На головну

Нема чого й нема за що

1. Нема чого й НЕ ЗА ЩО

Посеред уроку Служкін викликали в учительську до телефону.

- Вітя, це ти? А це я, - пропищав в трубці.

- Сашенька? Нічого собі! - Здивувався Служкін. - Як ти номер дізналася? Навіть я його не знаю!

- У довіднику подивилася, Вітя, - винувато сказала Сашенька. - Чи не в цьому справа ... Витенька, я хочу тебе терміново бачити ... Прямо зараз ...

- А що сталося? - Занепокоївся Служкін.

- Та нічого ... Але ти мені дуже потрібен, Витенька ... Прийди ...

- У мене взагалі-то ще уроки ... - перейнявся Служкін.

- Ну, я так рідко тебе прошу про що-небудь ...

- Гаразд, - зітхнувши, погодився Служкін. - Жди.

Він сяк-так довів урок до кінця і на перерві пішов до завучів відпрошуватися.

Заводоуправління, як завжди, вражало нічим не істребімим відчуттям післяобіднього спокою. На сходових площадках пахло сигаретним димом. У коридорах на паркеті лежали сонячні квадрати. Служкін заглянув в конструкторське бюро, і на його прохання хтось звично крикнув в лабіринти кульманів:

- Рунева, до тебе наречений! ...

Саша виглянула несподівано життєрадісна і попросила:

- Вітечка, почекай трошки, я тут лінію доведу ...

Служкін покірно відправився на сходи, розкрив кватирку і закурив. Затон іскрився брижами. Чисто відмитий білий дизель-електрохід у дебаркадера вхолосту ганяв двигун, збиваючи за кормою бурун. На далекому Камський просторі повільно, як перо, летіла «ракета». Минуло п'ять хвилин. Десять. П'ятнадцять. Лінія, яку доводила Сашенька, мабуть, була довга, як Велика Китайська стіна. І раптом чиїсь руки обхопили Служкін за талію, а коли він обернувся, то натрапив губами на м'які і теплі губи Саші.

- Я все знаю, Витенька, - відриваючись від нього і сумно посміхаючись, сказала Саша таким тоном, немов би знімала зі Служкін неприємний обов'язок щось пояснювати.

- Тоді скажи мені, в якому році запорізькі козаки штурмували Мачу-Пікчу? - Негайно зажадав Служкін.

- Чи не зрозуміла ... - розгубилася Саша.

- Ну, ти ж сказала, що все знаєш.

Саша полегшено розсміялася.

- Що мені подобається в тобі, Вітя, так це те, що ти навіть в самі гіркі хвилини не втрачаєш відчуття гумору ... Добре тобі. Мене на таке мужність ніколи не вистачає.

- А що зі мною скоїлося? - Здивувався Служкін. - Ти дізналася, що я невиліковно хворий і це, швидше за все, гонорея?

- Гонорея виліковна, - трохи почервонівши, сказала Саша.

Обидва вони несподівано замовкли, немов спіткнувшись.

- Будкін адже зрадив нас обох, - виправилася Саша. - І тебе, і мене. Ми з тобою як зазнали аварії, удвох на безлюдному острові ...

- Ти нещодавно бачила Будкина? - Обережно запитав Служкін.

Саша кивнула і мовчки подалася до нього. Служкін ніжно обійняв її і провів рукою по волоссю. Сашенька раніше ніколи не дозволяла нічого подібного, якщо був ризик попастися кому-небудь на очі.

- Будкін сказав мені, що у нього зі мною все скінчено і щоб я його більше не діставала ... І ще розповів про Надю.

Служкін задумливо хмикнув. Саша пильно дивилася у вікно на блискучий затон, на теплохід у дебаркадера, на ясну Камську далечінь.

- Господи, як я втомилася, як я змучилася ... - жалібно прошепотіла Саша. - Не можу вже далі тут жити ні секунди ... Кожен день повз вікна кораблі пливуть - знав би ти, Вітя, як мені хочеться опинитися у них на борту і виїхати звідси ... Втрачати мені вже нічого ...

- А з Колесніковим ти не бачилася?

- Ні. - Саша хитнула головою. - Та що мені Колесніков? Я його по-справжньому і не любила ніколи ... Він же дурень. З ним тільки спати дуже добре, тому що він виключно сильний кобель, а більше з ним робити нічого. Я адже, як ти мені радив, його використовувала тільки як клину, яким інший клин вибивають, та ось все одно нічого не вибила ...

У Служкін обличчя зробилося таким же, як у завучіха, коли він відпрошувався з уроку, але Сашенька цього не бачила.

- Як же ти, Вітя, далі жити збираєшся? - Співчутливо запитала вона.

Служкін невизначено махнув бровами.

- Горе як море, - сказав він. - Та випадок був: мужик на соломинку переплив.

- А знаєш, Вітя, - важко зітхнувши, зізналася Сашенька, - я чомусь завжди чекала від Наді щось подібне ... Будкін - ладно, він що - самець ... А Надя ... Надто вже вона у тебе правильна була . І ось почекала момент і вдарила.

- Не говори про Надю, - попросив Служкін. - Вона поступила правильно і чесно. Я її не звинувачую. Я сам, можна сказати, всього цього домігся самовідданою працею.

- Ти занадто добрий, Витенька ... А вони скористалися тим, що ти можеш собою пожертвувати. Тільки чи варто було жертвувати для них? Я знаю, що ти переживаєш. Ти сильний, але мені тебе дуже шкода. Ти не переймайся ... Не думай, що тебе ніхто не любить. Плюнь на них. Я тебе люблю, завжди любила і буду любити. Ти єдиний, кого я можу любити.

- Я тебе теж дуже люблю, Сашенька, - відповів Служкін.

З дверей конструкторського бюро виглянула якась тітка.

- Рунева, вистачить обніматися, справа чекає! - Крикнула вона.

- Зараз іду, - відповіла Саша, не озираючись і не роблячи спроби вивільнитися з рук Служкін. Тітка зачинила двері, і Саша раптом гаряче зашепотіла: - Витенька, я дуже-дуже хочу, щоб ти прийшов до мене сьогодні ... Відпросися, збреши, втечи - але приходь, на всю ніч, до ранку ... Я помру сьогодні без тебе, Витенька ...

- От тобі й маєш! - Ошелешено вирвалося у Служкін.

- Пообіцяй мені, що прийдеш! ... - Благально вимагала Сашенька.

- Обіцяю, - сказав Служкін.

Він вийшов з заводоуправління абсолютно очманілий. Удома він ліг на диван і з головою закутався ковдрою. Через годину прийшла Надя, привела Тату. Служкін лежав як і раніше.

- Ти чого в ліжко заліз, не роздягаючись? - Запитала Надя.

- Я захворів, - відповів з-під ковдри Служкін.

Ще через годину він виліз і набрав на телефоні номер Гілки.

- Алло? - Швидко відгукнулася Гілка.

- Будьте ласкаві Колесникова до телефону, - чужим, хрипким голосом попросив Служкін і незабаром почув солідне міліцейське відкашлювання.

- Колесніков, - строго сказав Колесніков.

- Служкін, - в тон йому сказав Служкін.

Колесніков деякий час болісно мислив.

- Слухай, - позбавив його від страждань Служкін. - Я сьогодні зустрів Руневу. Вона Гілки боїться і не дзвонить тобі. Вона просила передати, що чекає на тебе сьогодні на ніч.

- Е ... - отупіла Колесніков. - Вона? ... А-а ... Блін, класно! Спасибі, Вітьок, що подзвонив! Дякуємо!

- Та нема за що, - відповів Служкін і повісив, трубку.

Факти і висновки | бетономішалка | Термометр з ліхтарями | Нехай Будкін плаче | Сосна навшпиньки | останні холоду | Хочеш світу - не готуйся до війни | окиян Окаян | Вини - вінямі | У центрі плоскої землі |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати