Головна

Лекція 1 + 1 сторінка

  1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Зміст, предмет і метод екології людини

питання:

1. Місце екології людини в системі наук.

2. Цілі і завдання екології людини.

3. Визначення дисципліни. Основні поняття екології людини.

4. Різні точки зору на предмет екології людини.

5. Різноманіття напрямків у дослідженнях з екології людини.

6. Методична основа екології людини.

7. Географічні методи, використовувані в антропоекологічних дослідженнях.

При розробці лекції була використана наступна література:

Акімова Т. А., Хаскин В. В. Екологія. Людина - Економіка - Біота - Середовище. - М .: ЮНИТИ-ДАНА, 2001. - 566 с.

Алексєєв С. В. Екологія. - СПб: СМІО Прес, 2000. - 240 с.

Прохоров Б. Б. Екологія людини. - М .: Видавничий центр «Академія», 2003. - 320 с.

Едокова Г. І. Методичний посібник з екології людини. - Гірничо-Алтайськ. 1994. - 107 с.

1. Місце екології людини в системі наук

Розгляд місця екології в системі наук цілком природно почати з філософського осмислення проблеми впливу чинників середовища на людину. До теперішнього часу сформувався науковий напрямок - філософія людини. Його засновник І. Т. Фролов (1929 - 1999) писав: «... одним із шляхів розвитку наукового дослідження проблеми людини в наші дні є визначення« стикових »,« прикордонних »точок, в яких перехрещуються соціальні та біологічні методи, що мають на метою подолати дуалізм, їх багато в чому поки що взаємовиключний характер ». Необхідна єдина комплексна наука про людину, яка може служити, на думку І. Т. Фролова, «регулятивним принципом для роздумів про сучасні проблеми дослідження людини і його майбутнього в зв'язку з розвитком науково-технічної революції. Ці проблеми пов'язані з необхідністю комплексного наукового підходу до людини, посилення взаємодії між представниками різних наук, так чи інакше вивчають людини, включаючи не тільки науки громадські та гуманітарні філософію, соціологію, етику, естетику, педагогіку, психологію і ін., Але і природні - медичні, психофізіологічні, генетичні ».

Екологія людини тісно пов'язана з більшістю суспільних наук.

Екологія людини та демографія. Обидві дисципліни вивчають населення в східних аспектах. Ключові для демографії поняття - народжуваність, смертність, дитяча смертність, тривалість життя, середній вік - одночасно важливі і для екології людини, так як дають уявлення про рівень здоров'я і життєздатності того чи іншого регіону.

Екологія людини і соціологія. Соціологія вивчає взаємозв'язок різних суспільних явищ і закономірності соціальної поведінки людей. Ряд соціологічних проблем може розглядатися і в рамках екології людини. До їх числа відносяться соціальні групи і колективи, етнічні спільності, екологічні спільності, професійні спільності, соціологія народонаселення, соціологія способу і якості життя, соціологія медицини і охорони здоров'я.

Екологія людини та історія. З числа історичних наук для екології людини найбільший інтерес представляє археологія регіонів, палеоекологія і палеопатологія, етнографія окремих країн і народів, етнічна екологія, етнічна антропологія.

Екологія людини пов'язана з гуманітарними науками. Гуманітарні науки займаються вивченням людини, як істоти, що володіє душею і розумом.

Екологія людини і психологія. Екологію людини цікавлять знання про душу людини. Знання про мотиви поведінки людей допомагають зрозуміти глибинні причини взаємодії людей між собою і навколишнім середовищем. Знання про особливості психічної організації людей допомагають виявляти характер взаємодії із зовнішнім середовищем і усувати фактори, негативно діють на психофізіологічний стан людини.

Екологія людини та біологія. Біологія є дуже важливою складовою частиною екології людини, тому що знання особливостей біологічного рівня організації людини і взаємодії людини з навколишнім середовищем за допомогою тіла допомагають знаходити джерела порушень в людській істоті, передбачати наслідки дії різних факторів навколишнього середовища на організм і виправляти порушення, викликані дією негативно впливає на тіло людини факторів. В екології людини використовуються інформація з робіт з популяційної генетики, екологічної генетики, спадкових хвороб і аномалій у людини, екологічної фізіології, імунодефіцитних станів, алергології, екологічної токсикології, наркологічної токсикології, радіоекології, біокібернетики.

Екологія людини та медицина. Екологія людини тісно пов'язана з медициною, особливо, особливо з її гігієнічним напрямком. Гігієна - медична наука, що вивчає вплив чинників довкілля на здоров'я людини, його працездатність і тривалість життя, розробляє нормативи, вимоги і санітарні заходи, спрямовані на оздоровлення населених місць, умов життя і діяльності людей. Гігієнічна наука покликана знаходити шляхи охорони здоров'я людини від шкідливого впливу фізичних і хімічних факторів середовища шляхом науково обґрунтованого гігієнічного нормування вмісту шкідливих речовин у навколишнє середовище.

Вивчення взаємодії людини з навколишнім середовищем неможливо без використання інформації і методів дослідження деяких наук про Землю - географії, геології, геофізики, геохімії, кліматології, гідрології та ін.

Екологія людини нерозривно пов'язана з економічними науками.

Екологія людини і економіка. Найбільш тісно пов'язана екологія людини з тематикою наступних напрямків: світові природні ресурси, світове продовольче становище, міжнародне громадське розподіл праці, розміщення продуктивних сил, економічне районування, урбанізація і економіка міст, економіка охорони здоров'я, економіка навколишнього середовища, рекреаційна економіка.

Екологія людини та цивільне будівництво. З інтересами екології людини збігаються такі розділи містобудування та районного планування: теоретичні та наукові основи районного планування і містобудування, планування і забудова районів і великих територій та ін. До числа особливих проблем відносяться реконструкція і відновлення міст і населених місць, благоустрій населених місць. Деякі дослідники навіть ставлять знак рівності між екологією людини і цивільним будівництвом.

2. Цілі і завдання екології людини

Екологія людини виникла і сформувалася як відповідь на запити суспільства, стурбованого станом середовища свого проживання і якістю свого здоров'я. При цьому виникла необхідність дослідити як зовнішнє середовище, так і специфіку процесів, що протікають в організмі людини, в залежності від дії факторів зовнішнього середовища.

Мета екології людини - забезпечити суспільство необхідною інформацією, що сприяє оптимізації життєвого середовища людини і процесів, що протікають в самій людині як біологічному і одночасно соціальному істоту, людському суспільстві і середовища проживання людини і суспільства.

Практична задача екології людини - Створення на всій території країни здорової, екологічно чистої, безпечної і соціально комфортного середовища проживання людини.

3. Визначення дисципліни.

Основні поняття екології людини

Екологія людини - Комплекс дисциплін, які досліджують взаємодію людини як індивіда (біологічної особини) і особистості (соціального об'єкта) з навколишнім його природним і соціальним середовищем (Т. А. Акімова, В. В. Хаскин).

Екологія людини - Це комплексна наука, що вивчає закономірності взаємодії людини і навколишнього його космопланетарного середовища (В. П. Казначеєв, А. Л. Яншин).

Екологія людини - Це наука, що вивчає закономірності впливу на людину природних, соціально-побутових, виробничих факторів, включаючи культуру, звичаї і релігію (Б. Б. Прохоров).

Екологія людини - Це наука, що вивчає закономірності взаємодії людини як біосоціальної істоти зі складним багатокомпонентним навколишнім світом, з динамічною, яка постійно ускладнюється місцем існування, проблеми збереження і зміцнення здоров'я.

Головним поняттям екології людини є здоров'я. За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я здоров'я - це стан повного фізичного, психічного і соціального благополуччя. Слід розрізняти здоров'я конкретної людини і здоров'я людської популяції.

Здоров'я конкретної людини формується індивідуально в умовах суспільства на основі спадкових факторів і способу життя, який веде окрема людина. Здоров'я людини - це функціональний стан його організму, що забезпечує тривалість життя, фізичну і розумову працездатність, хороше самопочуття і здатність відтворення здорового потомства.

Здоров'я людської популяції (населення) - популяційне здоров'я - Поняття статистичне, що характеризується комплексом показників, серед яких особливе значення мають наступні:

- народжуваність - Вимірюється числом народжених дітей за один рік на 1000 осіб населення;

- смертність (В тому числі дитяча - смертність дітей першого року життя) - вимірюється числом смертей за 1 рік на 1000 осіб населення;

- середня очікувана тривалість життя різних вікових груп - число років, яке в середньому належить прожити представникові конкретного покоління при припущенні, що смертність представників даного покоління при переході його з однієї вікової групи в іншу буде дорівнює сучасному рівню смертності в цих вікових групах. В історії людства цей показник зріс з 21 - 23 до 80 і більше років.

- Середня тривалість життя - час життя певної людської популяції;

- приріст популяції;

- віково-статева структура населення;

- фізичний розвиток;

- захворюваність, інвалідність.

4. Різні точки зору на предмет
 екології людини

предмет - Категорія, що позначає певну цілісність, виділену зі світу об'єктів в процесі людської діяльності і пізнання.

об'єкт - (Від лат. objectum - Предмет) частину сущого, дана пізнає суб'єкту у відчуттях.

Існує кілька визначень предмета вивчення екології людини:

1. Екологія людини є однією з частнонаучних дисциплін поряд з гігієнічними та іншими науками. Предметом її вивчення служать деякі приватні закономірності взаємодії людини з навколишнім середовищем.

2. Екологія людини є загальнонаукової дисципліною. Вона вивчає загальні закономірності взаємодії людини і навколишнього середовища шляхом узагальнення даних приватних наук.

3. Екологія людини є частнонаучних дисципліною особливого роду. Вона має справу безпосередньо з об'єктом, вивчає певну сторону відносини «людина і середовище». У той же час вона не стоїть в одному ряду з частнонаучнимі дисциплінами, тому що вивчає особливу сторону цього стосунки, не розкритого іншими науками.

4. Екологія людини взагалі не є науковою дисципліною в традиційному розумінні цього слова. Екологія людини - це метатеоретической концепція (розгорнута ідея, система понять) яка виконує інтегративну функцію і є загальнонаукової методологією дослідження об'єктивного ставлення «людина - середовище її проживання» приватними дисциплінами.

За останніми, більш сучасних джерел, екологія людини вивчає антропоекосистеми різного рівня - від глобального до локального і мікролокального. Вся планета Земля з її повітряної оболонкою і найближчим космосом може бути об'єктом вивчення екології людини. Глобальну антропоекосистем можна розглядати як антропоекосферу, що представляє собою багатовимірне простір, яке охоплює всю поверхню Землі і складається з біосфери (в трактуванні В. І. Вернадського), з включеними в неї всіма населяють планету людьми (людським суспільством), які, використовуючи природні ресурси планети за допомогою технічних засобів, знаходяться в складних суперечливих відносинах. Антропоекосфера складається з антропоекосистем нижчого рівня, аж до елементарної, в якості якої може виступати обмежений простір з розташованої в його межах невеликою групою людей. Але найбільш частим об'єктом антропоекологічних досліджень бувають територіальні комплекси різного масштабу.

5. Різноманіття напрямків у дослідженнях
 по екології людини

Різноманіття реальних конкретних завдань життєдіяльності людини визначає різноманіття аспектів і підходів до екології людини.

Соціальний рівень досліджень

Виділяють 6 основних напрямків:

1. проблема народонаселення. В рамках цієї проблеми вивчається зв'язок з демографією, популяційна динаміка, співвідношення популяційних ресурсів і зростання населення, робляться оцінки популяційного оптимізму, розробляються питання планування сім'ї, контролю народжуваності, популяційної політики.

2. проблема ресурсів. Вивчаються водні, енергетичні, харчові та інші природні ресурси планети, їх запаси і зміни в зв'язку з діяльністю людини.

3. Вплив людини на середовище і захист середовища. До даного розділу відносяться дослідження з вивчення впливу індустріалізації на навколишнє середовище, оцінка рівня і наслідків забруднення. Формуються уявлення про средовом кризі, так званої екологічної катастрофи, в цьому і історичному аспекті, порушуються питання захисту середовища.

4. Управління середовищем і средовая політика. Даний напрямок базується на трьох попередніх. Основні дослідження присвячені контролю середовища, співвідношенню ресурсів, зростання населення і потреб суспільства (з виходом на економіку), планування та управління середовищем і населенням, а також екологічним принципом економічного розвитку суспільства. Такі дослідження визначають формування середовищної політики в регіональному, національному та міжнародному масштабах, включаючи правові аспекти цього питання.

5. культурна екологія. В цьому розділі об'єднані роботи на стику екології, культури, антропології, архітектури, психології та інших наук. У цій області вивчаються середовищні обмеження розвитку культури, культурна адаптація людини. Особливе місце займає екологія міст, проблема дизайну середовища і житла.

6. Соціальна екологія. В цей напрямок входять дослідження з екології, соціальної психології і соціології. Визначальними зараз є екологічні підходи до соціальних наук, встановлюється зв'язок екологічних і соціальних систем, вивчається психосоциальная середовище та средовая психологія, особливості адаптації в умовах швидких соціальних змін, які називаються науково-технічним прогресом.

Медико-біологічний рівень досліджень

У медико-біологічних дослідженнях можна виділити два напрямки: «екологічна медицина» і «екологічна біологія» (фізіологія, морфологія, генетика людини). Перший напрямок вивчає екологічні аспекти здоров'я людини, друге розглядає взаємовплив середовища і біології людини в еволюційному розвитку.

екологічна медицина займається вивченням медичних аспектів середовища і здоров'я людини. В даний час основу цього напрямку складають дослідження з екологічних впливів на індивідуальне здоров'я і їх прогнозування, по екології людини та охорони здоров'я, за загальним проблемам середовища і здоров'я, а також по середовищної медицині (медична географія, середовищні хвороби і средовое здоров'я).

1. Медична географія. Цей розділ є найбільш представницьким з усіх розглянутих напрямків медичної екології, тому що є тенденція до вивчення географічних варіацій окремих захворювань, наприклад, алергії, раку, вірусних інфекцій, спадкових хвороб. Є узагальнюючі роботи по світовій географії хвороб людини. Але районування хвороб ще не дає ключа до розуміння ролі екологічних факторів в їх виникненні. У зв'язку з цим останнім часом розробляється напрямок, яке займається вивченням, так званих середовищних хвороб.

2. Середовищні хвороби. Вивчення хвороб у взаємозв'язку з факторами зовнішнього середовища, а також клінічним перебігом хвороб. Наприклад, вплив середовища на виникнення вроджених дефектів. Епідеміологія хвороб в залежності від факторів зовнішнього середовища.

3. средовое здоров'я. Проблеми здорового середовища. Традиційно до проблеми средового здоров'я відносять перш за все дослідження забрудненого середовища. Спеціальні дослідження ведуться з виявлення канцерогенів і мутагенів хімічної природи, в тому числі серед отрутохімікатів сільського господарства, і вивчення екології та ефектів регіонального забруднення. Приділяється увага вивченню виробничого середовища професійних захворювань. Розвивається медична кліматологія, в тому числі гірська медицина.

Екобіологія людини. У дослідженнях, що відносяться до цього напрямку, встановлюються основні принципи по, так званій, середовищної біології, вивчається екологія людини, як біологічного виду, екологічна антропологія. Окремий напрямок представляє еволюційна біологія людини, яка замикається з еволюцією і вивчає вплив середовища на біологію людини від племінних груп до сучасної людини, що знаходиться під впливом урбанізації і індустріалізації.

На даному рівні слід виділити проблему адаптації людини до умов середовища. Дослідниками розглядається наука про здоров'я як наука про адаптацію людини.

Поряд з організмовому рівні активно вивчається популяції генетичний, що дає уявлення про еволюційні механізми адаптації. Формується напрям «екологічна генетика». Проблема адаптації пов'язана з дослідженнями по середовищної медицині, а в силу биосоциальной природи людини виходить за рамки медико-біологічного рівня і стикується з соціальним рівнем, зокрема з соціальної та культурної екологією. На цьому стику вивчаються: біосоціальних взаємодії в популяційної адаптації, біосоціальних основи адаптації, вплив соціального середовища на здоров'я, ефекти факторів урбанізації, психологічна адаптація
 і т.д.

6. Методична основа екології людини

Системний підхід пронизує більшість антропоекологічних досліджень, так як сама людина і певна досліджувана спільність є частиною системи в силу загального зв'язку елементів живої природи.

Методи реєстрації та оцінки стану середовища є необхідною частиною будь-якого екологічного дослідження. До них відносяться метеорологічні спостереження; вимірювання температури, прозорості, солоності і хімічного складу води; визначення характеристик ґрунтового середовища, вимірювання освітленості, радіаційного фону, напруженості фізичних полів, визначення хімічної і бактеріальної забрудненості середовища і т.п.

До цієї ж групи методів слід віднести моніторинг - Періодичне або безперервне спостереження за станом екологічних об'єктів і за якістю середовища. Велике практичне значення має реєстрація складу і кількості шкідливих домішок у воді, повітрі, ґрунті, рослинах в зонах антропогенного забруднення, а також дослідження перенесення забруднювачів в різних середовищах. В даний час техніка екологічного моніторингу швидко розвивається, використовуючи новітні методи фізико-хімічного експрес-аналізу, дистанційного зондування, телеметрії, комп'ютерної обробки даних. Важливим засобом екологічного моніторингу, що дозволяє отримувати інтегральну оцінку якості середовища, є биоиндикация и біотестування - Використання для контролю стану середовища деяких організмів, особливо чутливих до змін середовища і до появи в ній шкідливих домішок.

Дослідження впливу факторів середовища на життєдіяльність людини включають в себе клінічні методи - в процесі медичних оглядів дозволяють виявити в організмі зміни у відповідь на дію чинників навколишнього середовища, лабораторний експеримент - Штучно відтворюють різні умови і вивчають зрушення в реакціях організму. Для цього використовують тварин або людей добровольців.

Методи статистичної обробки даних дозволяють отримати уявлення про позитивних чи негативних зрушеннях в здоров'я населення під впливом навколишнього середовища.

Відповідно до мети дослідження застосовують методи, використовувані в гуманітарних науках (соціальних науках, демографії, психології та ін.) І / або природних науках (фізіології, психофізіології, біохімії і т.д.).

7. Географічні методи, використовувані
 в антропоекологічних дослідженнях

Оцінювання, моделювання, картографування, районування, прогнозування.

Оцінювання. Якщо об'єктивні дані, виражені в чіткій кількісній формі, відсутні або їх недостатньо, дослідники використовують метод оцінок.

В основу його покладена ідея про те, що в умовах невизначеності краще отримати наближені відповіді на найбільш важливі питання, ніж намагатися здійснити такий захід, не маючи ніякої інформації. Перед проведенням будь-якого оцінювання необхідно чітко визначити:

- Що оцінювати. Уточнити об'єкт дослідження;

- Для кого оцінювати. У антропоекологічних дослідженнях оцінка здійснюється для людських спільнот (в різних ситуаціях можуть бути різні спільності, наприклад, туристи, місцеве населення і т.п.);

- З якою метою оцінювати. Розробки по екології людини можуть знадобитися при проектуванні промислового підприємства, житлового кварталу або нового міста, для будівництва санаторного комплексу. Оцінка для кожного виду проекту буде виконана за єдиною схемою, але акценти будуть поставлені різні;

- Як оцінювати. Скласти алгоритм всієї процедури оцінювання, обґрунтувати його детальність і конкретні прийоми. Наприклад, для оцінки ступеня впливу кровосисних членистоногих на здоров'я населення.

Таблиця 1

Інтенсивність нападу іксодових кліщів

(Прохоров, 2003)

 рівень чисельності  Чисельність, прим.  Оцінка, бал
 Дуже низький  менше 1
 низький  Від 1 до 10
 підвищений  Від 10 до 50
 високий  Від 50 до 100
 Дуже високий  більше 100

Несприятливі наслідки для здоров'я, а також економічний і психологічний збиток від нападу кліщів, особливо в районах піонерного освоєння, можуть бути дуже великі, тобто кліщовий енцефаліт, наприклад, призводить до стійкої втрати працездатності або смерті.

Оцінка комфортності природних умов

Вона пов'язана з аналізом більше трьох десятків параметрів природного середовища, з яких понад 10 відноситься до кліматичних чинників, а інші характеризують рельєф, геологічна будова, підземні і поверхневі води, рослинність та тваринний світ, наявність природних передумов хвороб в регіоні.

Антропоекологічних таксонірованіе (районування) - Розподіл території на більш дрібні таксони:

- ареалірованіе - Територія розповсюдження будь-якого явища, виділеного на карті, наприклад, де зустрічається кліщовий енцефаліт;

- типологія - Об'єднання територіальних комплексів в типи, класи на основі подібності певних рис;

- районування - Виділення індивідуальних (неповторних в часі і в просторі) територіальних одиниць:

O аналітичне або компонентне (Територія поділяється по якомусь одному ознакою, наприклад, за інтенсивністю забруднення повітря діоксидом сірки);

O комплексне, Коли досліджувана територія ділиться на основі використання декількох показників (наприклад, за рівнем захворюваності та смертності населення від хвороб органів дихання, пов'язаних із забрудненням атмосфери, або по інтенсивності забруднення повітря широким набором поллютантов);

O синтетичне або інтегральне, Що дозволяє ділити територію на підставі оцінки поєднання різних груп показників (наприклад, за рівнем техногенного забруднення і станом здоров'я населення).

Моделювання. Модель - умовний образ і конструюється він дослідником так, щоб відобразити характеристики об'єкта (властивості, взаємозв'язки, структурні та функціональні параметри). Модель має практичне значення в тому випадку, якщо не доступно безпосереднє вивчення об'єкта. Наприклад, модель наслідків ядерного конфлікту між США і СРСР, створена академіком Мойсеєвим. Вчені зробили свою модель надбанням громадськості. Ймовірно, завдяки цій моделі, вдалося уникнути фатального події.

дистанційні методи (Аерофотозйомка, космозйомки, безпосередні візуальні спостереження з космосу). Аерофотозйомки і космофотос'емкі не можуть безпосередньо відобразити демографічний стан або здоров'я населення, але можуть вказати на фактори, що сприяють таким змінам. Це дозволяє прогнозувати зміни, що відбуваються в навколишньому середовищі.

Питання для самоконтролю

1. Як пов'язана екологія людини з гуманітарними, громадськими та природничими науками?

2. У чому сенс виділення екології людини в окрему самостійну сферу наукового знання?

3. З чим пов'язано різноманіття напрямків в дослідженнях з екології людини?

4. На чому грунтується методологія екології людини?

5. Для чого використовуються географічні методи в дослідженнях з екології людини?

Питання для самостійної роботи

1. Географія і екологія людини.

2. Глобальні проблеми екології людини.

Теми для дискусій

1. Чи можливо створити єдину методичну систему, що дозволяє вивчати весь комплекс відносин «людина - середовище»?

2. «Людина - це мікрокосмос». Як ви розумієте це твердження?

3. Чи можна вирішити всі проблеми людства, якщо розглядати людину лише як біосоціальна істота? Може бути в людині є ще щось, чого наука не розуміє і не приймає, але це є керуючим в життєдіяльності людини?

4. Які глибинні причини кризи самої людини і навколишнього його середовища?


лекція 2

Формування поглядів на проблему

«Людина і середовище її проживання»

питання:

1. Взаємовідносини людини і природи.

2. Наукові концепції дослідників як передумови сучасної екології людини.

3. Початковий етап формування та розвитку сучасної екології людини.

4. Екологія людини на сучасному етапі.

При розробці лекції була використана наступна література:

Алексєєв С. В. Екологія. - СПб: СМІО Прес, 2000. - 240 с.

Прохоров Б. Б. Екологія людини. - М .: Видавничий центр «Академія», 2003. - 320 с.

1. Взаємовідносини людини і природи

Як наукової дисципліни екологія людини виникла не на порожньому місці. Вона увібрала в себе ідеї багатьох дослідників. Сьогодні вчені говорять про розвиток екологічного мислення. Але досить згадати історію і стане ясно, що наш далекий предок вже був стихійним екологом. Людина палеоліту, вибираючи печеру для житла або місце для будівництва селища, вирішував безліч завдань, які безсумнівно можна віднести до екологічних. Адже житло повинно бути зручним для життя, захищати від звірів і ворогів, мати поруч воду для пиття, дрова для вогнища і угіддя для полювання, риболовлі, збору їстівних рослин. Потрібно було вибирати житло, захищене від повеней та інших стихійних лих. Для успішного полювання слід знати повадки звірів і птахів, передбачати зміни погоди. Особливо важливо передбачити небезпеки, що загрожують племені, відрізняти їстівні рослини від отруйних, розуміти які продукти можуть викликати хвороби. У міру розвитку людства багато з цих знань і навичок, раніше закріплені як табу і релігійні заборони, були зафіксовані в письмовій формі у вигляді законів.

Античні вчені прагнули осмислити роль і місце людини в навколишньому світі, зрозуміти, як природні і господарсько-побутові умови впливають на нього. Про залежність шляхів розвитку людського суспільства і природи писав Геродот (484 - 425 рр. До н. Е.). Він пояснював риси характеру людей і відбуваються політичні події такими особливостями їх місця проживання, як ландшафт, клімат і родючість грунтів.




Міністерство освіти і науки | Лекція 1 3 сторінка | Лекція 1 4 сторінка | Лекція 1 5 сторінка | Лекція 1 6 сторінка | Лекція 1 7 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати