загрузка...
загрузка...
На головну

Поняття "сім'я" та "шлюб" в соціології

1. I. Поняття, основні принципи, цілі, завдання та напрями забезпечення безпеки дорожнього руху.
  2. II. Про метод історико-критичної реконструкції поняття знака
  3. II. Від співака до поета. Виділення поняття поезії
  4. II.1. Категоріальний апарат за поняттями
  5. АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СОЦІОЛОГІЇ ОСВІТИ
  6. Аналіз простих резистивних ланцюгів з використанням поняття вхідного опору.
  7. Базові ключові поняття психології професійної освіти

Сім'я і шлюб належать до числа таких явищ, інтерес до яких завжди носить стійкий і масовий характер. Як первинна форма спільності людей, сім'я безпосередньо поєднує в собі індивідуальне і колективне початку. У цьому сенсі вона є ланкою, що пов'язує не тільки біологічну і соціальну, але також індивідуальну і суспільне життя людей, служить для них першим джерелом соціальних ідеалів і критеріїв поведінки. При цьому сім'я не тільки передає, а й створює такі духовні цінності, як подружня і батьківська любов, повагу і любов дітей до батьків, сімейна солідарність. Ось чому сім'я є одним з ключових понять в гуманітарній сфері знання.

Від здоров'я сім'ї залежить здоров'я будь-якої нації. Сім'я виступає як індикатор в разі порушення балансу між громадськими та приватними інтересами. Ставлення суспільства до сім'ї, співвідношення її інтересів з інтересами інших соціальних інститутів, взаємодія сім'ї та особистості завжди знаходилися під пильною увагою дослідників. Посередницька роль сім'ї ставить необхідність вивчення її сучасного стану в ряд першочергових дослідницьких завдань.

Сім'я - дуже складне багатошарове соціальне освіту, пов'язану з усіма рівнями соціальної структури суспільства. Тому, якою б боку соціального життя ми не стосувалися (соціології виховання, освіти, політики, права, праці або культури), ми обов'язково зачіпаємо і інтереси сім'ї. Без аналізу інституту сім'ї ми не зможемо провести жодне фундаментальне соціологічне дослідження в галузі соціального контролю та соціальної дезінтеграції, соціальної мобільності, міграції та демографічних змін.

Поняття "сім'я" та "шлюб" в соціології тісно пов'язані між собою, хоча і не тотожні. Шлюб розглядається в соціології як соціальний інститут, який регулює відносини між статями (подружжям), а сім'я - як первинна соціальна група, яка може бути заснована як на шлюбі, так і на кровній спорідненості або на шлюбі і спорідненості одночасно. Шлюб завжди залишається тільки соціальним інститутом, а сім'я поєднує в собі риси соціального інституту і соціальної групи. Будучи заснована на шлюбі, сім'я приймає на себе його соціальну функцію (регулювання відносин між подружжям). Якщо ж сім'я не є подружньої, а заснована тільки на спорідненості (кровнородственная сім'я), то вона обмежується виконанням своїх власних соціальних функцій, пов'язаних з відтворенням нових поколінь людей.

Шлюб - це історично обумовлена, санкціонована і регульована суспільством форма відносин між чоловіком і жінкою, що встановлює їх права і обов'язки по відношенню один до одного, до дітей і суспільству. Характер шлюбних відносин в значній мірі впливає на кількісні та якісні показники відтворення населення, фізичний і духовний стан нових поколінь. У шлюбі упорядковується і реалізується природна потреба людей в продовженні роду, перетворена соціальними умовами і культурою. Санкціонуючи шлюб, суспільство бере на себе певні зобов'язання по його охороні і накладає на людей, що вступили в шлюб, відповідальність за матеріальне забезпечення і виховання дітей, а, отже, за майбутнє сім'ї.

спорідненість - Це сукупність людей, пов'язаних спільними предками. Поряд з кровною спорідненістю існує соціальний інститут "приймального спорідненості", пов'язаний з усиновленням і удочерінням. У традиційному суспільстві спорідненість - основна форма соціальної організації. У сучасному суспільстві воно перестало бути такою, а сім'я не тільки виділилася з системи спорідненості, а й все більше ізолюється від неї. Більшість сучасників не знають по імені своїх далеких родичів (троюрідних братів, тіток і т.д.).

Структура спорідненості зазвичай зображується у вигляді "фамільного дерева". Найближчих родичів може бути тільки сім: мати, батько, брат, сестра, чоловік, дочка, син. Далекі родичі діляться на двоюрідних і троюрідних. Двоюрідних родичів може бути не більше 33. Вони ранжуються за ступенем спорідненості починаючи від тещі і закінчуючи племінником. Якщо у вашого батька є троюрідні родичі, то фамільне дерево налічує від 151 до 191 людини. Кожна "гілка" такого дерева називається позицією спорідненості або родинним статусом. Якщо врахувати, що в певній позиції або статус може бути кілька людей (наприклад, троюрідні брати і т.п.), то фамільне дерево, яке включає близьких, двоюрідних і троюрідних родичів може складатися з багатьох сотень людей.

На відміну від сім'ї, спорідненість не є реальною соціальною спільністю, тобто сукупністю індивідів, які проживають разом і ведуть спільне господарство. Родичі можуть жити в різних регіонах, не вступати один з одним в постійній взаємодії, а іноді і не знати про існування один одного. Сучасні родинні відносини характеризуються високим ступенем відчуження, тоді як в первісному суспільстві родичі становили постійно взаємодіє, компактно проживає колектив людей.

У сучасній соціологічній науці сім'я вивчається в двох аспектах. По-перше, як соціальний інститут. По-друге, як первинна мала група. На макрорівні, як соціального інституту, сім'я є конкретно-історичну систему взаємовідносин між протилежними статями та їхніми дітьми, що проявляються через певну общезначимую систему функцій. На мікрорівні сім'я виступає як мала група, члени якої пов'язані шлюбними або родинними відносинами, спільністю побуту і взаємною моральною відповідальністю [xxxi].

На ранніх етапах історії сім'я виконувала весь комплекс соціальних функцій, включаючи економічні, і представляла собою суспільство в мініатюрі. Поступово, у міру розвитку суспільства, сім'я передавала свої функції інших соціальних інститутів, залишаючи собі лише ті, які забезпечували можливість самовідтворення людини, самореалізації його індивідуальних, психофізіологічних і особистісних якостей. Автори соціологічних досліджень функцій сім'ї зазвичай поділяють їх на специфічні і неспецифічні.

Специфічні функції сім'ї:

- Репродуктивна (фізичне відтворення людини);

- Функція соціалізації (виховання дітей).

Названі функції залишаються незмінними, поки існує інститут сім'ї - жодна соціальна структура не здатна виконати їх краще, ніж сім'я. Може змінитися характер взаємовідносин сім'ї та особистості, сім'ї та суспільства, сім'ї та різних соціальних індивідів, але поки в суспільстві існує необхідність у відтворенні самої людини, специфічні функції сім'ї не втратять свого значення, незважаючи на те, що з посиленням ролі суспільного виробництва суспільство зможе все в більшій мірі надавати допомогу родині в процесі виховання і соціалізації підростаючого покоління.

Існуючі теорії "кризи" сім'ї зазвичай перебільшують роль біологічного фактора в репродуктивному процесі відтворення людини. З точки зору представників подібних теорій, роль сім'ї відпадає у зв'язку з величезними перспективами біомедицини. Зачаття в "пробірці" можливо, воно успішно застосовується для корекції деяких порушень дітородної функції, але з цього зовсім не випливає що відпадає необхідність у батьківській турботі і вихованні нових поколінь. Такий підхід зводить поняття сім'ї лише до біологічного аспекту. Сім'я ж є соціальним інститутом і зникне лише тоді, коли з'явиться інший соціальний інститут, який візьме на себе її функції. Платон ще в четвертому столітті до н.е. в своїй теорії побудови ідеальної держави описував ситуацію, в якій суспільство з моменту народження дитини вилучає його у матері і бере на себе всі функції по догляду і вихованню. Досить вдалий досвід втілення ідей суспільно-трудового виховання залишили нам педагоги-новатори Сухомлинський, Макаренко, Сорока-Росинський та ін.

Сьогодні ми вступили в третє тисячоліття, але до сих пір роль суспільства у вихованні підростаючого покоління незрівнянно мала. Сім'я виживає, як може, виконуючи неспецифічні для неї функції:

- Накопичення і передача власності, соціального статусу;

- Організація виробництва і споживання;

- Ведення домогосподарства;

- Налагодження відпочинку та дозвілля;

- турбота про здоров "я;

- Захист від стресів;

- Захист від соціальної несправедливості.

Ми можемо констатувати той факт, що і в другому тисячолітті сім'я не стала для держави об'єктом першочергової турботи і уваги, хоча багато соціальні інститути беруть на себе функції освіти і виховання підростаючого покоління (ясла, дитсадки, школи), захисту і охорони (міліція та ін .), функції харчування, організації дозвілля (сфера обслуговування, відпочинку) і т.п.

Крім взаємодії з зовнішніми умовами, соціальними інститутами, організаціями, спільнотами, сім'я живе активним внутрішнім життям. Сім'я протягом свого існування поступово видозмінюється, набуває різних форм, переходить з одного статусного стану в інше і, нарешті, закінчує своє існування. Процес виникнення, становлення, реалізації власних функцій і закінчення існування шлюбно-сімейних відносин прийнято називати життєвим циклом сім'ї.

У сучасній соціології зазвичай розрізняють наступні стадії "життєвого циклу сім'ї".

перша стадія (Стадія бездітності). Історія офіційного народження будь-якої сучасної сім'ї завжди починається з укладення шлюбу (за формою це може бути вінчання в церкві, складання шлюбного контракту або реєстрація в РАГСі). Оформляючи, так чи інакше, свій шлюб, подружжя свідчать суспільству про серйозність своїх намірів. Суспільство, фіксуючи шлюб між подружжям, також бере на себе певні зобов'язання. Воно може створювати сприятливі або несприятливі умови для подальшого розвитку новостворених сімейних пар, може впливати на мотиваційно-психологічні аспекти прийняття рішень про народження (або утриманні, відмову від народження) первістка у знову створюваних сім'ях. Ідеальні умови для реалізації репродуктивної функції сім'ї створюються в стабільні періоди розвитку суспільства. І, навпаки, в кризові, перехідні періоди народжуваність різко падає, позитивні соціально-психологічні мотиви майже повністю зводяться нанівець. Суспільство виявляється не в змозі створити сім'ї необхідні умови для продовження роду. Соціологи констатують кризу сім'ї. У такі періоди число сімей, які прожили повний життєвий цикл, різко скорочується.

Друга стадія. Стадія репродуктивного батьківства становить основу, зміцнюючу сім'ю. На цій стадії реалізується можливість продовження роду - з'являється перша дитина. Сім'я стає повнокровним "осередком" суспільних відносин. Стадія репродуктивного батьківства закінчується з народженням останньої дитини. Як правило, це самий повнокровний період життя сім'ї, хоча і пов'язаний з різного роду стражданнями і труднощами.

третя стадія (Який походить одночасно з другою) - стадія соціалізаціонного батьківства. Ця стадія починає відлік так само, як і стадія репродуктивного батьківства з народження первістка, але закінчується ненароджених останню дитину, а в момент набуття ним самостійності, створення власної сім'ї та народження первістка. У цей момент для батьківської сім'ї починається наступний етап життєвого циклу.

Четверта стадія. Стадія прабатька бере свій початок в момент появи в відокремилася молодій сім'ї первістка (онука) і закінчується смертю одного або обох прабатьків, що констатує розпад сім'ї та завершення її життєвого циклу.

Ще раз підкреслимо, що наведена схема життєвого циклу сім'ї носить ідеальний характер і відображає лише типові риси реальних міжособистісних відносин, які в дійсності набагато різноманітніше і складніше. Життя сім'ї, особливо в кризові періоди (воєн і стихійних лих) підстерігає маса небезпек (вимушена розлука, зради і зради, розлучення, хвороби, смерть і т.п.). І все ж сім'я була і залишається єдиним соціальним інститутом, який забезпечує відтворення населення. Саме тому держава, що піклується про своє майбутнє, має в першу чергу створювати сприятливі умови для відтворення якомога більшої кількості сімей повного життєвого циклу.

У більшості західних країн правові проблеми шлюбу регулюються не сімейним, а цивільним законодавством. Союз між партнерами скріплюється контрактом, в якому юридично закріплюються питання володіння майном (нерухомістю, коштами тощо), а також механізм розірвання шлюбу. Правової регламентації підлягає також мінімальний вік вступу в шлюб. До сфери моральної регуляції відносяться норми і правила залицяння, шлюбного вибору і дошлюбного поведінки, розподіл повноважень і обов'язків між подружжям, норми і очікування подружжя по їх неформальним зв'язкам, взаємної відповідальності за економічний стан сім'ї, виховання дітей, сімейне дозвілля, характер відносин у процесі розбіжностей або розлучення, послеразводний поведінку.

Програма та етапи емпіричного дослідження. | Вибірковий метод в соціології | Методи збору і обробки первинної соціальної інформації | Суспільство як соціальна система. Структура і форми соціальної взаємодії | Інституціалізація та її етапи. Види і функції соціальних інститутів | Соціальні спільності, групи і організації | Соціальна структура суспільства і її різновиди | Поняття особистості в соціології та основні підходи до її вивчення | Статусно-рольова концепція особистості | Соціалізація особистості: фактори, механізми, етапи |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати