Головна

Погляди Вольтера і Ж. Ж. Руссо

1. Б) Особливі типи світогляду душевнохворих
  2. Великий вплив на формування їх світогляду.
  3. Види світогляду.
  4. ВОПР Сутність світогляду, його структура і типи
  5. Вироблення НОВОГО ЮРИДИЧНОЇ МИРОВОЗЗРЕНИЯ
  6. Вироблення нового юридичного світогляду. Правові ідеї філософії Локка

Вольтер (Марі Франсуа Аруе) (1694-1778) - один з ідейних вождів французького Просвітництва, знаменитий письменник і мислитель. Як відзначають фахівці, Вольтер безроздільно панував над умами мало не весь XVIII ст. Навколо нього вирували пристрасті. Його любили і ненавиділи. Він - чарівник слова, диявольськи розумний і дотепний, кругозір його на рідкість великий, працьовитість невичерпно, темперамент вулканічних. Він писав про події, що хвилювали всіх.

Вольтер раніше інших гостро відчув наступну революцію всією потужністю свого сміливого розуму. Разом з іншими яскравими постатями Франції він пристрасно сприяв ідеологічній підготовці соціального вибуху Вольтер і його соратники вимагали свободи думки, усного та друкованого слова. Він з усією силою непримиренності заявив на всю країну, на весь світ: "Осмельтесь мислити самостійно!" Своє політичне кредо Вольтер висловив в крилатою фразою: "Краще уряд то, при якому підкоряються тільки законам!" Він покладав надії на мудрість і доброта правителя, короля-філософа. Йому імпонувало суспільно-політичний устрій Англії - обмеження влади короля, порівняльна віротерпимість. Прагнучи впливати на принців і королів, він написав працю про Петра Великого, побував в Пруссії, де повчав Фрідріха Великого, листувався з Катериною Великою. Протверезна іронія Вольтера знову знадобилася прогресивним силам суспільства і зіграла чималу роль в ідейній підготовці революції 1830 р остаточно покінчила з Бурбонами. Його творчість відрізняється винятковою різноманітні можливості: він і філософ, і популяризатор передових природничо-наукових ідей, і поет, і драматург, і романіст, і історик. Філософічний величезний за обсягом (понад 50 п'єс) і користувався колосальним успіхом не тільки у Франції, але і в багатьох інших європейських країнах "театр Вольтера" - найбільшого драматурга XVIII ст. Вольтер є автором "Філософського словника", який в останньому повному зібранні його творів займає п'ять томів по 35-40 друкованих аркушів кожен. До речі, він ввів у науковий обіг термін "культура". Всі його твори пройняті гострим публіцистичним началом. Недарма його називали дияволом у плоті. Його слово було гострим, як лезо бритви, і відрізнялося від бритви хіба лише тим, що ніколи не тупілось. Всі його численні твори - від трагедій і філософських трактатів до блещущих сарказмом памфлетів, отруйних епіграм, поем і іскрометних експромтів - наповнені кипучою енергією нескінченних битв. Він не щадив ні королів, ні священнослужителів, ні вельмож. Його власне філософські позиції в основі своїй багато в чому визначаються ідеями Дж. Локка і І. Ньютона.

Різко критикуючи клерикалізм, різного роду зловживання церкви, Вольтер визнавав необхідність віри в Бога як перводвигателя Всесвіту. Кінцеву причину руху сущого, мислення і взагалі душевні явища Вольтер вважав проявом божественної сили. Вольтер не допускав самої можливості існування суспільства поза віри в Бога, і категорично заперечував проти ідеї Бейля щодо суспільства, що складається тільки з атеїстів. За словами Вольтера, "це було б просто страшно!" Згідно Вольтеру, "якби не було ідеї про Бога, її слід було б вигадати, але вона написана перед нами у всій природі!"

Цікаві міркування Вольтера про свободу волі. "Зізнаюся вам в тому, - пише Вольтер К. А. Гельвеція, - що довгий час блукав я в цьому лабіринті, тисячі разів обривався моя справжня нитка Аріадни, але все-таки я повертаюся до того, що благо суспільства вимагає, щоб людина вважала себе вільним ... Я починаю ... більше цінувати життєве щастя, ніж істину ... чому ж ми припустити, що верховне істота, дарував мені незбагненну здатність розуміння, могло дати мені і трошки свободи ... ".

Вольтер різко критикував феодальний режим з його жахливими зловживаннями. Він не втомлювався в своєму заклику до активної діяльності з метою знищення всіх форм варварства і дикості феодальних зловживань.

Жан Жак Руссо (1712-1778) - один з найвидатніших мислителів епохи Просвітництва. Своїм пристрасним прагненням до зміни соціального порядку, боротьбою за наукове мислення, всієї своєї різнобічної літературною діяльністю він, як і Вольтер, сприяв наближенню революції у Франції. Вольтер і Руссо, за словами Г. Гейне, - ті два письменника, які більш за всі інші готували революцію, визначили її подальші кроки і нині ще керують французьким народом і панують над ним.

За своїми переконаннями Руссо - представник демократичного крила ідеологів Просвітництва; він - філософ, соціальний мислитель, письменник, найбільший фахівець в області філософії мистецтва (особливо музики) і педагогіки. Вірячи в існування Бога і визнаючи безсмертя душі, Руссо стверджував, що матерія і дух суть два одвічно існуючих початку. У питаннях теорії дізнання він дотримувався ідей сенсуалізму, хоча і був прихильником вродженості моральних ідей. Руссо піддавав різкій критиці феодально-станові відносини і деспотичний політичний режим. Так само різко критично ставився до приватної власності, бачачи в ній джерело всіх соціальних зол. Свій знаменитий трактат "Про суспільний договір" Руссо починає патетичними словами: "Людина народжена вільною, а між тим скрізь він в оковах!" Розвиваючи ідеї суспільного договору, Руссо, на відміну від Т. Гоббса, стверджував, що в "природному стані" не тільки не було "війни всіх проти всіх", але в стосунках між людьми панували дружба і гармонія. Він сміливо повстав проти сучасної йому цивілізації як цивілізації нерівності. Його обурення було спрямоване проти такої культури, яка відірвана від народу і яка освячує суспільну нерівність. Руссо розрізняв два види нерівності: фізичне, що випливає з різниці у віці, здоров'я, даруванні тощо, і політичне, що виражається в різних привілеї. Цьому Руссо протиставляв простоту і "невинність" первісних людей. Руссо - прихильник природного права. Його ідеалом було далеке минуле, коли всі люди були рівні: так і якісь чвари могли бути у людей, які нічим не володіють! Між Руссо і Вольтером відбувалися гострі суперечки. Вольтер був в корені не згоден з ідеєю Руссо про те, що ідеали перебувають в далекому минулому. У своїй поемі "Світська людина" Вольтер писав: "Наші предки жили в невіданні понять" моє "і" твоє ". Звідки їм було знати це? Вони були голі. А коли нічого немає, то годі й ділити. Але чи добре це? " Звертаючись до Руссо, він говорить: "Батько мій, чи не прикидайтесь простачка, не називайте злидні чеснотою". І далі Вольтер продовжує: "Коли читаєш Вашу книгу, так і хочеться стати на коліна і бігти в ліс!".

Основні етапи розвитку і особливості античної філософії. | Мілетська школа. | Елеати. Атомистическое вчення Демокріта. Погляди Сократа. | Філософські погляди Августина Блаженного. | Філософія П. Абеляра. | Філософські погляди Ф. Аквінського. | Філософія Н. Кузанського і Д. Бруно. | Філософія Ф. Бекона. | Філософські погляди Т. Гоббса. | Філософія Р. Декарта. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати