Головна

Заняття 13.7 СУДОВО-ПСИХОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА

  1. Автотехнічна експертиза.
  2. Вибухотехнічна експертиза.
  3. Друге заняття лабораторної роботи №1
  4. Державна екологічна експертиза і контроль
  5. Е заняття
  6. Е заняття РОБОТА З чакри
  7. Завдання на наступне заняття

Вступні зауваження. Судово-психологічна експертиза проводиться на підставі постанови органів суду і слідства. На дозвіл експертизи виносяться виникають в судочинстві питання оцінки різних властивостей особистості, особливостей психічного стану, тих чи інших індивідуально-психологічних характеристик учасників судового процесу (підсудного, потерпілого, свідка). Кваліфіковані і об'єктивні висновки експертизи покликані сприяти підвищенню наукової обгрунтованості, індивідуалізації та ефективності судових санкцій. Судово-психологічна експертиза може проводитися як на етапі попереднього слідства, так і в ході судового процесу. У необхідних випадках можуть проводитися стаціонарна, заочна (за матеріалами справи), а також посмертна експертизи.

Судово-психологічна експертиза є комплексним психологічним дослідженням з використанням досить широкого переліку методів. В кожному окремому випадку вибір методів дослідження визначається характером поставлених перед експертизою питань. В даний час на вирішення експертизи найбільш часто порушуються питання про наявність чи відсутність у підекспертного в період здійснення інкримінованих йому діянь фізіологічного афекту, про ступінь усвідомлення значення своїх дій неповнолітніми правопорушниками, про наявність затримки розумового розвитку та ін.

Проведення судово-психологічної експертизи доручається експерту (або комісії експертів), що має спеціальну психологічну освіту і володіє специфічними для даної галузі знань методами дослідження. Результати роботи оформлюються в вигляді взяття (або акта) судово-психологічної експертизи. Висновок експертизи має включати в себе вступ, опис результатів дослідження та їх обговорення з формулюванням відповідей на питання, поставлені перед експертизою.

У вступі вказуються час і місце проведення експертизи. Обов'язкове посилання на постанову судово-слідчих органів, що стало підставою для проведення експертизи. Вказується прізвище підекспертного, його ставлення до справи (обвинувачений, потерпілий, свідок), короткі обставини справи. Далі перераховуються джерела відомостей, використаних експертизою: вивчення матеріалів кримінальної справи, проведення клініко-психологічного та експериментально-психологічного обстеження підекспертного. Цей розділ має важливе процесуальне значення, так як доказову силу результати експертизи набувають тільки в тому випадку, якщо для їх отримання були використані специфічні, тільки даному виду експертизи властиві методи дослідження. У зв'язку з цим обов'язково перерахування методів і методик дослідження (в тому числі експериментально-психологічного), використаних при проведенні експертизи * .

 * Слід мати на увазі, що висновок експертизи адресується працівникам правосуддя, а не фахівцям-психологам, тому, називаючи методику по імені автора, як це часто прийнято, слід вказати і її призначення (наприклад, методика Векслера для дослідження інтелекту).

Виклад результатів дослідження доцільно починати з даних психобіографічний дослідження, віддаючи при цьому перевагу тим відомостям, які мають безпосереднє відношення до вирішення питань експертизи.

Обговорення результатів дослідження і формулювання відповідей на питання, поставлені перед експертизою, можуть бути об'єднані, якщо це зручно, виходячи з особливостей даної експертизи. При цьому, однак, треба мати на увазі, що обговорення результатів має вестися цілеспрямовано, в порядку підготовки відповідей на поставлені перед експертизою питання. Формулювання відповідей при цьому має бути викладена як природне закономірно випливає з попереднього обговорення висновок, що не викликає сумнівів у його обгрунтованості.

приклад

Висновок комісійної судово-психологічної експертизи

25 січня 1988 р Ленінград

Ми, що нижче підписалися експерти, на підставі постанови слідчого прокуратури Виборзького району Ленінградської області А. І. Петрова провели в період з 18.01.88 по 25.01.88 в приміщенні слідчого ізолятора судово-психологічну експертизу гр-ну АЛЕКСЄЄВУ, обвинуваченому в нанесенні тяжких тілесних ушкоджень КУЗНЕЦОВУ Н. А. Перед експертизою поставлені питання:

1. Які основні особливості особистості і характеру підекспертного АЛЄКСЄЄВА?

2. Не перебував АЛЕКСЄЄВ в період здійснення інкримінованих йому дій в стані несподіваної сильного душевного хвилювання (фізіологічного афекту)?

Крім вивчення матеріалів кримінальної справи комісія провела експериментально-психологічне дослідження підекспертного.

При цьому встановлено наступне:

Батько АЛЄКСЄЄВА страждав алкоголізмом. Брат і сестра підекспертного померли в дитинстві. АЛЕКСЄЄВ ріс фізично слабким, часто хворів. У відносинах з однолітками соромився своєї фізичної слабкості, «бійок уникав, але вже якщо бився то до кінця ... або я його (кривдника), або він мене ... Частіше діставалося мені». Тяжко переживав образи, в мріях бачив себе сильним, з 16 років з цією метою почав займатися спортом. Виявляв велике старання, виконав норму кандидата в майстри спорту з веслування.

Вітчим підекспертного також пив, конфліктував з підекспертним і його матір'ю. Розповіді матері про поведінку п'яного батька, а також спілкування з вітчимом, які зловживають алкоголем, виховали у АЛЄКСЄЄВА гостру неприязнь до всього, що пов'язано з пияцтвом.

Після закінчення школи і профтехучилища АЛЕКСЄЄВ почав працювати на будівництві муляром, але невдовзі був покликаний в армію. Після звільнення в запас він знову продовжив роботу на будівництві.

За даними характеристики з місця роботи і за показаннями товаришів, АЛЕКСЄЄВ в роботі, у виконанні покладених на нього завдань і в стосунках з оточуючими відрізнявся сумлінністю, високим почуттям відповідальності. З оточуючими був доброзичливий, стриманий, дещо замкнутий, мовчазний. Відзначається високе почуття власної гідності, хвороблива реакція на образи і образи.

Останнім часом у АЛЄКСЄЄВА склалися неприязні стосунки з робочим сусідній бригади Кузнєцова, який часто допускав образливі висловлювання на адресу АЛЄКСЄЄВА, поводився розв'язно, цинічно висловлювався.

04.12.87 днем, коли АЛЕКСЄЄВ знаходився в побутовому приміщенні на будівництві, туди увійшли КУЗНЕЦОВ і ЗАХАРОВ з наміром розпити пляшку вина. КУЗНЕЦОВ в грубій формі зажадав від АЛЄКСЄЄВА дати або розшукати кухоль для розпивання вина. АЛЕКСЄЄВ сприйняв цю вимогу як образливе для себе - «Чому я повинен шукати йому кухоль, щоб вони пили тут. І взагалі, я не хотів, щоб вони пиячили в нашій каптерці, я не люблю, коли люди вино п'ють »- і відмовився виконати цю вимогу. Тоді КУЗНЕЦОВ накинувся на АЛЄКСЄЄВА, скинув його з тапчана, притиснув спиною до лежав на підлозі обладнанню і почав бити його. Як показує АЛЕКСЄЄВ, за спиною виявилися два електродвигуни, «вони вп'ялися мені під лопатки, у мене навіть подих сперло». АЛЕКСЄЄВ просив відпустити його, кілька разів питав КУЗНЕЦОВА, за що він його б'є. «Я відчув себе страшно приниженим - він мене б'є, а я повинен просити його не бити мене, хоча ніякої вини за мною немає». КУЗНЕЦОВ при цьому примовляв: «Будеш ще, колода ?!» Відпустивши АЛЄКСЄЄВА, КУЗНЕЦОВ сіл на тапчан і, як показує ЗАХАРОВ, продовжував висловлювати погрози на адресу АЛЄКСЄЄВА. АЛЕКСЄЄВ встав з підлоги в стані крайньої образи й озлобленості і почув нові загрози і образи з боку КУЗНЕЦОВА на свою адресу. Як показує АЛЕКСЄЄВ, «... у мене була страшна злість, але я все одно стримався б ... я не хотів битися ...». У цей момент КУЗНЕЦОВ піднявся з місця і знову вкрай цинічно образив АЛЄКСЄЄВА, виразившись нецензурно. Про подальший АЛЕКСЄЄВ пам'ятає непевний - «... мене просто підірвало ... я згадав випадок, коли мене били шестеро людей за те, що я не поставив їм пляшку вина ... Не пам'ятаю, які думки ще були ...». важко сказати, якою рукою схопив ніж, що лежав на столі («Здалося, що це викрутка, я до цього клав на стіл викрутку ...»), і завдав удар КУЗНЕЦОВУ в область живота.

КУЗНЕЦОВ, який після нанесення йому удару вирвав у АЛЄКСЄЄВА ніж і разом з ЗАХАРОВИМ виштовхував його з приміщення, показує, що «АЛЕКСЄЄВ був в розлюченого стані ... Я знаю АЛЄКСЄЄВА як спокійного хлопця; що з ним сталося, я і сам не знаю, але він був занадто ображений, як я вважаю, через дрібницю ».

ЗАХАРОВ показує, що особа у АЛЄКСЄЄВА при нанесенні удару було «напруженим ... дуже блідим ...», що, коли у нього відібрали ніж і він побачив, що КУЗНЕЦОВ корчиться від болю, він голосно заплакав і потім довго не міг заспокоїтися, плакав, висловлював співчуття у зв'язку з тим, що сталося.

Дані експериментально-психологічного дослідження

При роботі з усіма висунутими йому тестами АЛЕКСЄЄВ виявив прагнення до їх сумлінного виконання. За тестом Векслера виявлено зниження показників вербального і невербального інтелекту (82 і 85 балів), труднощі в операціях узагальнення, зниження здатності до запам'ятовування, зниження показника зорово-моторної координації. За методикою Айзенка виявлені високі показники тривожності і інтроверсії. За методикою Розенцвейга виявив високі показники аутоагрессии, переважання обвинувальних реакцій на себе (інтропунітивного). За методикою Кеттелла демонструє високе почуття відповідальності, високий самоконтроль, прагнення слідувати суспільним нормам поведінки, схильність до аутизму, мрійливість, довірливість.

Таким чином, дані експериментально-психологічного дослідження дозволяють наступним чином відповісти на перше питання, поставлене перед експертизою: основними особливостями особистості АЛЄКСЄЄВА є міцні соціально-позитивні установки, високе почуття відповідальності і вимогливості до себе, довірливість, сумлінність, підвищена схильність до самоконтролю, стриманість, деяка замкнутість у відносинах з оточуючими, що поєднується у нього з високим почуттям власної гідності, болісно загостреними реакціями на образи і образи.

Для відповіді на друге питання, на думку експертів, мають значення такі обставини. Кузнєцова стосовно підекспертного були допущені висловлювання і дії, грубо принижують честь і гідність особи АЛЄКСЄЄВА, мало місце і фізична образа АЛЄКСЄЄВА. Це викликало у АЛЄКСЄЄВА наростання образи до крайнього ступеня і озлобленості, однак АЛЕКСЄЄВ і в цих умовах був схильний до стриманості, до ухилення від бійки, що відповідає особливостям його характеру і особистості. Але після нанесення додаткових образ і загрози продовжити побиття у АЛЄКСЄЄВА виник різкий емоційний вибух, під час якого він завдав удар КУЗНЕЦОВУ першим-ліпшим під руку предметом. Цей емоційний вибух був короткочасним і завершився розслабленням і плачем. Все це супроводжувалося частковим звуженням свідомості, про що свідчать елементи що спостерігається у АЛЄКСЄЄВА амнезії на те, що трапилося. Вищевикладені обставини дозволяють зробити висновок, що АЛЕКСЄЄВ в період нанесення удару ножем КУЗНЕЦОВУ знаходився в стані фізіологічного афекту (або несподіваної сильного душевного хвилювання). Афект у АЛЄКСЄЄВА протікав в типовій формі, в його динаміці чітко виділяються три фази: фаза накопичення афективної напруги, вибух з розрядкою в дії і фаза розслаблення, астенізація.

Експерти про відповідальність за ст. ст. 181-182 КК РРФСР попереджені.

підписи експертів

Мета заняття. Вироблення навичок вивчення матеріалів справи, підготовки і оформлення висновку судово-психологічної експертизи.

Оснащення. Виписка з матеріалів кримінальної справи (див. Дод. 13.7.1).




Заняття 13.3 АНАЛІЗ СТРУКТУРИ І ЯКОСТІ РОБОЧИХ ВІДНОСИН В ОРГАНІЗАЦІЇ | Обробка і інтерпретація результатів. | Заняття 13.4 ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА ПСИХОЛОГІЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ОСОБИСТОСТІ КЕРІВНИКА | Узагальнені експертні оцінки ПХЛР | Бланк експертної оцінки психологічних характеристик особистості керівника | Заняття 13.5 ПРОЕКТУВАННЯ ДІЛОВИХ ІГОР | СХЕМА КОНСТРУКЦІЇ ДІЛОВИЙ ІГРИ | ЕТАПИ ПРОЕКТУВАННЯ ІГРИ | Заняття 13.6 ІНЖЕНЕРНО-ПСИХОЛОГІЧНА ОЦІНКА ТЕХНІЧНОГО ПРИСТРОЇ | Інженерно-психологічна оцінка технічного пристрою |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати