Головна

М. Лермонтов

1. А. С. Пушкіна і М. Ю. Лермонтова.
  2. М. Ю. Лермонтов.
  3. МИХАЙЛО ЮРІЙОВИЧ ЛЕРМОНТОВ

З піхов вирваний він і блищить вам в очі,

Як і в минулі дні, відточений і гострий.

Поет завжди з людьми, коли шумить гроза,

І пісня з бурею вічно сестри.

Коли не бачив я ні зухвалості, ні сил,

Коли все під ярмом хилили мовчки шию,

Я йшов в країну молчанья і могил,

У століття, загадково колишні.

Як ненавидів я всього життя лад,

Ганебно-дріб'язковий, неправий, негарний,

Але я на поклик до боротьби лише реготав часом,

Не вірячи в боязкі заклики.

Але трохи зачув я заповітний поклик труби,

Ледве розкинулися огнистого прапори,

Я - відгук вам кричу, я - пісняр боротьби,

Я другий грому з небосхилу.

Кинджал поезії! Кривавий блискавок світло,

Як колись, пробіг по цій стали,

І знову я з людьми, - потім, що я поет,

Потім, що блискавки блищали.

5. Розкрийте зміст текстової категорії членимости. Розкажіть про рівні та одиницях членування тексту.

6. У чому полягає сутність структурно-смислового членування тексту? Який зв'язок структурно-смислового членування тексту з семантичним розгортанням його змісту? Перерахуйте основні ознаки (параметри) ССЦ. Розкажіть про типах тема-рематична структур ССЦ.

7. Зробіть структурно-семантичний аналіз запропонованих фрагментів, характеризуючи їх по виділених в п. 6 параметрам. Визначте тема-рематіческую структуру кожного фрагмента, засоби і способи зв'язку висловлювань в ньому, виберіть відповідні фрази-зачини із запропонованих в кінці вправи, вказуючи їх функції.

(...) Верхня земля. Так називали тебе казахи. Здрастуй, пустельна громада! Ти лежиш, розкинувшись від Аралу до Каспію. Хто знає, які вітри часу проносилися над тобою? Які побоїща кочівників оголошували криками твої простори? І яка минуле життя прихована твоїми могильниками, солончаковими топямі Барса-Кельмес (Ч. Айтматов).

(...) Вони народжувалися не в потаємно тиші письменницького кабінету, але в тісному щілини окопу, під колод накатом землянки, в тряскою кабіні полуторки, в бараці табору для військовополонених. На госпітальному ліжку. І долю тих, хто їх створив, вірніше назвати солдатської, ніж письменницької. А солдатська доля в годину війни - особливо такої, як Велика Вітчизняна, - нерідко закінчувалася трагічно.

(...) Прилітали і відлітали літаки. Радісні вигуки зустрічаючих перемежовувалися стурбованою скоромовкою проводжаючих. Ревіли турбіни лайнерів.

(...) Від вітрового скла відскакує сніжна крупа. Біля узбіччя дороги вигнуті модрини ніби вирвалися з ладу, і мотав, крутив їх вітер. Жалібно посвистує кедровка.

(...) У мальовничому трикутнику між Мінським шосе, кільцевої автострадою і проектованих проїздом виникає новий квартал. Тут вже готові до обробки перші п'ять житлових корпусів.

(...) Дай таким пачкунах волю, так вони приведуть нас до затяжного паперовому голоду. Вони викличуть величезні черги населення за бульбашкою чорнила, в які доведеться писатися з вечора і кличе тричі на ніч. Вони поламане всі бухгалтерські рахунки і розплавлять телефонні трубки.

А щоб такого не сталося, потрібно всіх невиправних любителів недолугої писанини скоріше вилучати з нашого звернення і списувати в архів.

«Західні ворота столиці»; «Ні, бумагопоклоннікі просто непоправні»; «В аеропорту панувала звичайна метушня»; «Устюрт, Устюрт ...»; «Є вірші з особливою долею»; «Машина йде по мосту».

8. Як співвідносяться між собою пропозицію і висловлювання? У чому відмінність веріфікатівних і інформативних висловлювань? Розкажіть про класифікацію висловлювань, запропонованої П. Адамець. Классифицируйте наступні фрази-зачини віршів А. Ахматової, використовуючи класифікацію висловлювань П. Адамець:

Я не любові твоєї прошу ...

Про тебе згадую я рідко ...

Мені голос був. Він кликав утішно ...

Не з тими я, хто кинув землю ...

Є в близькості людей заповітна риса ...

Один йде прямим шляхом, / Інший йде по колу ...

Чи не дихали ми сонними маками ...

Ти вигадав мене. Такий на світі немає.

Відразу стало тихо в будинку ...

Три рази катувати приходила ...

9. Доведіть, що вірш, що складається з одного речення (4 строфи!), Є текстом. За допомогою яких мовних засобів встановлюється зв'язок між частинами тексту (між простими реченнями в складі складного, між строфами)?

Коли хвилюється жовтіюча нива,

І свіжий ліс шумить при звуці вітерцю,

І ховається в саду малинова слива

Під тінню солодкої зеленого листа;

Коли росою окроплені запашної

Румяньтм ввечері иль ранку в годину златой

З-під куща мені конвалія сріблястий

Привітно киває головою;

Коли студений ключ грає по яру

І, занурюючи думку в якийсь смутний сон,

Лепече мені таємничу сагу

Про мирний край, звідки мчить він, -

Тоді упокорюється душі моєї тривога,

Тоді розходяться зморшки на чолі, -

І щастя я можу осягнути на землі,

І в небесах я бачу Бога.

М. Ю. Лермонтов

Зробіть письмовий аналіз комунікативної організації вірша «Коли хвилюється жовтіюча нива ...» за схемою (див. дод. 3) І порівняйте комунікативну організацію цього вірша з комунікативної організацією іншого вірша М. Лермонтова - «Виходжу один я на дорогу ...»:

Виходжу один я на дорогу;

Крізь туман кременистий шлях блищить;

Ніч тиха. Пустеля спостерігає Богу,

І зірка з зіркою говорить.

В небесах урочисто і прекрасно!

Спить земля у сяйві блакитному ...

Що ж мені так боляче і так важко?

Чекаю ль чого? Чи шкодую про що?

Чи не чекаю від життя нічого я,

І не шкода мені минулого нітрохи;

Я шукаю свободи і спокою!

Я б хотів забутися і заснути!

Але ні тим холодним сном могили ...

Я б хотів навіки так заснути,

Щоб в грудях дрімали життя сили,

Щоб, дихаючи, здіймалася тихо груди;

Щоб всю ніч, весь день мій слух плекаючи,

Про любов мені солодкий голос співав.

Наді мною щоб, вічно зеленіючи,

Темний дуб схилявся і шумів.

Рекомендована література:[9], [21, с. 26-58], [32], [34], [39], [48], [62], [90], [91], [99], [110], [113], [127], [ 141, с. 451-464], [142, с. 609-611, 376-380], [148].

Практичне заняття 4. Об'ємно-прагматичне (композиційне)

Затремтівши, перебирають. | Лекція 8. Композиційне членування тексту | Почала (зачини) і кінцівки, як зазначав М. М. Бахтін, суть початок і кінець діяльності. За його класифікації, вони можуть бути нейтральнимііекспрессівнимі. | Лекція 9. Контекстно-варіативної членування тексту | Лекція 10. Діалог як особливий вид тексту | Лекція 11. Прояв авторської індивідуальності в тексті | Лекція 12. Типологія текстів | Лекція 13. Текстові функції. Прагмастілістіческій аналіз тексту | П Р А К Т И К У М | Практичне заняття 2. Основні екстралінгвістичні властивості тексту |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати