Головна

Н. Власик

  1. Н. Власик.
  2. Н. Власик.
  3. Н. Власик.
  4. Н. Власик.
  5. Н. Власик.
  6. Н. Власик.

Цит. по: Логінов В. С. 108-109

У поїздках Сталіна часто супроводжував охоронець Туків. Він сидів на передньому сидінні поруч з водієм і мав звичку в дорозі засипати. Хтось із членів Політбюро, що їхав зі Сталіним на задньому сидінні, зауважив:

- Товариш Сталін, я не зрозумію, хто з вас кого охороняє?

- Це що, - відповів Йосип Віссаріонович, - він ще мені свій пістолет в плащ сунув - візьміть, мовляв, про всяк випадок!

Чуєв Ф.2 С. 544

Одного разу по дорозі з Москви він явно налаштувався прийняти ванну. Взявши білизна, пішов туди. Важко уявити, як повертав вентилі, але води не було. Ніякий. Повернувся, сердито сказавши:

- Вас приставили ознайомитися з справністю ванни.

Кинув на стіл білизна, мочалку з милом і пішов. Охоронець Соловов кинувся до вентилів. Вода щосили вдарила з кранів. Соловов з радістю доповів про це. Однак, прогулюючись по терасі, Сталін уже передумав митися. Але почуття провини за безглуздий казус залишилося. Так з Подходцев запитав:

- Господар, як ви думаєте, ось ця стара сосна не може в бурю обрушитися на нашу хату?

- Давайте про всяк випадок спиляємо її, - запропонував Соловов.

- А як? Адже її все одно потягне на хату.

- Розпиляти по частинах. Спочатку знімемо на мотузках верхівку, потім - середину. І все обійдеться.

- Правильно. Так і зробіть.

Соловов пішов за робочими. Але через півгодини Сталін зізнався:

- Господар, я передумав дерево спилювати. Воно, мабуть, ще нас переживе.

Ось як він покаявся відразу за дві свої помилки, тут же виправивши їх ...

Рибін А. С. 75

Одного разу Сталіну стало нудно на дачі. Та й від роботи, мабуть, втомився. Покликав годинного випити з ним по чарці. Той сказав:

- Товариш Сталін, я ж на службі.

- А я тут х .. валяю? - Образився Сталін.

Випадок, рассказаний автору В. Лазуткіним,

міністром Держтелерадіо в уряді В. Черномирдіна.

Ніколи не кричав, не шумів на нас. Був скромним, ввічливим, ввічливим. Любив пожартувати. Завжди харчувався з нами, по суті, з одного котла. Обов'язково цікавився нашими домашніми турботами. Дізнавшись, що Туків живе з дружиною і хворою донькою в одній кімнаті і тому не висипається, - допоміг йому отримати квартиру. Словом, все ми постійно бачили перед собою чесного, душевну людину, який різко відрізнявся від багатьох членів Політбюро і уряду.

Рибін А. С. 47

- Вона [Світлана] пише, що батька любили всі - прислуга, охорона. Він був простий у використанні, нічого не вимагав особливого від прислуги, завжди виконував прохання, допомагав ...

- Це так, це правильно, - погоджується Молотов. - Лимонник завів на дачі. Великий лимонник, спеціально будівля велика відведений ... А щоб він порпався там, я цього не бачив. Все: ox! ax! ox! А я, щиро кажучи, менше інших охав і ахав, по мені - на біса йому цей лимонник! Лимонник в Москві! Яка користь, який інтерес від нього, я не розумію? Неначе досліди якісь проводив. По-перше, тоді треба знати справу. А користуватися якимись методами - навіщо? Відпочинок. Запропонував: «Давайте побудуємо другий поверх на дачі». Я там ніколи не бував, там Світлана, по-моєму, жила або бувала. На кой це чорт ...

(Про лимонник мені розповідав Акакій Іванович Мгеладзе, колишній Перший секретар ЦК Грузії. Його Сталін запросив до себе на дачу, відрізав шматочок лимона, пригостив. «Хороший лимон?» - «Хороший, товариш Сталін». - «Сам вирощував».

Погуляли, поговорили. Сталін знову відрізає часточку: «На, ще спробуй». Доводиться є, хвалити. «Сам виростив, і де - в Москві!» - Каже Сталін. Ще походили, він знову пригощає: «Дивись, навіть в Москві росте!»

Коли Мгеладзе вже стало несила жувати цей лимон, його осінило: «Товариш Сталін, зобов'язуюсь, що Грузія буде забезпечувати лимонами всю країну!» І назвав термін. «Нарешті додумався!» - Сказав Сталін.)

Чуєв Ф.1 С. 305

Взимку Сталін вийшов з дому в кожусі і підшитих валянках, погуляв, покурив і запитав у Мельникова.

- За скільки годин стоїте на посту?

- За три через шість, товариш Сталін.

- На який термін отримуєте обмундирування?

- На рік, товариш Сталін.

- А скільки отримуєте зарплату?

- Шістсот рублів, товариш Сталін.

- Чи не багато, не багато ...

Після цієї розмови нам всім збільшили зарплату і дали другий комплект обмундирування. Сталін був щасливий безмірно. Адже в порівнянні з нами він вважав себе багачем - мав пару шинелей, три пальто і цілих чотири кітеля!

Рибін А. C. 42-43

Дочка А. Н. Поскрьобишева Наташа розповіла мені, як в дитинстві зателефонувала батькові на роботу:

- Це тато?

- Це не тато. А що ти хочеш? Може, я допоможу?

- Чи не виходить завдання з арифметики ...

І довго удвох зі Сталіним вони вирішували по телефону задачу про басейн і труби, по яких вливається і виливається вода ...

Потім Наташі влетіло від батька за те, що вона забирала час у самого Сталіна.

Чуєв Ф.1 С. 379

По берегах річки височіли дерева з волоськими горіхами, які ми збивали палицями. Тут же була пральня. З цікавості я зайшов туди і звернув увагу на заношений комір білої шовкової сорочки. запитав:

- Чия ця така? ..

- Йосипа Віссаріоновича, - сказала праля. - Він заношувати сорочки, поки не знімуть під конвоєм.

Це можна було б сприйняти як неохайність. Але потім я дізнався, що Сталін економив у всьому. Його насилу вмовляли зшити щось нове. Наприклад, літнє пальто. Черевики носив до останньої можливості. Інші надягати відмовлявся через хворі ноги. Своїх дітей теж не балував розкішшю. Напевно, бажаючи догодити, Власик дав Світлані окрему дачу, порожню тоді. Дізнавшись про це, Сталін сказав:

- Власик, не треба беззаконня чинили. Вона хто, член Політбюро, член ЦК? Звільніть дачу і дайте їй місце там, де живуть всі.

Рибін А. C. 8

Я був дуже збуджений, коли увійшов до кабінету, але варто було мені подивитися на Сталіна, як це відчуття зникло. Те, що я побачив, мене вразило. Я побачив втомленого старого. Сталін дуже змінився. Його волосся Сильний порідшали, і хоча він завжди говорив повільно, тепер він явно вимовляв слова як би через силу, а паузи між словами стали довшими. Мабуть, чутки про двох інсультах були вірні: один він переніс після Ялтинської конференції, а інший - напередодні сімдесятиріччя, в 1949 році. (Запис П. Судоплатова відноситься до лютого 1953 року - Е. Г.)

Судоплатов П. С. 320

- Так я і кажу, що Сталін взяв на себе такий тягар, що, звичайно, втомився, йому було вже дуже важко в останні роки, коли він постарів, а головне, вже був дуже стомлений, майже не лікувався чоловік, він боявся лікуватися. Для цього теж були свої підстави, тому що могли підсунути - ворогів у Сталіна було досить. І він боявся, що через кого-небудь йому що-небудь підсунуть або в їжу, або в ліки, - до крайнощів доходив. До певної міри це можна зрозуміти, тому що дійсно дуже важко було все це винести на своїх плечах. У нього різні сумніви, мабуть, виникали, а якщо хто-небудь ще подначивал цю справу, не вистачало терпіння, волі, щоб все це перенести. Ось його положення.

В. Молотов.

Цит. по: Чуєв Ф.1 С. 553-554

Останнім часом він жив особливо самотньо, поїздка на південь восени 1951 року останньої. Більше він не виїжджав з Москви і майже весь час перебував в Кунцево, яке все перебудовували і перебудовували. В останні роки, поряд з великим будинком, збудували маленький дерев'яний будинок, - там краще було повітря; в кімнаті з каміном батько часто і проводив дні. Ніякої розкоші там не було, - тільки дерев'яні панелі на стінах і хороший килим на підлозі були дорогими.

Аллілуєва С. С. 181

На наших очах відбувалося зниження активності Сталіна, а державний апарат працював все менш чітко ...

Кузнецов Н. С. 415

Я розповідав і про справи - успіхи і недоліки, завжди відверто говорив про труднощі на ринку, в постачанні населення, про скарги. До останніх років він слухав мене уважно і цінував таку інформацію, а я цим користувався.

Потім, особливо після війни, Сталін став дратівливим. Я ж, за старою звичкою, розповідав йому все, що знав, що відбувається в країні, що народ хвилює. Говорив, що немає м'яса, немає деяких товарів і про інші недоліки. Сталін почав нервувати, сердитись - чому ні? Раз він дуже роздратовано став мене допитувати, чому немає продуктів. Я відповів, як думав. Це був час, коли Маленков в Радміні відав сільським господарством. Я сказав Сталіну: «Нехай Маленков скаже, чому відсутні необхідні продукти, йому легше це зробити». Я правду говорив. Сталін подивився на Маленкова. Той мовчав, роблячи вигляд, що зі мною сперечатися нема чого. Сталін, мабуть, зрозумів, не став допитувати Маленкова, бо той все одно не міг нічого пояснити.

І до цього, і в даному випадку Маленков або Берія наступали мені на ногу під столом, даючи зрозуміти, щоб я перестав такі відверті речі говорити. Я дивився на них здивовано. Потім, коли сперечався з ними, доводячи, що я прав, вони мені говорили:

«А яка користь від цього? Це тільки дратує Сталіна. Він починає нападати то на одного, то на іншого. Йому треба говорити все те, що сподобається, щоб створити атмосферу благополуччя, не псувати обстановки за обідом ». Я зривався ще кілька разів, але мене знову попереджали, і поступово я став говорити про справи мало і між іншим.

Мікоян А. С. 354-355

Адже йому пішов сімдесят четвертому році. Давалася взнаки постійна гіпертонія. Раз на ходу ледь не впав від запаморочення. Туків встиг підтримати. Часом насилу піднімався по сходах на другий поверх в свій кремлівський кабінет. І якось мимоволі поскаржився Орлову:

- Чортова старість дає про себе знати ...

Рибін А. С. 43

Зараз іноді дивуєшся, чому в останні роки безліч урядових постанов і президентських указів просто ігнорується апаратом. Така ситуація була абсолютно немислима в сталінські часи.

Бережков В. С. 231

Але ось настали часи, коли існували лише вмілі відписки. Відправлення паперів на адресу якогось міністра формально знімало відповідальність з одного і не накладало на іншого, і все затихало «до кращих часів». Всі розуміли, що відбувається щось ненормальне в державі. Утворився якийсь «центростоп», за висловом самого Сталіна, але змінити це становище ніхто не брався і не і не міг.

Кузнецов Н. С. 413

В останні роки життя Сталін довго слухав 28-й концерт Моцарта, - розмова душі самої з собою.

Душі Йосипа Віссаріоновича було про що з собою поговорити, і вона сповідалася.

Красиков С. С. 515

- Ну, склероз, це у всіх по-різному до старості ... Але у нього було помітно, що він дуже нервово налаштований. Підозрює всіх.

В. Молотов.

Цит. по: Чуєв Ф.1 С. 362

Пам'ятаю, як Сталін відпочивав в останній раз в Новому Афоні. Це був 1951 р (знаю це, тому що в 1952 р він у відпустку не їздив, а раз Сталін не поїхав, то і з керівництва теж ніхто не їздив у відпустку, а в 1953 р він помер, отже, то був 1951 г.). Він запросив мене, як часто траплялося й раніше, до себе. Я тоді відпочивав, здається, в Сочі, звідти приїхав до нього в Новий Афон, і ми потім відпочивали разом. Потім він зателефонував Мікояну, який відпочивав в Сухумі. Той теж приїхав. Так ми удвох і жили у Сталіна. Не пам'ятаю, скільки днів ми там прожили, але довго. Одного разу, ще до обіду, Сталін піднявся, одягнувся і вийшов з дому. Ми приєдналися до нього і стояли втрьох перед будинком. І раптом, без жодного приводу, Сталін пильно так подивився на мене і каже: «Пропащий я людина. Нікому не вірю. Сам собі не вірю ». Коли він це сказав, ми буквально оніміли. Ні я, ні Мікоян нічого не змогли промовити у відповідь. Сталін теж нам більше нічого не сказав. Постояли ми і потім повели звичайна розмова.

Я потім весь час не міг подумки відв'язатися від цих слів. Навіщо він це сказав? Так, всі ми на протязі тривалого часу бачили його недовіру до людей. Але коли він так категорично заявив, що нікому і навіть сам собі не вірить, це здалося жахливим. Можете собі уявити? Людина, що займає таку високу посаду, вирішальний долі всієї країни, що впливає на долі світу, - і робить таку заяву? Якщо вдуматися, якщо проаналізувати під цим кутом зору все зло, скоєне Сталіним, то стане зрозуміло, що він дійсно ніколи і нікому не вірив. Але тут є і інша сторона справи. Одна - не вірити, це його, так би мовити, право. Звичайно, це створює важкий душевний стан у людини, що має такий характер. Але інше, коли людина, яка нікому не вірить, має характер, який штовхає його тому на знищення всіх тих, кому він не вірить.

Ось чому в його оточенні все були тимчасовими людьми. Поки він їм в якійсь мірі ще довіряв, вони фізично існували і працювали. А коли переставав вірити, то починав «придивлятися». І ось чаша недовіри відносно того або іншого з людей, які разом з ним працювали, рясніла, приходила їх сумна чергу, і вони йшли за тими, яких уже не було в живих. Власне, так і траплялося раз від разу з тими, хто працював поруч з ним і разом боровся в рядах партії над її об'єднанням. Потім майже всі ці люди були знищені. Візьмемо, приміром, того ж Каменєва ... Не знаю, які в ранні роки були у Сталіна відносини з Троцьким. Ленін в передсмертній записці згадав, що в партії два найвидатніших людини - Троцький і Сталін. І тут же Ленін написав про негативні риси Сталіна.

Хрущов Н. Т. 2. С. 76-77

- І ще одна деталь. Він [Хрущов] пише, що 17 лютого 1953 Сталін прийняв посла Індії К. Менон. Малював на листках блокнота вовків: «Селяни надходять мудро, вбиваючи скажених вовків!» Начебто він мав на увазі деяких членів Політбюро.

- Малював для забави, - відповів Молотов.

Чуєв Ф.1 С. 401

У самий останній час звичайними особами були: Берія, Маленков, Булганін і Мікоян. З'являвся і Хрущов. З 1949-го року, після арешту його дружини, Молотов був фактично без роботи, і його навіть в дні хвороби батька не покликали. Треба сказати, що в цей самий останній час навіть давні наближені батька були в опалі: незмінний Власик сів у в'язницю взимку 1952 року народження, і тоді ж був відсторонений його особистий секретар Поскрьобишев, служив йому близько 20-ти років.

Аллілуєва С. С. 181

У той час, про який я пишу, Сталін отримував зарплату тисячу рублів на місяць. Один з дюжини його секретарів отримував за нього гроші і розпоряджався ними. Першого числа кожного місяця комендант Кремля направляв Сталіну невеликий рахунок за квартиру і такий же невеликий рахунок за харчування. Коли Господар їхав у відпустку на Кавказ, його секретар оплачував вартість звичайної путівки в будинку відпочинку. Крім того, три відсотки зарплати йшло на партійні внески. Як член уряду Сталін мав право на безкоштовний проїзд залізницею. Особистих автомобілів у нього не було. У нього практично не було ніякого особистого майна. Чи не билона чекової книжки, ні гаманця. Як Мікадо або Далай Лама, Сталін ніколи не торкався до грошей. Але це зовсім не означає, що він жив економно, це означає, що він жив без всякого звіту про те, у що можуть обійтися будь-які його забаганки.

Бармин А. С. 315

Вся його зарплата щомісяця складалася в пакетах у нього на столі. Я не знаю, чи була у нього ощадна книжка, - напевно немає. Грошей він сам не витрачав, їх нікуди і нема на що було йому витрачати. Весь його побут, дачі, будинки, прислуга, харчування, одяг, - все це оплачувалося державою, для чого існувало спеціальне управління десь в системі МДБ, а там - своя бухгалтерія, і невідомо скільки вони витрачали ... Він і сам цього не знав. Іноді він накидався на своїхкомендантів і генералів з охорони, на Власика, з лайкою - «Дармоїди! Наживаєтеся тут, знаю я, скільки грошей у вас крізь сито протікає! »Але він нічого не знав, він тільки інтуїтивно відчував, що відлітають величезні кошти ... Він намагався якось провести ревізію свого господарства, але з цього нічого не вийшло - йому підсунули якісь вигадані цифри. Він прийшов в лють, але так нічого і не міг впізнати. При своїй всевладності він був безсилий, безпорадний проти жахливої ??системи, що виросла навколо нього як гігантські стільники, - він не міг ні зламати її, ні хоча б проконтролювати ...

Аллілуєва С. С. 184

В кінці життя Сталін вирішив перевірити, скільки коштує державі його зміст. Подивився рахунки і жахнувся:

- Це що? Я стільки з'їв і випив, стільки зносив взуття і костюмів?

Підсумком цієї перевірки стало зняття вірного помічника - Поскрьобишева, а начальник охорони генерал Власик потрапив за грати ... Погуляли хлопці ...

А. Сергєєв.

Цит. по: Чуєв Ф.2 С. 61

Усунувши через дружину самого Молотова, посадивши начальника охорони Власика і вигнавши свого помічника Поскрьобишева, Сталін фактично залишився самотній.

Коли забирали генерала Власика, розповідала його дочка, він сказав:

- Усе. Сталіну недовго залишилося.

Чуєв Ф.2 С. 196

- Дехто вважає, що Сталіна вбив Берія. Я думаю, це не виключено. Тому що на кого Сталін міг спертися, якщо мені не довіряв і бачив, що інші не особливо твердо стоять?

- Західні радіостанції докладно розповідали про «справу лікарів», що суд над ними мав відбутися п'ятого березня, і саме в цей день помирає Сталін. Прозорий натяк, що його вбили.

- Можливо. Не виключено, звичайно. Берія був підступний, ненадійний. Так просто за свою шкуру він міг. Тут клубок дуже заплутаний. Я теж тримаюся такої думки, що Сталін помер не своєю смертю. Нічим особливо не хворів. Працював весь час ... Живий був, і дуже.

- Авторханов пише, що Берія, Маленков і Хрущов спочатку хотіли Сталіна ізолювати, відвезти його на Соловки ...

- Нісенітниця. Це мало схоже на правду.

- Хрущов сказав Гарріману свою версію смерті Сталіна. Сталін запросив «четвірку» до себе на дачу. У суботу було застілля, а у неділю він не подзвонив. У понеділок начальник охорони повідомив про його хвороби. «Четвірка» приїхала на дачу, але вони не стали викликати лікарів, відмовилися бачитися з хворим і роз'їхалися по домівках. Лікарів викликали тільки тоді, коли стало ясно, що він в безнадійному стані. Лікарі запізнилися нібито через ожеледицю на дорогах.

Хрущов у виступі по радіо 19 липня 1964 року, сказав: «У історії людства було чимало тиранів жорстоких, але всі вони загинули від сокири так само, як самі свою владу підтримували сокирою». Призводить версії І. Г. Еренбурга і П. К. Пономаренко, які багато в чому збігаються. В кінці лютого Сталін зібрав засідання Президії ЦК з питання про «справу лікарів» і про депортацію радянських євреїв в окрему зону СРСР. Пропозиції Сталіна не були підтримані, після чого він впав непритомний. Берія там відмовчувався, а потім теж відійшов від Сталіна.

- Що Берія причетний до цієї справи, я допускаю. Він відверто зіграв дуже підступну роль.




І. М. Орлов (заступник коменданта Ближній дачі Сталіна в Кунцеве). | З бесід Ф. Чуєва з В. Молотовим. | Н. Власик. | Берія виходить з берегів | Про один нестачі Сталіна | острів Крим | Із записок генерал-лейтенанта КДБ Н. С. Леонова. | Н. Кузнецов. | Л. Каганович. | В кінці життя |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати