Головна

відвідувачі

1. ВІДВІДУВАЧІ

На тих же санках Будкін відвіз Служкін в лікарню, і там йому наклали гіпс. З тих пір Служкін сидів удома, а в школі почалася третя чверть.

Прокинувшись, як зазвичай, після обіду, Служкін в м'ятою майці і драному трико, босоніж, неголений, незачесаний, валявся на дивані і від нудьги пхав милицею в живіт Пуджіка, розваленого на підлозі. У передпокої затріщав дзвінок. Служкін схопився, підтягнув штани і спритно пострибав відкривати. За дверима стояли занесені снігом Маша Большакова і Люся Митрофанова. Служкін обімлів.

- Вікторе Сергійовичу, нас Роза Борисівна прислала! - Заторохтіла Люська. - Вона просила дізнатися, вийдете ви на роботу в лютому! ...

- Ні, - сказав Служкін і негайно схаменувся: - Та що ж це я! ... Ви заходите, дівчатка, негайно! ... - Знаходячи натиск, він взяв Машу за рукав шубки. - Заходьте! ... Це я розгубився - то не було ні дулі, то цибулі мішок ... Митрофанова, залітай!

Маша увійшла невпевнено, нехотя, а Люська цікаво озиралася.

- Роздягайтесь, будемо чай пити, - оголосив Служкін.

Маша хотіла заперечити, але він закричав: - Ні-ні! Вода дірочку знайде! - І спритно упригал на милицях в кухню.

Дівчата увійшли в кухню, зніяковіло поправляючи кофтинки та спідниці. Люська через Машиного плеча зиркає на всі боки, крутячи головою.

- Брехня на третій парті написано, що у мене на кухні календар з лесбіянками висить, - сказав їй Служкін. - Розсаджувати.

Він ніяково підняв чайник, спершись на милицю всією вагою.

- Давайте я вам допоможу, - тихо сказала Маша і, не дивлячись на Служкін, обома руками перехопила у нього автомат.

- І не читала я, що там написано на третій парті! - Обурилася Люська, сідаючи. - Боляче треба ще ...

Служкін полегшено звалився на табуретку, витягнув ногу в гіпсовому чоботі і милицею непомітно засунув за холодильник стоїть на підлозі порожню банку з-під сливи в кріплені вина. Страждаючи, він кілька разів відвідував підвал і виконав в алкогольно-фінансових планах Будкина значні прогалини.

- Ви вибачте мене за мій вид затрапезний, - згадав він.

- Дурниця, - посміхнулася Маша, теж сідаючи за стіл.

- Ну, що там у школі новенького? Розповідайте, - велів Служкін.

Маша задумалася і знизала плечима.

- Поки ви хворіли, ваш кабінет обікрали! - Випалила Люська і втупилася на Служкін так, ніби з ним від цієї звістки повинен був трапитися параліч.

- Що сперли? - Поцікавився Служкін.

- Глобус!

Служкін похитнувся, притиснув долоню до серця, закрив очі і тихо запитав:

- А карту Мадагаскару? А портрет Лаперуза? А перлину моєї колекції - шматок справжнього польового шпату?

- Ні-і, - винувато сказала Люська.

- Ну що ж, гаразд, - ожив, швидко заспокоївся Служкін.

- Вікторе Сергійовичу, - обережно запитала Маша, - а як ви ногу зламали?

- Градусів каже, що ви п'яний з берега впали, - додала Люська. Вона пила чай з блюдця, піднімаючи його до губ і дуючи.

- Наклеп це, - відрікся Служкін. - Просто я ключі вдома забув.

- Ну і що?

- Як що? Двері замкнені, а увійти треба. Ну, я згадав дитинство в Шао-Ліні, вирішив двері ногою вибити. Розбігся, стрибнув, та сили не розрахував. Двері висадив, пролетів через всю квартиру, проломив стіну і впав вниз з четвертого поверху. Нога навпіл.

Люська обпеклася чаєм.

- Врете ви все, - з досадою сказала вона, витираючи губи. - Незрозуміло навіть, як ви, такий, учителем стали ...

- А я і не вчитель, - знизав плечима Служкін.

- А хто ви за освітою?

- Важко пояснити. Взагалі-то я закінчив Підводно-партизанську академію за фахом «сатураторщік», але диплом ось захищав по темі «Педагогічні проблеми дуття в маленькі отвори».

Люська проковтнула це, не моргнувши оком. Маша опустила голову і кусала губи, вуха її почервоніли.

- Як же ви географію вчити потрапили? - Здивувалася Люська.

- Це історія романтична ... - зітхнув Служкін.

- Розкажіть, - запропонувала Люська. - Ви здорово розповідаєте.

- Мова Златоуста, і ідей негусто ... - Служкін почухав потилицю. - Ну-у, у одного мого друга молодший брат навчається у вашій паралелі. Якось я розглядав у нього шкільні фотографії і побачив одну дівчинку. Тут же закохався, звичайно. Познайомитися - соромлюся. Вирішив влаштуватися в її клас учителем. Всі мене відмовляли: мовляв, дівчина стремная, останнього розбору, - а я вперся. Прийшов до вашої школи, запитую: які вчителі в дев'яті класи потрібні? Мені відповідають: на географію. Так я і став географом.

- А хто та дівчина? - З підозрою запитала Люська.

- Ти.

- Так і знала. - Люська фиркнула.

- Нам, напевно, пора ... - м'яко і винувато припустила Маша.

- Куди? - Злякавшись, схаменувся Служкін. - Ну, ходімо, наприклад, в кімнату, покажу вам чого-небудь цікаве ...

- А у вас телефон є? - Запитала Люська, витріщивши очі.

Вони перемістилися в кімнату, де Служкін посадив дівчаток на диван. Люська відразу поставила собі на коліна телефонний апарат і, притиснувши плечем до вуха трубку, почала швидко крутити диск.

- А покажіть свою дружину, - несміливо попросила Маша.

Служкін подумав і витягнув з шафи важкий сімейний альбом. З ним в руках він плюхнувся на диван поруч з Машею.

- Алло, Ленка? - Закричала Люська. - Знаєш, звідки я дзвоню? ...

- Взагалі-то сімейні альбоми одноманітні ... - Служкін почав без інтересу гортати товсті сторінки. - Наречена зі здобного тіста, наречений - на свободі псих ... Реєстрація, квіти, кільця, тещин юдин поцілунок, інша фігня ... Ну, пиятика, природно, застілля як в період застою ... Свідки наставляють в чесноти ... тамада над столами майорить ... Коротше, все як треба. А потім весільну подорож: молода пара в хмарі диму і пари ... Тут пауза - бац! - І дитина народилася. Голяк у всіх видах, теща сюсюкає, молоді батьки ... Загалом, дивитися нема чого.

- Ну покажіть свої студентські фотографії, - запропонувала Маша. - Часів Підводно-партизанської академії.

- Танька, ти? - Кричала в цей час Люська. - А я від Віктора Сергійовича дзвоню! ... Він ногу зламав! ... З Машкою! ...

Служкін дістав інший альбом і почав показувати інші фотографії - маленькі, чорно-білі, каламутні. Він вказував пальцем на незнайомі Маші особи - молоді, усміхнені - і розповідав про друзів, пожвавлюючись і посміхаючись спогадами, а Маша слухняно вдивлялася в знімки, трохи нахиляючись над альбомом і сдувая з очей падаючу чубок.

- Щось, Віктор Сергійович, ви з усіма своїми друзями розлучилися, - нарешті обережно зауважила Маша.

- Ну да, - подумавши, погодився Служкін і закрив альбом. - Річ у тім, Маша ... По-моєму, треба змінюватися, щоб стати людиною, і потрібно бути незмінним, щоб залишатися їм. Я ось яким був тоді, в університеті, таким і залишився зараз ... А друзі ... Друзі змінилися - разом з часом, разом з обставинами ... Одні бізнесом зайнялися, інші - спилися. Дехто в столицю подався, а деякі - навіть за океан. А я після університету додому поїхав. У Перм, в глуху провінцію, на самий край географії. Адже всі ми щось шукаємо, і все щось знаходимо.

- А ви знайшли тут, що шукали?

- Річ у тім, Маша, в чому парадокс ... Знаходиш тільки тоді, коли не знаєш, чого шукаєш. А розумієш, що знайшов, найчастіше тільки тоді, коли вже втратив.

Кіра Валеріївна | Проблеми в пам'яті | випускний роман | градусів | Мертві не потіють | торжество | Темна ніч | Частина II. шукаю людину | собача доля | станція Валёжная |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати