерії, інтерполіруя відхилення розривів відповідно до масштабу дальності, напрямки, і вводять коректури по дальності і напрямку в метрах.

Розглянемо порядок пристрілки і коригування вогню артилерійської батареї (дивізіону) за графіком на конкретному прикладі.

Приклад № 4.

Командир роти вирішив: перед атакою роти провести вогневе ураження оборонної позиції вогнем доданої (підтримуючої) артилерійської батареї (рис. 52).

Координати КНП не визначені, а необхідно негайно відкрити вогонь по цілі.

При визначенні координат цілі і подачі команди на відкриття вогню командир роти вирішив використовувати систему «ЗООПАРК» (рис. 48).

Командир роти визначив:

- Ц. 404, піхота укрита, «ЗООПАРК», ТИГР - 33, висота 210 м, фронт - 200 м, глибина 150 м.

Командир роти подає команду на пристрілювання цілі 404:

Волга. Я - Дон. Ц. 404, піхота укрита, «ЗООПАРК», ТИГР - 33, Н = 210 м, Фр = 200 м, Гл = 150м, 1 снаряд. Вогонь. Я - Дон.

Р1 - Вліво 15, вище 6.

Так як розрив перелітний, спочатку шукають масштаб дальності (рис.52) і наносять Р1 на графік.

Командує на ОП:

Волга. Я - Дон. Дальність менше 400 м. Вогонь. Я- Дон.

Р2 - Вліво 30, нижче 2.

Завдає розрив Р2 на графік. Отримує, що площина стрільби проходить зліва від мети.

розрив Р2 ближче до мети, ніж розрив Р1. Будує масштаб дальності на графіку і відшукує масштаб напрямки.

Командує на ОП:

Волга. Я - Дон. Правіше 0 - 40. Вогонь. Я- Дон.

Отримавши розрив, оцінює його і наносить на графік:

Р3 - Вправо 5, нижче 4.

Будує масштаб напрямки і визначає відхилення розриву Р3 за графіком (за масштабом дальності і напрямку).

Р3 - Недоліт 180 м, вправо 13, мета захоплена в вилку дальності і напрямку.

Отже, можна переходити до стрільби на ураження.

Командує на ОП:

Волга. Я Дону. Дальність більше 180 м, лівіше 0 - 13, батареї 2 снаряди, швидкий вогонь. Я - Дон.

Отримавши залп, оцінює фронт залпу по дальності і напрямку.

За залпу - центр групи розривів (Р4) Вище 2.

Наносить на графік ЦГР (Р4) І визначає відхилення по дальності і напрямку за допомогою графіка:

Р4 - Переліт 100 м, вліво 0 - 04.

Командує на ОП:

Волга. Я - Дон. Дальність менше 100 м, праворуч 0 - 05, 4 снаряди. Вогонь. Я - Дон.

Приклад № 5.

На основі прикладу № 4 розглянемо варіант пристрілки мети, коли командир роти не будує графік, а визначає масштаб дальності і напрямку на місцевості, зіставляючи відстань між розривами і місцевими предметами.

Визначивши координати цілі по «ЗООПАРКУ», командир роти подає команду на пристрілювання цілі 404:

Волга. Я - Дон. Ц. 404, піхота укрита, «ЗООПАРК», ТИГР - 33, Н = 210 м, Фр = 200 м, Гл = 150 м, 1 снаряд. Вогонь. Я - Дон.

Отримавши розрив (Р1), Оцінює його: переліт, площина стрільби проходить зліва.

Для визначення масштабу дальності зменшує дальність на 200 м-400 м (щоб захопити мета в вилку, т. І. Отримати недоліт).

Командує на ОП:

Волга. Я - Дон. Дальність менше 400 м. Вогонь. Я- Дон.

Отримавши другий розрив, оцінює його: недоліт.

Отримано масштаб дальності між Р1 і Р2. На місцевості відстань між Р1 і Р2. дорівнює 400 м.

Командир роти відшукує найближчі місцеві предмети в районі Р1 - Р2. і запам'ятовує (зіставляє) відстань між ними на місцевості.

Для отримання масштабу напрямки на місцевості необхідно довернуть площину стрільби вправо на 200 м (400 м), т. Е. Отримати розрив праворуч від мети.

Командує на ОП:

Волга. Я- Дон. Праворуч 400 м. Вогонь. Я - Дон.

Отримавши третій розрив (Р3), Оцінює його. Відстань між Р2 і Р3. відповідають 400 м, т. е. отримано масштаб напрямки.

Маючи масштаб дальності Р1 Р2. = 400 м, масштаб напрямки Р2 і Р3. = 400 м, визначає відхилення по дальності і напрямку по третьому розриву (Р3) І отримує: Р3 -недоліт 180 м, вправо 130 м.

Командує на ОП:

Волга. Я - Дон. Дальність більше 180 м, лівіше 130 м, батареї 2 снаряди, швидкий вогонь. Я- Дон.

Отримавши залп, оцінює його по фронту, по дальності, у напрямку щодо масштабу дальності і напрямку на місцевості.

ЦГР - Р4 - Переліт 100 м, вліво 50 м.

Командує на ОП:

Волга. Я - Дон. Дальність менше 100 м, праворуч 50 м. Вогонь. Я - Дон.

(На ВП коректуру дальності переводять в ділення прицілу, в коректуру напрямку - в доворот в розподілах кутоміра.)

Даний спосіб пристрілки і ураження цілей дозволяє створити масштаб дальності і напрямку на місцевості в метрах і переносити (коригувати) вогонь артилерії в радіусі до 1 км.

Цей спосіб широко і якісно застосовується в локальних збройних конфліктах (Афганістан, Чечня).

Цим способом легко користуватися спецгрупи, розвідгрупи, на блок-постах, так як немає необхідності визначати координати свого місцезнаходження, а викликати вогонь по цілях за допомогою системи «ЗООПАРК».

CIII. 5. Поразка спостережної (ненаблюдаемой) цілі

без пристрілки по схемі «УДАР»

Для ураження спостерігається мети без пристрілки в короткий часовий інтервал застосовується старий надійний спосіб підготовки зосередженого вогню батареї (дивізіону) з допомогою сітки для цілевказівки за схемою «УДАР».

Схема «УДАР» нанесена на артилерійському колі АК-3 в двох масштабах: 1: 25000 та 1: 50000. Прямокутники схеми «УДАР» в обох масштабах відповідають розмірам ділянки на місцевості 250 м по фронту і 200 м по глибині (рис. 44) .

Ряди і стовпчики сітки прямокутника пронумеровані цифрами відповідно від 1 до 8 і від 0 до 9. За допомогою цих номерів кожної батареї (дивізіону) можуть бути вказані ділянки, за якими вони повинні підготувати і вести вогонь. Порядок роботи розглянемо на прикладі, представленому на рис. 12, де показані тільки прямокутники масштабу 1: 25000.

Нехай потрібно зосередити вогонь по цілі 104, що знаходиться в квадраті 2241. Для виробництва цілевказівки вибирають на карті перетин координатних ліній сітки карти або контурну точку, на яку накладається центр кола. Повертають коло так, щоб мета накривалася меншим числом прямокутників сітки.

Після цього, не збиваючи положення кола АК-3, визначають координати центру кола, дирекційний кут напрямку його осі 0 - 00 і номери ділянок схеми (номера прямокутників). Ці дані вказують в команді:

Волга. Я - Дон. Ц. 104, піхота, «УДАР», 2141, кут 6 - 30, Вісла - 71, Ока - 72, Дніпро - 73, витрата норма. Вогонь. Я - Дон.

Замість позивних батарей (дивізіонів) можна назвати порядкові номери батарей (дивізіонів).

При прийомі цілевказівки накладають центр кола на зазначену точку карти (в даному випадку - перетин ліній сітки карти), повертають коло і поєднують з вертикальною лінією розподіл кутоміра шкали (чорні цифри), що відповідають дирекційного кутку, і, відшукавши вказаний прямокутник, накладають його центр на карту.

Мал. 53. Визначення даних для підготовки зосередженого вогню

за допомогою схеми «УДАР»

Даний спосіб може виявитися корисним не тільки при ураженні групових, а й окремих цілей.

Цей метод доцільно застосовувати розвідгрупи, на блокпостах, коли необхідно швидко викликати вогонь артилерії по цілям без пристрілки і без визначення свого місцезнаходження (т. Е. Визначення координат Х, у, н свого НП і цілі).

наступ | оборона | наступ | оборона | наступ | оборона | дії вночі | Дії у внутрішніх збройних конфліктах | Середня витрата снарядів (мін) для ураження спостерігаються окремих цілей з ЗСП | III чверть |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати