На головну

Другий день 5 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

- Вставай, Машенька, вставай, рідна, вставай, улюблена ... Не можна лежати, замерзнеш ... Треба йти, вставай, будь ласка ...

Це говорю не я. Це говорить хтось залишився перед впав колодою. Мені вже не шкода Машу. Мені не шкода і себе. Краще б Маша потонула в тій річці. Краще б я розбився на Хромом камені. Я лякаюче байдужий до всього. До такого нервового виснаження я докотився.

Якимось дивом я все ж ставлю Машу на ноги. Ми бредемо назад. Я крокую тупо, як автомат. Моя рука ніби зрослися в кільце навколо Машиною долоньки. Маша гойдається. Очі в неї закриті.

Розвилка. Звідки ми прийшли? Здається, звідти ... Значить, напевно, нам туди ... Ми йдемо. Вгору-вниз, вгору-вниз, сосни-ялинки, ялинки-сосни, поворот, поворот, поворот ... Я бачу покіс, обнесений жердинами. Я довго дивлюся на нього. Значить, близько село.

- Маш ... - мекаю я. - Покос ... Близько село ...

Але села все немає. Колії, бруд, дощ, повороти, ували, небо.

Будинок. На узгір'ї - будинок! Дійшли! .. Я витягую Машу на підйом. Це не село. Це навіть не будинок. Якась халупа без вікон і дверей. На її рубероидной даху вибухає дощ. Треба йти далі ... І ми йдемо. Напевно, ми безсмертні.

Ми спускаємося в распадок і знову вповзаємо на увал. З іншого його боку на схилі товпляться будинку межень, густіючи дахами до річки. Справа біліє Кульгавий камінь. Тепер вже ми точно дійшли. Ми дійшли, ми врятувалися. Ми дотягли, ми перемогли, ми зробили подвиг. Ми всього-то-на-всього дісталися до маленької тайговій села Межень. Але скільки довелося перетерпіти і передумати, щоб дістатися до неї! .. А що випало б на мою долю, якби я вирішив досягти не маленького села Межень, а, скажімо, Полярної зірки?

* * *

Ми йдемо по вулиці межень. Я заходжу в кожен будинок, прошуся на постій, і всюди мені відмовляють. А чого чекати іншого? Я дивлюся на нас з боку. Прийшли з тайги всі мокрі, в землі. Від мене пре перегаром, груди в крові, п'ятиденний щетина. Маша ледь на ногах стоїть. Що я в лісі з нею зробив? Кому гріх на душу брати полювання? Але мене охоплює озлоблення. Ми з таким трудом дісталися до межень, і для чого? Скиглити під дверима? До біса! Куплю хліба і горілки, є запальничка і сухі сигарети в целофані, підемо в ту халупу, що я бачив по дорозі, розведу багаття, пожрем, вип'ємо, переночуємо ... Не пропадемо і без села Межень. З наступного будинку я виходжу вже з дволітровою банкою сивухи. Я простягаю її Маші.

- Що це? - Тихо питає Маша, тримаючись за планки паркану.

- Наш бензин, - кажу я і змушую її зробити ковток.

Магазин вже закритий, але хліба можна купити в пекарні. Знаходжу пекарню на задвірках села. У її двері під дощем возиться літня жінка, засовуючи в скоби важкий брус.

- Тітонько, постійте! - Гукаю я. - Хліба купити можна?

- Продали весь вже, - відповідає жінка і підозріло оглядає мене, а потім Машу, безсило присіла на колоду. - А ви хто такі?

- Туристи, - убито відповідаю я. - Вставай, Маша, підемо назад ...

- Ма-ашенька ... - з жалем говорить жінка, дивлячись на прозоре Машино особа. - Хоч в пекарні обігрів, горе-мандрівники ... Піч ще гаряча. Ех, і носить же вас нелегка ...

* * *

Половину пекарні займає величезна білена піч. Стіл, широка лавка, стіс, стійки з лотками, кочерга, цементна підлога. В єдиному віконці не вистачає полстекла. Спека. Пахне чадом, кислим тестом, тарганами, гарячим цеглою. Рай!

Я замикаю двері за доброї тітонькою і кидаюся до печі. Біля неї вже стоїть Маша, обхопивши себе за плечі. Тепло, тепло, боже мій, тепло! .. Дощ не ллє на голову! Нікуди не треба йти! Можна сісти, можна лягти! Нехай немає жратви, зате є брага і сигарети! І Маша дійшла жива! І нікуди з цього раю ми до ранку не підемо!

Я гарячково роздягаюся до трусів, роблю здоровенний ковток браги, вставляю в рот сигарету, повертаюся до печі всією спиною і закриваю очі. О-о-о ... В голові щось зсувається і м'яко, стрімко несе мене в гарячу темряву.

Коли я відкриваю очі, Маша варто в тій же позі, одягнена.

- В одязі не зігрієшся, - кажу я. - Роздягнися ...

Маша ледь помітно заперечливо хитає головою.

- Вважай, що ми зазнали аварії. Не соромся, - переконую я. - Нічого принципово нового я не побачу ...

Маша мовчить. Мені стає тривожно, і я від цього злюся.

- Я відвернуся, - кажу я, але Маша мовчить. - Ти мене боїшся? - Допитуюсь я, але Маша мовчить. Вона зсутулилася, опустила голову, плечі її стрибають, коліна тремтять. Маша дісталася до тепла, трохи розслабилася, і все - завод скінчився. Так людина замерзає на ганку власного будинку. «Вона ж нічого більше не може!» - Ошелешено розумію я.

Я відкидали сигарету і кидаюся на Машу, як гвалтівник. Я здирають з неї набряклі водою, крижану одяг, роздягаю її догола. Під куртки та джинсами на Маші не було ні светри, ні трико. І вовняних шкарпеток теж не було. Зрозуміло, чому Маша так швидко знітилася.

- Ну як же можна так одягатися, Маша, дура! .. - Кричу я.

Я вливаю Маші в рот брагу, кручу її перед грубкою, повертаючи до тепла спиною, животом, боками. Я безжально мну і розтираю її задерев'янілі м'язи, не соромлячись її наготи. Маша гойдається під моїми руками, як дерево; стогне і плаче - від болю, від сорому, від щастя. Я, як поїзд з штовхача, жену кров по її артеріях.

- Рухайся! - Ричу я. - Ворушись! Живи!

Я ставлю її обличчям до топки і притискаюся до її спині животом, захищаючи від холоду, що летить з вибитого вікна. Я гріюся теплом, яке від пічки проходить крізь Машу, і це тепло повертаю їй назад, як Місяць повертає Землі сонячне світло. Гладкий мову всесвіту, просовуючи в вибите вікно, лиже мене по спині. Я п'ю брагу, курю, але не відпускаю Машу. Я боюся за неї. Я відчуваю себе реанімацією, штучним диханням, її запасним серцем.

- Ви самі зігрійтеся ... - каже Маша. - Я вже не помру ...

«Оживає», - думаю я. Я відігрівати і сідаю на лавку.

- Іди на коліна, - наказую я.

Маша стомлено сідає до мене на коліна боком, п'є брагу і опускає голову мені на плече. Я теж п'ю брагу і курю, видихаючи в сторону. Я теж втомився. Просто скотськи втомився. За вікном зовсім темно. За даху пекарні ходить дощ. Пекарня загадково освітлена рубіновими хробаками, що плазує в чорній печері грубки. Здається, Маша дрімає. Мої руки, зчеплені на вигині її талії, відчувають тихе, спокійне, рівне рух ребер. Я теж закриваю очі. Півсон громовідводом розряджає напруга волі, немов розпускає натягнуті віжки.

Я прокидаюся від того, що Машина долонька невагоме їде по моїй вилиці, по грудях, по животу.

- Не треба, Маша, - кажу я.

- Дайте мені баночку, - помовчавши, відповідає вона.

Маша робить кілька ковтків, переводить дух і знову п'є. Я забираю банку і прибираю під лаву. Від Машиних губ пьяняще, вільно, щасливо і по-весняному пахне брагою.

- Вікторе Сергійовичу, я люблю вас ... - шепоче мені в обличчя Маша.

Її руки легкі, як листопад, - не впіймаєш долоню.

- Ти ще дівчинка, Маша ... - як дурень, кажу я.

- Ну і що ... Я люблю вас ... Я люблю вас ... - повторює вона.

Вона сповзає з моїх колін, лягає спиною на лаву і тягне мене до себе. Я підкоряюся і лягаю поруч, підсунувши руку їй під голову. Я хочу Машу. І Маша хоче мене.

Я хочу Машу. І мені ніщо не заважає взяти її. І я уявляю все, що може бути, - все блискавки, танець і медовий злива. Але одночасно я пам'ятаю, як Маша пливла в крижаній воді злий річечку, як плакала, стоячи на четвереньках посеред залитого дощем луки, як сідала в бруд на узбіччі тайгового путівця. І в мені немає пристрасті. Пристрасть Отгорел там, в затопленому нічному лісі. Залишилося тільки бажання. Воно ніжне, тихе, нерухоме, як березова гілка в безвітряну погоду. Я не візьму Машу не тому, що моє почуття до неї - це розчулення дорослого дитиною, або боязкість чоловіки з дівчинкою, або трепет грішника перед ангелом. Ні. Я не візьму Машу з якоїсь іншої причини, яка мені і самому не зрозуміла. Я просто знаю, що так треба. Я хочу Машу. Але я її не порушу.

- Я вас люблю ... - шепоче Маша, притискаючись до мене.

- Не поспішай, - кажу я. - Я все зроблю сам...

Кінчиками пальців я веду по лініях її обличчя - по стрілках брів, по опущеним Півмісяця століття, по закруті м'яких губ, жодного разу мною не цілуватися. Маша в останній раз відкриває очі і нарешті закриває - немов заходить сонце.

- Я люблю вас ... Я люблю вас ... Я люблю вас ... - немов зачарована, крізь сон повторює Маша.

- Я теж тебе люблю ... - кажу я. - Засипай ... Все добре.

Якусь мить - і Маша вже спить. Я тримаю її голову і довго боюся поворухнутися, дивлячись на Машино особа - сумне, втомлене, прекрасне російське обличчя. Потім я тихенько вивільняється, сідаю на лавці і згинати навпіл, як від удару під дих. Дика душевний біль від того, що я задушив своє бажання, рве мене на шматки.

Але після я встаю і мацаю одяг. Вона майже висохла. Я одягаюся. Потім обережно, як ляльку, одягаю голу Машу. Нарешті, запалюю сигарету, беру банку з брагою і відкриваю двері.

Дощ скінчився.

* * *

І ось я, Географ, Віктор Сергійович, бивень, лавина, дорогий і улюблений, сиджу на порозі пекарні і дивлюся на сплячу село Межень. Я курю. Я п'ю брагу. Дощу немає, місяця немає, але темне, густе небо в зеніті немов підсвічується якимось тьмяним туманом. Я бачу важкі димні хмарні горби. А по горизонту, над тайгою, небо охоплено смугою похмурої темряви. Розповзаючись по схилу, слабо нагромаджується село Межень. Трохи світлішають похилі дахи, та де-не-де горять вогники. В ночі шумить на невидимих ??каменях Крижана, самотньо брехати далеко собака - то чи облаюючи свої собачі кошмари, то чи розкопавши в городі миша, - і беззвучно, просторо гуде тайга, немов скаржиться, переповнившись дощем.

Маша спить. Я думаю про Машу, сидячи на порозі пекарні. Тепер Маша вже ніколи не буде моєю. Тепер моя радість вже точно позаду. Але я спокійний, бо вибору мені ніхто не нав'язував - ні люди, ні доля, ні сама Маша. І нехай скоро Маша, нічого не зрозумівши, відвернеться від мене і піде в свою свіжу, дивну і прекрасне життя. Що ж, у неї - перша любов, яка ніколи не буває останньою. А я Машу все одно вже не втрачу. Втратити можна лише те, що маєш. Що маємо - не бережемо ... А я Машу не взяв. І Маша залишиться зі мною, як світло Полярної зірки, промінь якої буде світити Землі ще довго-довго, навіть якщо зірка згасне.

І ще я не взяв Машу тому, що тоді все моє добро виявилося б просто свинством. А я його роблю трохи і дуже дорожу. Виявилося б, що я виловлював Машу в злий річечку, втішав на лузі, тягнув по путівцем і навіть, хе-хе, кров проливав не тому, що боявся за неї, як людина на землі повинен боятися за людину, не тому, що я її люблю, а тому, що мене це напружує хіть. А даний добро безкоштовне. І тепер у мене є цей козир, цей факт, цей вчинок. Що б я не робив, як би мені не було погано, чого б про мене не сказали - і алкаш, і дурень, і невдаха, - у мене завжди буде можливість на цей факт спертися. І я не впевнений, що в нашій безглуздій життя Маша б послужила мені більш надійною опорою, ніж цей факт.

І я згадую весь наш похід - від самої Пермі-другий до села Межень. І зараз тут, пізно вночі на порозі пекарні, неясний сенс нашого походу стає мені начебто ясний. Ми пропливли по цих річках - від Семічеловечьей до Розсохи - як крізь долю цієї землі, - від стародавніх капищ до концтаборів. Я особисто проплив по цих річках, як крізь свою любов, - від дрібної заздрості в темній наметі до вічного спокою на порозі пекарні. І я відчуваю, що я не просто плоть від плоті цієї землі. Я - мале, але точне її подобу. Я повторюю її сенс усіма звивинами своєї долі, своєї любові, своєї душі. Я думав, що я влаштував цей похід зі своєї любові до Маші. А виявилося, що я влаштував його просто з любові. І може, саме любові я і хотів навчити батьків - хоча я нічому не хотів вчити. Любові до землі, тому що легко любити курорт, а дике повінь, травневі снігопади і річкові буреломи любити важко. Любові до людей, тому що легко любити літературу, а тих, кого ти зустрічаєш на обох берегах річки, любити важко. Любові до людини, тому що легко любити херувима, а Географа, бивня, лавину любити важко. Я не знаю, що у мене вийшло. У всякому разі, я, як міг, намагався, щоб батьки стали сильніше і добрішим, не принижуючи і не принижуючи.

І я все зробив неправильно. Не як вчитель, не як керівник походу, не як друг, не як чоловік. Овечкіна перекинув, батьків кинув, Машу обдурив. Я навіть проламав свій головний принцип: я став запорукою щастя для Маші і зробив її запорукою щастя для себе. Маша, Маша, Маша ... Будинки друзі-приятелі охнути: ну і лопух же ти, дівку прогавив! А подружки зморщаться: як не соромно, пристав до дівчинки, малолітки, власної учениці ... Але якщо в душі моїй зараз такий великий спокій, значить, я все-таки мав рацію ... А хто мене зрозуміє? Хто оцінить цю правду? Ніхто. Хіба що час ... Майбутнє. Тільки ось у нього нічого не дізнався.

Але що це я? Адже є одна істота, яка здатна зрозуміти мене. Багатоголове, сварливе, вічно кричить, вічно гризучі саме з собою істота. Батьки. Тільки сам-то я як побачу, що вони зрозуміли?

І тепер я вже думаю про батьків. Батьки стоять перед Долганов. На світанку я повинен бігти до них, щоб застати їх до відплиття. Долган - штука серйозна. Без мене батькам його плисти не можна. Машу я залишу перед Кривим каменем - потім підберемо її. Злий річечку перепливу, та й фіг. Сьогодні ми повинні виїхати додому. Пора. Я взяв від походу все.

Я дивлюся на схід. За керуючий Кульгавого каменю вже рябить перша муть світанку. Я залпом допиваю брагу.

* * *

... Як дочитав книгу, я закриваю двері пекарні, беру притулений до стіни брус, засовували його в скоби і крокую по доріжці вздовж паркану до вулиці. Маша шльопає по калюжах за моєю спиною. Село нерухома. Від її непорушності гостріше сприймається рух вітру. Вітер розгойдує жердини зі шпаківнями, грає провісшимі проводами. Від того місця, де має зійти сонце, на білясте небо колами розпливається хмарна хмарь, немов сонце - це камінь, кинутий в ряску небесного ставка. Тайга просторо дихає на вершинах навколишніх увалов. Шумить ріка.

Ми йдемо посеред вулиці, розбризкуючи калюжі. По боках у вікнах будинків біліють запнуті завіски. На ганках стоять блискучі калоші. Зліва за городами видніється чорна смуга Крижаний і кілька білих валунів біля протилежного берега, одягненого в ялинову, вовчу шубу.

На перехресті ми зупиняємося біля колодязя. Я роздягаюся до пояса і обливає холодною водою. Холодний ранок несміливо обіймає мене, як дівчина. Холод немов перетрушує мене, і все встає на свої місця. Життя вставляється в тіло, розум - в голову, мужність - в душу. Дивлячись на мене, Маша зимно пересмикує плечима і затягує на горлі шнурки капюшона. Я згадую, що під штормівку у Маші немає навіть светри, а ранок студеное.

- Дати тобі мій светр, Маша? - Питаю я.

- Що ж ви відразу-то не запропонували? - Усміхається Маша.

Чому я не запропонував? Тому що я з нею вже попрощався.

Ми перевдягаємося і йдемо далі. Околиця. Незмінні сараї, навіси, іржаві трелювальні трактори і штабеля ліспромгоспу. Вулиця перетворюється в брудну, розбиту дорогу і йде в бік від річки. Далі варто сосновий лісок. Через нього уздовж Крижаний до хрому каменю веде стежка. Ми крокуємо по стежці і незабаром виходимо до схилу, зарослому малиною. Подекуди з малини стирчать білі останці.

- Маша, - кажу я, - тобі треба залишитися тут. Я припливу с, батьками і заберу тебе.

- Чому це мені треба залишитися? - Дивується Маша.

- Ти хіба не пам'ятаєш, як я вчора з Кульгавого звезданулся?

- Учора був дощ, сльота. І ми були на взводі. Чи не Ельбрус же Кульгавий камінь, щоб на нього було важко піднятися.

В общем-то, Маша права. Кульгавий - звичайний скеля. І навіть не дуже високий. Чого це я раптом так злякався? Сам не знаю.

- Але тобі все одно ж доведеться чекати мене, коли я спливу за ту річечку, де колоду впало. Чи не краще почекати тут?

- Я теж перепливу. Я піду з вами, - твердо каже Маша.

- Боїшся одна залишитися? - Я злюся і б'ю нижче пояса.

- Ні, не боюся. Просто я хочу з вами. І все.

Маша обходить мене і першою починає підніматися на Кульгавий камінь. Пихкаючи, я лізу за нею. Я здаюсь.

Вершина Кульгавого - це масивний кам'яний надолб, з одного боку порослий кривими, кремезними соснами. Їх коріння розпороли, пробурили моноліт, розшарувати його на різновисокі ступені. За цими сходами ми і піднімаємося вгору. Маша і раніше йде попереду мене.

Вона добирається до самої верхівки і раптом застигає на останньому кроці.

- Вікторе Сергійовичу! .. - Розпачливо кричить вона. - Пацани заходять в поріг! ..

Я ракетою злітає вгору. Широка дуга Крижаний як на блюді. Зір моє лякаюче загострюється, ніби очі вигвинчуються, як окуляри бінокля. Важкий молот б'є в віскі. Я бачу все чітко-чітко, хоч і дрібно. За Шивера до Долганов пливе наш катамаран.

Видно, хтось із батьків пішов за нами в Межень і побачив злий річечку. Батьки зрозуміли, що ми на іншому березі. Зрозуміли, що ми заночували в межень. І щоб ми, дурні, повертаючись вранці, що не сунулися цю річечку перепливати, батьки вирішили скоріше плисти в Межень самі. І ось вони пливуть. Без мене. Наодинці. Через поріг.

Душа моя замерзає.

Навіть з такої відстані я бачу, що латка на моїй гондолі перемістилася. Батьки переставили гондолу задом наперед. Тепер її можна підкачувати прямо в порозі того, хто сидить посередині катамарана. Все наше спорядження загорнуте в тент і неодноразово перемотати мотузкою. На цьому пакунку сидить Люська. Я бачу, як вітер куйовдить її довге волосся. Люська безупинно працює насосом. У правого носового весляра на кінчику весла червона точка. Овечкін обмотав рукоять свого весла червоною ізоляційною стрічкою. Значить, він сидить на місці Чебикіна. У лівого носового весляра лопать весла пофарбована жовтою фарбою. Це весло Бормана. Значить, Борман де сидів, там і залишився. Праворуч і ліворуч від Люськи сидять, без сумніву, Тютін і Демон. Чебикін сидить там, де сидів Градусів. Градусів зайняв моє місце. Командирське місце. Я дізнаюся Градусова по рудої голові. Тепер Градусів - капітан. Борман чи відмовився, сам чи Градусів виліз, або батьки переобрали начальника - швидше за все і те, і друге, і третє разом, я не знаю. Але зараз Градусів веде катамаран через поріг.

Звідси, з Кульгавого каменю, все здається таким мікроскопічним, таким нікчемним ... Але я знаю, як зараз навколо батьків до неба здибилися вали і рев порога, хрип піни будуть рвати перетинки.

Душа моя - крижаний бовдур.

І ось катамаран, як трактор в борозну, важко звалюється рилом в перший каскад. І його починає місити і жбурляти, лупити хвилями, душити піною, контузити литими водяними зарядами, шмагати струменями. Він смикається, як кінь під батогом. Те, як ракети, злітають носи гондол, і ноги Бормана з Овечкіним бовтаються в повітрі. Те брикає корми, і Градусів з Чебикіним валяться на спини, відгинаючись. Те занурюється лівий борт, і я бачу весь катамаран в площині - маленький гратчастий прямоугольнічек з сімома чоловічками. Те гупає правий борт, і лівий задирається, огинаючи піною, як слиною закінчується пащу скаженого пса. Вода котиться поверх каркаса, завихрюючись навколо сідоків поясами струменів. Я бачу, як судно ударяється боком об камінь так, що всі дружно гойдаються в одну сторону. Бачу, як потік тягне катамаран через обливаний валун і ззаду виростає султан вируючої води, яка натрапила на нову перешкоду. Я бачу, як батьки падають в «бочку», б'ються в ній, викарабківаясь назовні з виру, точно веслами викопують себе з-під снігової лавини.

Ми з Машею нерухомо стоїмо на вершині Кульгавого каменю і мовчки дивимося. Душа моя крижана. А батьки в цей час беруть поріг.

Вони прориваються через другий каскад. Вони йдуть абсолютно неправильно, не так, як я пояснював. Може, це Градусів вирішив змінити тактику. Може, він просто слід мій навіюванню: йди так, як виходить, тільки не підставляй під удар борту. Може, Градусів помиляється в командах, заплутавшись у кошмарі Долгана. А може, екіпажу не вистачає сил, щоб вірно виконати наказ. Але зараз це вже не важливо. Важливо, що батьки штурмують поріг самі.

Хоч це і неможливо, але я чую, як Градусів кричить і матюкається, обзиваючи всіх «бивнями» і обіцяючи «вибити пилораму». Я чую, як страшно мовчить Люська, все швидше працюючи насосом. Чую, як натужно, надривно крекче Чебикін, тоненько верещить і поскулює Тютін, здивовано присвистував Демон. Я чую, як хрипить Овечкін і загнано дихає Борман. Батьки все наскрізь мокрі. Зблискують на сонці весла. Клубочиться піна. Як ножі, виблискують струменя. Долган розтривожений ворушиться з боку на бік, немов ведмідь, ляскає себе лапами по спині, смикає шкурою, тремтить, трясеться, підстрибує і гарчить, гуркоче, хропе.

Крижана туга смокче моє серце, коли я бачу, як батьки пірнають в «бочку», яку треба було обійти зліва, підрізають косі вали, замість того щоб пройти по струменю, лізуть напролом, хоча простіше пропустити кругляк між гондол, стрімголов прут в саме пекло, в м'ясорубку і таранять лоби валунів, де треба було б вальсувати Телемарк. А зверху все це - мурашина конвульсія сірникової коробки серед мильних розводдях.

- Третій каскад, - тихо каже Маша і через деякий час додає: - Пройшли ...

Я бачу, як мокрий, блискучий катамаранчік боком пливе по ще пенному, але вже усмиріть швидкотоків. Весла більше не літають блискавками, а тихо настовбурчуються над водою. Сім чоловічків в червоних Спасжилет дивляться назад, на грізні ступені Долгана, через які вони тільки що стрімголов перекотилися.

Батьки все зробили не так, як я вчив. Все зробили неправильно. Але головне - вони пройшли.

І лід в моїй душі тане. І мені стає боляче від того, що там, в Долганов, мене разом з батьками не було. Так болять руки, які ти на холоді відморозив, а потім відігрів, оживив в теплі. Мені боляче. Але я приречено радий цій болю. Це - біль життя.

Свиней - свині | У ЦЕНТРІ ПЛОСКОЇ ЗЕМЛІ | ВІКТОР СЕРГІЙОВИЧ Макіавеллі | Нема чого й НЕ ЗА ЩО | ВІЧНЕ ПОТЯГ ДОРІГ | Поважних причин для СВЯТОСТІ | Перша доба | Другий день 1 сторінка | Другий день 2 сторінка | Другий день 3 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати