Головна

Олексій Вікторович Іванов 8 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Інше ускладнення в разі фіксації на батька часто зобов'язане своїм виникненням ревнощів, що існувала між матір'ю і дочкою. Деяка змагальність між матір'ю і дорослою дочкою - цілком природна річ. Але якщо особливості едипове ситуації в дитинстві самої матері породили у неї надмірне почуття суперництва, то в стосунках з дочкою це почуття може прийняти гротескних форм і виникнути вже в самому ранньому дитинстві дівчинки. Таке суперництво нерідко видає себе в залякуванні дитини, в неусвідомлюваних тенденції висміювати або навіть принижувати дівчинку, не дозволяти їй виглядати привабливо, забороняти зустрічатися з хлопчиками і т. Д., В основі чого завжди присутній таємна [приховувана навіть від самої себе - М. Р .] мета перешкодити дочки розвинутися в жінку. Хоча нерідко буває важко виявити ревнощі у всьому різноманітті маскують її форм вираження, загальний психологічний механізм досить простий в своїй основі і тому не потребує детальному описі. Давайте тепер розглянемо більш складний випадок, що виникає, коли жінка в дитинстві особливо сильно була прив'язана не до батька, а до матері. У випадках такого типу, які мені довелося аналізувати, постійно виявлялися певні риси. Ось що характерно: у дівчаток, як правило, дуже рано виникали причини не любити свій власний жіночий світ. Причинами цього могли бути вже згадане материнське залякування, глибоке розчарування у відносинах, пов'язаних з батьком або братом, ранній сексуальний досвід, жахнувшись дівчинку, фаворитизм батьків по відношенню до брата. В результаті така дівчинка емоційно відвертається від властивої їй сексуальної ролі, і у неї починають розвиватися маскулінні тенденції і фантазії. Одного разу проявивши, ці фантазії потім призводять до формування змагальних тенденцій у відносинах до чоловіків, які приєднуються до вихідної образі на них. Природно, що жінки з такою установкою не надто пристосовані для заміжжя. Вони фригидни, незадоволені і їх маскулінні тенденції позначаються, наприклад, в бажанні панувати. Коли такі жінки виходять заміж і заводять дітей, вони схильні демонструвати надмірно перебільшену прихильність до свого чада, яку зазвичай інтерпретують як замкнене лібідо, закріплене на дитину. Такий опис хоча і коректно, але не дає нам глибокого розуміння особливостей процесів, що протікають. Усвідомивши походження такого розвитку, ми можемо зрозуміти конкретні його особливості як результат спроб дозволу певних ранніх конфліктів. 146

Маскулінні тенденції матері виражаються в установці на домінування, в прагненні до абсолютного контролю над дітьми. Якщо мати боїться цих своїх схильностей, вона кидається в іншу крайність і розпускає дітей донезмоги. У першому випадку мати безжально пхає носа в усі справи дітей: а я побоявся свого садизму - залишається вічно пасивної, не наважуючись ні в що втручатися. Обурення проти жіночої ролі знаходить вихід в тому, щоб втовкмачувати дітям, що чоловіки - скоти, а жінки - нещасні страдниці, що жіноча доля убога і жалюгідна; менструація - хвороба ( "прокляття"), а статевий акт - принесення себе в жертву похоті мужа. Такі матері нетерпимі до будь-якого прояву сексуальності, особливо у дочок, але нерідко і у синів теж. Дуже часто у таких маскулінних матері розвивається сверхпрівязанность до дочки, подібна до тієї, яку інші матері відчувають до сина. Як правило, дочка відповідає теж підвищеної прихильністю до матері. При цьому вона відчужується від своєї жіночої ролі і надалі їй, як правило, важко досягти нормальних відносин з чоловіками. Народження дітей безпосередньо оживляє в нашій свідомості образи і функції наших батьків. Батьки не тільки об'єкти любові і ненависті в дитинстві та підлітковому віці, але також об'єкти дитячих страхів. Велика частина того, що складає нашу совість, особливо її несвідома частина, звана нами Супер-Его, зобов'язана своїм існуванням впровадження в нашу особистість загрозливих образів батьків. Цей старий інфантильний страх, колись ставився до батька або матері, може також бути перенесений на дітей і привести до сильного, але неясного відчуття небезпеки, пов'язаного з ними. Це здається особливо вірним тут, в Сполучених Штатах, по ряду причин. Батьки виявляють страх перед дітьми в двох основних формах. Вони в жаху перед несхваленням дітей, бояться, що їх поведінка, випивки, куріння і сексуальні відносини будуть розкритиковані дітьми. Вони безперервно турбуються, забезпечили вони дітям належне виховання і освіту. Причина цього - таємне почуття провини перед дітьми, і веде воно або до потуранню, щоб уникнути несхвалення дитини, або до відкритої ворожості, так як інстинкт підказує, що атака - кращий засіб оборони. Я далеко не вичерпала тему. Конфлікти матері з її власними батьками можуть мати найрізноманітніші наслідки. Моїй же метою було тільки пояснити, яким чином Діти можуть представляти для своїх батьків образи їх народите-147

лей, і тим самим стимулювати ту ж реакцію, яку колись викликали у їх мами бабуся і дідусь. Виникає питання: "Яку практичну користь представляють ці глибинні дослідження душі для наших зусиль керувати дітьми або поліпшення умов, в яких вони ростуть?" В індивідуальному випадку психоаналіз конфліктів матері, звичайно - один з кращих способів допомогти її дитині, але в широких масштабах цього не зробити. Я думаю, однак, що детальний розбір, цих щодо небагатьох випадків, може вказати напрямок, яким можна керуватися у подальшій роботі при дослідженні конфліктогенних чинників. Я також думаю, що знання про замаскованих формах прояви патогенних факторів може бути корисним для більш легкого виявлення їх в практичній роботі вже зараз.

ПЕРЕОЦІНКА ЛЮБОВІ (Про поширеному в наш час фемінності типі) The Psychoanalytic Quarterely, Vol III (1934) Зусилля жінки досягти незалежності, розширити коло своїх інтересів і поле діяльності постійно наштовхуються на традиційний скептицизм. Більшість вважає, що такі зусилля повинні робитися тільки перед лицем економічної необхідності, і що вони перекручують внутрішню сутність і природні схильності жінки. Таким чином, всі ці зусилля оголошуються не мають життєво важливого значення для жінки, чиї помисли повинні, по суті справи, крутитися виключно навколо чоловіків і материнства, як співається в знаменитій пісні Марлен Дітріх "Я знаю тільки любов і нічого більше". У зв'язку з цим висуваються найрізноманітніші соціологічно обгрунтовані міркування; вони добре всім знайомі і надто очевидні, щоб вимагати обговорення. Таке ставлення до жінки, які б не були його заснування і як би ми його не оцінювали, відображає патріархальний ідеал жіночності, а саме - жінку, чиє єдине пристрасне бажання - любити чоловіка і бути їм улюбленої, захоплюватися ним і прислужувати йому, і навіть творити себе по його образом і подобою. Ті, хто відстоюють цю точку зору, як правило, помилково виводять з зовнішньої поведінки існування внутрішньої інстинктивної схильності до нього; в той час, як в реальності інстинктивна внутрішня схильність не може бути розпізнана як така, з тієї причини, що біологічні фактори ніколи не заявляють про себе в чистому незамаскованими вигляді, а завжди модифікуються традицією і середовищем. Як нещодавно зазначив Бріффа в роботі "Матері", модифікуючий вплив "успадкованої традиції" не тільки на ідеали і вірування, а й на емоційне ставлення і так звані інстинкти не можна переоцінити 1. Для жінки ця успадкована традиція означає, як видається, послідовник-149

ве витіснення з головних сфер діяльності (її участь в них спочатку було, мабуть, більш значним) і вигнання її в вузьку область еротизму і материнства. Прихильність даної успадкованої традиції виконує зараз певні регуляторні функції, в яких зацікавлене як суспільство в цілому, так і кожна конкретна людина; але про соціальні аспекти цієї традиції ми не будемо тут багато говорити. Розглядаючи її з точки зору індивідуальної психології, потрібно було б тільки згадати, що ця ментальна конструкція в усі часи завдавала чоловічого роду велике занепокоєння, і одночасно, з іншого боку, служила джерелом формування і підтримки його специфічної самооцінки. Для жінки з її традиційно заниженою самооцінкою, навпаки, протягом століть вона була мирним раєм, в якому вона звільнялася від напруги і тривог, пов'язаних у будь-якої людини з розвитком його здібностей, і від необхідності боротьби за самоствердження в умовах критицизму і суперництва. Тому, з соціологічної точки зору, стає зрозумілим, чому жінка, яка підпорядковується спонуканню до незалежного розвитку своїх здібностей, може це зробити тільки ціною важкої боротьби як проти зовнішньої опозиції, так і проти внутрішнього опору традиційному ідеалу чисто сексуальної функції жінки. Ми не зайдемо дуже далеко, якщо дозволимо собі стверджувати, що в даний час це - конфлікт будь-якої жінки, наважилася робити власну кар'єру, і в той же час не бажає платити за свою сміливість відмовою від жіночності. Цей конфлікт, таким чином, - один з тих конфліктів, які обумовлені зміненим становищем жінки, і притаманний тільки тим жінкам, які відчувають в собі покликання, слідують йому, мають якісь особливі інтереси або прагнуть до незалежного розвитку своєї особистості, Соціологічний підхід дає повне уявлення про існування конфліктів такого роду, про їх неминучість, віддалені наслідки і, в загальних рисах, про численні формах, в яких вони проявляються. Він дозволяє, наприклад, зрозуміти, як ці конфлікти породжують життєві установки, спектр яких простирається від повної відмови від жіночності до протилежної крайності - тотального відкидання інтелектуальної діяльності або покликання. Межі області нашого дослідження позначені наступними питаннями: чому в кожному конкретному випадку конфлікт приймає саме таку, а не іншу, форму; або - чому його дозвіл досягається саме таким чином? Чому слідом-150

ність такого конфлікту деякі жінки хворіють або не можуть розкрити закладені в них потенційні можливості? Які фактори призводять до такого результату? Який можливий вихід? І там, де постає проблема людської долі, ми, фактично завжди, входимо в область індивідуальної психології, психоаналізу. Мої роздуми породжені не інтересом соціаолога, а певними проблемами, з якими ми стикаємося при аналізі великого числа жінок. Поширеність їх наводить на думку про наявність якихось специфічних факторів, що їх породжують. У цьому звіті базується на семи власних спостереженнях, отриманих мною в процесі аналізу, і на ряді інших випадків, знайомих мені по психоаналітичним конференцій. Більшість цих пацієнток не має виражених симптомів. У двох була тенденція до нетипової депресії і час від часу іпохондрична тривога; у ще двох зрідка траплялися напади, діагностовані як епілептичні. Але в кожному разі ці симптоми, в тій мірі, в якій вони взагалі були присутні, губилися за ускладненнями, пов'язаними у кожної пацієнтки зі ставленням до чоловіків і до роботи. Як це часто буває, свої труднощі пацієнтки більш-менш чітко відчували як обумовлені їх особистістю. У всіх випадках дуже непросто було знайти реальний конфлікт, що стоїть за цими труднощами. Перше враження не говорило нічого більш того, що для цих жінок їхні стосунки з чоловіками були дуже важливі. Однак, встановити хоч скільки-небудь задовільні тривалі відносини їм ніколи не вдавалося: або спроба створити міцні відносини провалювалася раз і назавжди, або ми стикалися з серією швидкоплинних зв'язків, що розриваються або з ініціативи самої пацієнтки, або її чоловіками. У зв'язках пацієнток, понад те, часто була деяка нерозбірливість. В інших випадках, якщо встановлювалися щодо тривалі значущі відносини, вони врешті-решт також розбивалися або про установку жінки, або про її поведінку. У всіх цих жінок в той же самий час були труднощі в роботі і більш-менш виражене збіднення інтересів. До певної міри ці труднощі були очевидні і знаходилися в сфері свідомості, але повністю пацієнтки їх все ж не усвідомлювали, поки не вдавалися до психоаналізу. Тільки після досить тривалої аналітичної роботи я сама, виходячи з особливо яскравих прикладів, стала розуміти, що центральна проблема була не в забороні на любов, 151

а в повній та виключної зосередженості на чоловіках. Ці жінки як би були охоплені єдиною думкою: "Я повинна мати чоловіка". Ця одержимість сверхценной ідеєю, поглинала будь-яку іншу думку настільки, що в порівнянні з "головним" вся решта життя здавалося їм тужливої, безбарвною і нікчемною. Їх здібності і інтереси не значили для них нічого або втратили свою ціну. Іншими словами, конфлікт в їх відношенні до чоловіків присутній і міг бути в значній мірі полегшений, але суть конфлікту, на відміну від багатьох інших випадків, була не в недооцінці, а в невротичної переоцінці любовної життя. У деяких випадках у цих пацієнток в процесі психоаналізу з'являлися і наростали заборони, пов'язані з залученням в роботу, і одночасно, внаслідок аналізу тривоги, пов'язаної з сексуальністю, поліпшувалися відносини з чоловіками. Ця зміна по-різному оцінювалася пацієнтками та їх близькими. Наприклад, з точки зору одного батька, який висловлював задоволення тим, що його дочка стала так жіночна, пройшовши курс аналізу, що втратила інтерес до навчання і хоче тільки заміж - це був прогрес. Але з іншого боку, я багато разів стикалася зі скаргами пацієнток, що встановивши в результаті аналізу кращі відносини з чоловіками, вони втратили в продуктивності і здібностях, втратили інтерес до роботи і тепер хочуть лише одного - перебувати в чоловічому товаристві. Над цим варто замислитися. Очевидно, що така картина дійсно могла бути результатом втручання аналізу і бути інтерпретована як невдача лікування. Однак, лише для деяких жінок, а не для всіх, результат був саме таким. Природно, виникали питання. Які ж чинники визначали той чи інший результат? Чи було щось загальним в конфліктах жінок, яких ми спостерігали? Я хотіла б згадати ще одну характерну рису всіх цих пацієнток, виражену в тій чи іншій мірі - це страх не бути нормальною. Ця тривога виявлялася як в сфері еротизму, так і по відношенню до роботи або в більш абстрактній і дифузній формі загального відчуття типу "я інша", "я гірше", яке пацієнтки самі частіше відносили до спадкової і, отже, стійкої схильності. Є дві причини, за якими то, що у таких пацієнток існує проблема переоцінки любовної життя, прояснюється в процесі аналізу тільки поступово. З одного боку, вони зазвичай всім своїм виглядом відповідають традиційному уявленню про "істинно жіночною" особі, у якої немає іншої мети в житті, ніж марнотратне посвячення себе чоловікам. 152

Друга складність пов'язана з самим психоаналітиком, нерідко схильним перебільшувати важливість любовної життя, і тому розташованому ставитися до найменших неполадок в цій області, як до своєї головної задачі. Такий аналітик буде радий слідувати за пацієнткою, яка відповідно до своїх спонуканнями, як правило, підкреслює важливість цього чинника в своїх проблемах. Якби пацієнтка сказала психоаналітика, що найбільша мета її життя - здійснити подорож до островів Південного моря, і вона сподівається, що аналіз дозволить внутрішні конфлікти, які стоять на шляху виконання цього бажання, аналітик, природно, запитав би її: "Скажіть, чому це подорож так важливо для вас? " Порівняння, звичайно, дещо натягнуто, тому що сексуальність безумовно важливіше поїздки до Південним морях, але воно дозволяє показати, що наша впевненість у важливості гетеросексуальних стосунків, абсолютно справедлива і доречна сама по собі, може іноді засліплювати нас, аж до невротичної переоцінки і несвідомого випинання цієї сфери. Розглядаючи проблему з цієї точки зору, ми виявимо у обговорюваної групи жінок наявність двох суперечливих тенденцій. Їх почуття до чоловіка в дійсності так складно, я б сказала, так амбівалентне, що їх оцінка гетеросексуальних стосунків, майже як головної цінності в житті - безсумнівно компульсивная переоцінка. З іншого боку, їх талант, здібності, інтереси, домагання і відповідні можливості досягти успіху - набагато вище, ніж зазвичай вважають вони самі. Таким чином, ми маємо справу зі зміщенням акценту з прагнення до досягнення або боротьби за досягнення на сексуальну сферу, тобто ми, фактично, стикаємося з об'єктивним (в тій мірі, в якій можна бути об'єктивним в тому, що стосується системи цінностей) зміщенням системи цінностей. Тому що, хоча секс - дуже важливий, може бути навіть найпотужніший джерело задоволення, але все ж не єдиний і не найнадійніший. У ситуації перенесення, по відношенню до жінки-аналітику у цих пацієнток домінують дві установки: на суперництво і зліт активності у відносинах з чоловіками 2. Через суперництво кожне поліпшення, кожне просування здається їм не їх власним прогресом, а успіхом лікаря. Суб'єкт дидактичного аналізу проектували на мене свої бажання таким чином: я не хочу насправді вилікувати її і раджу їй влаштуватися в іншому місті, тому що боюся її суперництва. Інша пацієнтка реагувала на кожну мою (вельми коректну) інтерпретацію повідомленням, що її працездатність по-153

ка не покращилася. Ще одна мала звичку (як тільки я починала говорити про ознаки прогресу) помічати, що вона дуже шкодує про відібрання у мене часу. Демонстрація безнадійності, розчарування і скарги в цих випадках явно приховували вперте бажання збентежити аналітика. Такі пацієнтки схильні особливо підкреслювати, що безсумнівну поліпшення відноситься в дійсності до чинників, зовнішніх по відношенню до аналізу, в той час як зміни на гірше ними завжди залишаються на совісті аналітика. Вони часто відчувають труднощі у вербалізації вільних асоціацій, і саме тому, що інша поведінка допомогло б аналітику досягти успіху, а це значить, що треба було б відмовитися від торжества над нею. Одним словом, вони хочуть довести, що аналітик нічого не може. Одна пацієнтка висловила це в жарт в такій фантазії: вона оселиться в будинку навпроти мого і повісить на мій будинок помітну вивіску "Он там живе єдина хороша псіхоана-літічка", що вказує на її будинок. Інша трансферна установка, власне, входить в установку на суперництво. У житті пацієнтки, як і в тому матеріалі, який вона виносить на аналіз, на передній план, і до того ж часто в демонстративної формі, висуваються відносини з чоловіками, починаючи від кокетства і закінчуючи постіллю. Один чоловік змінюється іншим, і розповідь про те, що він зробив і чого не зробив, любить він чи не любить, і що йому було сказано і зроблено у відповідь, займають іноді майже весь годинний сеанс, вперто обертаючись навколо найдрібніших подробиць. Те, що ці розповіді і поведінку є "гру на публіку" (acting out) і є проявом опору, зовсім не завжди стає очевидно відразу. Це відбувається тому, що аналітик, бажаючи, щоб у пацієнтки склалися, нарешті, відносини з чоловіком, приймає її гру за спробу продемонструвати, що у неї насправді складаються якісь справжні, можливо, життєво важливі відносини. Озираючись назад, я можу сказати, що більш точне знання специфічних проблем таких пацієнток і особливості їх трансферних реакцій дозволяє, як правило, вловити їхню гру і значно обмежити її. На передній план зазвичай виступають три трансферних тенденції. Вони можуть бути описані в такий спосіб:

1. "Я боюся залежати від тебе як від жінки, від образу матері. Тому я повинна намагатися уникати прив'язуватися до тебе якої б то не було любов'ю. Тому що любов - це залежність. Тому, рятуючись від любові до тебе, я повинна намагатися прив'язати свої почуття до когось іншого, до мужчи-154

не «. Звідси, наприклад, сновидіння пацієнтки, зовсім виразно належала до розглянутого типу: вона хоче прийти на сеанс, але збігає з чоловіком, якого бачить в приймальні. Цей страх перед любов'ю до аналітику часто раціоналізуються примітивної неосознаваемой ідеєю, що оскільки аналітик все одно не оцінить її любові, нічого її почуттів пропадати даром.

2. "Я краще зроблю тебе залежною від мене (через любов до мене). Тому я буду доглядати за тобою і намагатися порушити твою ревність тією увагою, яку приділяю чоловікам". Тут перед нами глибоко вкорінене, багато в чому підсвідоме переконання в тому, що ревнощі - вища форма вираження любові.

3. "Ти заздриш моїм відносинам з чоловіками; ти насправді прагнеш будь-яким шляхом зробити так, щоб у мене їх не було, і навіть не хочеш, щоб я була привабливою. А я все одно, на зло тобі, буду". Бажання аналітика допомогти в кращому випадку сприймається тільки інтелектуально, а іноді і цього немає, і коли через довгий час лід нарешті ламається, то аналітика часом просто вражає вираз щирого подиву пацієнтки тим, що хтось дійсно хоче допомогти іншому знайти щастя в цій сфері. З іншого боку, навіть коли існує інтелектуально сконструйоване довіру, реальна тривога і недовіра пацієнтки, а також гнів на аналітика виходять на світло щоразу, коли спроба прив'язати до себе аналітика закінчується невдачею. Цей гнів носить іноді паранойяльний характер, а його основний зміст - що саме аналітик відповідає за ту чи іншу негативну подію в житті пацієнтки і що вона навіть активно прагнула до того, щоб саме так і вийшло. Серйозний погляд на подібні тенденції пацієнток призводить до спокуси припустити, що ключ до їх демонстративного поведінки з чоловіками лежить в сильній, і в той же час жахливої ??жінку гомосексуальності, що в свою чергу породжує патологічний чіпляння за чоловіка [як за останню рятівну соломинку - М. Р.] і одночасно прагнення до "істинно чоловічим поведінки", причому зусилля зробити залежними від себе і чоловіків, і жінок є тільки свідомим його виразом. Це припущення могло б пояснити характерну невизначеність і певну нерозбірливість таких жінок в стосунках з чоловіками. Амбівалентність по відношенню до жінок, яка завжди характеризує гомосексуальність, пояснювалася б тоді підсвідомої необхідністю бігти від гомосексуальності, бігти 155

саме до чоловіка, а також пояснювала б недовіру, тривогу і лють, що проявляються по відношенню до аналітика-жінці, пропорційно тій мірі, в якій вона грає роль матері. Клінічні спостереження, на перший погляд, не суперечать такій інтерпретації. У сновидіннях пацієнток ми зустрічаємося з досить певним виразом бажання бути чоловіком, і в їх реальному житті під різними масками також часто виявляються зразки маскулинного поведінки. Дуже характерний той факт, що в яскраво виражених випадках ці бажання люто заперечуються, тому що у таких жінок виникає парадоксальне ототожнення: "бути чоловіком" означає "бути гомосексуальної". Проте, елементи гомосексуальності, що забарвлюють їх відносини з жінками, майже завжди присутні в ті чи інші періоди їхнього життя. Те, що такі відносини не розвиваються далі зародковій стадії, також узгоджується з вищевикладеної інтерпретацією, втім, також як і те, що в більшості випадків дружба з іншими жінками грає приголомшливо малу роль в житті цих жінок. Всі ці явища можуть пояснюватися в світлі механізмів захисту, яка здійснюється проти проявів явної гомосексуальності. Все це дійсно схоже на правду. Однак, обескура-живе те, що у всіх випадках такі інтерпретації, що базуються на несвідомих гомосексуальних тенденції пацієнток і втечу від цих тенденцій, виявляються абсолютно неефективні терапевтично. Таким чином, повинні існувати інші, більш коректні інтерпретації. Я продемонструю це прикладом однієї з ситуацій перенесення 3. Одна моя пацієнтка на початку лікування весь час посилала мені квіти, спершу анонімно, а потім відкрито. Моя перша, запропонована їй інтерпретація, що вона поводиться як чоловік, який доглядає за жінкою, не змінила її поведінки, хоча вона і прийняла її, розсміявшись. Моя друга інтерпретація, що подарунки призначені компенсувати агресію, яку вона рясно проявляла на сеансах, теж не мала ефекту. Але картина змінилася як за помахом чарівної палички, коли вивчення асоціацій пацієнтки недвозначно показало, що вона впевнена - за допомогою подарунків можна зробити людину залежною. Проведена за цією інтерпретацією фантазія виявила глибоко приховане деструктивне зміст, що стоїть за бажанням моєї залежності. Вона б хотіла, казала пацієнтка, стати моєю служницею і в усьому мені догоджати. Я б стала залежати від неї, довірилася б їй повністю, і тоді в один прекрасний день вона підсипала б мені отрути в каву. Вона уклала свою фантазію фразою, абсолютно типовою для цієї групи осіб: 156

"Любов - це засіб вбивства". Цей приклад особливо ясно оголює позицію, характерну для всієї групи пацієнток. У тій мірі, в якій сексуальні імпульси, спрямовані на жінок, сприймаються свідомо, вони, фактично, часто переживаються ними як sub specie (розмінна монета) злочину. Інстинктивна установка при перенесенні, в тій мірі, в якій аналітик представляє образ матері або сестри, недвозначно руйнівна: мета полягає в тому, щоб взяти верх і погубити, іншими словами, вона деструктивна і не сексуального. Більш легкий штамп "гомосексуальності", таким чином, веде нас хибним шляхом, тому що гомосексуальність зазвичай означає позицію з сексуальними цілями, нехай до неї навіть домішуються деструктивні елементи, спрямовані на партнера того ж статі. В даному випадку деструктивні імпульси тільки віддалено поєднуються з либидонозной. Мало хто присутні тут сексуальні елементи мали ту ж історію, що і в пубертате: задовільні відносини з чоловіком через внутрішні причини неможливі, і тому є велика кількість вільного, "плаваючого" лібідо, яке може бути направлено на жінок. З причин, які я вкажу пізніше, інші виходи для лібідо, такі, як робота або аутоеро-тизм, закриті. Крім того, у всіх цих випадках має місце саме невдалий поворот до маскулінності (природно, маскулінність сприяла б напрямку сексуальних імпульсів на жінок) і одно безуспішна спроба зробити деструктивні імпульси нешкідливими допомогою Лібі-донозних зв'язків. Таке поєднання чинників можна частково пояснити тривогою щодо гомосексуальності. Ось чому в усіх цих випадках сексуальні, або ніжні, або навіть дружні почуття не направляються на жінок в скільки-небудь значній мірі. Однак, досить побіжного погляду на жінок, у яких мало місце вищеописане розвиток, щоб відчути недостатню адекватність пояснення явно присутня ворожості тільки тривогою, пов'язаної з несвідомими гомосексуальними тенденціями. Бо, хоча ворожі тенденції, спрямовані проти жінок, відверті і широко представлені в цій групі (як свідчить і перенесення в процесі сеансів, і сама їх життя), ті ж самі ворожі тенденції мали бути (по щойно цим визначенням гомосексуальності) виявлені і у несвідомо гомосексуальних жінок в рівній мірі, а це не так. Тривога щодо гомосексуальності, отже, не може мати вирішального значення для даної групи. Мені здається, що у жінок-157

нок, чий розвиток пішло в гомосексуальному напрямку, визначальний фактор розвитку лежить швидше за все в дуже ранньому і далеко йде відмову від чоловіків, неважливо з яких причин; так що еротичне суперництво з іншими жінками відійшло у них більш-менш на задній план, і призвело не тільки (як іноді буває і в розглянутій групі) до об'єднання сексуальних і деструктивних імпульсів, а більш того - до того, що сама любов стає для них способом сверхкомпенсации деструктивних тенденцій. У жінок же, про яких ми говоримо, ця сверхкомпенсация або не відбувається, або не набуває такої важливості; і ми виявляємо, що суперництво з жінками у них не тільки продовжує існувати, але фактично загострюється, тому що мета боротьби (пофарбованої в даній групі жахливою ненавистю), .завоеваніе чоловіки, не була залишена. Отже через ненависть-то й існує тривога і страх відплати, але ніяких мотивів, щоб ненависть припинилася, немає, є, скоріше, зацікавленість в її утриманні. Ця майже патологічно сильна ненависть до жінок, породжена суперництвом, включається в ситуацію перенесення і поширюється на Нееротичні області, але особливо чітко виражається в еротичному поведінці, в формі проекціі4. Тому що, якщо основне відчуття пацієнтки - що жінка-аналітик заважає її відносинам з чоловіками, значить в її уявленні аналітик - це не просто забороняє мати, а саме ревнива мати або, частіше - сестра, які не потерплять фемінного типу розвитку або успіху в фемінній сфері. Тільки на такій основі, як мені видається, можна повністю почать значення розігрування ролі чоловіка перед женщіноі психоаналітиком в механізмі опору 5 пацієнтки. Намір при цьому, безсумнівно, одне: показати ревнивої матері або сестрі, що вона (пацієнтка) може завоювати чоловіка. Але це можливо тільки ціною хворий совісті або тривоги. З цього факту випливає також відкрита або прихована лють у відповідь на будь-яку фрустрацію. Боротьба під килимом йде приблизно гак: коли аналітик наполягає на аналізі, не дозволяючи грати в "серйозні відносини з чоловіком", це несвідомо інтерпретується як заборона, опозиція з боку аналітика або аналітик при нагоді вказує, що без псіхоаналітіче'скій терапії спроби встановити відносини з мужчиною або до чого, ймовірно, не приведуть, для пацієнтки це емоційно означає повторення спроб матері або сестри знизити жіночу самооцінку пацієнтки - так, якби аналітик говорила: "ти занадто маленька, ти нічого не розумі-158

Олексій Вікторович Іванов 1 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 2 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 3 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 4 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 5 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 6 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 10 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 11 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 12 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 13 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати