На головну

Історія соціології

1. Depeche Mode. справжня історія
  2. I. Історія зовнішньої іммобілізації
  3. VI. ІСТОРІЯ ГОСПОДАРСТВА Енгельгардта
  4. А) Коротка історія листи
  5. АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СОЦІОЛОГІЇ ОСВІТИ
  6. Антропологія (історія терміна)
  7. Б) Історія істерії

яких розкривається істота пропонованого їм розуміння соціальної реальності і в яких він дає визначення «соціального факту».

1) «Коли я дію як брат, чоловік або громадянин, коли я
 виконую ув'язнені мною зобов'язання, я виконую зобов'язаний
 ності, встановлені поза мною і моїх дій правом і звичаю
 ями. Навіть коли вони згодні з моїми власними почуттями
 і коли я визнаю в душі їх реальність, остання залишається все
 таки об'єктивною, так як я не сам створив їх, а засвоїв їх благода
 ря вихованню. Як часто трапляється, що нам невідомі деталі
 накладаються на нас обов'язків, і, для того щоб дізнатися їх, ми
 змушені справлятися з кодексом і радитися з його уполно
 моченими виясняють.

Точно та, до ж віруючий при народженні своєму знаходить вже готовими вірування і обряди своєї релігії; якщо вони існували до нього, то, значить, вони існують поза ним. Система знаків, якими я користуюся для вираження моїх думок, грошова система, що вживається мною для сплати боргів, знаряддя кредиту, службовці мені в моїх комерційних стосунках, звичаї, дотримувані в моїй професії і т. Д., - Все це функціонує незалежно від того вживання , яке я з них роблю. Отже, ці способи мислення, діяльності і відчування існують поза індивідуальних свідомостей. Ці типи поведінки або мислення не тільки виходять за межі індивіда, але і наділені примусовою силою, внаслідок якої вони нав'язуються йому незалежно від його бажання »1.

2) Соціальні факти «складають способи мислення, чинному законо
 твия і відчування, що знаходяться поза індивіда і наділені
 примусової силою, внаслідок якої вони йому нав'язують
 ся. Тому їх не можна змішувати ні з органічними явищами,
 так як вони складаються з уявлень і дій, ні з явищами
 психічними, існуючими лише в індивідуальній свідомості
 і через його посередництво. Вони складають, отже, новий вид,
 і їм-то і має бути присвоєно назву соціальних ... Вони не
 можуть мати іншого субстрату, крім суспільства, будь то політич
 дещо суспільство в цілому або будь-які окремі групи, в ньому за
 полягають: релігійні групи, політичні і літературні
 школи, професійні корпорації і т. д. ... вони складають,
 отже, власну область соціології »2.

1 Дюркгейм Е. Соціологія. Її предмет, метод, призначення. С. 27-28.

2 Там же. С. 29.

соціологія франції 85

Дюркгейм наполягає на тому, що те чи інше явище відноситься до соціальних лише остільки, оскільки його опорою і суб'єктом виступає група, а не окремий індивід. Справа не просто в поширеності того чи іншого явища, хоча явище може бути соціальним в тому випадку, якщо воно або властиво всім членам суспільства, або, принаймні, більшості. Соціальне - це стан групи, колективний феномен. Це те, що можна знайти в приватних проявах тому, що притаманне суспільству як цілому (саме притаманне цілому, а не тій чи іншій його частині): «Мислення груп інше, ніж окремих людей; у нього свої власні закони »2. Перше вивчає соціологія, друге - психологія.

«Для нас цілком очевидно, що матеріясоціального життя не може пояснюватися чисто психологічними факторами, т. е. станами індивідуальної свідомості. Дійсно, колективні уявлення виражають спосіб, яким група осмислює себе в своїх відносинах з об'єктами, які на неї впливають. Але група влаштована інакше, ніж індивід, і впливають на неї об'єкти - інші за своєю суттю. Уявлення, які не виражають ні тих же самих суб'єктів, ні ті ж об'єкти, не можуть залежати від тих же причин. Щоб зрозуміти, яким чином суспільство уявляє собі саме себе і навколишній світ, необхідно розглядати сутність не окремих індивідів, а суспільства. Символи, в яких воно осмислює себе, змінюються в залежності від того, що воно собою являє. Якщо, наприклад, воно сприймає себе як сталося від тварини, чиє ім'я вона носить, воно утворює одну зі специфічних груп, званих кланом. Там же, де тварина замінено людським, але також міфічним предком, клан змінив свою сутність. Якщо над місцевими або сімейними божествами суспільство поміщає інші божества, від яких вважає себе залежним, то це відбувається тому, що місцеві та сімейні групи, з яких воно складається, прагнуть до концентрації і об'єднанню, і ступінь єдності релігійного пантеону відповідає ступеню єдності, досягнутого суспільством в той же час. Якщо воно засуджує деякі способи поведінки, то це тому, що вони зачіпають якісь основні його почуття, а ці почуття пов'язані з його пристроєм так само, як почуття індивіда з його фізичним темпераментом і розумовою складом. Таким чином, навіть тоді, коли у індивідуальної психології більше не буде від нас секретів, вона не зможе запропонувати нам рішення

1 Дюркгейм Е. Соціологія. Її предмет, метод, призначення. С. 14.

86 Історія соціології

жодної із зазначених проблем, оскільки вони відносяться до категорії фактів, які їй невідомі »1.

З цієї точки зору соціальні феномени, або інститути, виражають не індивідуальну, а колективну реальність. Це відноситься до міфів, народними переказами, релігійним поглядам, моральним віруваннями і т. Д. Іншими словами, колективне почуття виражає не тільки те, що є спільним між усіма індивідуальними почуттями; його головна відмінність в тому, що воно є чимось зовсім іншим у порівнянні з ними.

Колективне почуття або дія є якась результатірующего-ющая спільного життя індивідів, продукт дій і протидій, що виникають між індивідами. І якщо колективне почуття «виражається в кожному з них, то це в силу тієї особливої ??енергії, якої вона зобов'язана своєму колективному походженню. Якщо все серця б'ються в унісон, то це не внаслідок самовільного або встановленого згоди, а тому, що їх рухає одна і та ж сила і в одному і тому ж напрямку. Кожного захоплюють все »2.

Вчення про соціальну статиці | Методі соціологічної науки | Ідея соціального прогресу | Позитивна політика О. Конта | Історія соціології | Історичне значення вчення О. Конта | Історія соціології | коротка біографія | Предмет, метод і призначення соціології | Історія соціології |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати