Головна

Надзвичайні ситуації техногенного характеру

  1. I. «Системне рух» як момент сучасній соціокультурній ситуації
  2. II. Основні «напруги» сучасної соціокультурної ситуації та системне спрямування
  3. IV. Недоліки характеру, зумовлені переважно активно-вольовими моментами.
  4. акцентуації характеру
  5. акцентуації характеру
  6. акцентуації характеру
  7. акцентуації характеру

1.5.1. Пожежі

Серед надзвичайних подій, що ініціюють НС природного і техногенного характеру, пожежі займають особливе місце, оскільки відбуваються часто і на самих різних об'єктах і що, може бути, найголовніше - є джерелом подальших катастрофічних подій (лісові пожежі, пожежі на торфовищах, пожежі на хімічно та радіаційно небезпечних об'єктах, морському і повітряному транспорті, трубопроводах і т. д.).

пожежею прийнято називати неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що супроводжується знищенням матеріальних цінностей і створює загрозу для життя людей [5-7].

Простір, в якому розвивається пожежа, умовно можна розділити на три зони: зона горіння (вогнище пожежі), зона теплового впливу і зона задимлення.

Основний процес пожежі - горіння. горіння можна визначити як швидкоплинних екзотермічну реакцію сполуки або розкладання речовин, що супроводжується виділенням значної кількості тепла і світінням.

зона горіння. Вона включає поверхню палаючого речовини і полум'я. полум'я - Видима область зони горіння, в якій інтенсивно протікають реакції, відбувається виділення тепла і яка є джерелом світлового випромінювання. У переважній більшості випадків при горінні взаємодіючі речовини знаходяться в газоподібному стані. При горінні газу межа зони горіння - це фронт полум'я товщиною частки міліметра. Зоною горіння горючої рідини є деякі обсяг над нею, куди надходять пари випаровується рідини і кисень з повітря. При горінні більшості твердих речовин вони або плавляться і випаровуються (сірка, стеарин і ін.), Або розкладаються (газифікуються) з виділенням газоподібних продуктів (деревина, кам'яне вугілля, торф та ін.).


Для виникнення горіння необхідна наявність трьох чинників: горючої речовини, окислювача і джерела загоряння. Окислювачем зазвичай є кисень повітря (21%), в ряді випадків - це хлор, фтор, бром та ін .; джерело займання - полум'я іншого палаючого тіла, іскри, нагріті тіла і ін.

Однією з основних характеристик горіння є швидкість поширення полум'я за обсягом горючої речовини, яка залежить від тепловиділення в реакції горіння, теплоємності горючої суміші і теплопередачі в ній. За величиною цієї швидкості горіння поділяють на "просте" (зі швидкістю до одиниць м / с) і "вибуховий", яке протікає з більшою швидкістю. Вибухове горіння характерно для горючих рідин і газів і конденсованих (твердих і рідких) вибухових речовин. Нижче в цьому розділі розглядається "просте" горіння в атмосферному повітрі.

Горіння може бути повним і неповним. Повний горіння відбувається при достатній кількості кисню в осередку горіння, в результаті утворюються інертні продукти (пари води Н2О, діоксид вуглецю СО2, Сірчистий ангідрид SО2 та ін.). Неповне горіння має місце при нестачі кисню, що утворюються продукти (оксид вуглецю СО, пари кислот, спиртів, альдегідів і т.д.) токсичні, можуть горіти.

За горючості - здатності до горіння - все речовини і матеріали поділяються на три групи:

- Негорючі - речовини і матеріали, які не здатні горіти в повітрі (що застосовуються в будівництві природні і штучні неорганічні матеріали, метали);

- Важко горючі - здатні займатися в повітрі від джерела запалювання, але не здатні самостійно горіти після його видалення (асфальтобетон, бетонно-стружкові деталі, просочена антипіренами деревина та ін.);

- Горючі - здатні самозайматися, а також займатися від джерела запалювання та самостійно горіти після його видалення (різні органічні матеріали).

Серед горючих речовин виділяють легкозаймисті речовини - здатні займатися від короткочасного впливу джерела з низькою енергією (полум'я сірника, іскри і т.п.).

Пожежна небезпека горючих матеріалів визначається їх здатністю возгораться і може бути охарактеризована температурою займання і температурою самозаймання. Температура займання - мінімальна температура матеріалу, при якій швидкість виділення горю-


чих парів і газів така, що після їх запалювання виникає стійке полум'яне горіння. Горіння при досягненні температури самозаймання може протікати у вигляді тління або з утворенням полум'я, в останньому випадку характеристикою процесу є температура самозаймання.

Однією з основних характеристик горючих матеріалів є теплота їх згоряння - енергія, що виділяється при згорянні одиниці маси матеріалу в атмосфері кисню. Характеристики пожежонебезпеки деяких матеріалів наведені в табл. 1.7.

Максимальна температура в осередку пожежі становить близько 1250 0З при горінні твердих матеріалів, 1200-1350 0З - горючих газів, 1100-1300 0З - горючих рідин.

Таблиця 1.7




Міністерство освіти і науки Російської Федерації | Санкт-Петербург | НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ ПРИРОДНОГО | Класифікація надзвичайних ситуацій | Природних процесів і явищ, що призводять до загибелі людей | Обстановка в Російській Федерації та Північно-Західному регіоні | Класифікація НС за масштабами поширення і тяжкості наслідків | Надзвичайні ситуації природного характеру | Шкала MSK-64 інтенсивності землетрусів | Можливі розміри зон затоплення в залежності від рівня підйому води |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати