Головна

Міркування, що стосуються наук

1. Документ 3.4. Опитування, що стосуються статевої поведінки
  2. Міжнародні конвенції, що стосуються змішаних перевезень.
  3. Заходи, що стосуються організованої поїздки
  4. Основні положення, що стосуються природи людини
  5. Основні положення, що стосуються природи людини.
  6. Наведемо цікаві дані, виявлені компанією ROMIR Monitoring в ході досліджень 2006 і 2007 років, що стосуються купівельної поведінки жителів Росії.

Розсудливість є річ, розподілена справедливіше всього; кожен вважає себе настільки їм наділеним, що навіть ті, кого все важче задовольнити в будь-якому іншому відношенні, звичайно не прагнуть мати здорового глузду більше, ніж у них є. При цьому неймовірно, щоб все помилялися. Це свідчить швидше про те, що здатність правильно міркувати і відрізняти істину від омани - що, власне, і становить, як прийнято виражатися, розсудливість, або розум (raison), - від природи однакова у всіх людей, а також про те, що відмінність наших думок відбувається не від того, що один розумніше інших, а тільки від того, що ми спрямовуємо наші думки різними шляхами і розглядаємо не одні й ті ж речі. Бо недостатньо просто мати хороший розум (esprit), але головне - це добре застосовувати його. Сама велика душа здатна як до найбільших пороків, так і до найбільших чеснот, і ті, хто йде дуже повільно, може, завжди дотримуючись прямим шляхом, просунутися значно далі того, хто біжить і віддаляється від цього шляху.

Що стосується мене, то я ніколи не вважав свій розум більш досконалим, ніж у інших, і часто навіть бажав мати настільки швидку думку, чи настільки ясне і чітке уяву, або таку велику і надійну пам'ять, як у деяких інших. Інших якостей, які потрібні були б для досконалості розуму, крім названих, вказати не можу; що ж стосується розуму, або розсудливості, то, оскільки це єдина річ, яка робить нас людьми і що відрізняє нас від тварин, то я хочу вірити, що він повністю наявний в кожному, слідуючи при цьому спільної думки філософів, які говорять, що кількісне розходження може бути тільки між випадковими властивостями, а не між формами, або природами, індивідуумів одного роду.

Однак не побоюся сказати, що, на мою думку, я мав щастя з юності ступити на такі шляхи, які привели мене до міркувань і правилам, що дозволив мені скласти метод, за допомогою якого я можу, як мені здається, поступово вдосконалити мої знання і довести їх мало-помалу до вищого ступеня, якої дозволяє досягти посередність мого розуму і короткий термін життя. За допомогою цього методу я зібрав вже багато плодів, хоча в судженні про самого себе намагаюся схилятися більш до недовіри, ніж до зарозумілості. І хоча, розглядаючи поглядом філософа різні дії і підприємства людей, я не можу знайти майже жодного, яке не видавалося б мені суєтним і марним, однак я не можу не відчувати особливого задоволення з приводу успіхів, які, на мою думку, я вже зробив в знаходженні істини, і на майбутнє маю надії і навіть наважуюся думати, що якщо між чисто людськими заняттями є дійсно гарне і важливе, так це саме те, що я обрав. [...]

Правда, в той час, коли я тільки спостерігав звичаї інших людей, я не знаходив у них нічого, на що міг би спертися, так як зауважив тут таке ж розмаїття, яке раніше угледів в думках філософів. Найбільша користь, отримана мною, полягала в тому, що я навчився не дуже вірити тому, що мені було викликано тільки за допомогою прикладу і звичаю, так як бачив, як багато з того, що представляється нам смішним і дивним, виявляється загальноприйнятим і схвалюваних у інших великих народів. Так я мало-помалу звільнився від багатьох помилок, які можуть затулити природне світло і зробити нас менш здатними слухати голосу розуму. Після того як я вжив кілька років на такі вивчення книги світу і спробував придбати певний запас досвіду, я прийняв в один день рішення вивчити самого себе і вжити всі сили розуму, щоб вибрати шляху, яким я повинен слідувати. Це, здається, вдалося мені більшою мірою, ніж якби я ніколи не віддалявся з моєї вітчизни і від моїх книг.

Поняття соціальної комунікації | Форми і види комунікації | моделі комунікації | Наше знання про психічні і соціальних системах більше не підлягає інтеграції | Автореференція не є особливою ознакою мислення | Комунікація здійснюється за допомогою синтезу трьох різних селекцій | Неможливо вступати в комунікацію з приводу розуміння і неправильного розуміння просто так, як хотіли б того її учасники | Дискутують нема про цінностях, а про пріоритети | Загально і частнонаучние методи досліджень | Принципи та методи аналізу соціальної комунікації |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати