загрузка...
загрузка...
На головну

Педагогічні ідеї Я. А. Коменського як складова частина його «Загального ради про виправлення справ людських»

1. I. Загальна частина
  2. I. За виділеному суффиксу визначте частина мови.
  3. I. Теоретична частина
  4. II частина
  5. II. особлива частина
  6. III. НОРМАТИВНА ЧАСТИНА
  7. N-мірне векторний простір дійсних чисел. Комп'ютерна частина

Починаючи з XV ст. в різних частинах Європи отримали досить широке поширення різні плебейско-селянські сектантські руху протестантського штибу, які виступали проти католицької церкви і підтримуваних нею феодальних порядків. Найбільш потужним серед них був рух гуситів на сході імперії Габсбургів, в Чехії.

В ідейній спадщині гуситів, як найбільш характерні, слід виділити вимоги загальної рівності, ліквідацію спадкових привілеїв, визнання рівноправності жінок, освіти дітей на рідній мові. У XVI-XVII ст. багато ідей гусизма зберігалися в громадах Чеських (Богемських, Моравских) братів.

Слід зауважити, що практично для всіх антикатолицьких, протестантських рухів, починаючи з епохи Середньовіччя, було характерно різко негативне ставлення до схоластичному освіти, насаджує католицькою церквою. Це в повній мірі відноситься і до громад Чеських братів, в яких дуже велика увага приділялася вихованню та навчанню дітей. Всі члени цих громад повинні були вміти читати і писати рідною мовою, з дитинства всіх хлопчиків і дівчаток навчали сільському господарству і різним ремеслам.

Не зайве згадати, що в Європі XV-XVII ст. взагалі були поширені різного роду братства і колегії однодумців, які прагнули реалізувати той чи інший з популярних в ту епоху утопічних проектів реорганізації суспільства на розумних, за їхніми уявленнями, засадах. Варто при цьому згадати «Утопію» Т. Мора, «Місто Сонця» Т. Кампанелли, «Опис республіки Християнський місто» І. В. Андрее, в яких значне місце відводилося розгляду питань раціонального виховання молоді.

Ці ідеї не могли не вплинути і на образ думок Чеських братів, в середовищі яких народився, виріс і сформувався в духовному відношенні один з найвидатніших педагогів-мислителів Ян Амос Каменський (1592-1670).

Очевидно, що не без впливу своїх попередників Я. А, Коменський присвятив багато років свого життя створенню «Загального ради про виправлення справ людських», значну частину якого він відвів розгляду проблем виховання, виклавши тут всі основні положення своєї педагогічної концепції в узагальненому вигляді.

Однак це велике творіння геніального чеха привернуло увагу вчених і політиків всього світу лише в середині XX ст. в зв'язку з міжнародним святкуванням 300-річчя опублікування «Зборів дидактичних праць» Я. А. Коменського (1657), в якому були зібрані воєдино всі публікувалися при його житті і залишилися в рукописах частини «Загального ради про виправлення справ людських». За життя ж Я. А. Коменський був широко відомий в самих різних країнах світу як автор кращих для свого часу шкільних підручників і дидактичних творів, які вчинили переворот як в теорії, так і в практиці навчання і виховання.

Я. А. Коменський народився в Ю. Моравії в містечку Нивнице, мабуть, в досить заможній родині. Рано втративши батьків, він навчався уривками спочатку в братській, потім, вже у віці 16 років, в традиційній латинській школі. Те, що він так пізно вступив в латинську школу, дозволило йому осмислити всі погрішності організації, змісту і методів роботи в ній. Недарма пізніше Я. А. Коменський називав шкільні роки втраченим часом. Особистий негативний досвід спонукав його зайнятися розробкою питань, пов'язаних з удосконаленням організації та методів шкільної роботи, змістом шкільної освіти.

Провчившись деякий час в німецьких університетах в Герборне і Гейдельберзі, Я. А. Коменський повернувся на батьківщину, де і почалася його педагогічна діяльність. У ході розпочатої Тридцятилітньої війни Чехія втратила свою незалежність, а чеські протестанти, котрі піддавалися жорстоким переслідуванням, в кінці кінців були вигнані за межі батьківщини. Я. А. Коменський разом з частиною громади Чеських братів знайшов притулок в польському місті Лешно, де він прожив 28 років і створив більшість своїх педагогічних праць, що стали відомі у всьому світі.

У важкий період втрати Чехією національної незалежності Я. А. Коменський хотів допомогти своєму народу зберегти культурну спадщину предків шляхом поліпшення справи освіти і виховання молоді. На це і був спрямований найвідоміший його теоретична праця з педагогіки «Дидактика», тобто загальна теорія навчання. Спочатку він був написаний на чеською мовою, а потім в переробленому вигляді переведений на латинську мову, міжнародна мова науки, під назвою «Велика дидактика».

Крім того, за роки перебування в Лешно Я. А. Коменський написав першу в світі педагогічну книгу для батьків «Материнська школа» - про виховання дітей в сім'ї, а також підготував цілий ряд навчальних книжок - «Відкриті двері мов», «Фізика», «Астрономія». Перша з них була підручником латинської мови, де замість звичайних для того часу таблиць відмін і дієвідмін, правил і винятків давалося опис реальної дійсності, навчання латинської мови супроводжувалося повідомленням різного роду знань. Жодна навчальна книга ні до ні після Я. А. Коменського не отримала такого широкого поширення в країнах Європи і Азії, як «Відкриті двері мов».

Пізніше в Угорщині, куди він був запрошений для організації шкільної справи в 1650 р, Я. А. Коменський закінчив ще один підручник «Світ чуттєвих речей в картинках», який справив справжню революцію в навчальному справі.

«Світ чуттєвих речей в картинках» можна розглядати як синтез педагогічних поглядів Я. А. Коменського в їх практичному переломленні: тут він реалізував свої ідеї про визнання зовнішніх органів почуттів дитини в якості основних джерел пізнання зовнішнього світу, про розвиток у дітей в першу чергу чуттєвого сприйняття оточуючих їх речей, про широке використання в навчанні наочності. У цій книзі на практиці було показано, в чому полягає сенс дидактичних правил переходу в навчанні від конкретного до абстрактного, від простого до складного, від загального до спеціального.

У «чуттєвому світі в картинках» особливо чітко простежується прагнення Я. А. Коменського реалізувати свою головну ідею: діти в процесі шкільного навчання повинні отримувати реальне і при тому енциклопедичну освіту, природно, що відповідає рівню їх розуміння і розвитку.

Всі навчальні книги Я. А. Коменського, як і всі його дидактичні праці, пронизані ідеєю пансофии, загальної мудрості, під якою він розумів знання всіх речей, реально існуючих в світі.

Зовні ця ідея Я. А. Коменського подібна до ідеєю енциклопедизму, поширеною і Європі його епохи. Насправді ж ідея пансофии Я. А. Коменського була набагато глибше, вона передбачала більшу, ніж оволодіння якимись загальними відомостями з різних областей дійсності. Пансофия, в розумінні Я. А. Коменського, - це відображення в свідомості людини всього реально існуючого, а не вигаданого світу з усіма його складнощами і суперечностями.

Загалом, для розуміння пансофический ідей Я. А. Коменського, які є наріжним каменем його педагогічної концепції в цілому, необхідно мати на увазі його основну думку про пангармоніі, згідно з якою всі в світі органічно пов'язане між собою і окремі частини цілого відображають в собі риси загального.

Проблема пансофии у Я. А. Коменського розглядалася в його працях дуже багатогранне, стосовно ж до його педагогічної системі вона грала найважливішу роль при вирішенні питання як про зміст освіти, так і про організацію і методи навчання. У згадуваному вже раніше всесвітньо відомій праці «Велика дидактика» Я. А. Коменський якраз і сформулював мету виховання підростаючого покоління на основі своєї концепції пансофізм.

Однак, перебуваючи в умовах тієї епохи, будучи людиною глибоко релігійною, він розкривав мету виховання: кожна людина повинна бути підготовлений до існування у вічній, загробного життя, але при цьому в своєму земному існуванні він повинен бути розумним створенням. Він повинен, стверджував Я. А. Коменський в четвертому розділі «Великої дидактики», все досліджувати і давати всьому імена і все обчислювати, тобто знати і мати можливість назвати і зрозуміти, що знаходиться в світі ... Щоб ... ніщо не було невідомим в будь-якої як малої, так і у великій речі ... Справді, таким лише чином людина буде в змозі утримати за собою ім'я розумної істоти, якщо він буде розуміти об'єктивні підстави (пристрій) всіх речей ...

Бути владикою всіх створінь - це значить, пристосовуючи до належного призначенням всі речі, вживати їх з користю для своїх вигод, всюди серед створінь поводитися царствено, тобто з гідністю і святістю, ... дотримуватися дароване гідність, ... вільно користуватися всім для власних послуг: добре знати, де, коли, яким чином і до якої межі потрібно поступатися ближнього, - словом, бути в змозі розумно керувати рухами і діями , зовнішніми і внутрішніми, своїми і чужими.

Нарешті, бути зразком Божим - значить в точності представляти досконалість свого прообразу.

Звідси випливає, що справжні вимоги, що пред'являються до людини, полягають в тому, щоб він був: 1) знають всі речі, 2) володарем усіх речей і самого себе, 3) щоб він себе і все зводив - до Бога, джерела всіх речей. Якщо ці вимоги ми висловимо трьома добре відомими словами, то отримаємо:

I. Наукова освіта.

II. Доброчесність або моральність.

III. Релігійність, або благочестя »

Формулюючи ці три корінні завдання виховання, Я. А. Коменський конкретизував свою основоположну ідею про універсальність виховання, що має в його педагогічної концепції і філософське, і суто практичне значення.

З цих положень Я. А. Коменського випливало і його конкретну вимогу, щоб у всякому облаштованому суспільстві створювалися і функціонували школи як виховно-освітні установи для спільного виховання підростаючого покоління незалежно від статі, походження і роду занять батьків.

У «Великій дидактиці» Я. А. Коменський вперше в історії освіти запропонував і струнку систему шкіл, аргументуючи її розробленій ним же самим вікової періодизації розвитку людини від народження до зрілості, по Я. А. Коменським, до 24 років.

Першою сходинкою виховання і освіти дітей від народження до 6 років повинна бути материнська школа-виховання в сім'ї під керівництвом матері. Інтуїтивно будучи тонким психологом, що проникли в світ дитячих інтересів, переживань і можливостей, виходячи зі своєї сенсуалистической гносеології, Я. А. Коменський бачив головне завдання виховання дітей цього віку в розвитку їх органів почуттів, збагаченні уявлень про навколишнє життя, в розвитку мови і початкових ручних умінь. Детально всі ці питання були розглянуті Я. А. Коменського вже в одному з його ранніх педагогічних творів - «Материнська школа», завдяки якому він з повною підставою розглядається як родоначальник методики виховання і навчання дітей дошкільного віку в сучасному розумінні цього поняття.

За материнської школою у Я. А. Коменського слід школа рідної мови для всіх хлопчиків і дівчаток незалежно від станової приналежності в віці від 6 до 12 років. На відміну від багатовікової традиції вести навчання в школах тільки латинською мовою - мовою католицької церкви і схоластичної вченості, ця школа мала, користуючись рідною мовою, повідомляти знання про речі навколишнього дітей світу, удосконалювати володіння загальним для всіх народною мовою, який, по Я . А. Коменським, є засобом зміцнення і збереження нації як такої.

На відміну від всіх існуючих в епоху Я. А. Коменського шкіл ця школа мала повідомляти учням широке коло реальних знань, досить систематизованих, з арифметики, географії, історії, економічного життя і державного устрою, знайомити з різними ремеслами і, звичайно, здійснювати релігійне виховання на основі читання текстів Священного писання, переведених на рідну мову. Для кожного з шести років навчання в школі рідної мови Я. А. Коменський припускав написати особливий підручник. Частина їх він написав, але всі вони загинули під час пожежі в м Лешно в 1656 р, та й сама ідея створення школи рідної мови лише частково була реалізована Я. А. Коменського при організації шкіл в м Шарош-Патаке (Угорщина) .

Третій ступінь шкільної освіти, по Я. А. Коменським, гімназія або латинська школа, повинна була відкриватися в кожному місті, будучи призначеної для юнаків 12-18 років, які виявили схильність до занять наукою вже в школі рідної мови. На перший погляд латинська школа Я. А. Коменського схожа на традиційну латинську школу, що існувала протягом кількох століть: в її навчальному плані зовні як і раніше зберігалося вивчення традиційних «семи вільних мистецтв». Однак при уважному розгляді в ньому можна знайти ряд принципових нововведень, які зближують цю школу з загальноосвітньою школою нового часу. Тут поряд з латинською мовою, мовою науки, велике місце відводилося вивченню реальних предметів - математики, фізики, природознавства; як самостійні галузі знання фігурували історія, етика, передбачалося вивчення нових мов. Лише потім, вінчаючи весь курс загальної освіти, повинні були вивчатися риторика і діалектика. Саме для цього типу школи, Я. А. Коменський розробив цілісну систему підручників - «Переддень», «Відкриті двері мов», «Зал», «Школа-гра», які принесли йому широку популярність ще за життя.

Завершальну щабель шкільної освіти в системі Я. А. Коменського становили академії - вищі навчальні заклади для молодих людей 18-24 років, які виявили особливі розумові обдарування. Зовні академії, які, за задумом Я. А. Коменського, повинні були відкриватися в кожній державі або великій провінції, знову ж нагадують існували з XII століття університети зі звичайними факультетами. Однак і на цьому етапі освіти, не розкриваючи в деталях його зміст, Я. А. Коменський мав на увазі повідомлення студентам пансофический знань, тобто всіх узагальнених досягнень наук.

Таким чином, Я. А. Коменський практично вперше в історії запропонував струнку систему взаємозалежних шкіл, що дозволяє юнацтву, починаючи з раннього дитинства, досягати висот наукової освіти.

Разом з цим він розробив оригінальну дидактичну систему, що отримала пізніше назву класно-урочної і зберігається в багатьох своїх рисах до теперішнього часу. Він прагнув до такої організації навчання, при якій було б передбачено чіткий розподіл змісту всіх видів шкільної роботи по роках, місяцях і навіть днях навчання.

При пропонувалася Я. А. Коменського системі організації процесу навчання дітей одного віку і приблизно одного рівня знань під загальним керівництвом вчителя учні повинні були одночасно просуватися вперед до єдиної для всіх освітньої мети. Так виникли класи з постійним складом учнів, навчальний рік зі строго визначеним початком і кінцем, певна тривалість навчального дня - від чотирьох уроків в школі рідної мови до шести уроків в день в латинській школі. Все це разюче нагадує загальну організацію навчання в школах багатьох країн світу, що зберігалася протягом трьох з гаком століть. Заходи, що вживаються в XX столітті спроби перебудувати все шкільна справа, організацію і методи освітньої роботи поки що відчутних переваг не показали.

Я. А. Коменський прекрасно знав і узагальнив всі позитивне, що було досягнуто його попередниками і сучасниками в області методики навчання. Його праці рясніють іменами тих мислителів, які висловили якусь цікаву думку щодо організації та методів навчання або вимог до них.

При обгрунтуванні тих чи інших висунутих їм педагогічних положень Я. А. Коменський постійно посилався на паралелі з життя природи або господарської діяльності людини, однак фактично всі вони спиралися на багатовіковий досвід навчання дітей і юнацтва.

Я. А. Коменський був глибоко переконаний в тому, що в області навчання і виховання в цілому діють закони, загальні для природи, і методи шкільної роботи повинні на ці закони спиратися, тобто вони повинні бути природосообразности.

Метод навчання, що пропонувався Я. А. Коменського, був досить простий і в цілому характеризувався рядом ознак, які сам великий педагог виклав в ряді правил і основоположний, розкритих в численних його творах, перш за все в «Великій дидактиці». Загалом же вимоги до організації навчання, сформульовані Я. А. Коменського, можуть бути зведені до наступних: оскільки в школі треба вчити самим речам, а не позначає їх словами, навчання потрібно починати з спостереження над цими речами, лише після цього можна обговорювати побачене . «Все, що можливо, надавати для сприйняття зором, чутне - слухом, запахи нюхом, підлягає смаку - смаком, доступне дотику - шляхом дотику. Якщо будь-які предмети відразу можна сприйняти кількома почуттями, нехай вони відразу схоплюються кількома почуттями ... »

Я. А. Коменський постійно говорив про необхідність ознайомлення дітей з реальними речами, але він прекрасно розумів, що це можливо далеко не завжди. Тому він рекомендував використовувати в процесі навчання різні допоміжні засоби - картини, макети, моделі і т.п. Можна з упевненістю стверджувати, що саме від Я. А. Коменського в теорії і практиці навчання принцип наочності зайняв міцне місце і входить в число провідних дидактичних принципів до теперішнього часу.

Надаючи особливого значення безпосередній ознайомленню дітей з досліджуваними речами і явищами, Я. А. Коменський приділяв особливу увагу розкриттю причинних взаємозв'язків між явищами зовнішнього світу, привчання учнів до їх виявлення та аналізу.

Метод навчання, пропагувався Я. А. Коменського, характеризувався прагненням зробити весь педагогічний процес розумно організованим і Цілеспрямованим: зміст, розташування і вивчення навчального матеріалу повинні бути послідовними, що переходять від простого до складного, від близького до далекого, від короткого до поширеного. Теоретично всі ці положення обгрунтовані в багатьох працях Я. А, Коменського, особливо ж детально в «Великій дидактиці». Практично він спирався на них в своїх підручниках, які вже згадувалися вище.

Метод навчання, який пропонував ЯЛ. Коменський, в повну протилежність схоластичної школі Середньовіччя мав порушувати у дітей радість від оволодіння знаннями, дозволяючи без нудьги, без окриків і побоїв йти по шляху пізнання.

Однак ці думки Я. А. Коменського не слід розуміти буквально: він припускав систематичний навчальний працю школярів в класі, виконання ними домашніх завдань, але при врахуванні рівня їх розвитку та наявних знань, їх інтересів, спрямованих на пізнання навколишнього світу.

Якщо зміст і методи навчання відповідатимуть дитячими можливостями, тобто будуть їм доступними, то і весь навчальний працю буде сприйматися дітьми радісно, ??з щирим задоволенням.

Тільки з огляду на все це, спонукаючи дітей до накопичення особистого досвіду в процесі активної діяльності, і можна буде реформувати школу, перетворивши її в місце, де формується людська особистість.

Головний педагогічну працю Я. А, Коменського названий «Велика дидактика». Однак слід мати на увазі, що сам автор цієї праці і багато його сучасників трактували термін «дидактика» значно ширше, ніж це робиться в наші дні: в зміст цього поняття включалися не тільки питання освіти та навчання, а й діяльності вчителя, організації школи, різні аспекти виховання - морального, трудового, релігійного і т.д. У своїх численних працях Я. А. Коменський постійно звертався до причин вад людського суспільства та шляхам їх усунення, головним з яких він вважав правильно організоване виховання. Саме тому багато його дидактичні ідеї мають найбезпосередніше відношення до виховання, а саме освіта і навчання є фундаментом людської моральності. Тому аморальними, хибними людьми стають ті, хто або був позбавлений освіти, або ж отримав освіту неправильне, перекручене. Я. А. Коменський вважав за необхідне виховання у дітей, в їх свідомості і поведінці таких загальнолюдських чеснот, як мудрість, помірність, мужність, справедливість, чесність, витривалість у праці і т.п. Всі ці якості особистості повинні розвиватися у кожної дитини з раннього віку шляхом настанов, що підкріплюються конкретними справами і вчинками.

У процесі виховання Я. А. Коменський вирішальну, може бути, роль відводив прикладу самого вчителя, а також прикладів, запозиченим з історії та літератури.

У шкільній роботі Я. А. Коменський велике значення надавав дотримання дисципліни, порядку в усьому - дотримання учнями і вчителями встановлених правил. Загальновідома крилата фраза Я. А. Коменського: «Школа без дисципліни, що млин без води». Однак його розуміння шкільної дисципліни, шкільних порядків принципово відрізнялося від традиційного для того часу як з точки зору трактування їх сутності, так і при розгляді засобів її становлення.

У традиційній схоластичної школі того часу головним засобом встановлення порядку були покарання. Вони застосовувалися з будь-якого приводу, в тому числі і до «стимулювання» навчальної діяльності школярів.

Я. А. Коменський в протилежність існуючій практиці вважав, що справжня дисципліна повинна бути свідомим дотриманням учнями шкільних законів, норм людського співжиття, свого боргу.

Протягом не одного століття Я. А, Коменського вважали просто великим педагогом, і тільки в середині XX століття він був визнаний і оцінений як великий мислитель-філософ, яка не абстрактно, а цілком конкретно запропонував свою концепцію перетворення людського суспільства, викладену в уже згадуваному вище праці «Загальний рада про виправлення справ людських», який йому завершити не вдалося.

Цей його працю складається з семи частин: «Панегерсія» - «Загальне пробудження», «Панавгія» - «Загальне осяяння», «Пансофия» - «Загальна мудрість», «Пампедией» - «Загальне виховання», «Панглоттія» - «Загальний мова »,« Панортосія »-« Загальне виправлення »,« Паннутесія »-« Загальне спонукання ». Перші дві частини були опубліковані ще за життя автора. Рукописи ж інших, не цілком завершених частин, були знайдені лише в середині 30-х років XX ст. і опубліковані в 50-х роках.

«Панегерсія» була як би введенням до всього цього капітального праці Я. А. Коменського. Тут викладено його розуміння сутності організації людського життя: мудрість думки, побожність серця, дотримання порядку. Я. А. Коменський вважав, що на практиці все це відсутнє або, по крайней мере, не погоджено між собою: мудрість існує тільки в книгах, релігія "вироджується в ідолопоклонство і є приводом для чвар між людьми, розладнаність цивільного управління призводить до постійних війн . Всі ці пороки можуть бути виправлені лише самими людьми.

«Панавгія» присвячена філософському обґрунтуванню всіх наступних міркувань Я. А. Коменського, який вважав, що правильна поведінка всіх людей має грунтуватися на правильному розумінні всього існуючого. Користуючись своїм улюбленим прийомом порівняння і аналогій, Я. А. Коменський стверджував, що для розуміння всього існуючого людина повинна спиратися на божественну мудрість, природний розум і власну вогю. А для цього йому дано почуття, розум, віра.

У «Пансофии» Я. А. Коменський розкрив своє розуміння того, що повинно бути предметом людського пізнання. Це, за його термінологією, світ ідей (світ прообразів), світ духовний, світ матеріальний, світ моральний, світ людської праці, мир душевний, світ вічний.

Для педагогів найбільший інтерес представляє четверта частина «Загального ради про виправлення справ людських» - «Пампедией», яка повністю присвячена всім аспектам виховання і освіти і синтезує всі педагогічні ідеї Я. А. Коменського. Основне призначення цього того праці, на думку самого автора, полягала в тому, щоб вказати людям, як слід готувати підростаючі покоління для розбудови існуючого, дуже недосконалого людського суспільства.

Розвиваючи свої ранні ідеї про виховання, Я. А. Коменський в «Пампедией» висловив вельми продуктивну думка про те, що все життя людини повинна бути школою. Якщо в «Великій дидактиці» він говорив про чотири школах - материнської, рідної мови, гімназії та академії, то в «Пампедией» у нього мова йде про школах зрілості і старості, в яких головним наставником і підручником є ??саме життя. Можна сказати, що в цих висловлюваннях великого педагога-мислителя в зародку міститься основна думка сучасної концепції безперервної освіти.

П'яту частину «Загального ради про виправлення справ людських» - «Панглоттію» Я. А. Коменський присвятив проблемам мови, який є фактично єдиним засобом спілкування між людьми, засобом їх навчання і освіти. В умовах слаборозвинених в його епоху національних мов зробити всіх людей пансофический освіченими уявлялося Я. А. Коменським справою дуже важким, і він висловив ідею створення нової мови, строго логічного за структурою, з добре відпрацьованим словниковим складом, який відображав би саму сутність речей.

Ідея Я. А. Коменського про створення світового, міжнародного універсальної мови, при всій її утопічності була відроджена в 80-ті роки XIX століття в дуже схожій формі у вигляді пропагованої до теперішнього часу штучної мови - есперанто. У своїй «Панортосіі» Я. Коменський розглядає шляхи реалізації ідей реформування людського суспільства в трьох сферах - освіти, релігії, громадянського управління. Він пропонував створити ряд міжнародних організацій: колегію світла - збори найвизначніших представників науки, яке опікувалося б про поширення істинних знань, контролювало б школи і стежило б за якістю видаваних книг; мировий суд, який стежив би за взаємовідносинами між державами і мирним шляхом вирішував би виникають між ними конфлікти; всесвітню консисторію - духовне управління, яке повинно було б дбати про чистоту християнської релігії.

Сьома частина всього цього монументального витвору Я. А. Коменського - «Паннутесія» - повністю не збереглася, але з дійшли до нас начерків можна побачити, що тут автор припускав викласти свої міркування про те, як можна спонукати всіх людей - приватних осіб, філософів , вчених, богословів, державних діячів і політиків - взяти участь в реалізації всього цього грандіозного плану перебудови людського суспільства.

Загалом, розглядаючи процес розвитку педагогічної думки, можна зробити досить обгрунтований висновок, що Я. А. Коменський є не просто педагогом, заботившимся про вдосконалення шкільної справи. Він був і залишається поки єдиним педагогом-філософом, який побачив у вихованні підростаючих поколінь передумову подальшого прогресу людства. Традиційне зведення його заслуг до формулювання вузько педагогічних принципів і правил навчання не тільки принижує його значення в історії розвитку філософсько-педагогічних ідей як мислителя, розмірковує про долю людства, але і принижує роль виховання і науки про нього в житті сучасного суспільства, значення історії педагогіки в системі підготовки майбутніх вчителів.

Виховання, школа і педагогічна думка в Західній Європі в середні віки і епоху Відродження | Педагогічна думка і школа епохи Відродження | Реформація і її політика в галузі освіти і виховання | Практика і освіту в країнах Близького і Середнього Сходу | Педагогічні ідеї вчених-енциклопедистів арабського Сходу і їх вплив на розвиток світової культури | Виховання і школа в середньовічному Китаї | Виховання і педагогічна думка в середньовічній Індії | Освіта в Російській державі в XIV-XVII ст. | Педагогічна думка в Стародавній Русі і Російській державі | Емпірико-сенсуалистическая концепція виховання і освіти Джона Локка |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати