Головна

Особливості освіти відмінкових форм деяких іменників

1. I. Інтернет-екзамен у сфері професійної освіти
  2. I. Особливості римської культури н основні етапи її розвитку
  3. I.4.2. Сучасні стратегії та моделі освіти.
  4. II. особливості вживання
  5. II.5.2) Порядок освіти і загальні риси магістратури.
  6. II.6.3) Особливості категорії юридичної особи.
  7. III. Психічні властивості особистості - типові для даної людини особливості його психіки, особливості реалізації його психічних процесів.

падіж-морфологічна словоизменительная категорія іменника, а також займенники-іменника, кількісного числівника і прикметника. Падіж іменника виражається системою протиставлені один одному рядів форм і позначає в словосполученні відношення іменника до іншого слова, а в реченні - відношення іменника до іншої словоформи або до всього складу пропозиції.

Труднощі в освіті відмінкових форм іменників пов'язані, головним чином, з тими іменниками, які допускають наявність варіантів в одній і тій же падежной формі. Це можуть бути варіанти-дублети, т. Е. Обидві форми є нормативними в межах літературної мови, наприклад: грабліїй і грабель?,віконниціїй івіконниць?- форма рід. пад. мн. ч., і варіанти, один з яких нормативен, а інший -немає і стоїть за межами літературної мови, наприклад: інженеры (Літ. Норма) і інженера(Просторічне.), Запчастии (Літ. Норма) і запчастя (Просторічне.) -форма ім. пад. мн. ч. Слід зазначити, що морфологічні варіанти мають вікову історію, тоді як для ряду фонетичних варіантів характерно досить нетривалий існування. Розглянемо деякі морфологічні варіанти.

4.2.1. Закінчення називного відмінка множини іменників чоловічого роду -и (-і) / -а (-я)

У називному відмінку множини, поряд з закінченнями -и (-і), Поширені закінчення -а я). Для деяких слів вони є нормативними: директора, професора, паспорта. Але в деяких випадках вони вважаються відступом від літературних норм.

закінчення  в називному відмінку множини у іменників чоловічого роду з'явилося порівняно недавно. Справа в тому, що в давньоруській мові іменники мали форми не тільки єдиного і множини, як зараз. У давнину було і так зване подвійне число. Так, наприклад, у множині іменники очей, ріг, пліч мали форми: очейы, ріги, плічи. Коли ж ішлося про два предмети, то наші предки вживали двоїсте число: очейа, ріга, біка. Вибір закінчення -а (-я) або -и (-і) у множині і неоднозначному числах залежав від типу відмінювання іменника. Справедливості заради слід зазначити, що в сучасній російській мові закінчення -а (-я) у множині виявилося краще, ніж -и (-і). У деяких словах воно настільки зміцнилося, що важко навіть уявити, що ще недавно (в 19 столітті) слово "хата" мало форму множини "Доми", а не "Вдома".

У сучасній російській мові закінчення -и (-і) використовуються, як правило, в книжково-письмових стилях мови. закінчення -а я) в розмовно-побутовоїипрофесійноїмови.

а) З форм на -и (-і) найбільш споживані в нормативному плані наступні:

АРХІТEКТОРИ БУХГAЛТЕРИ ДІСПEТЧЕРИ ІНЖЕНEРИ ІНСПEКТОРИ ІНСТРУКТОРИ КОМБAЙНЕРИ КОНСТРУКТОРИ КОРРEКТОРИ лектор МAКЛЕРИ ОФІЦEРИ РЕДAКТОРИ РEКТОРИ СЛEСАРІ Столяр ТOКАРІ ТРEНЕРИ ФEЛЬДШЕРИ Шкіпер шофер

б) З форм на -а я)найбільш споживані в нормативному плані наступні:

ВЕКСЕЛЯ ВЕНЗЕЛЯ ДІРЕКТОРA ДОКТОРA єгер ЖЕЛОБA ЖЕРНОВA КАТЕРA КОНДУКТОРA КУПОЛA ОРДЕРA ПОВАРA ПРОФЕССОРA СТОРОЖA ТЕНОРA (Доп.-И) ШУЛЕРA

Крім того, потрібно враховувати, що деякі форми закінчень можуть мати відмінності в значенні. наприклад: цветa (Колір, забарвлення) - квіти (Рослини), образa (Ікони) - oбрази (В художньому творі).

4.2.2. Закінчення родового відмінка множини (Апельсинів, шкарпеток та ін.)

Закінчення родового відмінка множини - ще одна важка тема для нашої мовної практики. Як правильно вибрати ту чи іншу закінчення? Як сказати: немає панчіх або панчіх? Без носок або шкарпеток? Чому ми говоримо вірмен, але монголів? Як запитати правильно: п'ять апельсин або апельсинів?

При виборі закінчення слід керуватися наступними правилами:

Вивчаючи дану тему, необхідно акцентувати увагу на | Питання 2. Якості культурної (хорошою) мови. | Для підготовки до семінару | Вивчивши цю тему, Ви | Питання 1. Поняття мовної норми. Види норм російської літературної мови | Деякі важкі випадки вимови голосних і приголосних звуків | Питання 3. акцентологических НОРМИ СУЧАСНОГО РОСІЙСЬКОГО ЛІТЕРАТУРНОГО МОВИ | Наголос в окремих граматичних формах | рід іменників | Найменування осіб жіночої статі за професією, посади, звання та ін. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати