Головна

Фотографія з помилкою

1. А. Методики впізнання емоційного вирази облич на фотографіях
  2. Визначте індивідуально-психологічні особливості особистості дитини по пропонованих нижче фотографій.
  3. ФОТОГРАФІЯ З ПОМИЛКОЮ

Служкін зайшов за Татой в садок, але її вже забрала Надя. У роздягальні серед інших мам і дітей Олена Анфімова одягала Андрійка.

- З наступаючим, Льон, - сказав Служкін. - Привіт, Андрюха.

За інерцією він заглянув в шафку Тати і побачив на верхній поличці загорнутий в газету пакет. Мабуть, його забула Надя. Служкін взяв його і розгорнув. У пакеті лежали три кольорові фотографії з новорічного ранку. Тата стояла під ялинкою з великим ведмедем в руках. Ялинка була прикрашена різнокаліберними кулями і великими зірками з фольги, але без гірлянд, мішури, дощику - казенна, нежива, дарма замордовані ялинка. Медведя Служкін бачив і раніше. Ведмідь сидів в групі на верхівці стелажа. Грати з ним не дозволялося, з ним можна було тільки фотографуватися. Тата ніяково притискала до себе ведмедя, немов би отпрянувшей від неї, і злякано дивилася в об'єктив. На ній було надіто незнайоме, мішкувата плаття Сніжинки, яке абсолютно не виглядало з червоними туфельками і бантом.

Служкін довго розглядав фотографію, потім підійшов до Андрюші і присів. Лена в цей час натягала Андрюші валянок.

- Андрюха, а чиє це плаття на татка? - Запитав Служкін.

- Це Машки Шветловой.

- А чому Таті наділи це плаття?

- Вошпітательніца шкажала, што у неї коштом поганий.

Служкін вийшов на ганок садка і закурив. Був вечір. Небо за будинками зніяковіло рожевіло, і в ньому висіла зелена, як незріле яблуко, місяць. Дитячі будиночки, гірки і веранди на майданчиках серед високих заметів здавалися затишним, заповідним містом гномів. Вдалині в сизої імлі соковито червонів рубін світлофора.

Ззаду на ганок вийшли Андрюша і Олена, тягнучи санки.

- Ти що, Вітя, засмутився? - Зауважила Олена, вийняла з кишені його пуховика фотографії та подивилася знову. - Сукня, звичайно. Погано сидить - велике ... - немов виправдовуючись, сказала Олена.

Служкін знизав плечима і неохоче пояснив:

- Тата в червоному костюмі хотіла бути на святі, а не в плаття.

- Ну це ж дрібниця - костюмчик ... - примирливо сказала Олена.

- Дрібниця, - погодився Служкін. - Але саме дрібниці найглибше зачіпають. Так начебто вже з усіх боків корою заріс, і раптом - бац ... За таку дрібницю і відчуваєш, що дитина твій - це як душа без оболонки. Просто, Льон, ошпарюють розуміння того, як діти беззахисні і в той же час - така несправедливість! - Вже окремі від нас істоти ...

- Вони з самого початку від нас окремі, - сумно посміхнулася Олена. - Андрюша, сідай в санки ... Якби ти, Вітя, сам народив та возився з дитиною, прибирав, годував, пелюшки стирав, то не засмучувався б так по дрібницях, простіше ставився.

- Я порався, стирав, - мляво відповів Служкін.

- Все-таки червоний костюмчик - не для Нового року. - Лена м'яко торкнулася руки Служкін. - Треба було, Вітя, надіти їй біле плаття. Хіба мало чого їй хотілося. Балуєш ти її.

- Та я не балую ... У мене відчуття страшної провини перед нею ...

- Який провини, ти чого?

- Ну як який? ... Папаша я нікудишній, сім'ї толком немає ... Якщо Тата зараз родинної любові не побачить, вона в майбутньому собі всю долю покривить. А всі мої відносини з Надею тільки і тримаються на тому, що у нас дочка. Виросте Тата і зрозуміє, що через неї у батьків життя не в ту сторону пішла, - і як їй буде жити з цією провиною, в якій вона-то і не винна? Як їй буде, якщо вона зрозуміє, що народилася неждана, небажана, по зальоту, за нашою помилку? Що вона про нас думати буде і про себе саму? ... Вибач, Льон, що я тобі все це кажу. Ти ж зрозумієш мене, так? Адже день твого весілля і день народження Андрійка неважко зіставити ...

Лена важко мовчала. Вона була одягнена в довгу недорогу шубу, в валянки, на руках - розшиті бісером рукавички. В овалі теплого товстого капора її обличчя, трохи рум'яне від морозу, здавалося іконописних ликом, але все одно залишалося живим - тонким, красивим, втомленим російським особою. Андрюша возився в санках, вмощуючись зручніше.

- А тобі, Вітя, не хотілося б почати все спочатку? - Неголосно раптом запитала Олена.

Служкін помовчав.

- Це питання не можна ставити, - сказав він. - І думати про це теж не можна. Бажати почати все спочатку - це бажати зникнення нашим дітям.

- Ну ... не дітям ... хоча б помилки виправити ...

- Ми ніколи не помиляємося, якщо розраховуємо на людське свинство, - сказав Служкін. - Помиляється, лише коли розраховуємо на порядність. Що значить «виправити свої помилки»? Зжити в собі віру в людей? ... Найбільші наші помилки - це найбільші наші перемоги.

- Ти завжди думав в таких широких масштабах ... - посміхнулася Олена.

- Навпаки, - заперечив Служкін. - Я думаю в найвужчому масштабі - тільки людина. Я, Олена, намагаюся думати лише про те, що поруч, - як виходить, звичайно.

- Напевно, ти маєш рацію, - кивнула Лена. - Я теж відчуваю, що це погано - коли бажаєш повернутися назад ... І все одно іноді дуже хочеться почати все спочатку.

«Ці очі не проти»

З ранку відключили воду - всю: значить, треба було йти на ключик. Неумитий і роздратований, Служкін натягнув пуховик і черевики і потопав у підвал, в комору. Каністру він знайшов одразу, а в пошуках кришки від неї довелося перевернути весь непотріб - мішки зі старими іграшками, зв'язки макулатури, вузли ганчір'я, обрізки дощок і фанери, уламки лиж, якісь чайники, коробки, пилові пляшки, хокейні каски, велосипедні рами , рвані розкладачки і взагалі казна для чого зберігаються речі на зразок половинки корпусу від пральної машини або упаковки мінерального добрива.

Поки Служкін рився, грюкнули двері підвалу, чиїсь плечі шаркнули по стіні, і в дверях комори з'явився багряний від натуги Будкін, пріволокшій два пластмасових ящика з банками.

- Здорово, Вітус, - видихнув він. - За водою зібрався? ...

- За лайном, - похмуро відповів Служкін і сіл в санки покурити.

Будкін опустив ящики на верстак і захехекал.

- Слухай, а можна я їх у тебе поставлю? - Запитав він.

- Став, - байдуже кивнув Служкін. - А з чим вони?

- З лайном, - сказав Будкін і сіл на каністру.

Служкін дістав з шухляди довгу банку і покрутив перед очима.

- Слива в кріплені вина, - прочитав він. - Спробуємо?

- Це ж на продаж ... - зам'явся Будкін.

- Продаси, гроші виручиш - все одно проп'єш.

Будкін сумно хехекнул, подумав, узяв з верстата стамеску і пробив в банку дві дірки. Банку він простягнув Служкін, а собі дістав другу і відкрив подібним же чином. Вони почали пробувати.

- Чого давно в гості не заходив? - Запитав Служкін.

- Справи, - невизначено відповів Будкін і закурив.

- Брехати - НЕ кувалдою махати ... Через Наді?

- Н-ну ... - зізнався Будкін. - Дістала вона мене.

- Мені-то чого брешеш? - Служкін приклався до банку. - Я-то бачу.

- Чого ти бачиш?

- Що закохалася вона в тебе.

Будкін нічого не говорив, люто димлячи сигаретою.

- Ну, продовжуй, - підштовхнув його Служкін.

Будкін запалив другу сигарету від першої, хехекнул, помовчав і несподівано коротко і твердо сказав:

- Так.

- І що, міцно? - Посміхнувся Служкін.

- Міцно, - кивнув Будкін. - Ти ж знаєш, Вітус, зі мною такого ніколи не бувало, а раптом сталося ... Ну, я і вирішив триматися подалі. А що робити? Порадь. Ти ж тут командир.

- Командир пропив мундир ... Кому радити щось? Тобі? Так в цих справах я перед тобою просто щеня. Вам самим вирішувати треба, а не грати в Штірліца з Мюллером, як дітям малим.

- Ну тоді, блін, тримай її на ланцюзі! - Гаркнув Будкін. - А за себе я ручаюсь!

- Я не вмію! - Служкін розвів руками з банкою і сигаретою.

- Що ж ти, презентуєш мені її? - Розгубився Будкін.

- Вона мені не належить. Я її свободи не применшую.

Будкін допив банку, покрутив у руках і кинув у відро.

- Ні, я так не можу, - підвів він підсумок. - Друг все-таки ...

- Ось як! - Крякнув Служкін і теж допив банку. - Їхали-їхали, так нікуди не приїхали. Ти для себе виріши, а за мене не бійся. Я-то нічого не втрачаю, у мене немає нічого. А Наді я щастя бажаю, я перед нею винен. Якщо вже їй таке щастя випадає - нехай буде таке.

- Якось дико все це, Вітус ... - Будкін обома руками став шкребти голову. - Душа розривається ... Та й не вірю я тобі ...

- Ну, хочеш, підемо до тебе, я подзвоню Наді і скажу, що ти її любиш? - Запропонував Служкін. - Тоді ти повіриш, що я зла не тримаю? Сидиш тут похмурішим купи гною ...

- Підемо, - убито погодився Будкін.

Вони замкнули підвал і пішли до Будкін. Чи не роззуваючись, запали в кімнату. Будкін набрав номер і простягнув Служкін трубку.

- Алло? - Вимовила Надя.

- Надя, це я, - сказав Служкін. - Ми тут з Будкін добре поговорили, і я повинен тобі сказати, що він тебе любить.

- Ви що, п'яні? - Люто запитала Надя.

- А що, тебе любити тільки сп'яну можна?

- Передай йому, що він козел! - Крикнула Надя і кинула трубку.

Будкін стояв і дивився на Служкін собачими очима.

- Вона дала зрозуміти, що дуже рада, - пояснив Служкін, опускаючи трубку на важіль. Він ненадовго завмер, дивлячись кудись у порожнечу. - Стара я товста звідниця, - сказав він. - Вікторе Сергійовичу Случкін ... Підемо назад у підвал, вмажемо ще по пляшці, а потім на ключик злітаємо - тобі ж теж водою запастися треба?

Через годину, червоні, розхристані, вони вивалилися з підвалу, тягнучи за собою по сходинках санки. В санках громадилися дві каністри - товста пластикова Служкін і худа алюмінієва Будкина. Каністри чимось нагадували опальних бояриню Морозову і протопопа Авакума. Біля дверей під'їзду, розстеливши по снігу пухнастий хвіст, сидів Пуджік і дивився на Служкін спокійними, як копійки, жовтими очима. Поки Будкін, прикрившись коміром, запалював, Служкін, майже ставши на коліна, гладив кота і бурмотів:

- Не бійся, солдат дитини не образить ...

Взявшись під лікоть, як подружня пара, Служкін і Будкін твердо рушили вперед, а ззаду санки залишали звивистий слід на заметених тротуарі.

- Заспіваймо? - Запропонував Будкін, коли вони проходили повз школу.

- Яке співати! Я ж, блін, на хрін, педагог! - Осадив його Служкін.

На хребті скелета теплиці сиділи Чебикін та Градусів.

- Віктор Сергійович! Здрастє! - Закричав Чебикін.

- Здрастуй ... - Служкін мляво махнув рукою.

- Ви куди пішли?

- У публічний будинок, - ляпнув Служкін.

Чебикін та Градусів перетворилися в статуї на зразок химер собору Паризької Богоматері, а потім захоплено заіржали.

- Географ глобус пропив! - Радісно заволав Градусів.

- Це Градусів, знайомся, - сказав Служкін Будкін.

- Підемо йому в торець дамо, - запропонував Будкін.

- Та фіг з ним ...

Будкін все одно озирнувся і пильно вдивлявся в Градусова.

- Ось ти який, північний олень ... - пробурмотів він.

Вони перетнули Нові Річковики, перетнули Старі Річковики і вибралися на крутий берег затоки.

- Ці очі напр-о-отів! ... - Самозабутньо співав п'яний Будкін.

- Ці очі не про-о-отів! ... - Самозабутньо співав п'яний Служкін.

За стежці, що веде до ключика, в обидві сторони рухалися численні фігурки з санками і бідонами.

- Блін, не хочеться в очередюге мерзнути на такому ветродуя! ... - Зіщулився Служкін. - Давай краще в санках з гори покатаємося?

Будкін подивився вниз, собі під ноги, і хехекнул. Вони викинули каністри в замет і вдвох видерлися на санки, ледве вмістилися. Відштовхуючись руками, вони, як павук, підповзли до обриву, хитнулися і канули вниз. Свиснув вітер, зсунувши шапки на потилицю. На вбитого схилі санки вмить розвинули надзвукову швидкість. Кострубата береза, що росла посеред схилу, невпевнено ступила вправо, вліво і зупинилася прямо на шляху, широко розставивши ноги і розчепіривши тисячу кривих рук.

- Катапультіруемся! - Завив Будкін.

Вони разом повалилися набік, покотилися стрімголов та верескливі грудкою шубовснули про стовбур. Служкін хрипко зареготав.

- Це був перший вихід в космос людину без скафандра! - Сказав він Будкін, який ледве відклеївся від його спини і повільно поповз вгору, до жовтого неба. Він стогнав і потирав поперек.

- Ну що, повторимо? - Бадьоро запитав Служкін Будкина, коли і сам піднявся на обрив.

Будкін сидів в заметі, тримав в зубах рукавичку і пальцем протирав годинник на зап'ясті.

- Ні-і ... - похитав він головою. - Мені вистачить...

- Так ла-Гаразд! - Служкін ззаду підхопив його попід пахви і майже силоміць встромив назад в санки. Діловито плюхнувшись йому на коліна, Служкін сіпнувся всім тілом, і санки ковзнули під ухил.

Вони промчали по обриву так, що береза, промелькнув повз, тільки гаркнула. Маса санок отлілась в таку інерцію, що вони з розгону вилетіли на камський лід і зарили носом. Тісно зчепилися Будкина і Служкін єдиним тілом віднесло вперед на задах, вони прорили широку борозну і зупинилися, загрузнувши по груди в снігу.

Вони піднімалися назад наверх, нігтями отцарапивая зі штанів крижану кірку.

- Ну давай ще разок погліссіруем ... - нив Служкін. - Ну останній ... Бог трійцю любить ...

- Глиссирующих один, - сердито відрізав Будкін.

Зітхнувши, Служкін натягнув шапку глибше, осідлав санки один і кинувся вниз. Його траєкторія вильнула з боку в бік, випросталася і націлилася в березу.

- Віту-у-ус! ... - Нестямно заволав Будкін.

Але було пізно. Санки, як снаряд, врізалися в комель. Служкін поставило в повний зріст, гепнувся об стовбур і відкинуло. Він пластом гепнувся в замет і залишився нерухомий.

Будкін постояв, посмикуючи від жаху і холоду, і, не витримавши, ніяково, як баба через тин, поліз вниз. Він дістався до Служкін і поштовхатися його в бік.

- Вітус, ти живий? ... - Розгублено запитав він.

Служкін повернув до нього червоне, мокре обличчя з переляканими очима і ошелешено пробурмотів:

- У мене в нозі щось хруснуло ...

- Де? - Занепокоївся Будкін і помацав його ногу.

- Уй-я-а! ... - Завив Служкін.

- П-переломчік ... - заїкаючись, вимовив Будкін.

Служкін перевів божевільний погляд на свою ногу.

- Чи не занадто багато для однієї людини? - Запитав він.

М'ясна порода мамонтів | Кіра Валеріївна | Проблеми в пам'яті | випускний роман | градусів | Мертві не потіють | торжество | Темна ніч | Частина II. шукаю людину | собача доля |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати