Головна

Для підготовки до семінару

1. I. Загальна характеристика СИСТЕМИ ПІДГОТОВКИ СПОРТСМЕНІВ У ЗИМОВОМУ універсальний БОЮ
  2. I. Психологічні умови ефективності бойової підготовки.
  3. II. Мета самопідготовки.
  4. II. Мета самопідготовки.
  5. II. Мета самопідготовки.
  6. II. Мета самопідготовки.
  7. II. Мета самопідготовки.

прочитайте:

Введенська Л. а. Російська мова та культура мови / Л. а. Введенська, Л. р Павлова, Е. ю. Кашаєва. - Ростов-на-Дону: Фенікс, 2005. - С.53-79.

Дайте відповідь на питання:

1. Дайте визначення поняттю «культура мови».

2. Якими якостями повинна володіти культурна (хороша) мова? Чи можна сказати, що поняття «культурна мова» і «правильна мова» - це синоніми?

3. Що таке стежки і фігури? Як часто в повсякденному житті Ви використовуєте виразні засоби?

Виконайте практичні завдання:

Завдання 1.Прочитайте уривок з твору Агота Крістоф «Товстий зошит», в якому розповідається про життя двох братів-близнюків за часів Другої світової війни в селі, куди їх відправила мама, оскільки в місті прогодуватися стало абсолютно неможливо. Дія відбувається в Угорщині. Після прочитання уривка дайте відповідь на питання.

,, У бабусі ми вирішуємо продовжувати навчання самі, без вчителів ... ми йдемо ... в магазин, який називається: «Книги. Канцелярські товари »... вибираємо пачку паперу в клітку, два олівці і товстий зошит. Ми кладемо все це на прилавок перед товстим людиною, яка стоїть з іншого боку. Ми говоримо йому:

- Нам потрібні ці речі, але у нас немає грошей.

Продавець каже:

- Що? Але ... треба платити.

Ми повторюємо:

- У нас немає грошей, але нам вкрай необхідні ці речі.

Продавець каже:

- Школа закрита. Нікому не потрібні зошити і олівці.

Ми говоримо:

- Ми вчимося вдома. Самі, самі ...

Продавець каже:

- Без грошей нічого купити не можна.

Ми більше нічого не говоримо, ми дивимося на нього. Він теж на нас дивиться. У нього на лобі виступає піт. Через хвилину він кричить:

- Не дивіться так на мене! Вийдіть звідси!

Ми говоримо:

- В обмін на ці речі ми готові виконати для вас певну роботу. Полити вам город, наприклад, вирвати бур'яни, рознести посилки ...

Він знову кричить:

- У мене немає городу! Ви мені не потрібні! І потім, ви що, не можете говорити нормально?

- Ми говоримо нормально.

- Говорити в вашому віці «готові виконати», це що, нормально?

- Ми говоримо правильно.

- Занадто правильно, так. Мені не подобається, як ви розмовляєте! І як ви дивитеся на мене, теж не подобається! Вийдіть звідси!

Ми запитуємо:

- Чи є у вас кури, пане?

Він витирає обличчя білою хусткою. Він не кричить, він запитує:

- Кури? При чому тут кури?

- Тому що, якщо ви не маєте курми, ми можемо надати вам кілька яєць в обмін на ці необхідні нам предмети.

- Продавець дивиться на нас і мовчить.

Ми говоримо:

- Вартість яєць зростає з кожним днем. Навпаки, ціни на папір і олівці ...

Він кидає нашу папір, олівці і зошит за двері і кричить:

- Геть звідси! Не потрібні мені ваші яйця! Забирайте все і більше не повертайтеся!

Ми акуратно підбираємо речі і говоримо:

- Однак нам доведеться повернутися, коли закінчиться папір і спишуть олівці ''.

Запитання до тексту:

1) Яке комунікативне якість мови було порушено братами в даній ситуації спілкування?

Відповідь - ...

2) Випишіть звернення, Вжите братами по відношенню до продавця, яке вже в ті часи вважалося архаїчним.

Відповідь - ...

3) Використання в мові такого звернення в даній комунікативної ситуації свідчить ...

а) про глибоку повагу;

б) про прихованої іронії;

в) про злиднях живого невимушеного спілкування і про недостатнє володіння сучасною мовою.

(! виберіть один варіант відповіді)

Відповідь - ...

4) Випишіть мовний зворот, яким був так обурений продавець магазину.

Відповідь - ...

5) Як називаються подібні фразеологізми?

(! впишіть термін, співзвучний терміну фразеологізми, - см. тему 2 «Стилі російської літературної мови)

Відповідь - ...

6) До якої лексики: книжкової або розмовної, - відноситься цей оборот?

Поставте + навпроти обраного розряду лексики:

КНИЖКОВА ЛЕКСИКА  
 розмовної лексики  

7) У якому стилі російської літературної мови переважно використовується цей мовний зворот?

Поставте + навпроти обраного вами функціонального стилю:

РОЗМОВНА МОВА  
 НАУКОВИЙ СТИЛЬ  
 ОФІЦІЙНО-ДІЛОВИЙ СТИЛЬ  
 публіцистичного стилю  
 МОВУ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ  

Завдання 2.які комунікативні якості мови порушені в даних висловлюваннях? Побудуйте і запишіть пропозиції відповідно до норм російської літературної мови.

1) Закоренілі москвичі дуже люблять своє місто.

2) Постраждалі в аварії були госпіталізовані в лікарню.

3) Малюнки вийшли трохи невдачливі.

4) Густі зарості чагарнику чергувалися з вічними дубовими гаями і березовими лісочками.

5) Це підприємство було колись гординею нашої Батьківщини.

6) Богатир поскакав по степу на своєму булатної коні.

7) «Коли до мене залицявся один кінооператор, ми з ним ходили до Будинку мистецтв, де збирався весь тет-а-тет: Ульянов, Яковлєв, цей ... як його? Ждігарханян »(С. Довлатов).

8) Про юного вундеркінда написали в газеті «Аргументи і факти».

Мовні особливості офіційно-ділового стилю | Питання 4. Публіцистичний стиль мови | Основні функціональні риси публіцистичного стилю | Мовні ознаки публіцистичного стилю мовлення | Функціональна характеристика мови художньої літератури | Основні ознаки мови художньої літератури | Основні функціональні риси розмовної мови | Мовні особливості розмовної мови | Для підготовки до семінару | Вивчаючи дану тему, необхідно акцентувати увагу на |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати