загрузка...
загрузка...
На головну

XII. ДВИГУНИ ПСИХИЧЕСКОЙ ЖИТТЯ

1. A) Опис життя перших переселенців Миколою Михайловичем Пржевальським
  2. Quot; Ехо в нашому житті "- або -" подобноерождает подібне ".
  3. XIII. ЛІНІЯ ПРАГНЕННЯ ДВИГАТЕЛЕЙ ПСИХИЧЕСКОЙ ЖИТТЯ
  4. XVII ст. зросли роль і значення купецтва в житті країни. велике
  5. А (додаткова). Термодинамічні підходи до сутності життя. Другий закон термодинаміки, ентропія і дисипативні структури.
  6. А що ви очікуєте від життя?

..................... 19 ...... р.

Аркадій Миколайович говорив:

- Тепер, після того як ми переглянули свої елементи, здатності, властивості, прийоми психотехніки, можна визнати, що наш внутрішній творчий апарат підготовлений. Це наше військо, з яким можна починати військові дії.

Потрібні полководці, які повели б його в похід. Хто ж ці полководці?

- Ми самі, - відповіли учні.

- Хто це ми"? Де знаходиться це невідома істота?

- Це наша уява, увага, почуття, - перераховували учні.

- Почуття! Саме, як там не є головне! - Вирішив вьюнца.

- Згоден з вами. Варто відчути роль, і відразу все душевні сили приходять в бойову готовність.

Таким чином, перший і найважливіший полководець, ініціатор і двигун творчості знайдений. це - почуття, - визнав Аркадій Миколайович, але тут же зауважив: - Біда тільки в тому, що воно незговірливість і не терпить наказів. Ви це знаєте з досвіду. Ось чому, якщо почуття не порушують до творчості само собою, не можна починати роботу, а треба звертатися за допомогою до іншого полководцю. Хто ж він, цей «інший»?

- Уява! Без нього ... дарма! - Вирішив вьюнца.

- В такому разі, - уявіть собі що-небудь, і нехай відразу почне рухатися весь ваш творчий апарат.

- Що ж уявити щось?

- Не знаю.

- Потрібна завдання, магічне «якби», таке, щоб ... - говорив вьюнца.

- Звідки ж їх узяти?

- Розум, чи розумієте, підкаже, - сказав Говорков.

- Якщо розум підкаже, - він і стане тим полководцем, ініціатором, двигуном, якого ми шукаємо. Він почне, він і направить творчість.

- Значить, уява не здатна бути полководцем? - Допитувався я.

- Ви бачите, що воно саме потребує ініціативи і керівництві.

- Увага, - вирішив вьюнца.

- Розглянемо і увагу. У чому його функції?

- Воно допомагає почуттю, розуму, уяви, волі, - перераховували учні.

- Увага, точно рефлектор, направляє свої промені на обраний об'єкт і зацікавлює їм думка, почуття, бажання, - пояснював я.

- А хто вказує цей об'єкт? - Запитав Торцов.

- Розум.

- Уява.

- Пропоновані обставини.

- Завдання, - згадували ми.

- Значить, вони і є полководцями, ініціаторами, двигунами, початківцями роботу; вони вказують об'єкт, а увага, якщо воно одно не здатне зробити того ж, обмежується допоміжною роллю.

- Добре, увагу не є полководцем. В такому випадку - хто ж? - Допитувався я.

- Зіграйте етюд з божевільним, і самі зрозумієте, хто ініціатор, двигун і полководець.

Учні мовчали, переглядалися, не наважуючись встати. Нарешті все, один за іншим, піднялися і знехотя пішли на підмостки. Але Аркадій Миколайович зупинив їх:

- Добре, що ви пересилили себе. Це доводить, що у вас є якась воля. Але ...

- Значить, вона і полководець! - Миттю вирішив вьюнца.

- Але ... ви пішли на сцену ,, як засуджені до смерті, не з волі, а проти неї. Це не створить творчості. Внутрішній холод не розігріє почуття, а без нього немає і переживання і мистецтва. Ось якби ви, як один, кинулися на підмостки, з усією вашою артистичної пристрастю, - тоді ще можна було б говорити про волю, про творчої волі.

- Цього, знаєте, вам ніяк не добитися з скажений всім етюдом з божевільним, - бурчав Говорков.

- Проте я спробую! Чи відомо вам, що поки ви очікували вторгнення божевільного з головного входу, безумець прокрався до заднього ганку і тепер ломиться звідти? А там двері - стара. Вона ледь тримається на петлях, і якщо він зірве їх, вам буде непереливки! Що ж ви почнете тепер, при нових запропонованих обставинах? - Поставив Аркадій Миколайович нам питання.

Учні задумалися, увага зосередилася, все щось розуміли, до чого-то прицілювалися і нарешті вирішили будувати другу барикаду.

Піднялися метушня, гул. Молодь запалилася, очі заблищали, серця забилися сильніше. Словом, повторилося майже те ж, що відбувалося тоді, коли ми вперше грали обридлий нам тепер етюд.

- Отже: я запропонував вам повторити сцену з божевільним; ви намагалися змусити себе, проти волі, піти на підмостки і порушити в собі, так би мовити, людську волю, але насильство не допомогло вам заволноваться ролями.

Тоді я підказав нове «якби» і пропоновані обставини. На підставі їх ви створили собі нову задачу, викликали нові бажання (воля), але на цей раз не прості, а творчі. Всі взялися за справу з захопленням. Питається, хто ж виявився полководцем - першим кинувшись у бій і потягнувшись за собою все військо?

- Ви самі! -вирішити учні.

- Вірніше, мої розум! - Поправив Аркадій Миколайович Але ж і ваш розум міг би зробити те саме і стати полководцем в творчому процесі. Якщо так, то другий полководець знайшовся. Це-розум (Інтелект).

Тепер пошукаємо, чи немає третього полководця. Переберемо всі елементи.

Може бути, це почуття правди і віра в неї? Якщо так, то - повірте, і нехай відразу запрацює весь ваш творчий апарат, як це буває при порушенні почуття.

- У що ж повірити? - Питали учні.

- Звідки я знаю? .. Це ваша справа.

- Спочатку потрібно створити «життя людського духу», а вже після вірити їй, - зауважив Паша.

- Значить, почуття правди і віра в неї не є полководцями, яких ми шукаємо. Так, може бути, це спілкування і пристосування? - Запитав Аркадій Миколайович.

- Щоб спілкуватися, треба спочатку створити ті почуття і думки, які можна віддавати іншим.

- Вірно. Значить, вони теж не є полководцями!

- Шматки і завдання!

- Справа не в них, а в живих Хотінь і прагненнях волі, які створюють завдання, - пояснював Аркадій Миколайович Ось якщо ці бажання і прагнення волі можуть порушити весь творчий апарат артиста і управляти його психічної життям на сцені, то ...

- Звичайно, можуть!

- Якщо так, то, значить, знайдений третій полководець. це - воля.

Таким чином, виявляється, що у нас три полководця, а саме: - Аркадій Миколайович вказав на висів перед нами плакат і прочитав його перший напис:

УМ, ВОЛЯ І ПОЧУТТЯ.

Вони є «двигунами нашого психічного життя».

Урок закінчили; учні стали розходитися, але Говорков побився об заклад:

- Вибачте, будь ласка, чому ж нам до сих пір нічого не говорили про роль розуму і волі у творчості, а замість них прожужжали вуха почуттям!

- На вашу думку, я повинен був детально говорити вам одне і те ж про кожного з двигунів психічного життя? Так, чи що? - Не розумів Торцов.

- Ні, чому ж один і той же, - заперечував Говорков.

- А як же по іншому? Члени тріумвірату - нероздільність, тому, кажучи про перший з них, мимоволі торкаєшся другого і третього; кажучи про другий, згадуєш і про перший і про третій, а кажучи про третій, думаєш про перших двох. Хіба ви стали б слухати такі повторення одного і того ж?

Справді: допустите, що я вам говорю про творчі завдання, про їх розподілі, про вибір, про найменування та інше. Хіба в цій роботі не бере почуття?

- Звичайно, бере участь! - Підтвердили залишилися учні.

- А хіба воля чужа завданням? - Знову питав Аркадій Миколайович.

- Ні, не чужа, а, навпаки, має до них безпосереднє відношення, - вирішили ми.

- Якщо так, то, говорячи про завдання, мені довелося б повторити про них майже все те, що я вже сказав, коли говорив про почуття.

- А хіба розум не бере участі в створенні завдань?

- Бере участь як в розподілі, так і в процесі їх найменування, - вирішили учні.

- Якщо так, то мені довелося б говорити одне і те ж про завдання втретє. Так дякуйте ж мене за те, що я щадив ваше терпіння і берег час.

Проте частка правди є в закидах Говоркова. Так, я допускаю перегин в бік емоційного творчості і роблю це не без умислу, тому що інші напрямки мистецтва занадто часто забували про почуття. Занадто багато у нас розумових акторів і сценічних створінь, що йдуть від розуму! І в той же час дуже рідко зустрічається у нас справжній, живий емоційний творчість. Все це змушує мене з подвоєною увагою ставитися до почуття, трохи на шкоду розуму.

За довгий час творчої роботи нашого театру ми, його артисти, звикли вважати розум, волю і почуття двигунами психічного життя. Це міцно увійшло в нашу свідомість; до цього пристосувалися наші психотехнические прийоми. Але останнім часом наука внесла важливі зміни в ухвалу двигунів психічного життя. Як поставимося до цього ми, артисти сцени? Яка зміна це внесе в нашу психотехніку?

Про це я не встигну сказати вам сьогодні. Тому до наступного уроку.

Сьогодні Аркадій Миколайович говорив про новий науковому визначенні двигунів психічного життя.

ПОДАННЯ, МІРКУВАННЯ І ВОЛІ-ПОЧУТТЯ! -

прочитав він другий напис на плакаті.

- Внутрішня сутність цього визначення - та ж, що і в попередньому, старому, що говорить про розум, волю і почуття, які вважалися раніше двигунами психічного життя. Нове лише уточнює колишнє. Порівнюючи їх "між собою, ви перш за все помітите, що уявлення і судження, складені разом, виконують саме ті внутрішні функції, які при старому визначенні виконувалися розумом (інтелектом).

Вникаючи далі в нове визначення двигунів психічного життя, ви побачите, що слова «воля» і «почуття» злиті в одне - «волі-почуття». Сенс того і іншого зміни я поясню вам на прикладах.

Припустимо, що ви сьогодні вільні і хочете якомога цікавіше провести день. Що б ви стали робити для виконання свого наміру?

Якщо почуття мовчить і воля-теж, то вам-нічого не залишається, як звернутися до розуму. Нехай він дає довідку, що робити в таких випадках. Беру на себе роль вашого розуму і пропоную вам:

Чи не хочете зробити прогулянку по вулицях або за місто, щоб порухатися і подихати повітрям?

Саме гостре і чуйне з наших п'яти почуттів - зір - вже малює, за допомогою уяви і бачень, то, що вас чекає і що може вабити в майбутній прогулянці. Ви вже бачите на своєму внутрішньому «екрані» довгу кінострічку, яка зображує всілякі пейзажі, знайомі вулиці, приміські містечка та інше. Так створюється в вас уявлення про майбутню прогулянці.

«Це не спокушає мене сьогодні, - міркуєте ви.- хитатися по місту нецікаво, а природа в погану погоду не вабить. Крім того, я втомився ».

Так створюється у вас судження з приводу подання. В такому випадку, вирушайте ввечері в театр, - радить вам розум.

При цьому реченні уява намалювала, а внутрішній зір миттю відтворило з великою чіткістю і гостротою цілий ряд картин в знайомих вам театрах. Ви подумки пройшлися від каси до залу для глядачів, підгледіли якісь шматки вистави і склали собі уявлення, а потім судження про новий план дня. На цей раз як воля, так і почуття відразу загорілися і відгукнулися на пропозицію розуму (тобто на його уявлення і судження). Ви разом підняли тривогу і розбудили внутрішні елементи. Таким чином, - резюмував Торцов, - почавши з розуму (з вистави і судження), ви втягнули в роботу як волю, так і саме почуття.

Після досить довгої паузи він продовжував:

- До чого ж призводять наші дослідження? Вони ілюструють нам роботу розуму; вони показують два головні моменти його функцій: момент першого поштовху, що викликає процес створення вистави, і інший момент, що випливає з нього, - створення судження.

Мої пояснення дають вам сутність першої половини нового визначення двигунів психічного життя.

Вникаючи в другу його частину, ми бачимо, як я вже сказав раніше, що в новому визначенні воля і почуття з'єднуються в одне слово - волі-почуття. Для чого ж це зроблено? Знову відповім прикладом. Уявіть собі таке несподіване збіг. Ви пристрасно закохані. Вона - далеко. Ви тут - і томітесь, не знаючи, як заспокоїти збуджену любов'ю тривогу. Але ось прийшов лист від неї. Виявляється, що вона теж мучиться на самоті і молить вас швидше приїхати.

Як тільки ви прочитали заклик милою, ваше почуття загорілося. Треба ж було так трапитися, що саме в цей час вам прислали з театру нову роль - Ромео. Завдяки аналогії ваших почуттів з відчуттями зображуваного особи багато місця ролі легко і відразу зажили в вас. Хто ж в даному випадку з'явився полководцем, що направляють творчість? - Питав Аркадій Миколайович.

- Звичайно, почуття! - Відповів я.

- А воля? Хіба вона одночасно і нерозривно з почуттям не метали, не хотіла, не прагнула до милої, а на сцені - до Джульєтти?

- Прагнула, - повинен був я визнати.

- Значить, у даному випадку вони обидва були ватажками, двигунами психічного життя і зливалися в загальній роботі. Спробуйте-но відокремити їх один від одного. Спробуйте на дозвіллі подумати і знайти випадок, коли воля і почуття живуть порізно друг від друга, проведіть між ними кордон, вкажіть, де кінчається одна і починається інше. Думаю, що вам не вдасться цього зробити, як не вдалося і мені. Ось чому останнім наукове визначення поєднало їх в одне слово - волі-почуття.

Ми, діячі сценічного мистецтва, усвідомлюємо правду в цьому новому визначенні і передбачаємо практичну користь, яку воно нам дасть в майбутньому, але тільки ще не вміємо підійти до нього впритул. Для цього потрібен час. Будемо ж користуватися новим лише частково, оскільки воно пізнано нами на практиці, а в іншому, тимчасово, будемо задовольнятися старим, добре випробуваним.

Поки іншого виходу з положення я не бачу. Таким чином, я змушений користуватися обома визначеннями двигунів психічного життя, як старим, так і новим, в залежності від того, яке з них здасться мені, в кожному окремому випадку, більш легким для засвоєння. Якщо мені зручніше буде, в той чи інший момент, мати справу зі старим визначенням, тобто не роздвоювати функцію розуму, не зливати воєдино волю і почуття, я так і зроблю.

Нехай люди науки пробачать мені цю вільність. Вона виправдовується чисто практичними міркуваннями, керівними мною в шкільній роботі з вами.

- Отже, - говорив Аркадій Миколайович, - розум, воля і почуття, або, за новим визначенням, уявлення, судження і волі-почуття отримують в творчому процесі провідну роль.

Вона посилюється ще тим, що кожен з двигунів психічного життя є один для одного манком, збудливим до творчості інших членів тріумвірату. Крім того, розум, воля і почуття не можуть існувати одні, самі по собі, без взаємної підтримки. Тому вони діють завжди разом, одночасно, в тісній один від одного залежно (умо-волі-почуття, почуття-волі-розум, волю-почуття-розум). Це теж - великою мірою збільшує значення і провідну роль двигунів психічного життя.

Пускаючи в роботу розум, ми тим самим залучаємо до творчість і волю і почуття. Або, кажучи новою мовою:

уявлення про щось природно викликає судження про нього.

Те й інше втягує в роботу волі-почуття.

Тільки при загальній, дружної роботи усіх двигунів психічного життя ми творимо вільно, щиро, безпосередньо, органічно, що не від чужого, а від свого власного обличчя, за свій особистий страх і совість, в запропонованих обставинах життя ролі.

Справді, коли справжній артист вимовляє монолог Гамлета «Бути чи не бути», хіба він при цьому тільки формально доповідає чужі думки автора і виконує зазначені йому режисером зовнішні дії? Ні, він дає набагато більше і вкладає в слова ролі себе самого: свої власні уявлення про життя, свою душу, своє живе почуття і волю. У ці моменти артист щиро схвильований спогадами власної пережитої життя, аналогічними з життям, думками і почуттями ролі.

Такий артист говорить на сцені не від імені неіснуючого Гамлета, а від свого власного обличчя, поставленого в запропоновані обставини п'єси. Чужі думки, почуття, думки, судження перетворюються в його власні. При цьому він вимовляє слова не тільки для того, щоб інші слухали текст ролі і розуміли його, артисту потрібно, щоб глядачі відчували його внутрішнє ставлення до вимовному, щоб вони хотіли того ж, чого хоче його власна творча воля.

У цей момент всі двигуни психічного життя з'єднуються і починають залежати один від одного. Ці залежність, взаємодія і тісний зв'язок однієї творчої сили з іншими дуже важливі в нашій справі, і було б помилкою не скористатися ними для наших практичних цілей.

Звідси - відповідна психотехніка. Її основи полягають в тому, щоб через взаємодію членів тріумвірату природно, органічно порушувати до дії як кожного члена тріумвірату, так і всі елементи творчого апарату артиста.

Іноді двигуни психічного життя входять в роботу всі відразу, самі собою, раптом, підсвідомо, поза нашою волею. У ці випадкові, вдалі моменти треба віддатися виникає природному творчому прагненню двигунів психічного життя. Але що робити, коли розум, воля і почуття не відкликаються на творчий заклик артиста?

У цих випадках слід користуватися манки. Вони є не тільки у кожного з елементів, але і у кожного з двигунів психічного життя.

Чи не порушуйте всіх їх відразу. Намітьте один з них, припустимо - хоча б розум. Він більш поступливими всіх, послушнее, ніж інші двигуни; він охоче підкоряється наказу. У цьому випадку від формальної думки тексту артист отримує відповідне подання і починає бачити те, про що говорять слова.

У свою чергу уявлення викликає відповідне власне судження. Вони створюють не суху, формальну, а жваву уявленнями думка, яка природно збуджує волі-почуття.

Прикладів, що ілюструють цей процес, багато в вашої короткої практиці. Згадайте хоча б, як ви оживили обридлий вам етюд «з божевільним». Розум придумав вигадки: «якби» і пропоновані обставини; вони створили нові, хвилюючі думки, судження і потім, все разом, порушили волі-почуття. В результаті ви прекрасно зіграли етюд. Цей випадок є хорошим прикладом ініціаторской роботи розуму при порушенні творчого процесу.

Але можна підходити до п'єси, етюду і ролі іншими шляхами, тобто від почуття, незважаючи на те, що воно дуже капризно і нестійкий.

Велике щастя, якщо емоція відразу відгукнеться на заклик. Тоді все налагодиться саме собою, природним шляхом: з'явиться і уявлення, створиться і судження про нього, а все разом порушать волю. Інакше кажучи - через почуття запрацюють відразу всі двигуни психічного життя.

Але як бути, якщо цього само собою не трапиться, якщо почуття не відгукнеться на заклик, а залишиться інертним? Тоді потрібно звертатися до найближчого члену тріумвірату - до волі.

До якого манку вдаватися, щоб розбудити сплячу емоцію?

Згодом ви дізнаєтеся, що таким манком і збудником є ??темпо-ритм.

Залишається вирішити питання: як порушувати до творчості дрімає волю.

Як порушувати її до творчої дії?

- Через завдання, - нагадав я.- Вона безпосередньо впливає на творче бажання, тобто на волю.

- Це залежить від того, яке завдання. Мало захоплююча - не впливає. Таке завдання доводиться підводити до душі артиста штучним шляхом. Доводиться загострювати, оживляти її, робити цікавою і хвилюючою. Навпаки, захоплююче завдання має силу прямого, безпосереднього впливу. Але ... тільки не на волю. Захоплення насамперед - область емоції, а не бажання, тому воно прямим шляхом впливає на почуття. У творчості треба спочатку захопитися і відчути, а потім вже - захотіти. Ось чому доводиться визнати, що вплив завдання на волю не пряме, а непряме.

- Ви ж зволили сказати, що, за новим визначенням, воля невіддільна від почуття. Значить, якщо завдання впливає на останнє, то природно, що вона одночасно збуджує і першу, - піймав Тор-цова Говорков.

- Саме так. Волі-почуття - дволикий. В інших випадках в ньому переважає емоція над бажанням, а в інших бажання, хоча б примусове, - над емоцією. Тому одні завдання діють більше на волю, ніж на почуття, а інші, навпаки, посилюють почуття за рахунок волі.

Але ... так чи інакше, непрямим або некосвенним шляхом, завдання впливає на нашу волю, вона є прекрасним, улюбленим нами манком, збудником творчого бажання, і їм ми старанно користуємося.

Значить, будемо як і раніше продовжувати користуватися завданням для непрямого впливу на волі-почуття.

Після деякої паузи Аркадій Миколайович продовжував:

- Правильність визнання, що двигунами психічного життя є розум (уявлення, судження), воля і почуття, підтверджується самою природою, яка нерідко створює артистичне індивідуальності емоційного, вольового або інтелектуального складу.

Артисти першого типу - з переважанням почуття над волею і розумом, - граючи Ромео або Отелло, відтіняють емоційну сторону названих ролей.

Артисти другого типу - з переважанням в їх творчій роботі волі над почуттям і розумом, - граючи Макбета або Бранда, підкреслюють їх честолюбство або релігійні бажання.

Артисти ж третього типу - з переважанням в їх творчої природі розуму над почуттям і волею, - граючи Гамлета або Натана Мудрого27, Мимоволі надають ролям більше, ніж потрібно, інтелектуальний, розумовий відтінок.

Проте домінування того, іншого або третього двигуна психічного життя аж ніяк не повинно абсолютно придушувати інших членів тріумвірату. Необхідно гармонійне співвідношення рухових сил нашої душі.

Як бачите, мистецтво визнає одночасно як емоційне, вольове, так і інтелектуальну творчість, в якому почуття, воля або розум грають керівну роль.

Ми заперечуємо тільки роботу, що йде від сухого акторської розрахунку. Таку гру ми називаємо холодної, розумової.

Після урочистої паузи Аркадій Миколайович зазначив наш урок такий тирадою:

- Ви тепер багаті, ви маєте в своєму розпорядженні великою групою елементів, за допомогою яких можна переживати «життя людського духу» ролі. Це ваше внутрішнє знаряддя, ваша бойова армія для творчого виступу. Мало того - ви знайшли в собі трьох полководців, які можуть вести в бій свої полки.

Це велике досягнення, і я вітаю вас!

IV. УЯВА | V. Сценічна увага | VI. ЗВІЛЬНЕННЯ м'язів | VII. Шматки ТА ЗАВДАННЯ | VIII. ПОЧУТТЯ ПРАВДИ І ВІРА 1 сторінка | VIII. ПОЧУТТЯ ПРАВДИ І ВІРА 2 сторінка | VIII. ПОЧУТТЯ ПРАВДИ І ВІРА 3 сторінка | VIII. ПОЧУТТЯ ПРАВДИ І ВІРА 4 сторінка | IX. ЕМОЦІЙНА ПАМ'ЯТЬ | X. СПІЛКУВАННЯ |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати