На головну

Олексій Вікторович Іванов 2 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

1 Це не означає, що аспекти шлюбу так чи інакше не порушувалися в психоаналітичної літературі. Я пошлюся хоча б на роботи Фрейда: «Цивілізована сексуальна мораль і сучасний невроз» і «З питання психології любові»; Ференці: «Психоаналіз сексуальних звичок», Райха: «Функція оргазму»; Шульца-Хенке «Вступ до психоаналізу», флюгель «Психоаналітичне вивчення сім'ї». У «Книзі про шлюб» (під редакцією Макса Марку-зе) зібрані статті Рохайма «Формування і перебіг подружжя»; Хорні «Психічна сумісність і несумісність в шлюбі», «Про психічної обумовленості вибору чоловіка», «Про психічних коренях деяких типових подружніх конфліктів». 2 Ступінь фіксації - сила дитячої прихильності до батьків протилежної статі, в разі прямого (позитивного) Едіпового комплексу, і однієї статі з дитиною, у разі зворотного (негативного) Едіпового комплексу [М. Р.]. 3 У своїй статті «Найбільш поширена форма деградації еротичної любові» (Coll. P. Vol. IY, р. 203) Фрейд підходить до цієї проблеми подібним чином. Він запитує: «Чи правда, що ментальна цінність об'єкта інстинктивного бажання незмінно падає від задоволення цього бажання?» Ось адже п'яниця ж з часом все більше і більше прив'язується до улюбленого виду випивки. Його відповідь на питання в цілому збігається з викладеним тут, остільки оскільки Фрейд нагадує нам, що в нашої еротичної життя первісний 66

об'єкт може бути представлений нескінченною серією замін, «жодна з яких не задовольняє нас повністю». Я хотіла б тільки додати до цього пояснення, що треба пам'ятати не тільки про постійно триваючому пошуку «істинного» об'єкта любові, але також про відмову від поточного об'єкта через заборону, так легко зчіпного із здійсненням бажання. 4 «Шануй свого батька та матір свою, щоб довгі були твої дні на землі, яку Господь, Бог твій, дає тобі» Вихід, [20:12] [М. Р.]. 5 Сублімація - реалізація сексуальної енергії переважно в соціально прийнятних формах поведінки або діяльності, як правило, при наявності зовнішніх перешкод на шляху безпосереднього задоволення сексуальних бажань [М. Р.]. 6 Чи не відбувається синтез чуттєвої і духовної любові. [М. Р.]. 7 Int. J. Psycho-Anal., Vol. IX (1928). 8 Цей зв'язок чітко відображена в романі Сігрід Унсет «Крістін, дочка Лавранса».

9 Primal wishes - первинні бажання (або інстинкти).

Передменструального напруження Zeitschr.f. psychoanalytische Padagogik, Vol. V, No 5-6, 1931 р Ми навряд чи здивуємося, дізнавшись, що менструація (таке «підозріле» подія) нерідко є основою і фокусом виконаних тривоги фантазій. Ми не здивуємося особливо тому, що стали більш освічені в тому, до якої міри все, пов'язане з сексуальністю, пронизане тривогою. Наш досвід заснований як на аналізі окремих випадків, так і на досить вражаючих етнологічних фактах. Тривожні фантазії виникають у обох статей. Табу первісних народів 1 несуть на собі красномовний доказ глибокого страху чоловіка перед жінкою, при цьому страху, пов'язаного саме з менструацією. Аналіз будь-якої жінки показує, що з появою менструальної крові в ній ніби прокидаються мотиви запеклості і відповідні фантазії активного і пасивного характеру. Хоча наше розуміння цих фантазій і їх значимості для самої жінки залишає бажати кращого, проте, воно дозволяє зробити деякі практично корисні висновки, які допомагають нам в терапії випадків складних психологічних і функціональних порушень менструального циклу. Доречно зазначити, що раніше дуже мало уваги зверталося на те, що відхилення в стані жінки з'являються не тільки під час менструації, а й в дні, їй попередні, хоча проявляються при цьому не так помітно. Ці порушення, в загальному, відомі: вони являють собою різну ступінь внутрішньої напруги, починаючи від відчуття нудьги, деякою повільності, зростаючого невдоволення собою і закінчуючи вголос висловлюваним почуттям пригніченості (типу - «з мене досить») або жорстокої депресією. До всіх цих почуттів часто додається дратівливість або тривога. З огляду на широку поширеність цих явищ, може створитися враження, що всі ці коливання настрою ближче до нор-68

ною переживань, ніж до менструальним порушень. Вони часто бувають у жінок, у всіх інших відносинах здорових, і тому зазвичай не справляють враження патологічного процесу. Ці тимчасові порушення також рідко бувають пов'язані з психічними розладами або з істеричним станом.

Мабуть, ці явища не пов'язані з розвитком фантазій на тему менструальної крові. І хоча вони дійсно можуть перерости в менструальні порушення, але зазвичай ці тимчасові розлади слабшають з початком кровотечі, якому супроводжує відчуття полегшення. Деякі жінки кожен раз дивуються такого зв'язку подій. Вони пояснюють собі це почуття полегшення, як правило, наполягаючи на тому, що весь болісний кошмар попередніх днів був як би хибним, що виникає цілком від якогось фізіологічного процесу. Інший аргумент, що підтримує теорію про те, що вищеописані відхилення ніяк не пов'язані з кровотечею і його інтерпретацією, полягає в тому, що подібні реакції часто спостерігаються навіть до настання самої першої менструації, тобто, коли з майбутнім кровотечею не могло бути навіть підсвідомої зв'язку. Таким чином, менструація - це щось більше, ніж просто кровотеча, і фізіологічно, і психологічно. На відміну від психоаналітиків, фізіологічно орієнтовані терапевти мало цікавляться походженням пред-менструального напруги. Їм добре відомо, що головні, і, можливо, найголовніші події циклу розгортаються до початку кровотечі, тому вони легко задовольняються загальними словами про те, що психологічно важкий стан фізіологічно обумовлено. Ймовірно, доцільно коротко описати перебіг передвиборних процесів. Приблизно в середині циклу в одному з яєчників дозріває яйцеклітина, навколишнє її мембрана (фолікул) лопається, і яйцеклітина просувається через фаллопієві труби в матку, щоб в неї потрапити, якщо відбудеться запліднення, так як яйцеклітина залишається життєздатною і готової до запліднення близько двох тижнів 2 . Тим часом лопнула оболонка яйцеклітини перетворюється в corpus luteum. Це жовте тіло функціонально є ендокринної залозою - воно продукує речовина, яке нещодавно було виділено в чистому вигляді. Його назвали «естрогенним гормоном» через здатність відновлювати естрогенний цикл навіть у мишей з віддаленими яєчниками. Естрогенний гормон впливає на матку так, що слизова оболонка, що вистилає матку зсередини, змінюється, подго-69

тавлівая настання вагітності, а саме - внутрішня слизова оболонка матки набухає кров'ю, як губка, а залози, розташовані в ній, наповнюються секретом. Якщо запліднення не відбувається, поверхневий шар слизової оболонки відторгається, речовини, що накопичувалися для забезпечення розвитку ембріона, виганяють, і мертва яйцеклітина змивається подальшим кровотечею. Одночасно починається регенерація слизової оболонки. Функція естрогенного гормону не вичерпується тільки цим. Всі інші статеві органи, а також молочні залози під впливом гормону також набухають, і збільшення обсягу останніх, що передує початку циклу, досить помітно. Більш того, гормон викликає реальні зміни в складі крові, регуляції кров'яного тиску, метаболізму і температури. Спостерігаючи вираженість цих змін, ми говоримо про великого ритмі в житті жінки, біологічне значення якого - щомісячна підготовка до процесу прокреации. Знання про це біологічному процесі саме по собі ще не дає нам ніякої інформації про особливості психологічного змісту передменструального напруги, але воно, тим не менш, необхідно для розуміння цієї напруги, тому що певні психологічні процеси йдуть паралельно фізичним або навіть обумовлені ними. Таке твердження, в основному, не ново. Встановленим біологічним фактом є те, що разом з описаними подіями відбувається підвищення сексуального лібідо. Це паралельне подію можна спостерігати в явному вигляді у тварин, і саме в зв'язку з цим гормон отримав ім'я естрогену 3. Ми згодні з такими добре відомими дослідниками, як, наприклад, Хевлок Елліс, який передбачає наявність того ж самого паралельного психологічного процесу підвищення лібідо і у людської особини жіночої статі. Таким чином, жінка неминуче стикається з поставленим перед нею культурними заборонами проблемою стримування наростаючого в ній напруги лібідо. У випадках, коли є можливість для задоволення цієї существеннейшей інстинктивної потреби, проблема вирішується легко. Якщо можливостей немає, через внутрішні причини або зовнішнім обставинам - питання ускладнюється. Цей взаємозв'язок подій знаходить своє підтвердження і у здорових жінок, тобто жінок, чиє психосексуальний розвиток протікало відносно спокійно. Їх менструальні порушення зникали повністю в періоди повноцінної любовної життя і з'являлися знову в обстановці зовнішньої фрустрації або негативного досвіду. Спостереження над 70

механізмом виникнення передменструального напруги показує, що воно з'являється у жінок, які з тих чи інших причин погано переносять фрустрацію, реагують на неї гнівом 4, але не можуть перенести свій гнів (або хоча б частину його) зовні і, тому, звертають його проти себе . Більш серйозні симптоми і складніші механізми виникнення порушень ми виявляємо у жінок, незадоволених внаслідок емоційних заборон. Створюється враження, що коли лібідо такої жінки наростає, чаша терезів переповнюється і втрачається крихку рівновагу, яке було раніше досягнуто, хоча і за рахунок втрати частини вітальності. Отже, мають місце регресивні явища, що відрізняються у різних жінок, але, як правило, виражаються в тих чи інших інфантильних реакціях (як загального симптому). Ці міркування, підкріплені клінічним досвідом, важко спростувати. Однак ми повинні запитати себе: чи не існують умови, що обмежують таку причинний зв'язок, тому що предменструальное напруга, особливо в легкій формі, зустрічається часто, але все ж не так часто, як можна було б очікувати. Ми навіть не всякий раз виявляємо його при неврозі. Щоб відповісти на це питання, ми повинні на матеріалі безлічі неврозів зв'язати характерну акумуляцію і перетворення статевого лібідо з наявністю або відсутністю перед-менструального напруги. Це, можливо, зробить для нас більш зрозумілими деякі аспекти індивідуальних умов виникнення розглянутих порушень. Повторимо наше запитання: чи дійсно зростання лібідо як таке відповідає за напруга цього періоду? Насправді, до цих пір ми розглядали тільки ефект, пов'язаний з однією стороною події (підвищенням лібідо), і нехтували ефектом від іншої, біологічної, яка є провідною. Тому доречно нагадати, що підвищення лібідо має своєю біологічною метою спонукання до зачаття, в той час як значні органічні зміни [в самих статевих органах] призначені для підготовки до вагітності.

Ми повинні запитати себе: чи можливо, що жінка підсвідомо знає про цей процес? Чи не проявляється чи в таких психічних еквівалентах фізіологічна готовність до вагітності? Звернемося до нашого психоаналітичному досвіду. Мої власні спостереження вказують на таку можливість. Пацієнтка Т. спонтанно розповіла, що сни, що передують місячним, у неї завжди були чуттєвими і в них переважали 71

червоні тони, вона відчувала себе як би знаходиться під вантажем чогось нечистого і грішного, а тіло здавалося їй як би переповненим і важким. З початком менструації вона негайно відчувала полегшення. Вона часто представляла при цьому, що у неї з'явилася дитина. Деякі деталі з її біографії: вона була старшою з трьох дочок владної і сварливою матері. Батько пацієнтки ставився до неї з відтінком лицарської ніжності. У спільних поїздках батька і дочка часто брали за чоловіка і дружину. У вісімнадцять років вона вийшла заміж за чоловіка на тридцять років старше себе, схожого на її батька за характером і зовнішності. Кілька років вона жила щасливо, не маючи з ним статевих контактів. Весь цей час у неї була яскраво виражена нелюбов до дітей. Пізніше, коли подружня ситуація поступово перестала її задовольняти, відбулася зміна її ставлення до дітей. Вона вирішила піти працювати, деякий час вибираючи між кар'єрою виховательки в дитячому саду і акушерки. Багато років вона пропрацювала вихователькою і завжди була любовно розташована до дітей; потім професія стала її відштовхувати. Вона стала відчувати, що ці діти - не її, а інших людей. Секс вона повністю відкидала, крім одного короткого періоду часу, і в результаті - замість настання бажаної вагітності у неї розвинувся фіброматоз і вона змушена була піти на видалення матки. Як видається, її сексуальні бажання заявили про себе тільки після того, як її бажання мати дитину стало нездійсненним. Я сподіваюся, що цей короткий огляд все ж достатній, щоб стало видно: в разі Т. найглибше витісненим було бажання мати дитину. В її неврозі були сильно виражені проблеми материнства і інфантилізм, а структура захворювання в цілому була лише їх відображенням. Я не буду входити в обговорення того, що саме в її випадку підкріплювала бажання мати дитину і що привело до настільки сильного його витіснення. Є вказівки на те, що в цьому випадку, як і в багатьох інших подібних, бажання мати дитину було витесненоs тривогою або застарілим почуттям провини в зв'язку з деструктивними імпульсами 6. Таке сильне витіснення в крайніх випадках призводить до повного відкидання бажання мати власного реального дитини. Повністю незалежно від інших невротичних проявів, я виявляла предменструальное напруга у пацієнток у всіх без винятку випадках, коли можна було з упевненістю припустити одночасне існування як особливо сильного бажання мати дитину, так і настільки сильний захист проти цього бажання, що для його реалізації 72

не залишалося навіть віддаленої можливості. Це має змусити нас замислитися. Можна припустити, що в той час, коли організм готується до зачаття, витіснене бажання мати дитину мобілізується разом зі своїм контр-Катексис 7, приводячи до порушення психічної рівноваги. Сни, що викривають цей конфлікт, з приголомшливим постійністю повторюються в період, що безпосередньо передує менструації. Потрібно, звичайно, більш точна перевірка тимчасового збігу снів, пов'язаних з проблемами материнства. Наприклад, в однієї моєї пацієнтки предменструальное напруга виникало кожного разу. Вона говорила, що дуже хоче дитину, але в той же час боялася всіх фаз реалізації цього бажання - від статевого акту до догляду за дитиною. Точно так же предменструаль-ве напруга бувало у жінки, гаряче бажала дитини, але побоюються померти від пологів. Мені здається, що стан передменструального напруги розвивається рідше в тих випадках, коли бажання мати дитину, незалежно від внутрішнього конфлікту, проте реалізується, настає вагітність і народяться діти. Я маю на увазі тих жінок, в житті яких народження дитини мало вирішальне значення. Але і в цьому випадку пов'язаний з дитиною підсвідомий конфлікт завжди так чи інакше проявлявся: у вигляді нудоти, слабкості родової діяльності або подальшого ги-перопекі по відношенню до дітей. У мене склалося враження, що передменструального напруження особливо схильні ті жінки, у яких бажання мати дитину в міру накопичення життєвого досвіду посилюється, але виконання цього бажання з яких-небудь причин стає неможливим. Той факт, що одне тільки наростання напруги лібідо не може відповідати за предменструальное напруга, став очевидним для мене при спостереженні за пацієнткою, чиє бажання материнства було досить сильним і одночасно ускладненим численними конфліктами. Вона постійно страждала від передменструальних напруг, незважаючи на те, що її сексуальні відносини з партнером були цілком задовільні. В силу обставин, однак, у неї не було ніякої можливості завести дитину, хоча вона дуже хотіла цього. Перед початком менструації її молочні залози сильно збільшувалися. Одночасно в розмовах пацієнтки починала переважати тема дітонародження, при цьому, як правило, під приводом обговорення протизаплідних засобів, їх ефективності і принесеного ними шкоди. Ще одне явище, якого я до сих пір не стосувалася, по-73

показувала, що підвищення лібідо, хоча в цілому і вносить реальний внесок у створення передменструального напруги, але не є його специфічним агентом. Я маю на увазі полегшення, пов'язане з початком менструації. Так як в період менструації зростання лібідо триває, несподіване падіння емоційної напруги видається незрозумілим саме з цієї точки зору. Початок кровотечі, однак, кладе кінець фантазіям про вагітність, як це було образно виражено пацієнткою Т .: «Ось і з'явилася дитина». Індивідуальний психологічний процес при цьому може бути досить різноманітним. В одному з уже згаданих мною випадків на передній план виступала ідея жертви. При настанні місячних у жінки, про яку йде мова, завжди виникала думка: «Бог прийняв жертву». Полегшення напруги може бути викликане також тим, що кровотеча служить підсвідомої реалізацією фантазій жінки, або, навпаки, служить полегшенню Супер-Его, так як строго забороняються їм фантазії нарешті прийшли до кінця. Найбільш істотно те, що ці фантазії слабшають з початком менструації.

Підіб'ємо короткий підсумок. З усього тут викладеного випливає гіпотеза про те, що предменструальное напруга в значній мірі безпосередньо обумовлюється психологічним процесом підготовки до вагітності. Я настільки переконана в цьому, що вважаю - при наявності передменструального напруги завжди треба шукати конфлікт, пов'язаний з бажанням мати дитину. І я ще жодного разу не помилялася в своєму припущенні.

Передбачаючи заперечення гінекологів, я хочу ще раз підкреслити межі своєї концепції. Мова не йде про якийсь основоположною базової [функціональної - М. Р.] слабкості. Ця умова призвело б нас до тенденційного висновку про недостатню підготовленість жінок до своєї ролі. Я ж в даному випадку дотримуюся точки зору, що цей проміжок менструального циклу є важким тільки для тих жінок, у яких ідея материнства пов'язана з глибоким внутрішнім конфліктом. Одночасно з цим я впевнена, що материнство є для жінки куди більш істотну проблему, ніж вважає Фрейд. Він неодноразово заявляв, що бажання мати дитину є щось «належить цілком Его-психології» 8, що воно є вторинним і з'являється виключно через розчарування у зв'язку з відсутністю пеніса 9 і, таким чином, не є первинним інстинктом. 74

Бажання мати дитину дійсно може отримати вторинне підкріплення від бажання мати пеніс, але саме це бажання первинно і має глибокі біологічні коріння. Результати спостереження випадків передменструального напруги стають зрозумілими тільки на основі цієї фундаментального положення. І я вважаю, що саме ці спостереження дозволяють довести, що бажання мати дитину відповідає всім умовам, які сам Фрейд постулював як необхідні для «потягу». Потяг до материнства, таким чином, ілюструє «психічну репрезентацію безперервно поточних внут-рісоматіческіх стимулів» 10 [т. е.- є психічним еквівалентом протікають в організмі фізіологічних процесів - М. Р.]. 1 Я не буду розбирати причини табу, що оточують менструацію; я пошлюся тільки на глибокі і інформативні статті С. Далі «Індуська міфологія і комплекс кастрації», 1927, і «Комплекс менструації», 1928, Interbationa! Psy-choanalyticher Verlag. Див. Також лист С. Д. Далі в Zeitchr. f. psychoanalytiche Padagogik, Vol. 5, No 5-6. 2 За сучасними даними, тривалість життя зрілої яйцеклітини становить близько 24 годин. На цьому заснований метод фізіологічної контрацепції [М. Р.]. 3 Estrus - тічка, період гормонального циклу у самок, під час якого можливе зачаття [М. Р.]. 4 Форма, яку приймає така реакція, не має відношення до прояснення загальної картини процесів, що протікають. 5 Витіснення - один з механізмів психологічного захисту, коли неприйнятні для особистості (для Я) бажання або прагнення «переносяться» зі свідомості в несвідоме і утримуються там, проте продовжуючи впливати на мотиви поведінки людини [М. Р.]. 6 Мабуть, автор має на увазі комплекс провини, пов'язаний з едипове ситуацією, що підтверджується даними про історію життя пацієнтки і її оцінками відносин з матір'ю і батьком [М. Р.]. 7 Катексис (cathexes) - перенесення лібідо на зовнішній об'єкт, в даному випадку мається на увазі - на дитину [М. Р.]. 8 3. Фрейд. «Про трансформації інстинктів з особливою посиланням на анальний еротизм» (1916). 9 3. Фрейд. «Деякі психологічні наслідки анатомічних відмінностей між статями» (1925). 10 3. Фрейд. «Три статті з теорії сексуальності».

НЕДОВІРА між статями Доповідь на засіданні Берлінсько-Бранденбурзького відділення Жіночої Медичної Асоціації Німеччині 20 листопада 1930 р Починаючи розмову про проблеми у взаєминах статей, я сподіваюся, що ви не будете надто розчаровані. Йтиметься в основному не про тих питаннях, які цікавлять лікарів найбільше. Я збираюся торкнутися проблеми терапії тільки в кінці і перш за все хочу розкрити перед вами деякі психологічні причини недовіри між статями. Відносини між чоловіками і жінками дуже схожі на відносини дітей і батьків, і нам хочеться бачити в них в основному позитивні моменти. Ми вважаємо за краще думати, що любов - їх природний фундамент, а ворожість - лише нещасний випадок, якого можна уникнути. Нам, звичайно, знайома ідея «битви підлог», але, треба визнати, що зазвичай ми не схильні надавати їй значення, ймовірно тому, що вона занадто односторонньо фіксує нашу увагу лише на сексуальні стосунки. Проте, аналізуючи історії наших пацієнтів, не можна не помітити того, як часто і легко відносини люблячих руйнувала саме прихована чи явна ворожість, хоча зазвичай ми схильні звинувачувати в цьому долю, несумісність або економічні умови. Звичайно, індивідуальні обставини, які ми, як правило, вважаємо причиною поганих відносин конкретної пари, цілком можуть мати місце. Але дивлячись на те, як часто, а краще сказати - постійно, трапляються негаразди в любовних відносинах, ми повинні запитати себе, чи не пов'язаний розлад у кожному окремому випадку з якимись загальними причинами; немає загальної основи в тій підозрілості, яка виникає між статями з такою легкістю і регулярністю? В рамках короткої лекції досить важко дати повний огляд настільки широкої теми. Тому я не буду зупинятися, наприклад, на походження і вплив такого соціального 76

інституту як шлюб, і розгляну лише деякі психологічно обумовлені чинники, що спричиняють ворожості і напруженості у відносинах між чоловіками і жінками.

Я б хотіла розпочати з дуже звичайних речей, а саме - з атмосфери підозрілості, всім зрозумілою і навіть виправданою. Вона явно ніяк не пов'язана з особистістю партнера, а скоріше вже з силою пристрастей і з труднощами контролю над ними. Ми знаємо або смутно відчуваємо, що пристрасть може вивести з рівноваги, привести в екстаз, змусити людину відмовитися від дуже багатьох чинників, включаючи себе самого, словом, означає стрибок в безмежне і безкрає. Тому справжня пристрасть надзвичайно рідкісна. Як розумна господиня, ми побоюємося класти всі яйця в одну корзину. Ми намагаємося бути стриманими і завжди готові до відступу, підкоряючись, по-можливості, інстинкту самозбереження. Ми, природно, боїмося втратити себе в іншій людині. Тому з любов'ю відбувається те ж, що і з освітою, і з психоаналізом: всі вважають себе знавцями, але справжніх - небагато. Ніхто не хоче помічати того, як мало він дає іншому, але тим не менше кожен схильний бачити цю позицію «самооборони» в партнері: «Ти ніколи не любив (не любила) мене по-справжньому». Дружина, які плекають думки про самогубство, тому що чоловік не присвячує їй одній всю свою любов, весь свій час і інтерес, не помічає, як багато в цих думках виражено саме її власної ворожості, прихованої мстивості і агресії. Вона відчуває відчай, тому що, як вона зазвичай вважає, з неї любов «б'є», а з партнера тільки «капає». Навіть Стріндберг (жінконенависник, як відомо) любив ввернути при нагоді, що це не він проявляє до них ворожість, а жінки ненавидять і мучать його. Ми зовсім не схильні вважати, що маємо справу з патологічним явищем. У разі патології ми, як правило, спостерігаємо лише спотворення або перебільшення чого-небудь мало спільного. Тут же ми зустрічаємося зі звичайним порядком речей. Будь-який з нас зазвичай не помічає власних ворожих спонукань, і, під тиском несвідомого почуття провини за них, схильний приписувати такі спонукання партнера. Такий процес закономірно породжує відкрите або приховане невір'я в любов, відданість, щирість і доброту іншого. Тому я вважаю за краще говорити про недовіру між статями, а не про ненависть, так як перше більш знайоме нам з власного досвіду. Наступний, майже неминучий джерело розчарування і 77

недовіри в нормальній любовної життя полягає в тому, що сама напруженість почуття любові оживляє всі наші приховані очікування і надії на щастя, сплячі глибоко всередині кожного. Всі наші підсвідомі бажання, суперечливі за своєю природою і безмежні за змістом, чекають свого виконання саме в любові. Наш партнер повинен бути сильним і в той же час безпорадним, вести і бути веденим, бути аскетичним і чуттєвим одночасно. Він повинен згвалтувати нас і залишитися ніжним, присвячувати весь свій час тільки нам і напружено займатися творчою працею. Поки ми вважаємо, що він дійсно може виконати все це, він оточений ореолом сексуальної переоцінки. Ми приймаємо силу цієї переоцінки за силу нашої любові, але, насправді, лише демонструємо напруженість наших бажань, тому що сама природа цих вимог робить їх нездійсненними. З цими розчаруваннями ми ще можемо більш-менш успішно впоратися. При сприятливих умовах ми можемо ніколи не дізнатися про більшість з них, так само як зазвичай не здогадуємося про ступінь наших таємних очікувань. Але в нас залишаються сліди недовіри, як у дитини, що довідався, що дістати зірки з неба тато все-таки не може.

Поки в наших роздумах не було нічого особливо нового і психоаналітичного, все це було вже сказано і навіть більш витонченим стилем. Аналітичний підхід починається з питання: які специфічні фактори в ході розвитку людини ведуть до розбіжності між очікуваннями і їх здійсненням, і чому вони в деяких випадках набувають особливого значення? Між розвитком тварини і людини є істотна різниця, а саме - більш тривалий у другого період дитячої безпорадності і залежності. Рай дитинства - не більш ніж ілюзія, якою люблять тішити себе дорослі. Для дитини цей рай населений роєм небезпечних чудовиськ. Одне з них - негативний досвід спілкування з протилежною статтю. Цей досвід майже неминучий. Згадаймо хоча б, що з самих ранніх років діти здатні до інстинктивним, часом пристрасним, сексуальним бажанням, схожим на бажання дорослих, і все ж іншим. Діти - інші в своїх цілях і русі до них, але, головне - в первісної цілісності своїх вимог. Їм важко висловити свої бажання прямо, але навіть якщо їм це вдається, то зазвичай не приймається оточуючими всерйоз. Серйозність бажання поблажливо приймають за пустощі, а то і зовсім не помічають або відкидають. Коротше кажучи, діти проходять через хворобливий і принизливий досвід відмов, зради і брехні дорослих. Вони вимушено займають друге місце в отношени-78

ях між батьками, старшими братами і сестрами; їх залякують і ображають, коли граючи зі своїм тілом, вони шукають задоволень, в яких їм відмовили дорослі. Дитина майже безпорадний перед лицем всього цього. Він не може дати вихід своїй люті повністю або навіть полегшити її, не може осмислити свої переживання і зрозуміти те, що відбувається. Таким чином, гнів і агресія опиняються всередині нього і загнаними в форму химерних фантазій 1, які навряд чи досягають денного світла усвідомлення. Ці фантазії нерідко злочинні з точки зору дорослих, і простягаються від бажань піддатися насильству або навіть бути викраденим, до фантазії про те, щоб вбити, спалити, порізати на шматки і задушити. І так як дитина не здатна зрозуміти природу бурхливих в ньому деструктивних сил, він, відповідно до закону талиона 2, відчуває рівну загрозу від дорослих. В цьому коріння дитячої тривоги, від якої жодна дитина не вільний повністю. Тепер нам стає зрозуміліше страх, супутній любові, про який я говорила раніше. Саме при виникненні любові, цього самого ірраціонального з почуттів, прокидається старий дитячий страх перед батьком або матір'ю, і змушує нас інстинктивно встати в оборонну позицію. Іншими словами, страх в любові завжди проникнуть боязню того, що ми можемо зробити з іншою людиною, або того, що він може зробити з нами. Закоханий юнак з острова Ару, наприклад, ніколи не подарує свій локон улюбленої: а що якщо вони посваряться? Вона спалить його волосся і він захворіє. Я хотіла б коротко зупинитися на тому, як конфлікти дитинства позначаються на ставленні до протилежної статі в подальшому житті. Візьмемо типову ситуацію: у дівчинки, травмованої сильним розчаруванням в батька, в подальшому інстинктивне бажання отримати щось від чоловіка може перетворитися в каральне - «урвати» від нього. Так закладається основа розвитку подальшої життєвої установки, згідно з якою вона буде не тільки заперечувати свої материнські інстинкти, але буде рухають тільки одним: нашкодити самцеві, використовувати його і «висмоктати насухо». Вона перетворитися в упиря. Тепер припустимо, що подібна трансформація бажання «отримувати» в бажання «віднімати» відбулася. Покладемо також, що це бажання було витіснено 3 тривогою, що йде від свідомості почуття провини: і ось уже готова основа для формування специфічного типу жінки, взагалі нездатною будувати нормальні відносини з чоловіками через страх, що вони подумають, ніби вона чогось хоче від них. Насправді вона боїться, що вони здогадаються про її справжніх бажаннях. Повно-79

Олексій Вікторович Іванов 4 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 5 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 6 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 7 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 8 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 9 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 10 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 11 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 12 сторінка | Олексій Вікторович Іванов 13 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати