На головну

Аби тільки не скучити

Після уроків Градусів, підступно ізловленний Служкін, сопучи, мив підлогу в кабінеті географії, а Служкін з батьками обговорював майбутній похід. Служкін сидів за столом, розстеливши перед собою пошарпану карту. Підсунув стільця, поруч грунтовно влаштувався Бармин. Овечкін і Чебикін сіли навпроти за парту. Деменев притулився на підвіконні. Тютін тривожно стирчав за плечем у Служкін і з жахом дивився на звивисту лінію річки.

- Ви давайте все конкретно поясніть, - зажадав Бармин.

- Пояснюю конкретно, - почав Служкін. - Виїжджаємо в четвер увечері, вночі в комаріха пересадка, і вранці ми на станції Граніт.

- Ось вона. - Бармин на мапі притиснув станцію нігтем, щоб вона не втекла, як тарган.

- Від станції до річки кілометр. На річці збираємо катамаран.

- Цілий кілометр? - Зойкнув Тютін. - А точно? Чи не три? Чи ж не п'ять?

- А катамаран нас витримає? - Поцікавився Бармин.

- Чи витримає ... Ну і далі пливемо п'ять днів.

- Села по шляху будуть? - З'ясовував Бармин.

- Одна. Межень. Ось вона.

- А чого цікавого ми на річці побачимо? - Запитав Овечкін.

- Багато різного ... Розповім по ходу п'єси.

- А погода, погода яка буде? - Турбувався Тютін.

- Не знаю, не Господь Бог. Погана, напевно.

- Промокніть, застуда ... - болісно прошепотів Тютін. - Вікторе Сергійовичу, ви вмієте першу медичну допомогу надавати?

- Останню вмію. Мідними п'ятаками очі закривати.

- Аби тільки не скучити, - хижо сказав Чебикін, - а погода - фігня. Порогів б побільше, завалів там лісових, щоб по-пирому.

- Поріг буде перед межень, Долгано - так? - Згадав Бармин.

У дальньому кінці кабінету Градусів люто засопів і почав жбурляти шваброю стільці.

- А скільки у нас наметів буде? - Продовжував допит Борман.

- Одна на всіх. Я візьму велику шатрову.

- Цур, я посередині сплю, - швидко вставив Тютін.

- А жратви вистачить?

- Я дуже-дуже багато їм ... - тихо прошепотів Тютін на вухо Служкін.

- Досить, - запевнив Служкін. - Розкладку я сьогодні ввечері складу, а ви завтра зайдіть до мене і перепишіть, кому чого і скільки купувати.

Служкін і батьки ще довго обговорювали всі тонкощі, потім Служкін диктував список спорядження, перелік речей і одягу, вираховував ціни. Весь цей час Градусів сидів на задній парті і задумливо возив шваброю в проході. Нарешті батьки рушили на вихід, заклопотано перемовлялися. У кабінеті, крім Градусова, якось непомітно залишився Деменев.

- Вікторе Сергійовичу, - блискаючи очима, неголосно запитав він. - А дівки? Дівки ж ще хотіли! ...

- Які дівки? - Здивувався Служкін.

- Ну ... Митрофанова з Большакової.

- Чому ж вони мені-то нічого не сказали? Я як повинен про їх наміри дізнаватися - гадати на баранячих кишках?

- Вони соромилися.

Деменев вибіг і через деякий час штовхнув в кабінет збентежених Машу і Люська. Побачивши Служкін, Люська раптом чомусь витріщила очі, немов би їй до цього повідомили, що Служкін помер і вже похований. Служкін вказав дівчаткам на парту перед собою.

- Значить, у похід хочете? ... - Перепитав він, дивлячись на Машу.

Маша подивилася на Служкін і почервоніла.

- Чого ви це раптом разохотілісь? ... - Риторично запитав Служкін, але Люська виявилася мовби несподівано вражена цим питанням і ошелешено дивилася на Машу, ніби прозріла: «А чого це і справді ми такі дурні? ...»

- Похід - це ж справа тоскне, - пересуваючи по своєму столу різні предмети, сказав Служкін. - Доведеться тягати важкі, важко їхати, спати в сирому спальнику, весь час щось робити - ставити намети, варити жратва, отскребать котли в крижаній воді ... Буде брудно, холодно, неодмінно потрапимо під дощ, стрясутся якісь біди, а дахи над головою немає, гарячого душу немає, і всі труднощі треба долати самостійно. А ми будемо непристойно лаятися, пиячити, і ніхто навіть не спробує хоч трохи за вами позалицятися, допомогти ...

- Ну і що? - Неголосно сказала Маша і знизала плечима.

- Можна подумати, пацани тут за нами доглядають! - Обурено вигукнула Люська.

- Ну дивіться ... А батьки вас відпустять?

- Відпустять, - твердо пообіцяла Маша.

- Мене вже відпустили! - Незалежно заявила Люська.

- А грошей на цю затію у вас вистачить?

- Досить! - Негайно повідомила Люська. - А скільки треба?

- Ох, дівчата ... - зітхнув Служкін, складаючи руки. - Шукаєте ви пригод на свою - знаєте що?

- Що? - Злякалася Люська.

- Знаємо, - сумно погодилася Маша.

- Ну, тоді давайте записуйте.

Служкін заново почав перераховувати всі параметри походу. Маша не стала записувати, сподіваючись на Люська, і задумливо дивилася кудись убік, щоб не зустрітися з Служкін очима. Служкін диктував і дивився на Машу. Люська гарячково писала в зошиті якісь магічні заклинання: «... свтр 2 шт тр 1 бр 1 штангенцирку бол 1 бот сапг нск шрст побільше ...»

- Сама-то потім зрозумієш свої шифровки? - Насмішкувато спитав Служкін, і Люська, не піднімаючи голови, фиркнула, Сдув з особи впала чубчик.

- Ну а за списком продуктів завтра прийдете до мене разом з пацанами, - на закінчення сказав Служкін.

Люська кивнула і накреслила: «за жртв зв з ПЦ до Геогрф».

Деменев повів дівчаток. Служкін закурив, блаженно мружачись, і раптом побачив, що на тому місці, де щойно сиділи дівчатка, з клубів диму матеріалізувався Градусів - маленький, наїжачений, носатий, рудо-розпатланий і червоний від злості.

- Вікторе Сергійовичу, - проскрипів він, - а мене в похід візьмете?

Служкін повільно поголубел від подиву.

- Тебе? - Перепитав він, намагаючись зазирнути Градусова в обличчя.

Градусів тяжка завіса очі бровами і похмуро втупився кудись назад через плече.

- Слухай, Градусів, - серцево виголосив Служкін, - а ти що, не пам'ятаєш, як ти мене весь рік діставав? Тобі нагадати, чи що?

- Не треба, - буркнув Градусів, злазячи з парти. - Я і так знав, що не візьмете ...

Він штовхнув з дороги стілець, закинув за спину свій ідіотський ранець з шістьма замками і катафотами і пішов на вихід.

- Стривай, - гукнув його Служкін.

Градусів, вже розкрив двері, зупинився в отворі, недовірливо покосившись на Служкін. Служкін, не поспішаючи, знову закурив.

- Знаєш, сьогодні у мене несподівано щасливий день, - сказав він Градусова. - Тому я нікого не хочу засмучувати, навіть якщо хто цього і заслуговує ... Приходь завтра до мене разом з усіма: отримаєш свій список продуктів.

бетономішалка | Термометр з ліхтарями | Нехай Будкін плаче | Сосна навшпиньки | останні холоду | Хочеш світу - не готуйся до війни | окиян Окаян | Вини - вінямі | У центрі плоскої землі | Віктор Сергійович Макіавеллі |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати