Головна

десятісложний вірш 2 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка
 Одне суцільне оману! Ти промайнула, як бачення, І мені залишилося біль утрати, І пізньої мудрості змея.Ти промайнула, як бачення, -О, юність швидка моя! (К. Бальмонт) Приклад безріфменного Триолет, де риму замінює повтор того ж слова. Триолет цей дає приклад і пеоніческого (гіпердактилічні) закінчення. Тебе я пам'ятаю. Ти ридалаНа Гревской площі, під віселіцей.І ніч, і смерть, і ти ридала.Тебя я пам'ятаю. Ти ридала ... Але я забув, по кому ридала.Не під моєю чи чорної віселіцей.Тебя я пам'ятаю. Ти ридалаНа Гревской площі під шибеницею. (І. Рукавишников) А ось приклад потрійного (таємного) Триолет: Чи не йди до дому бенкету. Іди в дім плачу, Щоб забулися гріхи, щоб відкрилася душа.Чтоб світлішала порфіру, щоб ясніла завдання, Чи не йди до дому бенкету, іди у свій дім плача.В воротах світу, ридаючи і плачучи, Цвітуть диво-вірші, бездумно диша.Но йди до дому бенкету. Іди в дім плачу, Щоб забулися гріхи. Щоб відкрилася душа. (І. Рукавишников) Прийом, вперше застосований до тріолетной формі. Кілька відомий в сонетною старо-французької, теоретично допустимий, звичайно, при будь-строфике. Побудова, яка допускає читання одного Триолет, як трьох самостійних, при розтині подумки вірші вертикальною лінією через цезури. До речі, хороший приклад наскрізної ріфми.Возможно також побудова вінка Триолет за схемою вінка сонетов.Восьмістішіе зі схемою римування abababab називається сіціліану: Травень жорстокий з білими ночами! Вічний стук в ворота: виходь! Блакитний серпанок за плечима, Невідомість, загибель попереду! Жінки з божевільними очима, З вічно зім'ятої трояндою на грудях! -Пробудісь! Пронижи мене мечами, Від пристрастей моїх звільни! (А. Блок) Девятістішіе зустрічається не частіше семістішія. Але знову ж таки: додайте рядок до восьмивірш, і вийде те, що і було потрібно отримати (ababcdccd): Відчиніть мені в'язниці, Дайте мені сяйво дня, чорноокий девіцу.Черногрівого коня.Дайте раз пір синю полюПроскакать на тому коні; Дайте раз на життя і волю, Як на чужу мені частку, Подивитися ближче мені ... (М. Лермонтов) Девятістішіе з римуванням ababbcdcс ... (і так далі, причому кожен дев'ятий вірш подовжений на одну стопу) називається спенсеровой строфою: Немає нічого сумніше на светеНевінной змарнілої краси, повалити в зрадницькі сетіВражди жорстокої, злісної наклепу: Під владою ль я чарівної мечтиІль жіночий лицар я надійніше стали, Але бачачи горе жіночої чистоти, Душа моя стискається в печалі.Мучітельней туги я випробував чи. (Е. Спенсер, пров. З . Протасьєва) десятістішіям зустрічається частіше девятістішія через симетричності. Взагалі, при парному кількості рядків простіше скласти красиву комбінацію рим. Прикладом десятістішіям є ось це (ababccdeed): О ??ви, яких ожідаетОтечество від надр своїх бачити таких бажає, Яких кличе від країн чужих, Про ваші дні благословенні! Дерзайте нині ободренниРаченьем вашим показати, Що може власних Платонова швидких умів НевтоновРоссійская земля народжувати. (М. Ломоносов) десятістішіям мають і фіксовані форми. Зокрема, формою десятістішіям є ода. Класична ода має схему римування ababccdeed і характеризується вихваляє, урочистим змістом, пафосними виразами, достатком вигуків. Визнаним майстром оди був Г. Державін. Наприклад: Подай, Феліція! наставленье: Як пишно і правдиво жити, Як приборкувати пристрастей хвилювання щасливим на світі бути? Мене твій голос збуджує, Мене твій син надсилає; Але їм наслідувати я слаб.Мятясь життєвої марнотою, Сьогодні паную собою, А завтра примхам я раб. Інший фіксованою формою десятістішіям є децима. Децима - десятістрочная строфа в іспанській поезії, найчастіше хореїчного розміру. Чоловічі і жіночі рими в децима йдуть по порядку AbbAAccDDc. Відомі ямбічні децими в поезії Г. Державіна з системою римування aBaBccDeeD ( «Феліція» і «Бог») і aa BcBc DeeD ( «На щастя»). Не будемо детально розбирати 11-ти, 12-ти і 13-ти Стишов. Нагадаю лише, що в будь-який з цих форм можна отримати величезну кількість різноманітних комбінацій рим, так що це поле для вашої деятельності.Едінственно виділю фіксовану форму 12-тістішія, Коплі. Коплі - форма станси в староіспанському поезії, 12-рядкова строфа, що розбивається системою рим на два шестістішія, в яких третій і шостий вірш вкорочені. Римування: abc abc def def. Ось зразок Коплі з «Стансів на смерть батька, капітана Родріго» Хорхе Манрике: Чи не віддавайся скорботи марною, Душа, і ясними очаміВзгляні навколо: Життя вичерпується непомітно, І смерть нечутними шагаміПодходіт вдруг.Отради тривають лише миті, Але борошном кожна чревата, На жаль, для нас.Пріслушайся до людського мненью: Міл тільки прожитого колись, який пішов годину. (Пер. О. Румер) У 13-Стишов теж є як мінімум одна фіксована форма: рондель - французька форма вірша про трьох строфах, що охоплюють 13 рядків. У перших двох строфах по чотири вірша, в третій - п'ять віршів. Через всю рондель проходять дві рими (abbaabababbaa). Перші два рядки повторюються в кінці другої строфи, останній рядок - повторення першого рядка цілком або в дещо зміненому вигляді. Закінчивши працю, йду з заводу, Маніфестацію встречать.В кольорах все місто, і слухати -Крічат: хай живе свобода! Сміється сонце з небозводу, І мчать хмаринки - благодать ... Закінчивши працю, йду з заводаМаніфестацію встречать.Что за весна! Що за втіха! Променям в серцях легко звучати ... Лише землю біднякам віддати -Світ стане міцніти рік від года.Окончів працю, йду з заводу. (П. Тичина, пров. З укр. Н. Ушакова) Зате розглянемо четирнадцатістішіе, тому що воно має фіксовану форму, яка є однією з найбільш популярних відомих в історії - сонет. Сонет - це вірш з 14 віршів, побудоване за схемою abbaabbacdcdee, тобто два чотиривірші і два тривіршів. Сонет з'явився в європейській літературі ще в XIII столітті. Однією з вершин поезії Відродження були сонети Ф. Петрарки, звернені до Лаури. Сонет часто має порушення суворої ріфмовой схеми. Наприклад, 66-ї сонет Шекспіра в перекладі С. Маршака: Кличу я смерть. Мені бачити невтерпёжДостоінство, що просить подаяння, Над простотою глумящейся брехня, Нікчемність в розкішному одеянье. І досконалості вульгарний вирок, І невинність, зганьблену грубо, І недоречною почесті ганьба, І міць в полоні у немочі беззубою. І прямоту, що дурістю славиться, І дурість в масці мудреця, пророка, І натхнення затиснутий рот, І праведність на службі у порока.Всё мерзотно, що бачу я навколо, Але як тебе покинути, милий друже! Висновок сонета може охоплювати всі шість останніх рядків (в даному випадку - дві). В даному сонеті не дотримано правило загальних рим в двох катренах.Імеются варіанти сонетів: хвостатий сонет - два чотиривірші і три терцета; суцільний сонет - на двох римах; перекинутий сонет - два терцета і два чотиривірші; безголовий сонет - один чотиривірш і два терцета; половинний сонет - чотиривірш і терцет; подвійний сонет - чотири чотиривірші і чотири терцета; кульгавий сонет - неравностопность четвертого вірша в катренам і т. д. Ігровими формами сонета є: сонет з повтореннями - в такому сонеті кожна нова рядок починається тим словом, яким закінчується попередня; змієподібний сонет, заканчівающіся своїм початковим віршем, причому перша половина першого вірша служить другою половиною останнього, в друга половина першого - першою половиною останнього; зворотний сонет, в якому останній вірш має розстановку слів, зворотний розстановці слів в першому вірші; сонети з крихітними віршами (термін шульговским), в яких рядки можуть бути навіть одностопним ямбом.Сонет розвивається і сплітається в ще більш складну форму - вінок сонетів. Вінок сонетів складається з п'ятнадцяти сонетів. Перший рядок кожного сонета повторює останній рядок попереднього; заключний сонет (магістралі) повторює кожен рядок кожного сонета, пов'язуючи їх воєдино. Таким чином, вінок сонетів є двісті десять рядків, чотирнадцять з яких вжиті триразово. Вінок сонетів дуже складний для написання, тим більш правильний, без порушення правил побудови одного сонета. Вінки зустрічаються у В. Брюсова, І. Сельвінського, М. Богдановича. Блискучий вінок сонетів створив сучасний поет і рок-музикант Сергій Калугін. У 1889 році Прешерн створив вінок перекинутих сонетів 2-го виду, що є, можна сказати, поетичним подвигом. Відомі вінки подвійних сонетів, але, правда, в італійській літературе.Отмечу, що четирнадцатістішіе зовсім не обов'язково є сонетом. Наприклад, ось така форма: ababccdefefggd. Я в почесних рядах -Руки в м'який бетон -Золота зірка, випереджаючи пелатон, В передчутті снаОказалась одна шляху до дохристиянського Богу.Ета леді геть тамОчень подобається мені, Я б вп'явся в уста, Я залишився б з нею, Але доведеться пройтіОкончанье путіПо кричущим килимовим дорогах. Специфічним четирнадцатістішіем є онегинская строфа (ababccddeffegg): Отже, вона звалася Татьяной.Ні красою сестри своєї, Ні свіжістю її румянойНе привернула б вона очей.Діка, сумна, мовчазна, Як лань лісова боязлива, Вона в родині своєї роднойКазалась дівчиною чужой.Она горнутися НЕ умелаК батькові, ні до матері своєї; Дитя сама, в натовпі детейІграть і стрибати НЕ хотелаІ часто цілий день однаСідела мовчки біля вікна. Природно, можна шукати і більш складні 15, 16-тістішія, в загальному, все на ваш розсуд. Зазначу тільки одну специфічну форму 15-Стишов - рондо. Цей вірш в 15 рядків з римуванням aabbaabbсaabbaс (з - нерифмующейся рефрен, що повторює перші слова 1-го рядка). Популярно в поезії бароко і рококо. На початку літа, юністю одягнена, Земля не чекає весняного привіту, Але береже погожих, теплих днів, Але марнотратна, все пишнейОна цвіте, цілуванням согрета.І їй не страшно, що далеко десь тоКонец таїться радісних променів, І що недарма плакав соловейВ початку лета.Не так осінньої ніжності прикмета: Як побожний скупий, посмішки светаОна сбирает жадібно, перед Нейн довгий шлях до кімнатних вогнів, І не знайти найвірнішого обетаВ початку літа. (М. Кузмін) Рондо буває і інших типів: восьмістрочное, перша і друга рядки повторюються в кінці і перший вірш - в четвертому рядку; трінадцатістрочное рондо, початкові слова першого рядка входять в дев'яту і тринадцяту рядки. Рідше зустрічається четвертий тип складного, т. Н. вчиненого рондо в 25 рядків з двома римами. Ви можете також сміливо комбінувати строфи - чотиривірші з шестістішій і так далі. Такі вірші називаються строфоїди. Вірш ж, в якому немає чіткого поділу на строфи, називається астрофізмом і широко вживається в дитячій поезії: Добрий лікар Айболить! Він під деревом сідіт.Пріході до нього лікуватися корова, і вовчиця, І жучок, і павучок ведмедиця! Всіх вилікує, ісцелітДобрий доктор Айболить! (К. Чуковський) Близький до астрофізмам раёшний вірш - російський народний вірш з вільним кількістю складів і розташуванням наголосів, ритм якого заснований на суміжній римування. Розмір, до речі, теж не дотримується. Наприклад: Жив-був поп, Толоконний лоб.Пошел поп по базаруПосмотреть кой-якого товару.Навтречу йому БалдаІдет сам не знаючи куди. (О. Пушкін) Наостанок скажу про ще одному маленькому трюку. Після будь-якого закінченого технічно n-Стишов, особливо після фіксованого (сонет, ода) можна просто додати ще один рядок (максимум дві), які дозволять завершити вірш і з точки зору змісту. Таке додавання називається кодою і не обов'язково має бути римованим. 3.2. Східні форми строф. Крім рубаї, описаного вище, існує ще кілька специфічних східних різновидів строф.Газель (Газелле) - вид моноріміческого ліричного вірша в східній поезії. Складається зазвичай з 5-12 бейтов (двовіршів). Схема римування: aa ba ca da ... Від газелі отримали розвиток інші традиційні форми перського вірша. Хмільна, сп'яніла, місяцем осяяна, В шовках полурасстёгнутих і з чашею віна.Ліхой запал в очах її, туга в вигині губ, Регочучий, галаслива, прийшла до мене она.Прішла і села, мила, у ложа мого: «Ти спиш, про мій коханий? Глянь-но: я п'яна! »Так буде повік відкинутим самої любов'ю той, Хто цей кубок пінистий НЕ осушить до дна. (Хафіз, переклад І. Сельвінського) У передньому бийте часто згадується поетичне ім'я (тахаллус) автора. Кількість рядків в газелі завжди парне. Ця форма, як і інші форми східної ліричної поезії, що не прищепилася на російському грунті і є лише досвідом поетичної стілізаціі.В інший трактуванні газель представляється як тривірш, де два рівних відрізка мають одну риму, потім вдвічі більший відрізок має ту ж риму (трактування Валерія Брюсова). У такому вигляді газель вельми схожа на рубаї. У моїй пісні ревнивий страх.Іспугалась газель в горах.Два стрибка, розбіг, а потім ніби крила на легких ногах. Різновидом газелі є тарджібанд, широко поширений в східній поезії. Схеми римування аа, ва, са ... хх. Тарджібанд завершується зв'язує Бейтом з парної ріфмойКасида (Кассіді) - теж різновид газелі, довге моноріміческое вірш, в якому римуються перші два рядки, а далі - через рядок. За системою римування касида схожа на газель, але газель - короткий вірш. У трактуванні Валерія Брюсова касида має на всьому протязі одну риму, але особисто я з цим не согласен.Муссадас - віршована форма в класичної поезії Близького і Середнього Сходу, що складається з 4-10 шестістішних строф і застосовується зазвичай в віршах філософського характеру. Строфа ділиться на дві нерівні частини в чотири і в два вірша; кожен вірш ділиться цезурою на полустишия, причому перші полустишия мають загальну внутрістрофную риму, другі ж - закінчуються редіф. У першій строфі - один і той же редіф у всіх шести віршах, в наступних строфах він стоїть тільки в заключному двустишии, зазвичай повторює останнім двовірш першої строфи (дослівно або з деякими варіаціями). Чотиривірші ж другий і наступних строф мають свою внутрішню риму і свій редіф. Не думай про наш страждання, всьому настане конец.В грудей спини ридання, сльозам настане кінець, Прийде пора в'янення, квітам настане конец.В душі не зберігай чекання - душі настане конец.Мне чашу подай, виночерпий, всьому настане конец.Нас сгложут могильні черви - всьому настане кінець. (Відаді Молла, пров. К. Симонова) Те саме муссадасу такий тип, як мусамман. По суті, це той же муссадас, але складається не з шестістішій, а з восьмістішій.Мухаммас - строфическая форма в поезії Близького і Середнього Сходу. У кожній строфі 5 віршів. Вірші першої строфи мають загальну риму або загальний редіф. Друга і наступні строфи мають свою риму або редіф для всіх рядків, крім кінцевої, яка обов'язково завершується римою або редіф першої строфи (а іноді - повторює останній вірш першої строфи цілком). Сон бачила: плив рікою в клітці тісній молодец.С чудний промовою солов'їної невідомий молодец.Ах, звідки він, той стрункий, той чарівний молодець? Щоб спалити мене, з'явився в піднебесній молодец.Захватіл мою він душу, той чудовий молодець! З плечей його бегрес спадає: хто він - бек або султан? він відлюдник иль безумець, або пристрастю обуян? він чарівник чи, Юсуп чи, що покинув Ханаан? Всі слова його як перли - так і просяться в дастан.Даже пери не присниться б той чудовий молодець . (Молла Непесов, пров. М. Коровенко) Загалом, експериментуйте на здоров'я! 3.3. Ще кілька слів про побудову. У побудови вірша є кілька негласних правил, які можна не дотримуватися, але якими потрібно користуватися в своїх целях.Комбініруйте віршовані форми! Знову ж, згадую «Євгенія Онєгіна», де катрени різної римування переплітаються з двустишиями. І так далі. Унікальні комбінації форм можна знайти в творах Михайла Щербакова. Наприклад: Припустимо, герой, молодий чоловік, холостий кавалерДолжен їхати в провінцію, днів десь на десять, робити дела.Расставаясь з обраницею, він зрошує сльозою інтер'єру, мабуть, чи не бреше, кажучи, що розлука йому не міла.Заклінает богами землі і морейБез нього не підморгувати тут нікому, в сотий раз, наостанок, вже біля дверей, Благає писати йому, що б там не було, в день по листу, Малювати голубка на конверті і слати неодмінно скоріше, і красуня тим же цілком від душі відповідає йому. обіцяє писати, підбадьорює кивком, обдаровуваного квіткою, нарешті, отпускаеті в десять хвилин забуває про нём.А герой, звелівши ямщику не ловити гав, Через добу шляху прибуває на місце, в'їжджає в гостініцуІ приймається існувати. У цій унікальній строфі ми бачимо приголомшливі переплетення як форми, так і розміру. Схема віршованій строфи така: ababcdcdcdeeff. Але перші чотири рядки - шестистопного анапест, наступні три - чотиристопний, потім знову шестистопного в трьох рядках, чотиристопний, восьмістопний, чотиристопний і десятістопний наостанок. Причому розстановка цезур теж дуже необичная.Ещё одним моментом, який слід згадати, говорячи про побудову вірша, є рефрен. У пісні рефрен зазвичай іменується приспівом і покликаний добре запам'ятовуватися, особливо в творах, виконуваних нашої рідної і коханої попсою. Але ми ж поети! Тому рефрен треба вживати з почуттям, толком і расстановкой.Рефрен, як правило, відрізняється від основного вірші чимось: розміром, ритмом, римою, чим завгодно. Але може і не відрізнятися.

ГЛАВА 1. РИМА | І подвійна цезура, що розділяє вірш на три частини | десятісложний вірш 4 сторінка | десятісложний вірш 5 сторінка | десятісложний вірш 6 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати