Головна

Факти і висновки

1. IV етап (з середини XX ст. По теперішній час) - психологія як наука, що вивчає факти, закономірності та механізми психіки
  2. IX. ВИСНОВКИ З I ГЛАВИ
  3. IX. ВИСНОВКИ ПРО ЗНАЧЕННЯ капіталізму у російській землеробства
  4. V. Висновки
  5. XIII. ВИСНОВКИ З II ГЛАВИ
  6. Аналіз представлених спектрів дозволяє зробити наступні висновки.
  7. Аналітізм. висновки

Тата трохи застудилася і сиділа вдома. Служкін на кухні займався чотирма справами відразу: чистив картоплю, смажив рибу, стежив за Пуджіком і брав посильну участь в іграх Тати. Пуджік задумливо бродив по краю раковини і вдавав, що його цікавить лише виключно вміст сміттєвого банки, а зовсім не сковорідка з минтаєм. В цей час в передпокої затріщав дзвінок.

Лаючись, Служкін видерся на милицю, сунув Пуджіка під пахву і пішов відкривати. На порозі стояла Сашенька Рунева.

- Вітя-а ... - з жахом простягнула вона, побачивши гіпс і милицю.

- Проходь, Сашенька, - велів Служкін і упригал назад на кухню.

Сашенька увійшла в кухню і боязко присіла біля столу.

- А я від Будкина йду, - винувато сказала вона. - Будкін мені і повідомив, що ти ногу зламав, в гіпсі лежиш ... Як це сталося?

- Упав, - лаконічно відповів Служкін.

- А я думала, ти більше не хочеш бачити мене з тих пір, як дізнався про Колесникова ... Не заходиш, що не дзвониш ...

- Він що, все ще запашний квітка твого серця?

- Коли самотньо, дуже хочеться, щоб хоч хто-небудь поруч був ... - сумно пояснила Сашенька. - Я знаю, що він дурень ... Але він завжди навколо крутиться, каже, що любить, кличе заміж, обіцяє розлучитися ...

- Це не причина, щоб з ним спати.

- Я вже й не знаю, як так вийшло ... Сама собі противна ... І не треба мені його, а не можу зупинитися ...

- Краще ти його на фіг пішли, - порадив Служкін.

- У мене не вийде, - безнадійно зізналася Сашенька. - Я вже думала про це. Так Колесніков і не піде. Він вже у мене як вдома почувається, дзвонить і каже, чого на вечерю приготувати ...

- Н-да-а ... Спритно ти Будкина кинула.

- Чи не кидала я його, що ти, Витенька! ... - Злякалася Саша. - Я його, може бути, навіть сильніше люблю тому, що усвідомлюю, як погано по відношенню до нього поступаю ... Але хіба я могла інакше? Ти ж сам мені радив завести коханця, щоб не мучитися.

- Я ж і винен, - микнул Служкін. - Коли я тобі радив, Сашенька, дорога, вибач за відвертість, я мав на увазі себе.

- Ві-ітя! ... - Благально промовила Сашенька. - Хіба у нас можуть бути відносини краще, ніж зараз? Ти мій найдорожчий друг! ...

Тут в кімнаті пролунав рев, і незабаром Тата вбігла в кухню з лялькою. У ляльки з плечей стирчали ноги, а замість ніг були руки.

- Батько! Папа! ... - Захлиналася Тата. - Це Будкін вчора зламав! ...

- О Боже! - Вигукнув Служкін, взяв ляльку, швидко обірвав переплутані кінцівки і вгвинтив їх на своє місце. - На, тримай, не плач. Будкін прийде - ми з ним те ж саме зробимо.

Схлипуючи, Тата недовірливо оглянула ляльку і, заспокоєна, пішла в кімнату.

- До речі, - згадав Служкін, - а як ти у Будкина побувала?

- Можна я запалю? - Запитала Сашенька, закурила і задумливо розповіла: - Знаєш, Вітя, як раз дуже добре поспілкувалися ... Він мене коньяком пригощав, сміявся, навіть відпускати не хотів ... Але був такий момент ... Як би це сказати ... він запитав, як у мене справи з Колесніковим, але запитав так, ніби це його мало цікавить, ніби у нього самого є щось і важливіші ... Мені здалося, що насправді поява Колесникова в моєму житті його дуже вразило і він тепер маскується ... Хоча одного разу я бачила його з вчителькою з твоєї школи ... Як її? ...

- Кіра, - похмуро підказав Служкін, чистячи картоплину.

- Ось, з Кірою бачила ... І він нібито хоче в помсту показати мені, що відносини з Кірою йому важливіше, ніж відносини зі мною. Що він закохався в неї. Але я-то знаю, що він любить не вміє. Скажи мені, Вітя, у Будкина з цієї Кірою що-небудь є?

- Нема, - посміхнувся Служкін. - Хоча можливо, що він з нею спить.

- Значить, він все-таки думає про мене, якщо вже так виробляються ...

- Краще б, Сашенька, ти взагалі не міркувала про це, якщо у тебе погано виходить, - м'яко порадив Служкін, серпантином зрізуючи з картоплини лушпиння.

- Ну поясни мені тоді! - Майже з благанням зажадала Саша.

- Як я можу пояснити тобі, Сашенька, якщо ти нічого не хочеш знати? - Зітхнув Служкін. - Я тобі вже тисячу разів пропонував спростити ситуацію: ти люби мене, а я буду любити тебе, і все буде добре.

- Чому ж я не хочу знати? - Жалібно сказала Сашенька. - Я хочу! Скажи мені правду - будь-яку, я витримаю. Що там у Будкина з Кірою?

Служкін тільки махнув рукою.

- Я не можу тобі викласти факти, - почав стомлено пояснювати він, - тому що ти їх невірно істолкуешь. Я тобі даю відразу тлумачення - вірне, тому що з боку видніше. Але тобі його не треба. Тобі потрібні факти. Замкнуте коло, Сашенька. Ти в своїй душі як в кімнаті без вікон і дверей. Тому і любов твоя якась безсила. Ти прокинься. Світло не сходиться клином ні на чому.

Сашенька мовчала, опустивши голову.

- Н-ну, с-скотина! ... - Раптом закричав Служкін.

Пуджік спокійно сидів в раковині умивальника над двома риб'ячими хвостами, як переможець над поваленими ворожими штандартами. Товстий, ситий, Немигающий, він дуже нагадував полярну сову.

«В тій труні твоя наречена ...»

Надя і Будкін пішли кататися на лижах, а Служкін пік млинці. Великі млинці у нього рвалися і бгають, і він пек маленькі млинчики, які називав «п'ятаками». Вже ціла гора важких «п'ятаків» лежала у великій тарілці. За кухні плавав смачний синій чад. Тата сиділа на підлозі і напинала туфельки нереально красивої ляльки Барбі, яка розчепірила на табуретці ноги, як ножиці. З під'їзду долинув стукіт лиж по перилах, і в двері протрезвонілі.

- Надя! - Закричала Тата, схопилася і кинулася в передпокій.

Першим в квартиру вбіг Пуджік. Потім з лижами увійшла Надя - рум'яна і щаслива, а потім Будкін з пляшкою вина в кишені пуховика.

- Ну да, на лижах вони каталися, - з сумнівом сказав Служкін Будкін. - До ларька і назад.

- У тебе млинці згорять, - нагадала Надя.

Поки Надя і Будкін переодягалися і пов'язували лижі, Служкін допік «п'ятаки» і вилив на сковорідку залишки тіста з каструлі. Вийшло щось на зразок Австралії з Великий Бар'єрний рифом на додачу.

Яскравий до подиву захід горів над річковиків. У синій серпанку від млинців світло його набував апельсиновий відтінок. На столі в страві, закотивши очі, лежали спітнілі, сомлевшіе, бурштинові «п'ятаки». У сковорідці щедро лучілось розплавлене масло. Варення у вазі від неймовірної солодощі стало аж ліловим. Чай придбав густо-червоний, сиропної колір. Навіть пишна сметана сором'язливо почервоніла. Всі розсілися навколо столу. Будкін, прицмокуючи, відразу схопив один «п'ятак», поклав його на широкий, як лопата, мова і прибрав в рот, як в піч. Хмикнувши, він оцінююче поворушив пальцем купу млинців.

- Чого таких дрібних напік? - Запитав він.

- Ополоником лінь стало мити. Піпеткою скористався.

- Чи не лазь руками, - попередила Будкина Надя, накладаючи млинці в блюдечко Таті. - Ще невідомо, де ти ними копирсався ...

Пуджік, чекаючи подачки, змучився бродити між ніжок столу і табуреток, немов у лісі, стрибнув Наді на коліна і відразу сунув вуса в її тарілку з «п'ятаками».

Надя стукнула його по лобі:

- Геть! Я тобі перед відходом півкіло курячих ший скормила!

- Курячі шиї? - Задумливо перепитав Служкін. - У нас в школі в їдальні завжди суп з курячими шиями. Я дивуюся, звідки стільки шей береться? Чи то курки як жирафи, то чи багатоголові, як Горинич ... А може, нас там зміями годують? ... Пуджік щось що, разом з вами на лижах ходив?

- Ні, він перед під'їздом звідкись із замету виліз.

- Чи не з кучугури, а з вікна підвалу, - поправив Надю Будкін.

- У підвалі міг би і мишей нажертися, - зауважив Служкін. - Я чув, він восени з чорним котом з третього під'їзду ПЛАСТАЛ?

- Була справа, - авторитетно підтвердив Будкін.

- Ото ж бо я помітив, що рік тому всі молоді коти чорні були, а тепер сірі пішли ... Твій гріх, Пуджік? Ти тепер в нашому підвалі найкрутіший? ... Бачив я позавчора з вікна, як він зі своїми мужиками в підвал будинку навпроти ходив. Билися, напевно, з місцевими. - Служкін ногою повалив Пуджіка на підлогу і повозив його по лінолеуму туди-сюди.

- Надя, дивись, Пуджік помер! ... - Злякалася Тата.

- Нє, теплий. - Служкін знову помацав його ногою.

- Він теплий від сонця, - сумно сказав Будкін.

- На, їж, - змилостивилася Надя і кинула Пуджіку «п'ятак».

Пуджік миттєво ожив і кинувся до подачки.

- До речі, - раптом хехекнул Будкін. - Знову трохи не забув ... Влітку ще хотів подарувати, та засунув в білизні і знайти не міг, тільки вчора викопав ... - Він встав, пішов в передпокій і витягнув з кишені пуховика кульочок. З кулечка він вийняв червону дитячу панамку і простягнув Таті. - На, дрібна, носи. Я її в Астрахані на атракціоні виграв, а куди вона мені?

- Чи бачите ви-ка, Тата, - попросила Надя.

Тата серйозно взяла панамку, розправила, оглянула, злізла з табуретки і стала просовувати ноги в дві великі дірки для кісок.

- Це ж панама! - Ахнула Надя. - Вона на голову надівається! ...

Тата ще раз прискіпливо оглянула панаму і солідно заперечила:

- Нормальні червоні труси!

Служкін, Будкін і Надя покотилися від реготу.

- Чуєш, Будкін, - витираючи з губ сметану, сказав Служкін, - я згадав історію про труси, як ти Колесникова хотів розстріляти ...

Будкін блаженно захехекал.

- Що, по-справжньому? - Здивувалася Надя.

- Ще й як по-справжньому, - запевнив Служкін. - Можу розповісти цю історію, тільки вона довга як собака.

- Катай, - велів Будкін, а Надя хмикнула.

- Було це років триста тому, - почав Служкін. - Батьки наші вирушили засмагати на південь, а нас з Будкін забубенной в піонерський табір. Загалом, вони щороку так поступали, і ми з Будкін вже звикли прокидатися липневого ранку під звуки горна і по вуха в зубній пасті. Мені тоді тріснуло дванадцять років, а Будкін, відповідно, одинадцять. Ми були в одному загоні «Чайка», Колесникову йому сповнилося чотирнадцять, і він потрапив в самий старший загін «Буревісник». І ще треба додати, що в ті далекі роки Будкін не був таким ситу та самовдоволеним мастодонтом, як зараз, а навпаки - дрібним, щуплим тушканчиків з великими і сумними очима і весь в кучерях. Ще він був дуже тихим, сором'язливим і замисленим, а зовсім не гучним, нахабним і тупим.

Вожатою в нашому загоні «Чайка» була студентка педінституту на ім'я Марія Миколаївна. Дівиця років двадцяти з комсомольсько-панельними схильностями, як я зараз розумію. Ну, тобто турпоходи, будзагони, багно на сопках і рейки в тайзі, багаття там всякі, пора-по-бабам на гітарі, і все для того, щоб де-небудь за буреломом її прищемив спітнілий турист в Болотников або брудний геолог зі скельним молотком. І дружила наша Марія з фізруком, престарілим козлом, який на додачу до цього працював також сторожем, конюхом, електриком і взагалі все на світі. Ось в Марію-то Будкін і закохався.

Він відразу став членом трьох тисяч ідіотських гуртків, ходив на всі засідання ради загону і ради дружини, малював убогі стінгазети і після полудня тягав в їдальню, де проводилися репетиції самодіяльності, для Марії її гітару. Через це я страшно розсердився на Марію. Хрону чи? Я збираюся важливим і цікавим справою зайнятися: ну, там, змотатися на пристань, щоб покататися на річковому трамвайчику, або піти підглядати в дівчачий туалет, або пробратися за територію табору в покинутий будинок, де, за чутками, минулої зміну швидкі зеки піонера на краватці повісили, - а ця закохана колода бродить за Марією, як біла гарячка за алкоголіком, і нікуди зі мною не хоче.

Конфлікт же між нами і Колесом почався з того, що одного разу ми чекали Марію з якогось зібрання і знічев'я гойдалися на гойдалках. Тут повз нас Колесніков пилить. Його, видно, старшаков тільки що надрючілі, ось він і вирішив на нас відігратися. Підрулює і давай кураж: салабони, мовляв, сопляки, шкети. Відразу, зрозуміло, натовп наросла: чекають, коли махати почнемо. Я-то що, мудра людина, сиджу, попльовував, а Будкін завівся. Посперечався він з Колесом, хто з них на гойдалках «сонечко» прокрутить. Колесо порахував, що таким чином він всім покаже, хто Чапай, а хто білогвардійці, і не знав, дурень, що Будкін в цій справі - великий майстер. Скок вони обидва на гойдалки і давай бовтатися з одного боку в інший. Розгойдалися вже наполовину, навіть більше, тільки краватки піонерські тріщать. І тут у Колеса попа грати початку. Він вирішив зробити вигляд, що зірвався, а насправді - зістрибнути. Ну і стартував. А треба пояснити, що в нашу їдальню з пристані всі продукти фізрук возив на коні, і весь день ця сучки кобила безпритульна шлялася по табору і гаділа всюди. І ось летів Колесо по небу, летів, планував до землі та й загруз в купі гною. Лежить в ньому пластом і димить, як збитий «мессершміт».

У нас у всіх зі сміху трохи пупи, не розв'язав. Будкін з гойдалок звалився. Марія тут на ганок вийшла і ледве-ледве не народила. Колесніков піднімається весь зелений і плаче від злості. Марія його двома пальцями за плече взяла, ніс затиснула і повела через весь табір в баню - а сама ірже, загинається.

Після цього Колесо на Марію і озлобився.

Минуло дня два. Сидимо ми якось з Будкін в палаті, в дурня граємо. Момент напружений: Будкін втретє залишається. Значить, йти йому в палату до дівчаток і повідомляти свіжу новину, що він - чухає. А палата наша на першому поверсі була. Тут у вікні Колесніков і засвітився. «Хочеш, - каже, - Шуткин, Мар'їн корінь, про Марію розповім щось? Коли, - каже, - Марія-то мене в баню водила, після гойдалок, милися-то ми разом. І Марія теж гола була, ну прямо вся без трусів. І я її мацав всюди і смикав, де хотілось. Слово пацана! »

Будкін від таких звісток білий став, як холодильник, і здерев'янів. Я кажу: доведи. Колесо негайно вихоплює якусь ганчірку і собі на голову кидає. Ми дивимося - так щоб нам здохнути! - Це і справді труси Мар'їні від купальника! «Тоді і зняв у неї», - хвалиться Колесо. У той час ми з Будкін в цих справах, зрозуміло, не розуміли ні бельмеса. Нам і в голову не могло прийти, що подібного бути не може. А тут і докази наявності: лазня була, труси ось. Ми з Будкін мовчимо. Ну, покривлятися Колесо з трусами на маківці - ефект нуль. Будкін вже, вважай, на тому світі, а я-то Колесу на фіг потрібен? Зняв Колесо труси з голови і пішов.

Я говорю Будкін: бреше він все, не вір. Будкін нічого не відповів. Залишився в третій раз дурнем, пішов в палату до дівчаток, сказав їм, що він - чухає, буденно так сказав, без почуття. Тільки ми повернулися до себе, знову рожа колесніковських в вікно в'їжджає. «Хочете, знову на труси подивитися? Ідіть, - каже, - на майданчик, де лінійки проводять, я їх там на флагшток повісив. Увечері на лінійці їх весь табір побачить ».

Рушили ми туди. Точно. Полощуться труси під хмарами, тільки серпа і молота на них не вистачає. Спробували ми влізти по жердині і зняти їх - не виходить. Тут і горн на обід сурмить. Війна, як то кажуть, війною, а обід за розкладом.

Після обіду тиха година. По правді кажучи, я про труси-то і забув на ситий шлунок. Ну і що, що весь табір їх побачить? Марія ж у них розрізала на пляжі, весь табір їх і так бачив. Нехай висять, не шкода. Я і задрімав. Очі відкорковуваних - Будкина немає. І ось що він зробив.

Він пішов до будиночка дирекції і через кватирку вліз в кімнату фізрука, у якого, як у сторожа, була одностволка. Користуватися рушницею Будкін вмів: у нього батько мисливець, будинки всі стіни в оленячих рогах, гості на четвереньках повзають. Взяв Будкін рушницю, знайшов коробку патронів, виліз назад і покрокував через весь табір. Найцікавіше, що він не ховався, а ніхто навіть не спитав: чому це піонер Будкін із загону «Чайка» ходить по території як басмач Абдулла? Чи не комсомольця чи Колесникова із загону «Буревісник» він вирішив пустити в розпил?

Підняв Будкін Колесо з ліжечка і під дулом привів на майданчик. Колесо від страху з усіх боків описати і обкакается і відразу розкололося. Чи не ходило воно з Марією ні в яку лазню і не піде, не просіть, а труси у Марії просто Стир. Ця корова свою білизну випрала і на батареї сушила, а Колесников зайшов до неї в кімнату ніби як за книжкою, та й хапнув.

Тоді Будкін велів Колесу лізти на флагшток і знімати труси. Колесо і тут розкисла. Труси повісив хтось Сифон з другого загону - істота нелюдськи спритне і майже не відрізняється ні розумом, ні виглядом від примату.

«Раз від тебе взагалі ніякого толку немає, так я тебе пристрелю, тому що ти паскуда», - сказав Колесу Будкін, розламав рушницю і вставив патрон. Колесо як побачив це, так з вереском в кущі ломанулся і полетів, немов праска з десятого поверху.

Будкін ж, залишившись один, вирішив збити кулею верхівку жердини з трусами. Став на коліно і почав патрон за патроном палити по флагштоку. Тут на канонаду з виттям і злетілися вожаті.

Три дня Будкін під вартою просидів, поки його мама з югів педалі у зворотний бік крутила. Будкина з табору виперли. Добре ще, що труп Колесникова не слугував обтяжуючою обставиною.

Надя недовірливо хитала головою і сміялася. Будкін слухав прихильно, хехекает і пив вино.

- Ти що ж, його насправді хотів застрелити? - Запитала Надя.

- І застрелив би, - підтвердив Будкін. - Такий стан був. Тільки він побіг, а в спину стріляти некрасиво.

Служкін і Будкін, розпалені дитячими спогадами і вином, затіяли суперечку.

- Я кликав тебе, Вітус, коли за рушницею пішов! - Виправдовувався Будкін. - Тільки ти спав! ...

- Хотів - розбудив би! - Служкін в обуренні навіть стукнув гіпсом об підлогу. - Ти мене завжди кидаєш і наколюють!

- Коли це я тебе кидав і наколював ?!

- Та всю дорогу! Пам'ятаєш, наприклад, ми ходили на рейки під поїздом гроші плющить? Я брав ювілейний рубль, а ти - простий, а потім ти мій узяв собі, а свій підсунув мені!

- Так вони вже нічим не відрізнялися один від одного!

- І все одно! ... А коли я зробив стріли з бомбами на кінці і віддав їх тобі на зберігання, ти їх взяв та поміняв насос на солдатиків-вікінгів, а мені сказав, що стріли у тебе батько забрав! Я все знаю, все пам'ятаю! І мого жовтого Чапая ти поцупив, а мені підсунув свого з відламаною шаблею - скажеш, не було такого?

- Ну було, ну і що? Коли на санках за помийну машину чіплялися, ти ж роздовбали мої санки в коржик - я ж не пискнув!

- Так я не спеціально, а ти спеціально!

Надя реготала, слухаючи цю суперечку, і Тата теж сміялася. Їй було радісно, ??що мама так задоволена, що тато з Будкін так смішно лаються.

Увечері, коли Будкін пішов додому, Надя стала мити посуд, а Служкін уклав Тату в ліжко і дістав книжку Пушкіна, щоб почитати їй казку. Він вибрав «Сплячу красуню». Надя впоралася з посудом, а Служкін все ще читав.

- Закруглятися, - звеліла Надя. - Я спати хочу. Мені світло заважає.

- А ти гаси його, - запропонував Служкін. - Я далі напам'ять пам'ятаю.

- Дурниці якісь ... - пробурчала Надя і погасила світло.

Вона лягла, а Служкін, сидячи на підлозі біля ліжечка, читав далі.

Королевич Єлисей шукав свою царівну. Він розпитував про неї сонце - сонце не знало. Він розпитував місяць - і місяць теж не знав. Він запитав у вітру.

- Стривай, - читав в темряві Служкін, -

Відповідає вітер буйний.

Там за річкою тихоструйной

Є висока гора,

У ній глибока нора;

В тій норі, у темряві сумної,

Труну гойдається кришталевий

На ланцюгах між стовпів.

Не бачити нічиїх слідів

Кругом того пустого місця,

В тій труні твоя наречена.

Служкін зупинився. Тата спала і дихала рівно. Надя закуталась в ковдру, відвернулася до стінки і плакала.

Служкін сів на ліжко і погладив її.

- Ну, Надійка, не плач, - попросив він. - Ну перетерпить ... Я ж теж розривався від любові ...

- До кого? - Глухо і гугняво запитала Надя. - До себе?

- Чому ж - до себе? ... До тебе ... До таточку ... До Будкін ... До Пушкіну.

Проблеми в пам'яті | випускний роман | градусів | Мертві не потіють | торжество | Темна ніч | Частина II. шукаю людину | собача доля | станція Валёжная | Фотографія з помилкою |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати