загрузка...
загрузка...
На головну

VIII. ПОЧУТТЯ ПРАВДИ І ВІРА 4 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Замість відповіді на пояснення Аркадія Миколайовича Говорков, не без отрути заявив, що Пушкін тримається іншої думки про правду в мистецтві, ніж Торцов. На підтвердження своєї думки Говорков привів слова поета, які завжди згадують в таких випадках:

«Темряви низьких істин нам дорожче Нас підноситься обман ...»

- Я згоден з вами ... і Пушкін теж. Це доводять наведені вами вірші, в яких поет говорить про обман, яким ми віримо. Завдяки саме цій вірі обман нас підносить. Якби не було її, хіба могло б бути благодійне, нас піднесене вплив обману? Уявіть собі, що до вас прийдуть першого квітня, коли прийнято обманювати один одного, і почнуть запевняти вас, що уряд вирішив поставити вам пам'ятник за артистичні заслуги. Підніметеся ви від такого обману?

- Я не дурень, чи розумієте, і не вірю дурним жартам! - Відповів Говорков.

- Таким чином, щоб піднятися, вам необхідно «повірити дурним жартам», - піймав його на слові Аркадій Миколайович В інших віршах Пушкін підтверджує майже така ж думка: «Над вигадкою сльозами обіллюся» 14.

Не можна обливатися сльозами над тим, чого не віриш. Хай живуть же обман і вигадка, яким ми віримо, так як вони можуть піднімати як артистів, так і глядачів! Такий обман стає правдою для того, хто в нього повірив. Це ще сильніше підтверджує те, що на сцені все повинно стати справжньою правдою в уявній життя артиста. Але цього я у вашій грі не бачу.

У другій половині уроку Аркадій Миколайович виправляв тільки що зіграну Говоркова і Вельямінов-вої сценку. Торців перевіряв гру по маленьким фізичним діям і домагався правди і віри абсолютно так само, як він це робив зі мною в етюді «спалювання грошей».

Але ... стався інцидент, який я повинен описати, так як він викликав відповідь Торцова, вельми для мене повчальну. Діло було так:

Несподівано обірвавши заняття, Говорков перестав грати і стояв мовчки, з нервовим, злим обличчям, з тремтячими руками і губами.

- Не можу мовчати! Я повинен, бачте, висловитися, - почав він через деякий час, борючись з волненіем.- Або я нічого не розумію, і тоді мені треба йти з театру, або, вибачте, будь ласка, те, чого нас тут вчать, - отрута, проти якої ми повинні протестувати.

Ось уже півроку, як нас змушують переставляти стільці, зачиняти двері, топити каміни. Скоро нам накажуть колупати в носі для реалізму, бачте, з малої і великої фізичної правдою. Але, вибачте, будь ласка, передвигание стільців на сцені не створює ще мистецтва. Чи не в тому, бачте, правда, щоб показувати всякі натуралістичні гидоти. Чорт з нею, з такою правдою, від якої нудить!

«Фізичні дії»? Ні, вибачте, будь ласка! Театр не цирк. Там, розумієте, фізична дія - зловити трапецію або спритно вскочити на коня - надзвичайно важливо, від цього, бачте, залежить життя акробата.

Але великі світові письменники, вибачте, будь ласка, не для того пишуть свої геніальні твори, щоб їх герої вправлялися у фізичній дії, знаєте! А нас тільки це і змушують проробляти. Ми задихаємося.

Чи не гнити нас до землі! Чи не зв'язуйте крил! Дайте вспорхнуть високо, ближче до вічного ... надземному ... світового, туди, знаєте, у вищі сфери! Мистецтво вільно! Йому потрібен простір, а не маленькі правди. Потрібен розмах, знаєте, для великого польоту, а не для повзання, як комашка, по землі! Ми хочемо красивого, облагороджує, піднесеного! Чи не закривайте нам небес!

«Прав Торцов, що не пускає Говоркова парити під хмарами. Це у нього не виходить, - думав я про себе.- Як? Говорков, архі-представлялицік, хоче літати до неба ?! «Робити мистецтво», замість того, щоб робити вправи ?! »

Після того як Говорков скінчив, Аркадій Миколайович сказав:

- Ваш протест здивував мене. До сих пір ми вважали вас актором зовнішньої техніки, так як в цій області ви дуже яскраво проявили себе. Але ось, несподівано, ми дізнаємося, що ваше справжнє покликання - захмарні сфери, що вам потрібно вічне, світове, якраз те, в чому ви себе ще ніяк не проявили.

Куди ж врешті-решт летять ваші артистичні прагнення: сюди, до нас, в зал для глядачів, яким ви показуєтеся, для якого завжди уявляєте, або по той бік рампи, тобто на сцену, до поета, до артистів, до мистецтва, яким ви служите, до «життя людського духу ролі», яку ви переживаєте? За вашими словами, ви хочете останнього. Тим краще! Проявляйте же швидше вашу духовну сутність і женіть геть улюблений вами прийом гри з так званим піднесеним стилем, який потрібен глядачам з поганим смаком.

Зовнішня умовність і брехня - безкрилі. Тіла не дано літати. У кращому випадку воно може підстрибнути на який-небудь метр від землі або встати на пальці і підтягнутися догори.

Літають уяву, почуття, думка. Тільки їм дано невидимі крила, без матерії і плоті; тільки про них ми можемо говорити, коли мріємо, за вашими словами, про «надземному». У них приховані живі спогади нашої пам'яті, сама «життя людського духу», наша мрія.

Ось що може проникати не тільки «вгору», а й набагато далі - в ті світи, які ще не створені природою, а живуть в безмежної фантазії артиста. Але якраз вони-то - ваші почуття, думка, уява - не летять далі залу для глядачів, рабом якого ви є. Тому вони повинні кричати вам ваші ж слова: «Не гнити нас до землі! Ми задихаємося. Чи не зв'язуйте крил! Дайте вспорхнуть високо, ближче до вічного, світового! Дайте нам піднесене, а не зношені акторські штампи! »

Аркадій Миколайович зло скопіював вульгарність акторської пафосу і декламационной манери Говоркова.

- Якщо буря натхнення я не підхоплює ваших крил і не забирає вас вихором, вам, більш ніж кому-небудь, необхідна для розбігу лінія фізичних дій, їх правди, віри 15.

Але ви боїтеся її, ви знаходите принизливим проробляти обов'язкові для артистів вправи. Чому ви вимагаєте собі виключення із загального правила?

Танцівниця щодня вранці потіє і пихкає під час своїх обов'язкових екзерсисів перед вечірніми польотами на «пуантах». Співак вранці мукає, тягне ноти, розвиває діафрагму, відшукує в голові і в носі резонатори, для того щоб ввечері виливати в співі свою душу. Артисти всіх родів мистецтв не зневажають своїм тілесним апаратом і фізичними вправами, яких вимагає техніка.

Чому ж ви хочете бути винятком? У той час як ми добиваємося найтіснішого, безпосереднього зв'язку між нашою тілесною і духовною природою, для того щоб через одну впливати на іншу, ви прагнете роз'єднати їх. Мало того, - ви навіть намагаєтеся зовсім відмовитися (на словах, звичайно) від однієї з половин своєї природи - від фізичної. Але природа посміялася над вами, вона не дала вам того, що ви так дорожите:

піднесеного почуття і переживання, а замість них залишила вам одну фізичну техніку акторської уявлення і самопоказиванія.

Ви більше всіх п'янить зовнішнім, ремісничим прийомом, акторським декламаційним пафосом, всілякими звичними штампами.

Хто ж з нас ближче до піднесеного, ви чи, який піднімають навшпиньки і на словах «парите в небесах», а на ділі весь у владі залу для глядачів, або я, якому потрібна артистична техніка з її фізичними діями для того, щоб за допомогою віри і правди передавати складні людські переживання? Вирішуйте самі: хто з нас більше на землі? Говорков мовчав.

- Неймовірно! - Вигукнув Торцов після паузи.- Про високе найбільше говорять ті, у яких найменше для цього даних, хто позбавлений невидимих ??крил для польотів. Ці люди говорять про мистецтво і творчість з помилковим пафосом, незрозуміло і хитромудро. Справжні ж артисти, навпаки, говорять про своє мистецтво просто і зрозуміло.

Чи не належите ви до числа перших?

Подумайте про це, а також і про те, що в ролях, призначених вам самою природою, ви могли б стати прекрасним артистом та корисним діячем мистецтва.

Після Говоркова показувалася Вельямінова. На мій подив, вона дуже не погано виконала всі прості вправи і по-своєму виправдовувала їх.

Аркадій Миколайович похвалив її, а потім запропонував взяти зі столу куп-пап'є і заколоти ім.

Лише тільки справа дійшла до трагедії, Вельямінова відразу стала на диби, почала препогано «рвати пристрасть на шматки», а коли підійшла до найсильнішого місця, то раптом несподівано закричала такий «білугою», що ми все не втрималися і пирснули.

Торців сказав:

- У мене була тітка, яка вийшла заміж за аристократа і виявилася чудовою «світською дамою». З винятковим мистецтвом, точно балансуючи на вістрі ножа, тітка блискуче проводила свою великосвітських «політику» і у всіх випадках виходила переможницею. І все їй вірили. Але ось одного разу їй знадобилося прилеститися до рідні іменитого небіжчика, якого відспівували в переповненій церкві. Підійшовши до гробу, моя тітка взяла оперну позу, подивилася в обличчя мерця, витримала ефектну паузу і на всю церкву продекламувала: «Прощай, друже! Спасибі за все! »Але почуття правди змінило їй: вона скіксовала, і її горю ніхто не повірив. Приблизно те ж сталося зараз з вами. У комедійних місцях ви плели мереживний малюнок ролі, і я вам вірив; але в сильному Драматичному місці ви скіксовалі. Мабуть, у вас одностороннє почуття правди, чуйне в комедії і вивиху в драмі. І вам, як Говоркова, слід знайти своє справжнє місце в театрі. Вчасно зрозуміти своє «амплуа» - важлива справа в нашому мистецтві 16.

..................... 19 ...... р

Аркадій Миколайович продовжував огляд почуття правди і віри в неї і першим викликав Вьюнцова.

Він грав зі мною і Малолетковой етюд «спалювання грошей».

Я стверджую, що першу половину вьюнца переживав чудово, як ніколи. Він здивував мене на цей раз почуттям міри і знову змусив переконатися в присутності у нього справжнього обдарування.

Аркадій Миколайович розхвалив його і тут же обмовився:

- Але навіщо ви в сцені смерті награли таку «правду», яку ніколи не хотілося б бачити на підмостках: потуги в животі, нудота, ригання, страшна гримаса, судоми по всьому тілу ...

У цьому місці ви віддалися натуралізму заради самого натуралізму. Вам потрібна була правда смерті заради самої правди смерті. Ви жили не спогадами про останні хвилини «життя людського духу», а вас цікавили зорові спогади зовнішнього, фізичного вмирання тіла.

Це не правильно.

У п'єсі Гауптмана «Ганнеле» допущений натуралізм. Але це зроблено для того, щоб гостріше відтінити основну суть всієї п'єси. Такий прийом можна прийняти. Але навіщо ж без потреби відбирати з реального життя то, що належить відкидати, як непотрібне сміття? Таке завдання і така правда антихудожньої, і враження від них буде таке ж. Огидне не створює прекрасного, ворона не родить голуба, кропива не вирости троянди.

Таким чином, не всяка правда, яку ми знаємо в житті, хороша для театру.

Сценічна правда повинна бути справжньою, чи не підфарбованою, але очищеної від зайвих життєвих подробиць. Вона повинна бути по-реальному правдива, але опоетизованих творчим вимислом.

Нехай правда на сцені буде реалістична, але нехай вона буде художня і нехай вона підносить нас.

- А в чому ж полягає така художня правда? - Не без отрути запитав Говорков.

- Я знаю, чого ви хочете: поговорити про високі матерії мистецтва. Можна, наприклад, розповісти вам, що між художньою і нехудожньої правдою така ж різниця, яка існує між картиною і фотографією: остання передає все, а перша - тільки істотне; щоб запам'ятовувати на полотні це істотне, потрібен талант художника. Або, з приводу гри Вьюнцова в етюді «спалювання грошей», можна було б помітити, що для глядачів важливо те, що горбань вмирає, а не те, що смерті супроводжували такі-то фізіологічні явища; це будуть деталі фотографії, шкідливі для картини. Один, другий істотний ознака, що характеризує вмирання, і тільки, але аж ніяк не всі ознаки такого роду. Інакше головне - смерть, догляд близької людини - відсунеться на другий план, а випнути другорядні ознаки, від яких глядача буде нудити якраз там, де він повинен був би плакати.

Ось бачите, мені відомо, що йдеться в цих випадках, але я мовчу! Чому? Тому що у деяких, маловзискательних людей створюється заспокоєння: після короткого пояснення вони вже все знають про художньому в області творчості. Я стверджую, що таке свідомість шкідливо. Воно нічого не дає і в той же час присипляє цікавість, допитливість, які до останньої ступеня потрібні артистам.

Якщо ж я відповім вам рішучою відмовою, то це, навпаки, розбурхає, зацікавить, захвилюється, змусить вас насторожитися, самого придивлятися і шукати відповіді на невирішене питання.

Ось чому я і заявляю вам: я не беруся словами визначати і формулювати художнє в мистецтві. Я практик і можу не на словах, а на ділі допомогти вам пізнати, тобто відчути, що таке художня правда. Але для цього вам доведеться запастися великим терпінням, тому що я можу це зробити лише на протязі всього курсу, або, вірніше, це само собою стане ясно, коли ви пройдете всю «систему», після того як ви самі простежте в собі шляхи зародження, очищення, кристалізації простий, життєвої, людської правди в художню. Це створюється не відразу, а протягом усього процесу формації і зростання ролі. Вбираючи в себе її головну сутність, даючи їй відповідну красиву сценічну форму та вираження, відкидаючи зайве, ми за допомогою підсвідомості, артистичності, таланту, чуття, смаку робимо роль поетичністю красивою, гармонійної, простою, зрозумілою, облагораживающей і очищає смотрящих. Всі ці властивості допомагають сценічному створення бути не просто вірним і виконаним правди, ної художнім.

Ось ці, надзвичайно важливі відчуття красивого і художнього Не визначено в сухий формулою. Вони вимагають почуття, практики, досвіду, власної допитливості і часу.

Після Вьюнцова Малолеткова грала етюд «з підкидьком». Зміст цього етюду таке: Малолеткова повертається додому і на порозі знаходить підкинутого дитини. Незабаром виснажений підкидьок вмирає на її руках. Спочатку вона з незвичайною щирістю зраділа знахідці підкидька і поставилася до нього, як до живої ляльці. Вона стрибала, бігала з ним, сповила, цілувала, дивилась на нього, забувши, що має справу з шматком дерева, загорнутим в скатертину.

Але раптом немовля перестав реагувати на її гру. Малолеткова довго вдивлялася в нього, щоб краще зрозуміти причину. При цьому особа її змінювало вираз. Чим більше подиву і страху відбивалося на ньому, тим вона ставала зосередженіше. Вона обережно поклала немовля на диван, задкувала від нього. Відійшовши на відстань, Малолеткова скам'яніла в трагічному невіданні. От і все. Більше нічого. Але скільки в цьому було правди, віри, наївності, молодості, чарівності, жіночності, смаку, справжнього драматизму. Як красиво вона протиставила смерті новонародженого жагу до життя дорослої дівчини! Як тонко вона відчула першу зустріч зі смертю повного життя молодого істоти, вперше зазирнув туди, де вже немає життя.

- Ось художня правда! - Вигукнув схвильований Торцов, коли Малолеткова пішла за куліси.- У ній всьому віриш, так як все пережито і взято з справжньої, живого життя, але не гамузом, а з вибором, рівно стільки, скільки треба. Не більше й не менше. Малолеткова вміє дивитися, бачити прекрасне і знає міру. Це важливі властивості.

- Звідки ж таке досконалість у зовсім молодою, що починає учениці? - Дивувалися деякі заздрісники.

- Від природного таланту і головне - від виключно прекрасного почуття правди. Те, що тонко, правдиво, то неодмінно високохудожньо. Що може бути краще самій неподкрашенной і ціла природного правди!

В кінці уроку Аркадій Миколайович оголосив нам:

- Здається, я сказав вам все, що можна поки сказати про почуття правди, брехні і віри на сцені.

Настає час подумати про те, як розвивати і вивіряти цей важливий дар природи.

Випадків і прийменників для такої роботи випаде багато, так як почуття правди і віра проявляють себе на кожному кроці, у будь-який момент творчості, чи відбувається воно вдома, на сцені, на репетиції або на виставі. Все, що робить артист і бачить глядач у театрі, має бути перейнято і схвалено почуттям правди.

Будь-яке найнікчемніше вправу, пов'язане як з внутрішньої, так і з зовнішньою лінією дії, вимагає перевірки і санкції почуття правди.

З усього сказаного ясно, що для його розвитку нам може служити кожен момент нашої шкільної роботи, в театрі і на дому.

Залишається подбати про те, щоб всі ці моменти послужили нам на користь, а не на шкоду, щоб вони допомагали розвитку і зміцненню самого почуття правди, але аж ніяк не брехні, фальші і награвання.

Це важке завдання, так як брехати і фальшивити куди легше, ніж говорити і діяти правдиво.

Потрібно велику увагу, зосередженість і постійна перевірка викладачів для того, щоб в учня правильно зростала і міцніла почуття правди.

Уникайте ж того, що вам ще не під силу і що йде наперекір нашій природі, логіці, здоровому глузду! Все це викликає вивих, насильство, наспів, брехня. Чим частіше вони отримують доступ на сцену, тим гірше для почуття правди, яке деморалізується і вивіхівается неправдою.

Бійтеся звички до фальші і брехні на сцені, не дозволяйте їх поганим насінню пускати в вас коріння. Висмикуйте їх нещадно. Інакше кукіль розростуться і заглушать в вас все найдорогоцінніші, найпотрібніші паростки правди.

Робота актора | I. дилетантизм | II. Сценічного мистецтва та сценічної РЕМЕСЛО | ДІЯ. «ЯКБИ», «Запропоновані обставини». | IV. УЯВА | V. Сценічна увага | VI. ЗВІЛЬНЕННЯ м'язів | VII. Шматки ТА ЗАВДАННЯ | VIII. ПОЧУТТЯ ПРАВДИ І ВІРА 1 сторінка | VIII. ПОЧУТТЯ ПРАВДИ І ВІРА 2 сторінка |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати