Головна

Темна ніч

1. Світ-системна (заперечення розвитку)
  2. Розвиток людського суспільства включало в себе етапи: первісне стадо, рід, тотемная група, плем'я, громада, держава.
  3. Системна 1 сторінка
  4. Системна 2 сторінка
  5. Системна 3 сторінка
  6. Системна 4 сторінка
  7. Системна асиметрія особистісного розвитку людини

- Вовка, я з шурупами додому пішла! - Голосно оголосила Гілка. - Ти залишаєшся, якщо хочеш, а мене Вітька проводить. Надя, відпустиш його? ...

Надя фиркнула.

Шуруп був втомлений і сонний, мовчав, важко зітхав. На вулиці Служкін взяв його за руку. Темрява була прозорою від світіння снігу.

- Уявляєш, Гілка, я недавно однієї своєї учениці розповідав історію нашого випускного роману, - несподівано зізнався Служкін. - Прибрехав, звичайно, сім мішків гречаної вовни ... Вона затягла, а мені сумно стало. Давай як-небудь поїдемо знову на ту пристань?

- Навіщо так далеко їхати, коли і вдома можна?

- Дура ти, - засмутився Служкін.

Вони по засніжених тротуарах тихенько дійшли до клубу, і тут Служкін виявив, що забув удома сигарети.

- Блін, Гілка, - пробурмотів він. - Можна я до кіоску зганяю? ...

- Зганяти, - погодилася Гілка. - Тільки не довго. Я чекаю тебе вдома.

Служкін побіг по вулиці, залишивши Гілку з шурупами, обігнув будинок клубу і заглибився в парк, який все називали Грачевніком. Ліхтарі тут не світили, і Служкін зменшив хід до кроку. У Грачевніке стояла морозна, чорна тиша, трохи піднесена над землею білизною снігу. Хмари над соснами розмели вітром, і крони здавалися блакитними, скляними. Диявольське, інфернальне небо було як розпороти черево, і зеленої електричної болем в ньому горіли зірки, як обірвані нерви. Служкін звернув із стежки і побрів по дрібної цілині, задерши голову. Ноги винесли його до старих гойдалок. У нічний листопадової остраху гойдалки виглядали як тортур інструмент. Змахнувши рукавичкою сніг з сидіння, Служкін виліз на нього і вхопився руками за довгі штанги, ніби за мотузки дзвонів.

Гойдалки заскрипіли, поїхавши над землею. Служкін присідав, розгойдуючись всім тілом і рухаючи гойдалки. Поли його плаща зашелестіли, розвертаючись. Сніг навколо завихривши, білим пуделем заметушився слідом розмахів. Служкін розгойдувався все сильніше і сильніше, то злітаючи особою до неба, то на повні груди підносячись над землею, точно твердь його не притягають, а відштовхувала. Небосхил як гігантський іскристий диск теж захитався на осі. Зірки пересипалися з боку в бік, залишаючи світяться подряпини. З свистом і вереском іржавих шарнірів Служкін носився в орбіті гойдалок - іскра життя в маятнику вічного світового часу. Випустивши у верхній точці віражу, він зістрибнув з гойдалок, пронісся над кущами як чорна, страшна птах і впав у сніг.

Крихта та охаючи, він піднявся і пошкандибав далі. Спорожнілі гойдалки, хитаючись по інерції, стогнали посеред порожнього нічного парку.

Служкін вибрався до автобусної зупинки і прилип до кіоску.

- Пляшку горілки, і відкрийте відразу, - як пиво, замовив він.

Він засунув в віконце гроші і витягнув пляшку.

- Палена? - Запитав він і приклався до шийки.

- Справжня, - збрехали з віконця. - Закусити треба?

- Після першої не закушують, - сказав Служкін і пішов геть.

Біля під'їзду Гілки він довго мружив очі і вважав пальцем вікна. Світло у Гілки не горів. Гілка не дочекалася його і лягла спати.

У Вєткін під'їзді Служкін сіл на сходи і почав пити горілку. Поступово він спорожнив майже півпляшки. Сидіти йому набридло, він встав і пішов на вулицю.

Потім почалося щось дивне. Пляшка загублених, зате звідкись з'явилися так і не куплені сигарети. Якась дрібна шпана за сигарету намагалася перетягнути Служкін через якийсь бетонний паркан, але так і не змогла. Потім Служкін вмивався крижаною водою на ключик, щоб привести себе до тями. Потім у лазні пив якийсь портвейн з якимось підозрілим типом. Потім спав на лавці. Потім на якийсь будівництві звалився в котлован і довго блукав потемки в надрах зведеного фундаменту, намагаючись знайти вихід. Вибравшись звідки він брудний, як свиня, і майже відразу ж поруч з ним зупинився міліцейський «уазик».

Служкін отямився тільки в яскраво освітленому приміщенні відділення міліції.

- Ой! - Злякано сказав він. - Де я? У витверезнику, чи що? ...

- Сидіти! - Закричав на нього через стійку сержант.

Служкін присмирнів, озираючись, і помацав фізіономію - ціла чи? З коридору навпроти долинув рев і п'яний мат. Одна з дверей розчинилися, і назовні вивалився мужик в розстебнутій сорочці і трусах. Йому викручував руку другий міліціонер.

- Хазін, допоможи укласти! - Закричав він.

- Уб'ю, якщо поворухнешся! - Пообіцяв сержант Служкін і з кийком побіг на допомогу колезі.

Ледве обидва міліціонери заволокли мужика в кімнату, Служкін метнувся до телефону на стійці і набрав номер Будкина.

- Будкін, це Служкін, - швидко сказав він. - Рятуй, я в трезвяку! ...

Повернувся сержант Хазін, сіл, підозріло обмацав Служкін поглядом і почав нудно допитувати, записуючи відповіді. Зображуючи люб'язність, Служкін відповідав охоче і багатослівно, але все брехав.

Хвилин через п'ятнадцять в відділення рішуче вступив Будкін. Він впевнено покрокував відразу до стійки. Його розстебнутий плащ летів йому вслід страшно і грізно, як Чапаєвська бурка. Служкін сіпнувся назустріч Будкін, і Будкін одночасно з сержантом люто гаркнув:

- Сидіти!

- У вас, значить, цей голуб, - промовив Будкін, по-хазяйськи спираючись на стійку. - А я шукаю його котра година ... Які з них будуть формальності?

Чи не менше півгодини пройшло, поки Будкін заповнював якісь бланки і розплачувався. Нарешті він грубо підхопив Служкін під пахву і потягнув на вихід, прошіпев краєм рота:

- Ногами швидше воруши, ідіот! ...

Від міліцейського під'їзду вони чкурнули до найближчої підворітті.

- Ти чого, в ментовке бомбу заклав? ... - Задихаючись, запитав Служкін.

- Швидше треба було, поки цей сержант мене не згадав, - пояснив Будкін та хехекнул: - Я в школі у нього два роки в сортирі дрібниця витрушують ... А ти де пропадав? Чому брудний такий? Надька мені вже сто разів дзвонила. Чого ти скаженієш-то, Вітус?

- Я не бесюсь ... не бешусь ... Коротше, все ніштяк.

- Та-ак ... - Будкін закурив, сумно розглядаючи Служкін. - Ось зараз тобі і буде ніштяк ...

- А у тебе не можна відсидітися? - Несміливо запитав Служкін.

- У мене ніде. Там зараз Рунева з Колесніковим.

- Ніфіга собі! - Здивувався Служкін. - А чого вони роблять?

- Чого ти з гілки робив? Торпеду полірував. Ось і вони теж.

- А ти чого? ...

- Че-че, - хехекнув, передражнив Будкін. - Варю суп харчо. Нехай трахаються, палас НЕ будуть нанесені. Отож, ходіть пиво пити. Пригощаю.

Тільки на світанку Служкін подзвонив в свою двері. Йому відкрила змарніла Надя і посторонилася, пропускаючи в передпокій.

- Це я, твій пупсик, - безпорадно сказав Служкін.

- Ну що, задовольнила тебе Гілка як жінка? - Поцікавилася Надя, недобре примружившись.

- Ні ... - винувато зізнався Служкін.

- Шкода, що квартира твоя і я не можу тебе вигнати ... Я сподіваюся, що сьогодні твій день народження вже скінчився?

- Закінчився, - покірно погодився Служкін.

- Ну і в мене з тобою все скінчилося, - спокійно заявила Надя і з розмаху з'їздила йому по вилиці.

На даху | Червона професура | Відхилення від теми | Відлучення від мрії | М'ясна порода мамонтів | Кіра Валеріївна | Проблеми в пам'яті | випускний роман | градусів | Мертві не потіють |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати