На головну

Олексій Вікторович Іванов 9 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

їж, ти не дуже гарненька і не зможеш заманити або утримати чоловіка, де вже тобі ". І цілком зрозуміло, що реакцією буде демонстративне:" Ні, можу! ". У разі юних пацієнток це суперництво виражається безпосередньо в підкресленні своєї юності і немолодого віку аналітика: "Ти занадто стара, щоб зрозуміти, як природно для дівчини хотіти чоловіка понад усе на світі. Це набагато важливіше для мене, ніж психоаналіз ". Нерідко Едіпового ситуація дитинства пацієнтки оживає в майже первозданній формі, як наприклад, коли пацієнтка почуває, що ставлення з чоловіком - це невірність аналітику 6. У перенесенні при цьому, як правило, має місце особливо ясна і практично позацензурна 7 в редакції того, що відбувається в решті життя пацієнтки. Пацієнтка майже завжди хоче завоювати чоловіка, бажаного для іншої жінки, або так чи інакше пов'язаного з нею, і часто, незважаючи ні на які інші його якості. або, в випадках сильної тривоги, навпаки, виникає абсолютне табу саме на таких чоловіків. Це, як в одному з моїх випадків, іноді доходить до того, що всі чоловіки стають табу 8- бо, якщо так міркувати, кожен чоловік обов'язково вже зайнятий якою-небудь гіпотетичної жінкою . Інший пацієнтці, в якої суперництво йшло в основному зі старшою сестрою, після її перших статевих зносин приснився страшний сон, що сестра загрозливо ганяється за нею по кімнаті. Патологічно гіпертрофоване суперництво може приймати форми настільки добре відомі, що немає потреби наводити нові приклади. Також немає потреби доводити добре відомий факт, що більша частина еротичних заборон породжена тривогою, асоційованої з суперництвом деструктивного типу. Але головне питання, як мені видається, все ще залишається без відповіді: що ж так жахливо підсилює цю позицію суперництва і надає їй настільки аномально деструктивний характер? В історіях цих жінок завжди присутній одна обставина, що вражає своєю регулярністю і силою післядії. Всі ці жінки займали в дитинстві в змаганні за чоловіка (батька чи брата) друге місце. Підозріло часто - в семи випадках з тринадцяти - у дівчаток була старша сестра, яка виявлялася більш майстерною в умінні захоплювати місце під сонцем і ходити в улюбленицях у батька, чи, як ще в одному випадку, у старшого брата, а в іншому - у молодшого . Проведений аналіз виявив величезний рівень прихованої агресії проти цих сестер за винятком одного випадку, де 159

сестра - улюблениця батька була набагато старше дівчинки і, очевидно, сама не докладала спеціальних зусиль до того, щоб молодший не діставалося його уваги. Агресія зосереджувалася на двох пунктах. По-перше, вона ставилася до жіночого кокетства, яким сестра завойовувала батька або брата і, пізніше, інших чоловіків. У всіх цих випадках агресія була така сильна, що з прихованого протесту якийсь час дівчата не розвивалися в цьому напрямку, практично повністю відмовляючись від звичайних жіночих хитрощів - уникали проявів привабливості в своєму одязі, не ходили на танці і взагалі шарахалися від всього еротичного. По-друге, агресія ставилася до ворожості сестер безпосередньо до пацієнтів, причому про силу цієї відповідної ворожості можна було здогадатися тільки поступово. Узагальнюючи і кілька спрощуючи, можна вивести якусь загальну формулу розвитку: у всіх наведених випадках в ранньому дитинстві старші сестри залякували молодших, частиною вдаючись до прямих погроз, які вони дійсно могли здійснити, тому що були фізично сильніше і випереджали в розумовому розвитку; частиною - висміюючи всіх зусиль молодших сестер бути еротично привабливими; а частиною - і це було точно встановлено в трьох випадках, а ще в чотирьох - з високим ступенем ймовірності - роблячи молодших сестер залежними, залучаючи їх у сексуальні ігри. Останнє засіб, як легко можна зробити висновок, могло само по собі викликати глибоко приховане почуття агресії, так як робило молодших дітей беззахисними - частково через виниклу сексуальної залежності, а частково через почуття провини. Саме в цих випадках виявлялися найбільш явні схильності до відкритої гомосексуальності. В одному з цих випадків мати пацієнтки була надзвичайно привабливою жінкою, оточеній натовпом прихильників і тримала батька в абсолютному підпорядкуванні. В іншому випадку, крім того, що сестра ходила в улюбленицях батька, він був ще й у зв'язку з іншого родичкою, що жила в будинку і, цілком ймовірно, взагалі захоплювався жінками. У третьому випадку молода і дуже красива мати пацієнтки займала всю увагу батька, синів і численних чоловіків, часто бували в будинку. В останньому випадку індивідуальні конфлікти були сильно ускладнені тим, що дівчинка від п'яти до дев'яти років полягала в інтимних сексуальних відносинах з братом на кілька років старшим за неї, хоча той був улюбленцем матері і навіть в дорослому стані продовжував бути емоційно пов'язаним з нею сильніше, ніж з сестрою. Більш того, в підлітковому віці він, як вважала пацієнтка - саме через матір несподівано порвав стосунки з сестрою, 160

принаймні сексуальні. У четвертому випадку батько робив сексуальні натяки пацієнтці, починаючи з чотирьох років, і з настанням пубертату все більш відверті. У той же самий час він не переставав бути надзвичайно залежним від матері, яка, зустрічаючи загальне поклоніння, проте була абсолютно нетерпима до інших явним або потенційним суперницям. Таким чином у дівчинки були всі умови для формування емоційного враження, що для батька вона тільки іграшка, яку кидають, коли вона стає непотрібною або на сцені з'являються дорослі жінки. Отже, всі ці жінки в дитинстві пережили досвід інтенсивного суперництва за увагу чоловіків, і суперництво це або було безнадійно з самого початку, або закінчувалося поразкою. Такий результат щодо батька, звичайно, найбільш типова ситуація для нормальної сім'ї. Але в обговорюваних випадках ураження викликало особливі і також - для цих випадків - типові наслідки в силу посилення суперництва тим, що мати або сестра абсолютно лідирували в ситуації еротично, або тим, що батько або брат пробуджували в дівчинці специфічні ілюзії. Існує ще один додатковий чинник, до значення якого я повернуся в інший зв'язку. У більшості цих випадків сексуальний розвиток отримало поштовх більш стрімкий і потужний, ніж зазвичай, через занадто раннього досвіду сексуального збудження, виробленого саме іншою особою і обставинами. Цей передчасний досвід либидонозной збудження, більш сильного і інтенсивного, ніж фізичне задоволення, що отримується з інших джерел (оральний, анальний і м'язовий еротизм), привів до переоцінки не тільки статевої сфери, але також заклав основи для ранньої інстинктивної переоцінки важливості боротьби за володіння чоловіком. Фактично, готовність до боротьби і обумовлює перманентну деструктивну позицію суперництва з жінками. Ця реакція, очевидно, розвивається в кожної змагальної ситуації і у кожного одного разу переможеного - він відчуває гнів стосовно переможця, відчуває, що поранено його самоповагу, опиняючись, таким чином, в менш сприятливої ??психологічної позиції в наступних змагальних ситуаціях, і в кінцевому рахунку свідомо або несвідомо відчуває, що його єдиний шанс на успіх - смерть супротивника. Абсолютно те ж саме можна простежити в обговорюваних випадках; почуття пригніченості, неминуще відчуття власної незахищеності, неадекватність самооцінки своїх жіночих якостей і лють по відношенню до більш удачливим з-6 К. Хорні

161 Перніца. Характерно, що у всіх цих випадках одночасно присутня, швидше - як результат, часткове або повне уникнення або заборона на суперництво з жінками або ж, навпаки, явно компульсивная надмірно виражена установка на суперництво. І чим сильніше почуття переможених, тим глибше вкорінюється специфічний психологічний фон ставлення до суперниці: тільки з твоєї смертю я буду вільна. Ця ненависть до торжествуючої суперниці може проявлятися по-різному. Якщо вона залишається в значній мірі предсознательной, то вина за еротичну невдачу покладається на інших жінок. Якщо вона витісняється, причина невдач бачиться в своїх власних якостях, і тоді самоістязающей нарікання поєднуються з почуттям провини, що походить від витісненої ненависті. При перенесенні часто можна чітко спостерігати не тільки те, як одна установка змінюється іншою, а й як подавленіе9 однієї автоматично посилює іншу. Якщо пригнічений гнів на сестру або матір, як правило, посилюється почуття провини пацієнтки; якщо слабшають самозвинувачення, починає вирувати ненависть до інших. Формула досить проста - хтось же повинен відповідати за мої нещастя: якщо не я, так інші; якщо не інші - значить я сама. З цих двох установок почуття власної відповідальності витісняється набагато сильніше. Сумнів: «А чи не винна в невдалих відносинах з чоловіками я сама?», Як правило, в процесі аналізу з'являється не відразу; частіше спочатку воно лише присутній як загальне переконання в тому, що справи йдуть не так, як треба б; нерідко пацієнтки відчувають або завжди відчували тривогу: "А чи нормальна я?" ... Іноді ця тривога раціоналізуються, як побоювання, що вони функціонально або органічно нездорові. Іноді механізм захисту проти таких сумнівів проявляється у формі наполегливої ??підкреслення своєї нормальності. Якщо у пацієнтки акцентована захист, психоаналітична терапія часто сприймається як щось ганебне, так як є ще одним свідченням того, що все йде не так, як слід (природно, такі пацієнтки намагаються приховувати те, що вони ходять до аналітику). У процесі терапії ментальна установка в однієї і тієї ж пацієнтки може змінюватися від однієї крайності в іншу - від безнадійної впевненості, що психоаналізу не під силу виправити такі фундаментальні проблеми, до прямо протилежного впевненості, що все в порядку, і тому не треба ніякого психоаналізу. Найчастіша форма, яку приймають ці сумніви в свідомості - це переконання пацієнтки, що вона потворна і по-162

цього не може подобатися чоловікам. Це переконання зазвичай досить незалежно від реальних фактів; його можна зустріти, наприклад, у надзвичайно гарненьких дівчат. Як правило, воно грунтується на реальному або уявному дефекті зовнішності - у мене волосся не в'ється, руки або ноги занадто великі, я товста, зростання занадто великий або маленький, не ті вік або фігура. Ця самокритика незмінно пов'язана з глибоким, патологічним в своїй природі, почуттям сорому. Одна пацієнтка, наприклад, переживала за свої ступні і бігала по музеям, щоб порівняти свої ноги з ногами статуй, відчуваючи, що накладе на себе руки, якщо у неї вони не такі, як треба. Інша пацієнтка, природно - в світлі власних переживань, не могла зрозуміти, як це її чоловік все ще не вмер від сорому за свої покручені пальці на ногах. Ще одна тижнями голодувала, бо її брат якось мимохідь зауважив, що руки у неї занадто повні. У деяких випадках сором ставився до одягу, а раціоналізація полягала в тому, що не можна бути красивою без красивого одягу. У спробах наблизитися до ідеалу у цих пацієнток завжди особливе місце відводиться одязі, проте, незалежно від реальних можливостей, успіх і тут недосяжний, так як сумніви постійно втручаються і в цю сферу, роблячи її джерелом вічних мук. Для них абсолютно нестерпно, якщо вони помічають, що ті чи інші частини одягу не цілком ідеально поєднуються один з одним, якщо плаття повнить, здається занадто довгим або коротким, занадто простим або елегантним, занадто вигадливим, занадто молодіжним або недостатньо модним. Знаючи, що одяг дійсно важлива для жінок, може бути, в цьому і не варто було б особливо копатися, однак, звертають на себе увагу досить неадекватні прояви пов'язаних з одягом почуттів - сорому, незахищеності і навіть люті. Одна пацієнтка, наприклад, повинна була обов'язково розірвати сукню, якщо їй здавалося, що воно її повнить; інші звертали весь свій гнів на швачку або кого-то еще. Звичайно, всі ці випадки - прояв неадекватних форм захисту. Інший рід захисту - бажання бути чоловіком. "Як жінка я нуль", - говорила одна пацієнтка, - "мені б мужиком бути", - і супроводжувала своє зауваження специфічно чоловічим жестом. Третій, і, як мені видається, найважливіший, спосіб захисту полягає в тому, що пацієнтка хоче будь-що-будь усім довести, що вона надзвичайно приваблива для чоловіків. Тут ми знову стикаємося з тією ж гамою почуттів: бути без чоловіка, ніколи не мати з ними справи, залишитися незайманою, незаміжньою - все це ганьба, і може б * 163

викликати лише презирство. Відповідно, мати чоловіка - шанувальника, друга, коханця або чоловіка - доказ "нормальності". Звідси - божевільна гонитва за чоловіком. По суті від нього вимагається лише одне - бути чоловічої статі. Якщо у нього є й інші якості, щоб потішити нарцисизм жінки - тим краще. В іншому нерозбірливість жінки може бути приголомшлива, особливо в порівнянні з рівнем вимог, що пред'являються нею в інших відносинах. Але і цей спосіб захисту, як і той, який стосується одягу, не приносить успіху - в будь-якому випадку жінці нічого не вдається довести напевно ні собі самій, ні іншим. Якщо навіть в неї закохується один чоловік за іншим, вона підшукає причини, за якими всі вони будуть не в рахунок: "не було під рукою інших жінок, щоб в них закохатися"; "Так хто він взагалі такий?"; "Це я сама його змусила"; "Він любить мене лише за те, що я розумна, що я можу бути йому корисна" і т. П. У всіх цих випадках аналіз в першу чергу виявляє особливу тривогу по відношенню до своїх статевих органів, її типовий зміст - що пацієнтка пошкодила собі мастурбацією або заподіяла собі якусь травму. Часто страхи виражаються у вигляді характерної ідеї, що при цьому випадково був розірваний гимен, або що в результаті мастурбації у неї не може бути дітей 10. Під пресом цієї тривоги мастурбація повністюпригнічується, як правило, навіть спогади про неї витісняються (в будь-якому випадку досить типово заяву, що такого нібито взагалі ніколи не було). У відносно рідкісних випадках, коли пацієнтки вдаються до мастурбації в більш пізньому віці, вона супроводжується жорстоким почуттям провини. Основу такої сильної захисту від мастурбації слід шукати в нерідко супутніх їй екстраординарно садистських фантазіях про знущання над жінкою: вона знаходиться у в'язниці, її принижують, ображають, катують або, що характерно, калічать її геніталії. Ця остання фантазія витісняється особливо сильно, але, як видається, є істотним елементом в психодинамике багатьох випадків. З мого досвіду, ця фантазія ніколи не буває явною, тим більше, що іноді в процесі онаністіческого актів насолоджуються іншими уявленнями жорстокості. Однак цю фантазію завжди можна реконструювати за її еквівалентів, як, наприклад, в разі пацієнтки, яка рвала одяг, якщо їй здавалося, що вона її повнить. Спочатку мені здавалося, що така поведінка - еквівалент онанізму, але потім по ряду ознак я зрозуміла, що після цього пацієнтка відчувала себе так, як якщо б вона зі-164

вершила вбивство, сліди якого в щоб те не стало потрібно приховати; потім з'ясувалося, що повнота символізує для неї вагітність і нагадує про вагітність матері (коли пацієнтці було п'ять років); і лише потім, коли було встановлено, що в свідомості пацієнтки особливим чином пов'язані уявлення про вагітностях (в тому числі моїх, як жінки - аналітика) і їх можливі наслідки - внутрішніх розривах, до мене нарешті, прийшло розуміння того, що коли вона рве своє плаття - вона ніби роздирає статеві органи матері. Інший пацієнтці, за її словами, повністю подолала звичку мастурбувати, під час болісних менструацій здавалося, що її нутрощі як би виривають з неї. Вона відчувала сексуальне збудження, коли чула про аборти; вона згадала, як в дитинстві у неї були уявлення, що чоловік робить щось насильницьке з тілом дружини за допомогою голки і нитки. Газетні замітки про насильство та вбивства порушували її. В її снах постійно крутився один і той же сюжет: статеві органи дівчинки оперує або просто ріже жінка, так що вони кровоточать. Таке зробила (за даними кримінальної хроніки) з однією дівчинкою вчителька у виправному закладі, і пацієнтка в своїх фантазіях хотіла б зробити те ж саме з аналітиком або зі своєю ненависної матір'ю. Аналітичний досвід дозволяє припускати наявність таких деструктивних імпульсів і у інших пацієнток, перш за все на підставі подібним чином вираженого страху репрессалий, як, наприклад, перебільшена тривога, що будь-яка жіноча статева функція може виявитися болючою і кривавої, особливо дефлорація і пологи. Фактично, в усіх випадках ми виявляємо, що в несвідомому наших пацієнток все ще діють, практично - у незмінному форм і з неослабною силою, деструктивні імпульси, спрямовані проти матері або сестри в ранньому дитинстві. Мелані Клейн надавала великого значення цим імпульсам. Легко зрозуміти, що їх редукції перешкоджає перебільшене і озлоблені суперництво. Початкові ці несвідомі імпульси проти матері як би означають: ти не повинна вести з моїм батьком статеве життя, ти не повинна мати від нього дітей, а якщо будеш, ти будеш так знівечена, що ніколи не зробиш цього знову і станеш назавжди нешкідливою; або - як пізніша переробка - станеш страховищем, відлякує всіх чоловіків. Але це все, по невблаганного закону талиона, пануючому в несвідомому, повертається потім в вигляді страху тієї ж самої долі. якщо 165

я бажаю такої травми тобі і накликає її на тебе в своїх фантазіях при мастурбації, я повинна боятися, що те ж саме станеться зі мною, коли я опинюся в тій ситуації, в якій я хотіла, щоб відчувала страждання ти. Фактично, в певному числі таких випадків дисменорея розвивається якраз тоді, коли дівчина починає обігрувати ідею статевих відносин. Іноді, більш того, розвивається в цей час дисменорея сприймається дівчиною абсолютно свідомо і відкрито як покарання за виникають деструктивні бажання. В інших випадках страхи пацієнток носять менш специфічний характер, проявляючись в основному у вигляді заборони на статевий акт. Ці страхи покарання відносяться частково до майбутнього, як вже було зазначено, але почасти й до минулого: оскільки я переживала всі ці деструктивні імпульси при мастурбації, ці самі речі відбулися і зі мною; я скалічена так само, як вона, чи, як пізніша переробка - я така ж потвора, як вона. Такий зв'язок повністю усвідомлювалася і висловлювалася вголос однієї моєї пацієнткою, у якій реальні сексуальні аванси з боку батька породили надзвичайно сильні прояви патологічного суперництва - до проходження аналізу вона не наважувалася дивитися в дзеркало, думаючи, що потворна, хоча насправді була дивовижно гарненькою. Коли в процесі аналізу пророблялися її конфлікти з матір'ю вона знову пережила сильний афект, і в момент вивільнення афекту вона побачила себе в дзеркалі з особою своєї матері. У всіх розглянутих випадках спостерігаються також деструктивні імпульси по відношенню до чоловіків. У сновидіннях вони зазвичай проявляються як кастрационной імпульси, а в житті - в певній мірі завжди присутнього бажання заподіяти страждання чоловікові, або у формі захисту проти таких спонукань. Однак, ці, спрямовані проти чоловіків, імпульси, очевидно, тільки щодо пов'язані з ідеєю власної аномалії, їх розкриття в процесі аналізу відбувається зазвичай при малому опорі і зовсім не змінює загальної картини. З іншого боку, тривога зникає з розкриттям і опрацюванням деструктивних мотивів, спрямованих проти жінок (матері, сестри, психоаналітика), і, навпаки, вона залишається незмінною, поки надлишок цієї тривоги перешкоджає можливості щось зробити з жорстоким почуттям провини і всіма пов'язаними з ним спонуканнями. Захист в такому випадку виглядає як опір аналізу, на яке я вже посилалася, але є по суті захистом проти почуття провини, і має приблизно такий зміст: немає, я, звичайно, не 166

заподіяла собі ніякої травми, я так просто так вже влаштована. Останнє в той же час є приводом для численних скарг на долю, яка так несправедливо розпорядилася; або на спадкову схильність: що дано від народження - це все раз і назавжди; або, як в двох випадках, - на сестру, яка щось зробила з геніталіями пацієнтки; або на постійне пригнічення в дитинстві, від якого не було порятунку. Ясно видно функція таких скарг - це захист від почуття провини, і тому пацієнтка за них тримається. Спочатку я припускала, що стійкість ідеї своєї аномалії визначалося ілюзією маскулінності, а супутнє відчуття сорому - ідеєю втрати пеніса або побоюванням, що він виросте через мастурбації; я вважала, що гонитва за чоловіком була визначена частково вторинним сверхподчерківаніем жіночності і частково бажанням мати чоловіка, якщо вже немає можливості їм бути. Але по ходу справи, як я говорила вище, я прийшла до переконання, що фантазії про маскулінності не уявляють динамічно ефективного фактора і є тільки виразом вторинних тенденцій, що мають коріння в вищеописаному суперництві з жінкою, і в той же час містять раціоналізувати тим чи іншим шляхом звинувачення несправедливою долі або матері в тому, що не народила чоловіком, або є вираженням необхідності створювати у вигляді сновидінь або фантазій кошти піти від болісних конфліктів з жінками. Є, звичайно, клінічні випадки, в яких прихильність ілюзії "я - чоловік" дійсно грає динамічну роль, але у цих жінок спостерігається зовсім інша картина: в явно помітною мірою має місце ідентифікація з певним чоловіком - батьком чи братом - на основі якої, в основному, і відбувається розвиток в гомосексуальному напрямку або формування нарцисичної установки. Таким чином, переоцінка відносин з чоловіками може мати своє джерело зовсім не там, де ми до сих пір його бачили, тобто не в надзвичайній силі сексуального імпульсу, а в факторах, що лежать за межами відносин чоловік - жінка, а саме - у відновленні травмованої самооцінки і у виклику торжествуючої суперниці. Тому становить інтерес питання про те, чи дійсно в гонитві за чоловіком грає, і в якій мірі, роль прагнення до сексуального задоволення. Безсумнівно, що свідомо борються саме за нього, але чи правильно це з точки зору інстинктів? Вельми істотно, в зв'язку з цим, нагадати про те важливому 167

факт, що цього задоволення шукають не із середнім запалом, а виразно і непомірно переоцінюють. Така установка періодично була досить виразною також і на свідомому рівні, але я спочатку була схильна недооцінювати її, приймаючи до уваги, з одного боку, силу сексуальних заборон, а з іншого, силу мимовільного прагнення до чоловіка, що має інше походження; отже, я сприймала обговорювану установку як в значній мірі раціоналізацію, що служить для приховування несвідомих мотивів і для демонстрації прагнення до чоловіка як чогось "цілком нормального і природного". Тепер я вважаю, що це прагнення, без сумніву, є також і раціоналізацією, але в даному випадку ми знаходимо підтвердження ще й старому правилу, що пацієнт завжди - в деякому сенсі - прав. Віддавши належне як самому природному прагненню до сексуального задоволення, так і супутнім йому внесексуальних елементам, ми, крім того, повинні погодитися з постійною присутністю у наших пацієнток надлишку сексуального потягу, і особливо до гетеросексуальному статевому акту. Якби гіперсексуальність цих жінок була по суті, тільки засобом протесту проти самого факту існування інших жінок або засобом самоствердження ( "нарциссической компенсацією"), то було б дуже нелегко пояснити той факт, що в реальності, часто не усвідомлюючи цього, і, фактично - врозріз зі свого свідомого позицією, вони жадібно шукають статевих контактів практично з будь-яким партнером. Вони часто висловлюють ідеї, що без цього просто не можуть відчувати себе здоровими і працездатними. Ця раціоналізація виникає або з наполовину понятих ідей психоаналізу, або теорій про гормонах, або просто запозичується з чоловічої ідеології про шкоду утримання 11. Наскільки статевий акт важливий для них, видно по тому, що їх зусилля, чим би вони не були детерміновані в інших відносинах , мають спільний знаменник: забезпечення себе статевими зносинами, або хоча б гарантією того, що ні опинишся несподівано позбавленої можливості його здійснити. Ці зусилля реалізуються трьома шляхами, по суті дуже різними, але рівнозначними по стоїть за ними мотивацією: це фантазії про проституцію, прагнення вийти заміж і бажання бути чоловіком. Фантазії наших пацієнток про проституцію і заміжжя з цієї точки зору майже однозначні і означають, при такій їх основі, що під рукою завжди буде доступний чоловік. Бажання бути чоловіком або ненависть до чоловіків при цьому нерідко обумовлені міфом про те, що чоловік може мати зносини завжди, коли захоче. 168

Я вважаю, що за таку переоцінку сексуальності відповідальні наступні три фактори:

1. З точки зору економії лібідо, в типовій психологічної структурі таких жінок багато особливостей, що штовхають їх саме в сферу сексуальності, тому що шлях до інших можливостей задоволення [або сублімації лібідо - М. Р.] виявився занадто важким. Гомосексуальні імпульси відкидаються, тому що вони поєднуються з імпульсами деструктивного характеру і через позицію суперництва з іншими жінками. Мастурбація не задовольняє, навіть якщо вона, як в більшості випадків, не була повністю пригнічена. Решта форми аутоеротичної задоволення в широкому сенсі, як в прямому, так і в сублімованому вигляді - все, що роблять і чим насолоджуються поодинці (їжа, заробляння грошей, мистецтво, природа) - загальмовані, і, головним чином, тому, що такі жінки , як і всі люди, які почуваються обділеними життям, плекають сильне бажання мати що-небудь для себе однієї, не дозволяючи більше нікому насолоджуватися ні краплею свого скарбу, бажання все забрати у всіх - витісняється через яку породжує їм відповідної тривоги і через його несумісності з іншими нормами поведінки індивідуума. На додаток до цього заборони у них проектуються на всі сфери діяльності, які, відповідно до здоровим честолюбством, обираються іншими людьми і приносять їм величезне внутрішнє задоволення.

2. Вищеописаний фактор дозволяє пояснити реальне посилення сексуальних потреб, а наступний - становить безпосередню основу завищеною цінності статевого життя для цих жінок. Я говорю про первинному ураженні в сфері жіночого суперництва, в результаті якого виник глибокий страх перед тим, що інша жінка постійно заважатиме гетеросексуальної активності пацієнтки, що реально і досить ясно проявляється в ситуації перенесення. Це, фактично, щось на зразок "афанізіса" 12, описаного Ернстом Джонсом, хоча тут це не тривога щодо втрати здатності до сексуальних переживань, а скоріше страх бути позбавленою їх назавжди зовнішніми обставинами. Від такої тривоги жінка захищається спробами досягти вищезгаданої захищеності. Ця тривога приводить до переоцінки сексуальності в такій мірі, в якій будь-яка мета, що стає об'єктом спору, завжди переоцінюється.

3. Наявність третього джерела здається мені менш надійним, так як я не змогла виявити його присутність у всіх випадках. Деякі з цих жінок, як уже було згадано, 169

пригадували пережите в ранньому дитинстві сексуальне збудження, схоже на оргазм. Про те, що у деяких жінок таке переживання мало місце, можна було судити по таких явищ, як страх досягти оргазму при статевому акті, хоча сновидіння видавали, що він їм знаком. Пережите в ранньому дитинстві збудження злякало або через специфічні умови, в яких стався оргазм, або через його сили, нищівній для незрілого суб'єкта, внаслідок чого переживання було витіснено. Пережитий досвід, однак, залишив відчуття задоволення, набагато перевершує будь-яке інше, і чогось дивно цілющого для всього організму. Я схильна думати, що це несвідома пам'ять про це дитячому відчутті примушує тих жінок, які його пережили, - в набагато більшому ступені, ніж це відбувається зазвичай - приймати сексуальне задоволення за еліксир життя, яким можуть забезпечити тільки чоловіки, без якого будь-яка жінка повинна зсохнуть і зачахнути і недолік якого унеможливлює успіх в будь-який інший сфері. Останнє, однак, потребує подальших підтверджень. Незважаючи на те, що гонитва за чоловіками обумовлена ??численними внутрішніми факторами і не дивлячись на енергійність зроблених зусиль, всі спроби досягнення цієї мети, як правило, приречені на невдачу. Про причини невдачі вже було сказано. Її коріння в тому ж, що одного разу вже призвело до поразки в змаганні за чоловіка, і в той же час змушує знову докладати виняткові зусилля для його завоювання. Установка на озлоблені суперництво з жінками змушує обговорювану групу пацієнток демонструвати знову і знову своє еротичне перевагу, але в той же час їх деструктивні імпульси, спрямовані на жінок, неминуче пов'язують будь суперництво за чоловіка з глибокою тривогою. Відповідно до силою цієї тривоги і, можливо, навіть більш відповідно до суб'єктивним усвідомленням неминучої поразки і подальшого зниження самооцінки, конфлікт між перебільшеним прагненням змагатися з іншими жінками і перебільшеною тривогою, що виникає внаслідок суперництва, призводить зовні або до уникнення такого суперництва або до збільшення зусиль в цьому напрямку. Отже, зовнішні прояви можуть бути абсолютно різними: від жінки, надзвичайно загальмованою в прояві хоч який-небудь, необхідної для зав'язування відносин, симпатії до чоловіків і одночасно прагне до них так відчайдушно, що це виключає будь-яке інше бажання; і до дружин-170

Олексій Вікторович Іванов 1 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 2 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 3 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 4 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 5 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 6 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 7 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 11 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 12 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 13 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати