На головну

Історія соціології

1. Depeche Mode. справжня історія
  2. I. Історія зовнішньої іммобілізації
  3. VI. ІСТОРІЯ ГОСПОДАРСТВА Енгельгардта
  4. А) Коротка історія листи
  5. АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СОЦІОЛОГІЇ ОСВІТИ
  6. Антропологія (історія терміна)
  7. Б) Історія істерії

собі його зміст. Ми, крім того, будуємо свою промову в залежності від нашого уявлення про свого співрозмовника. «Саме через таку участь - прийняття позицій інших - формується особливий характер людського розуму»1.

Сутністю людського мислення стає засвоєння, интернализация тих смислів, які несе в собі розмова жестів як значущих символів. Саме мислення є внутрішня розмова жестів. По суті своїй людський розум у Міда - постійне спілкування зі своїм власним Я за допомогою значущих символів. Він висловлює собою взаємовідношення людини і ситуації, опосередковане значущими символами.

«... Той же процес, який відповідальний за походження і існування розуму, або свідомості - а саме прийняття ролі іншого по відношенню до самого себе - неминуче включає в себе походження і існування в той же самий час значущих символів або значущих жестів»2.

Процес народження і розвитку мови, як і будь-який соціальний процес, має свої часові характеристики, які тлумачаться Мидом як успадкування традиції (використання смислових «опадів») і творчість, що дає життя новому; неминуча заданий-ність сприйняття в мові і вільне зусилля взаємодіючих сторін. Як всякий символ, мова має універсальні значеннями, але разом з тим в процесі спілкування ці значення кожен раз народжуються заново. Співвідношення цих двох характеристик мовного взаємодії дуже тонко і крихке. Воно - аналог мого власного Я в трактуванні Міда з його діалогічного структурою «Я-суб'єкт - Я-об'єкт». Посилення будь-який з його іпостасей веде до порушення балансу, а підстави для розвитку тенденції такого роду в теорії Міда очевидні.

Саме бачення можливості соціального життя не в граничних підставах людини, а в загальнозначуще соціальному досвіді, напрацьованих сенсах створює того сприятливий грунт3. Акцент вченого на механізмі вироблення загальних для даного соціального організму уявлень і орієнтирів, об'єктивна приналежність значень сфері міжлюдського взаємодії, логічно виправданого, раціонального за своєю природою нерідко призводить до того, що мова ідентифікується «із загальною значущою середовищем, з системою знаків, як би накинутих на наше поле

1 MeadG. Movements of Thought ... P. 379. 1 Mead G. Mind, Self and Society. P. 47-48. 3 Неогерменевтіка - приклад цьому.

СОЦІОЛОГІЯ США

сприйняття, діяльності, життя ». Іншими словами, в основу соціального життя кладуться мовні універсалії, характер зв'язків яких визначає її специфіку.

Історія соціології | коротка біографія | Соціальна форма життя | Історія соціології | Self, або моє власне Я | соціалізація | Історія соціології | І ті, або Я-суб'єкт і Я-об'єкт | соціальна дія | Історія соціології |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати