На головну

Життя, творчість, епоха, особистість

1. I Епоха, що передувала відкриттю Московського Великого театру
  2. I.3.I. Цілісне і парціальний опис психології людини. Особистість. Характер.
  3. II. Зміни, що зазнають особистістю в міру розвитку процесу
  4. Аллах дав мені життя, потім Він дасть мені смерть, і до Нього чекає повернення.
  5. антисоціальна особистість
  6. Антисоціальна особистість 1 сторінка
  7. Антисоціальна особистість 2 сторінка

Парето (Pareto) Федеріко Вільфредо1 - Видатний італійський соціолог, соціальний філософ і економіст.

Майбутній вчений народився 15 липня 1848 г. на Парижі, в родині італійського інженера Рафаелі Парето, що походив із знатного роду маркізів з Лігурії, дав Італії сенаторів, депутатів, міністрів закордонних справ, послів і купців. Наполеон подарував дідові Парето титул маркіза Паризького (за деякими відомостями, навіть пера Франції) в подяку за допомогу при встановленні влади республіканської Франції в Північній Італії, тобто в установі Цизальпійської республіки2. Батько Парето як переконаний республіканець і прихильник Мадзіні через переслідування влади Сардинського королівства був змушений покинути рідну Геную і емігрувати до Франції, де одружився на француженці Марії замітання. Тому у Парето було два рідних мовах. У 1858 р Рафаелі Парето з сім'єю після амністії повернувся на батьківщину, де став викладати французьку мову, а потім працював у міністерстві сільського господарства Сардинського королівства. Вільфредо успадкував від свого батька математичні здібності, інтерес до класичних мов і історії, що проявилося вже в його шкільні роки. Парето вивчав в Політехнічному інституті Турина математику і фізику, а потім на математичному факультеті та в Школі прикладних знань для інженерів Туринського університету - інженерна справа. У 1869 році захистив дисертацію (дипломну роботу) на тему «Основні принципи теорії пружності твердих тіл». Парето довгий час працював інженером і керівником на належали державі італійських залізницях, потім став генеральним директором металургійного акціонерного товариства. У зв'язку зі своїми службовими обов'язками об'їздив більшу частину Європи і накопичив великий досвід

1 Ім'я, дане майбутньому соціологу і економісту його екстравагантним
 (Або космополітичним?) Батьком і вказане в метриці, було не італійським і
 НЕ французьким, а німецьким - Фріц Вільфрід.

2 Вільфредо в 1882 р викликав на дуель якогось дворянина, що поставив
 під сумнів його приналежність до іменитому роду Парето з Генуї. дуель НЕ
 відбулася, оскільки кривдник приніс вибачення Парето.

СОЦІОЛОГІЯ ІТАЛІЇ

практичної діяльності. Парето поєднував її з активною публіцистичною діяльністю, виступаючи в пресі зі статтями, присвяченими проблемам економіки і політики, а також питань економічної науки і соціології. Зокрема, Парето доводив неефективність участі держави в господарському житті на прикладі залізниць. У 1874 р став одним з активних учасників «Товариства Адама Сміта» у Флоренції, що ставив собі за мету «просування, розвиток, пропаганду і захист доктрини економічного лібералізму». У 1882 р намагався стати депутатом італійського парламенту, але невдало. Сам Парето в зрілі роки дав цікаву характеристику світогляду свій молодості. Він згадував: «Моє кредо в цей час було приблизно таким. Політична економія такою, якою її створили економісти, звані класиками, була досконалою або майже досконалої наукою; залишалося тільки на практиці застосувати її принципи ... В політиці суверенітет народу був для мене аксіомою, а свобода - універсальної панацеєю, історія показувала, з одного боку, народ добрим і хорошим, чесним і розумним, з іншого - гноблених вищим класом, існування якого було засновано на забобонах. Мілітаризм і релігія були гіршими бичами людства. Цезар в давнину, Наполеон I і Наполеон IIIв сучасності були для мене лиходіями. Я заперечував недоліки демократії або, принаймні, закривав очі на них. Терор був для мене величезним темною плямою на яскравому полотні Французької революції »1. Молодий Парето був в своїх поглядах аж ніяк не самотній: ліберальні переконання були вельми поширені в кінці XIX в. в Італії і в Європі.

Допитливий розум Парето і кличе до узагальнення практичний досвід змусили його звернутися до інтенсивного вивчення економічної теорії. Він виявився під впливом концепції «чистої економіки» відомого італійського економіста Маффео Панталеони, що став пізніше його другом. Панталеони познайомив Парето з теорією одного з найвизначніших представників школи математичної політекономії і глави кафедри Лозаннського Університету Леона Вальраса, чиї наукові позиції і сприйняв вчорашній інженер і підприємець. Зустріч з Вальрасом в 1891 р визначила різкий поворот в кар'єрі Парето: переконався у високому рівні знань і глибокої прихильності Парето принципам свого вчення, Вальрас запросив його возгла-

1 Pareto V. Alcune lettere di Vilfredo Pareto. Pubblicate e annotate da A-Antonucci. Roma, 1938. P. 18.

Fc_

Основні механізми розвитку суспільства | Попередні методологічні зауваження | капіталістичне суспільство | Історія соціології | Ммам ^^^ ня | Життя і праці | Історія соціології | Предмет і метод соціології | Теорія політичного класу | Історія соціології |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати