Головна

" Я "в інформаціональное суспільстві

  1. A) Громадське Збори
  2. I. ГРОМАДСЬКЕ РОЗДІЛЕННЯ ПРАЦІ
  3. II міського Фестивалю громадських ініціатив (витяг)
  4. III. Позитивний зворотний зв'язок в науках про суспільство
  5. Адміністративно-правове становище громадських організацій (об'єднань)
  6. Активна взаємодія наукової та релігійної сфери суспільної свідомості ..

Нові інформаційні технології інтегрують світ в глобальних мережах інструменталізму. Опосередкована комп'ютерами комунікація породила велике безліч віртуальних спільнот. Однак відмінна соціальна і політична тенденція 1990-х років - це побудова соціальної дії і політики навколо первинних іден-тичності, або приписаних, укорінених в історії і географії, або побудованих заново в тривожному пошуку смислів і духовності. Перші історичні кроки інформаціональное товариств, як видається, характеризуються переважанням ідентичності як організуючого принципу. Під ідентичністю я розумію процес, через який соціальний актор впізнає себе і конструює смисли, головним чином на основі даного культурного властивості або сукупності властивостей, виключаючи ширшу співвіднесеність з іншими соціальними структурами. Затвердження ідентичності не обов'язково означає нездатність співвідноситися з іншими ідентичностями (наприклад, жінки ще співвідносяться з чоловіками) або охопити все суспільство під егідою своєї ідентичності (наприклад, релігійний фундаменталізм прагне звернути всіх і кожного). Але соціальні відносини визначаються vis-a-vis іншим, на основі тих культурних властивостей, які конкретизують ідентичність. Наприклад, Іошіно в своєму дослідженні ніхонджірон (Ідей японської унікальності) підкреслено визначає культурний націоналізм як "завдання відродження національної спільності шляхом створення, збереження або посилення культурної ідентичності народу, коли вона, як відчувається, зникає або знаходиться під загрозою. Культурний націоналіст розглядає націю як продукт унікальної історії та культури і як колективне єдність, наділена унікальними властивостями "34. Келхаун, хоча і заперечував історичну новизну феномена, також підкреслив вирішальну роль ідентичності в визначенні політики в сучасному американському суспільстві, особливо в жіночому русі, в русі геїв, в русі за громадянські права, рухах, які "шукали не тільки різні інструментальні цілі, але твердження виключених ідентичностей як суспільно благих і політично значущих "35. Ален Турен йде ще далі, стверджуючи, що "в постіндустріальному суспільстві, де культурні послуги замінили матеріальні блага як серцевини виробництва, саме захист суб'єкта, в його особистості та в його культурі, проти логіки апаратів і ринків, підміняє ідеї класової боротьби "36. Тоді ключовою проблемою в світі, яке характеризується одночасно глобалізацією і фрагментацією, стає, як заявлено Кальдероном і Лазерної, питання про те, "як об'єднати нові технології і колективну пам'ять, універсальну науку і общинне культуру, пристрасті і розум?"37 І дійсно, як ?! І чому ми спостерігаємо в усьому світі протилежну тенденцію, а саме, збільшення дистанції між глобалізацією і ідентичністю, між мережею та "Я"?

Реймонд Барглоу в своєму повчальному есе, дивлячись на предмет з соціопсіхоаналіті-чеський точки зору, вказує на наступний парадокс: в той час як інформаційні системи і мережі збільшують людські сили в організації та інтеграції, вони одночасно підривають традиційну західну концепцію сепаратного, незалежного суб'єкта: " історичний зрушення від механічних технологій до інформаційних допомагає підірвати поняття суверенності і самостійності, поняття, які давали ідеологічну основу для індивідуальної ідентичності з тих пір, як грецькі філософи виробили концепцію понад два тисячоліття тому. Коротше, технологія допомагає руйнувати те саме бачення світу, яке вона в минулого плекала "38. Потім автор продовжує, проводячи цікаве порівняння між класичними снами, описаними в працях Фрейда, і снами його власних пацієнтів в ультратехнізірованной середовищі Сан Франциско 1990-х років: "Образ голови ... і позаду неї підвішена комп'ютерна клавіатура ... Я - ця програмована голова! "39 Це почуття абсолютного самотності ново в порівнянні з класичним фрейдистським поданням: "сновидцем ... висловлюють почуття самотності, переживають як екзистенційне і неминуче, вбудоване в структуру світу ... Повністю ізольоване" Я "здається безповоротно втраченим для себе"40. Таким чином, у наявності пошук нової системи зв'язків, побудованої навколо розділяється, реконструйованої ідентичності.

Як би глибока не була ця гіпотеза, вона може бути тільки частиною пояснення. З одного боку, вона має на увазі кризу "Я", вписаного в західну індивідуалістську концепцію, поколебленная неподдающейся контролю ідеєю соціальної зв'язку між людьми. Однак пошук нової ідентичності і нової духовності йде також і на Сході, незважаючи на більш сильне почуття колективної ідентичності і традиційне культурне підпорядкування індивіда сім'ї. Резонанс "Аум Сінрікьо", особливо серед молодого, високоосвіченого покоління, можна розглядати як симптом кризи встановлених зразків ідентичності укупі з відчайдушною потребою в побудові нового, колективного "Я", значимо змішуючого духовність, передову технологію (хімію, біологію, лазери), глобальні ділові зв'язку та культуру мілленаристські кінця історії41.

З іншого боку, елементи інтерпретатівних рамок, що пояснюють зростаючу міць ідентичності, повинні бути також знайдені на ширшому тлі, в контексті макропроцесів інституційних змін, у великій мірі пов'язаних з виникненням нової, глобальної системи. Так, широко поширені в Західній Європі течії расизму і ксенофобії можна віднести, як припускали Ален Турен42 і Мішель Вьевьорка43, До кризи ідентичності, яка стає абстракцією ("європеєць") в той самий момент, коли європейські суспільства, бачачи, як затуманюється їх національна ідентичність, відкрили, що всередині них продовжують існувати етнічні меншини (демографічний факт, починаючи, принаймні, з 1960-х років). Або знову-таки в Росії і колишньому Радянському Союзі потужний розвиток націоналізму в посткомуністичний період можна співвіднести, як я покажу в розділі 8, з культурної порожнечею, створеної сімдесятьма роками нав'язування виключно ідеологічної єдності, порожнечею, з'єднаної з поверненням до первинної історичної ідентичності (російської, грузинської), як єдиного джерела смислів після розпаду історично крихкого радянського народу.

Підйом релігійного фундаменталізму також, мабуть, пов'язаний і з глобальною тенденцією, і з інституційним кризою. Ми знаємо з історії, що ідеї та вірування всіх мастей завжди напоготові, чекаючи тільки іскри в відповідних обставинах44. Важливо, що фундаменталізм, будь він ісламським або християнським, поширився і буде поширюватися в світі в той самий історичний момент, коли глобальні мережі багатства і влади пов'язують вузлові точки і представників глобальної еліти, одночасно обриваючи зв'язку і виключаючи великі сегменти товариств, регіони і навіть цілі країни. Чому Алжир, одне з найбільш модернізованих мусульманських громад, раптово повернувся до своїх фундаменталістських рятівникам, які стали терористами (як і їх попередники - антіколоніалісти), коли у них забрали їх перемогу на демократичних виборах? Чому традиционалистские вчення Папи Івана-Павла П знаходять незаперечний відгомін серед зубожілих мас "третього світу", так, що Ватикан може дозволити собі ігнорувати протести феміністського меншини в декількох розвинутих країнах, де саме прогрес права на аборти зменшує число душ, які потребують порятунку? Є, здається, певна логіка в виключення виключають, в переоцінці критеріїв цінності і сенсу в світі, де для комп'ютерно неписьменних, позбавлених споживання (consumptionless) груп і незабезпечених комунікацією територій залишається все менше місця. Коли мережа відключає "Я", то "Я" - індивідуальне або колективне - конструює свій сенс без глобального, інструментального співвіднесення: процес обриву зв'язків стає взаємним після відмови виключених від односторонньої логіки структурного панування і соціального виключення.

Така область, яку потрібно досліджувати, а не просто заявити про неї. Кілька ідей, висунутих тут з приводу парадоксального прояву "Я" в інформаціональ-ном суспільстві, призначені тільки для того, щоб окреслити коло мого дослідження для відома читача, але не заради висновків, зроблених наперед.

34 Yoshino (1992: 1).

35 Calhoun (1994: 4).

36 Touraine (1994, курсив автора).

37 Calderon and Lasema (1994: 90).

38 Barglow (1994: 6).

39 Ibid .: 53.

40 barlow (1994: 185).

41 Опис нових форм бунту, пов'язаних з ідентичністю в відкритому протистоянні глобалізації, див .: Castells, Yazava and Kiselyova (1996Ь).

42 Touraine (1991).

43 Wieviorka (1993).

44 Див., Напр., Kepel (1993), Colas (1992).




Матерія, енергія, інформація, знання - зв'язок понять. | Інформологіческіе параметри інформації | Формалізація знань: методи і прийоми. Їх ефективність, порівняльний аналіз | Інформаційна технологія. | Вступ | Короткий огляд різних типів прогнозування проілюструє проблему. | МЕТОДОЛОГІЧНИЙ ЕКСКУРС | Як змінюються соціальні системи | Майбутнє науки. етос науки | Мануель Кастельс -мислітель і дослідник |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати