На головну

Хочеш світу - не готуйся до війни

1. I. Психологічні операції в сучасній війні.
  2. У Великій Вітчизняній війні
  3. У Кримській війні 1853-856 ГТ. і викликало реформи 60-х
  4. Зовнішня політика Росії після Тільзіта. Підготовка до нової війни з Францією
  5. Військове мистецтво в війнах Донського війська і в другій селянській війні в російській державі 1670-1671 рр.
  6. Військове мистецтво у війні слов'ян з Тевтонським орденом
  7. Військове мистецтво в селянській війні 1525 року в Німеччині

У Служкін був порожній урок, і він перевіряв листочки з самостійної «ве» -класу. Служкін терміново були потрібні оцінки, щоб виставити четвертної, тому він не заглиблювався в суть предмета, а діяв більш економічно - по натхненню. Він дивився прізвище і, не читаючи, відразу ставив оцінку. І так ясно, хто на що заслуговує. Єргін? Два. Градусів? Два. Баскакова? М-м ... ладно, не шкода, чотири. Суслов? Два. Навіть з мінусом.

Закінчивши з листочками, Служкін розкрив стулку вікна і закурив.

Внизу знаходився замкнутий парканом дворик між стіною школи, корпусом спортзалу і теплим переходом. Дворик був захаращений поламаними партами. Сюди на перервах бігали курити старшокласники.

Мат і галас привернули увагу Служкін, і він висунувся з вікна. Виявляється, у дворику йшла розбирання. Посеред натовпу школярів стояв маленький, кострубатий Овечкін. За лацкан піджака його тримав худий і високий Циря - Циренщіков, всім відома місцева шпана, швидко переростає в кримінальника. Цирю під'юджував товстий олігофрен Бізя-Колобок, його кращий друг. Навколо юрмилися найуславленіші двієчники восьмих-дев'ятих класів. Поруч Безматерних і Безгрошових тримали під руки теж червоного і скуйовдженого Чебикіна, не підпускаючи його до Цире.

Циря, щось пояснивши, раптом тицьнув Овечкіна кулаком в щелепу. Овечкін відлетів і сіл в сніг. Циря нагнувся, підняв його, підтяг до себе і знову дав йому по вилиці. Овечкін знову відлетів. Чебикін, вириваючись, смикався між безматернихом і безденежнихом.

Служкін викинув недопалок і рішуче закинув ногу на підвіконня. З вікна він спритно зіскочив на засніжену дах теплого переходу, а з неї - у дворик. Однак ноги його ковзнули по валявшейся стільниці зламаною парти, і він гепнувся задом на якісь залізяки. Хтось із натовпу навколо Цирі озирнувся, але Служкін вже схопився, розсунув двієчників, взяв Цирю за плече і розгорнув.

- Чи не п-зрозумів! ... - Здивувався Циря.

- Гуманітарна допомога, - пояснив Служкін і поплескав його по зубах. - Тепер зрозумів, Мцирі?

- Че за фраєр ?! - Заверещав Бізя-Колобок, підскакуючи до Служкін, і Служкін коротким поштовхом перекинувся його в замет.

Циря прикрив долонею розбиті губи. Обличчя його зробилося звірячим. Служкін тим часом повернувся і відважив Безгрошових такого стусана, від якого той, випнувши пузо, пробіг кілька кроків. Безматерних розсудливо відчепився від Чебикіна сам.

- Ти хто такий воще? ... - Похмуро запитав Циря.

- Це географ ... зі школи ... - прошелестіли двієчники.

- Чого встали, козли ?! - Волав Бізя-Колобок. - Він тут один! ...

Служкін сильно стукнув долонею в чоло, і Бізя знову полетів у замет, ледь не впустивши очі.

- Ну-ка смикнули все звідси, виродки! - Прогарчав Служкін на двієчників і тупнув ногою.

Двієчники почали тихо витікати в щілину між парканом і школою.

- Циря, вмочі йому! - Грізно кричав із замету Бізя-Колобок.

Циря, залишившись на самоті, хмуро подивився на Служкін, сплюнув і пішов до паркану. Уже сидячи на паркані верхом, він пообіцяв:

- Гаразд, Вівця, я тебе ще виловлю.

Служкін ступив до борсається в заметі Бізе і вибив його стусаном. Матюкаючись, Колобок перекотився через паркан слідом за Цирей.

Чебикін поправляв піджак, а Овечкін прикладав до вилиці сніжок.

- Ліхтар буде, напевно, - похмуро повідомив він.

- Ви нас з вікна побачили, Віктор Сергійович? - Запитав Чебикін.

- Ні, мені з міністерства телеграмою повідомили.

- У вас, Вікторе Сергійовичу, штани порвалися, - сказав Овечкін, не відриваючи сніжку від щоки.

Служкін здригнувся, як ужалений, і стрімко заглянув через плече на власний зад. На заду, як хвіст, висів клин матерії, видерті, коли Служкін, послизнувшись, впав задом на залізяки. У дірі зрадницьки біліла підкладка.

- У мене ж ще в «а» урок! - Завив Служкін, намагаючись приставити клин на місце. - Як же я його проведу в рваних штанях ?!

- Попросіть у Рози Борисівни скасувати урок, - порадив Чебикін, співчутливо дивлячись на Служкін, який прикривав зад рукою.

- І що я їй скажу? Що штани розпластав? Так вона на мене в суд подасть за образу особистості!

- Тоді доведеться сидіти весь урок, - зауважив Овечкін.

- З вами посидиш ... - Проня Служкін і безсило почав матюкатися куди крутіше, ніж це робив Бізя-Колобок. - Та й як я в кабінет потраплю? З голим задом через всю школу просверкаю?

- У вікно треба лізти, - зробив висновок Овечкін. Служкін задер голову, розглядаючи своє вікно.

- З даху переходу мені одному туди не забратися ...

- Давайте, Віктор Сергійович, я вам з вікна руку подам, а ви Овчину на спину встанете, - запропонував Чебикін.

- Іншого шляху немає, - подумавши, погодився Служкін.

Чебикін з ключем від кабінету втік, а Служкін з Овечкіним полізли на дах теплого переходу. Коли вони забралися, з вікна висунулася кругла, веснянкувата фізіономія Чебикіна.

- Атас, Віктор Сергійович! - Раптом крикнув Чебикін. - Он там Роза Борисівна йде!

Служкін озирнувся і побачив на шкільній доріжці Загрозу.

І тут пролунав дзвінок з уроку.

- Блін, давайте швидше! ... - Заволав Служкін. - Чеба, руку! ...

Овечкін уперся долонями в стіну. Служкін злетів йому на плечі і рибкою пірнув у вікно, де в нього вчепився Чебикін. Удвох вони з гуркотом повалилися на підлогу, впустивши стілець і вчительський стіл.

Служкін скочив і виглянув з вікна. Загроза, розкривши рот, стояла посеред волейбольного майданчика.

- Так ... - откачнувшісь, простягнув Служкін. - Чи зробить вона з мене сьогодні бананове пюре, точно ...

- А ви поясните їй все чесно, - запропонував Чебикін.

- Наївний ти ... Чесним добре бути тільки тому, що вірять, коли брешеш.

Весь урок в дев'ятому «А» Служкін сидів за своїм столом як цвяхами прибитий. Для червоної професури Служкін поспішно вигадав якусь перевірочну роботу. На перевірочної він міг сидіти, не викликаючи підозр. Однак посеред уроку пролунав стук у двері.

- Старков, відкрий, - велів Служкін.

- Це вас, - виглянувши, повідомив Старков.

- Скажи, я зайнятий ...

Але тут Старкова владно відсунули з дороги, і в кабінет увійшла Загроза Борисівна власною персоною.

- Вікторе Сергійовичу, я вас прошу пройти до мене прямо зараз, - крижаним тоном промовила вона.

- Роза Борисівна, я зараз проводжу контрольну роботу за чверть і не можу відлучитися, - відповів Служкін.

«Контрольна! ... За чверть!» - Здивовано ахнула професура.

- І тим не менше я повторюю своє прохання.

- А я повторюю, що зараз не можу відлучитися, - в розпачі відчеканив Служкін. - І прошу вас не заважати мені вести урок.

Дев'ятий «А» змінився в обличчі.

Загроза похитнулася, але вистояла. Вона розгорнулася, вийшла і гримнула дверима. Професура підстрибнула за партами. Служкін встиг помітити вражений погляд Маші Большакової та негайно уткнувся в розкритий класний журнал. Вуха його були бурякового кольору.

До кінця уроку на смерть уражена червона професура не видані ні звуку. Після дзвінка дев'ятикласники тихо, як з похорону, вийшли з кабінету. Служкін надів пуховик, що прикриває ганебну пробоїну, і втік з поля бою додому, не заглянувши до завучів і навіть прошмигнувши повз їхні двері навшпиньки.

На наступний день Роза Борисівна не відповіла на служкінское «здрастє». І на другий день теж. А потім Служкін і сам не став вітатися. Наближалися канікули, і можна було сподіватися, що після них конфлікт забудеться сам собою. Залишалося тільки пережити підсумковий педрада за третю чверть, прогуляти який було небезпечніше, ніж вбити Розу Борисівну.

Служкін з'явився на педрада, старанно гублячись у натовпі вчителів, сів у сторонці на саме непомітне місце. Підсумки чверті підводили довго, з суперечками. І вчителі, і Роза Борисівна розпалилися. Нарешті мова дійшла до вчителів-предметників.

- Географія! - В останню чергу оголосила Роза Борисівна і стала демонстративно довго розшукувати в папці служкінскій звіт.

- Просто дивно диференціація оцінок по географії у дев'ятих класів, - сказала Загроза. - У «а» -класі майже у всіх п'ятірки, в «бе» - четвірки, в «ве» - трійки. Чим ви це поясните, Віктор Сергійович? Звичайно, ці класи ми складали з порівняно рівних по силам учнів, але ж не може бути, щоб в «а» середній бал був чотири і сім, а в «ве» - три і один!

- Що заробили, те й отримали ... - пробурмотів Служкін.

Загроза зробила велику паузу, роздавлюючи його тишею.

- Особисто у мене, - почала вона, - складається враження, що справа тут не в знаннях учнів, а в особистих уподобаннях вчителя, тобто в особистості самого Віктора Сергійовича. Наскільки я знаю, педагогічні прийоми Віктора Сергійовича досить далекі від традиційних. До пісень, які він виконував на уроках в першій чверті ... - тут сміх прокотився по вчителях, - в третій додаються ще й масові прогули, ініційовані учителем, катання з гірок замість екскурсій, в яких Віктор Сергійович бере участь нарівні з учнями, і багато інше. Сама я особисто бачила Віктора Сергійовича, разом з учнем влазити з вулиці у вікно свого кабінету на другому поверсі, а на моє зауваження він в присутності всього класу відреагував з такою зневагою, яке межує з хамством ...

Загроза розкачувала Служкін в млинець ще з чверть години.

- Отже, Віктор Сергійович, - заокруглилась вона, - четверта чверть для вас стає вирішальною. У цей час ми формуємо педколектив для роботи в наступному році, і я не виключаю, що наш колектив поставиться до вашої спробі зайняти в ньому місце не дуже схвально. Втім, все залежить від вас.

Розгромом Служкін педрада і закінчився. Руїни Служкін, димуючи, сиділи за партою, коли всі вчителі почали з полегшенням вставати і гриміти стільцями. Служкін не розумів очей. Кіра, проходячи повз нього, забарилася і глузливо сказала:

- Ну, ти так-ал ...

Служкін помовчав, киваючи головою, і погодився:

- Дав, та потім страждав.

- І це все твої коментарі?

- У паріїв немає коментарів.

Частина II. шукаю людину | собача доля | станція Валёжная | Фотографія з помилкою | відвідувачі | Факти і висновки | бетономішалка | Термометр з ліхтарями | Нехай Будкін плаче | Сосна навшпиньки |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати