На головну

Другий день 4 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Захід після грози горить бездимний, пекучо, сліпучо. Повітря немов розріджене пролетіли блискавками. День не гасне - просто зі світлих, денних фарб природи енергія перетікає в темні, опівнічні. Небо сизе, скошене плечем на схід. Світло по дну лісів, як вода, стікає під ухил земної кулі. Блискуче, що потемніло лезо річки по лезу залито кров'ю. У червоної смузі на горизонті лежить багряне сонце, точно величезний птеродактиль зніс доісторичне яйце.

Створ за створом берега тягнуться суцільно круті, ялинові. Ні галявинки, ні бровки. Давно пора вставати на нічліг, а ми все пливемо. Нарешті Борман примітив якусь луговину. Ми причалюємо, все вилазять подивитися. Батьки довго ходять взад-вперед, топчуться, озираються, штовхають кущі і кричать. Нарешті повертаються назад.

- А, пес з вами! - В серцях говорить Борман. - Чи не хочете - як хочете! Ща, блін, там для вас за поворотом терем відгриміли! ..

Пливемо далі. Поворот за поворотом, створ за створом, плесо за плесом. Одні ялинові кручі і скелі. Поступово темніє. Ялинові багнети, виростаючи, загороджують сонце. Останні відблиски, як перелітні птахи, стягуючі за теплом. Похмуро запалюється нічна гладь. Бліді кручі схожі на айсберги. Дика, гола місяць зависає в зеніті. Її зелений вогонь фантастично окреслює контури пливуть хмарних розводдях, і прямо над нами ворушиться потворний, що світиться, кривої візерунок. Холоднеча піднімається від води, омертвлені душу. Борман лається:

- Повзи тепер, Градус, раком по березі, в одній руці - сірник, в іншій - лупа, шукай, блін, місце зручне! Ти краще за всіх все знаєш, все вмієш! Герой! Воєвода! Якби ти перший побачив ту галявинку, так, блін, труси б порвав, аби ми на ній заночували! А раз я її побачив, так не галявина, а лайно! Випендрюєшся тут невідомо перед ким ...

Почувши це «невідомо перед ким», Люська обурено фиркає.

- А ви все теж! .. - Розпікається Люськін пирханням Борман. - Самі мене командиром вибрали, так хрону чи градусів в гудок дивіться? «Попливли далі, знайдемо краще! ..» Ось і пливемо! Шукаємо!

Промерзлий, змерзлий Градусів стукає зубами і не відповідає.

По берегах ні зги не видно. Що там - галявина? круча? косогор? Суцільна чорна маса, глухо гуде в ночі. Ми пливемо, пливемо, пливемо ...

- Начебто будинок попереду ... - невпевнено говорить пильне Чебикін.

- Може, село Межень? - Несміливо передбачає Тютін.

- Занадто рано, - кажу я. - Перед межень Долгановскій поріг, а ми його не пропливали. Напевно, це нежитлова село Рассоха, як на карті написано. Я думав, що там нічого немає, як в Урёме, а виявляється, ще вдома стоять ...

- Чи не вдома, а один будинок, - поправляє Чебикін.

Незабаром я розрізняю безока, смутно біліють будова.

- Причалюємо, - солідно розпоряджається Борман.

* * *

На пологому березі, терасами, що минає від річки, ми швидко розбиваємо табір. Крім цього білого дому, в селі Розсоха не видно нічого - ні інших будинків, ні доріг, ні стовпів, ні тим більше вогнів. Ми як попало розкидаємо речі, поспіхом ставимо намет. Чебикін пріволаківает купу дощок і розпалює багаття.

- Тютін, йди ще дров нарви, - каже Чебикін, вішаючи котли. - Там по березі дощок до фіга валяється.

- Я боюся один в темряву, - пхикає Тютін.

- Зараз як дам в ріпу, - попереджає Чебикін.

Тютін, зітхаючи, йде. Всі товпляться біля вогню. З темряви з'являється тремтячий від ознобу Градусів з двома великими колодами.

- Хворий тягає, а здорові, блін, стоять як пні, - бурчить він, кидаючи колоди перед багаттям і сідаючи. Все теж сідають.

- Ти прохолов, так? - Співчутливо питає Градусова Люська. - Дай, я поруч з тобою сяду ...

- А ні, не прохолов, засмажився під дощем! - Лютує Градусів.

Люська дбайливо кладе долоню йому на лоб.

- Гарячий! - З жахом говорить вона. - Таблетку треба!

Градусів з гуркотом шморгає носом. Маша йде за таблеткою.

- Ти ж вранці викупався, - сюсюкає з Градусова Люська. - Навіщо ж в грозу під тент НЕ заліз?

Градусів мовчить - скорботно і гордо.

- У тебе одяг суха є? - Допитується Люська, мацаючи його плечі і коліна. - Дати тобі мій светр?

- Ось такий, да? - Градусів двома пучкою відтягує груди на своїй сорочці. - Не треба!

Борман, бачачи все це, похмурніє на очах.

- А-а, давайте горілки вип'ємо! - Відчайдушно пропонує він.

Ніхто не відмовляється. Борман похмуро дивиться в багаття.

- Ну і хрін з вами з усіма! - Раптом в розпачі каже він, жбурляє тарілку, яку приготував під суп, і йде в намет.

- Люська, ти - перехідний червоний прапор, - кажу я.

- Де? - Дивується Люська.

Маша і Овечкін посміхаються. Градусів скрегоче зубами.

- Географ, я тебе задушу вночі, - попереджає він. - Н-на фіг!

На старих дошках суп зварився незвичайно швидко. Чебикін розлив всім по тарілках, Тютін - в тарілку Бормана, а котел відразу залив водою і повісив грітися, щоб відмити.

П'ємо чай. На заварку не поскупилися. Чай сильний, духовітий.

- Маш, може, підемо спати? - Після чаю тихо кличе Овечкін.

- Іди, - знизує плечима Маша. - А я ще залишуся. Хочу побути біля багаття. Сьогодні ж остання ніч ...

Овечкін, як і Борман, похмуро мовчить, а потім встає і йде. Сьогодні у нас намет - притулок скривджених.

Остання ніч ... Даремно Маша сказала ці слова. Як вирок оголосила.

Батьки нічого не говорять, дмуть в гарячі гуртки. У темряві лунає дерев'яне бренькання. З'являється Тютін, що притяг купу дощок. Він вивалює їх в багаття і гугнявить:

- Уже жрете, да? .. А я мало не помер, така страхотіща! .. Та-а, вам смішно. - Він наливає собі суп та бере хліб. - Навіть суп охолов, поки я там шароперілся, - ниє він, орудуючи ложкою. - І не солоно ні фіга ... Чеба, ти ж кричав, що густо буде, а у мене всього одна лапшінка і жиру тільки дві зірки ...

- Бивень, - подивившись в тютінскую тарілку, каже Чебикін, - це не суп. Це я воду з річки набрав котел мити.

Все невесело сміються.

Просто так сидимо, мовчимо. Вітер куйовдить лахи багаття. Кругом тиша і темрява. Не видно ні Льодя ної, ні берегів - нічого. Тільки в небі на місці місяця світяться зелені хмарні мережива.

- Гаразд, спати пора, - встаючи, похмуро каже Градусів і по-хазяйськи розпоряджається: - Митрофанова, пішли.

А слідом за ними потихеньку тягне і Демон, Тютін, Чебикін.

Ми залишаємося з Машею удвох. Ми сидимо і мовчимо. Остання ніч ... Все позаду. Я нічого не встиг. Я програв. І на бога не надіявся, і сам зівай. Я пропив, провеселілся, відлякав своє щастя. Але це було прекрасно, хоч я і не встиг. Ті кілька хвилин удвох біля вогнища, що нам залишаються, нічого не вирішать. Тому я не хочу ні обіймати, ні цілувати Машу, ні розмовляти з нею. Просто посидіти мовчки і розійтися назовсім. Більше-то адже нічого вже не буде. Хто сказав, що я невдаха? Мені випала головна удача в житті. Я можу бути щасливий, коли мені гірко.

- Ех, Віктор Сергійович ... - каже Маша. - Так добре просто сидіти з вами, просто дивитися на вогонь ... Так би з самого початку, щовечора ... - У голосі Маші туга. - А ви завжди п'яний, кричите, гидоти говорите, дурниці всякі робите, з пацанами блазнювати, анекдоти розповідаєте ... Вам треба тримати себе в руках, бути нормальною людиною ... Всім же від цього краще - і вам, і оточуючим .. .

Маша не додає «і мені».

А я раптом згадую одного разу прозвучала тютінскую фразу.

- Маша, - втомлено відповідаю я, - я старший за тебе. Я більше перетерпів. Я досвідченіше. Зрештою, я твій учитель. Але ж я не вчу тебе жити ...

Маша встає і мовчки йде до намету.

Я залишаюся біля багаття один.

останню добу

Батьки вже снідають. Мене розбудили останнім. Я йду до річки, сідаю на потоптаної брівці і вмиваюся пекучої, розжареної водою. Немов невидимий ніж зрізає омертвілу шкіру на душі. Я всією душею відчуваю простір, волю, холод. Боже, як добре - виспався, ні з похмілля, і погода моя улюблена: похмура, хмарна, вітряна. Вітер відразу роздмухує сорочку, обертаючись по ребрах холодним рушником. Повітря - океан. Простору - не зітхнути. Широка і темна смуга Крижаний потужно витікає вдалину. Хмари біжать суцільний отарою - мутно-білі, ворушаться, неспокійні.

Моя миска повна каші. Але я, сівши біля багаття, спочатку закурюю. Градусів відхиляється від величезної головешки, яку я витягнув з вугілля, щоб запалити сигарету.

- Ти б ще колоду взяв, бивень! .. - Кричить він.

- Віджимають, блаженно раджу я, тихо мліючи від першої затяжки. В голові стає хмарно і похмуро, немов тануть недоснівшіеся сни.

- Географ, сьогодні у нас, значить, Долгановскій поріг, а потім з села Межень ми їдемо додому, так? - Запитує Борман.

- Нарешті додому ... - зітхає Тютін.

- Полювання, чи що? - Дивується Чебикін. - Я б ще рік плив!

- Дак пливи, - дозволяє Тютін, осмілівши від близькості повернення.

- Треба ще село зацінити, - каже Чебикін. - Дивна вона якась ...

Я оглядаю берег, густо зарослий верболозом і берізками. За березі то тут, то там височіють цегляні руїни. Саме і дивно, що цегляні. Покинута Рассоха зовсім не схожа на покинутий Урём. Там - лисину з колодами, тут - зарості з руїнами. А в принципі, звичайно, одне і те ж.

- Треба сходити, - підтримує Чебикіна Тютін. - Раптом там скарб?

- О господи, - каже Маша, прикриваючи очі долонею.

* * *

Після сніданку ми дружно вирушаємо в село. Ми через кущі на схилі ломимося до найближчого будинку. У заростях несподівано виявляється рівна, як по лінійці, смуга бур'яну. Ми тупотимо далі по ній. Раптом Тютін верещить і перекидається на землю.

- Ну що там, Жертва? - Роздратовано кричить Градусів.

- На цвях настав! .. - Скаржиться Тютін і піднімає ногу.

Однак ніякого цвяха в його підошві немає. Від чобота тягнеться жорстка товста нитка. Ми підходимо ближче і дивимося в подиві. Чебикін сідає навпочіпки і висмикує з гуми довгу іржаву жилу колючого дроту.

- Та вона ж тут всюди! .. - Пильно вдивляючись в бур'ян під ногами, каже Борман. Ми теж дивимося на землю. Серед бурою листя і гнилих стебел будяків повзуть, звиваючись, руді шипасті залізні нитки. Демон присвистував.

- Та це ж не село, а зона! - Тихо каже Овечкін.

Люська скрикує і затискає рот долонею.

І справді: ми - в покинутому таборі. І від цього світ немов знічується. Хмари біжать - немов хочуть швидше піти від цього місця. Річка не тече - нестримно витікає звідси. Сонце заступило особа ліктем. Навіть скеля, що висунувся з далекої гори, немов прикрився плечем. Ця земля зачумлене.

- Да ладно! - Злобно говорить Градусів. - Чого тут охати!

Ми йдемо по кинутому табору. Будинки оточені купами щебеню і битої цегли. Дахів немає. Усередині купи сміття, напівзгнилі балки, що звалилися крокви. Блищать осколки скла. Корчить висмикнута, вигнута арматура. Подекуди громадяться іржаві остови якихось машин. Хмари все біжать і біжать над облупленими, вищербленими стінами. В отвори вікон засовували голі гілки. Запустіння. Туга.

- Люди пішли, а їх туга залишилася, - раптом каже Маша.

У кущах, як уламки затонулого корабля в водоростях, чорніють різні залізяки - обводи автомобільних коліс, труби, якісь зім'яті конструкції, проржавілі котли. Подекуди нам зустрічаються великі, суцільно заросли прямокутні ями, - мабуть, тут стояли бараки. В одному місці догори дном лежить кабіна від вантажівки. В іншому - височіє ціла гора двоповерхових нар, крізь яку проросли тонкі берізки. Раз у раз наш шлях перетинають Бурьянова смуги загородження, на яких, як бакени, лежать руді ковпаки ліхтарів.

- Ось часи були, а, Географ? - Каже мені Градусів.

- Воще спека, - погоджується Чебикін.

- Я б тут померла, якби сюди потрапила, - зізнається Люська.

- У нас в селі один хлопчик сидів у в'язниці, - каже Тютін. - Так, розповідає, нічого, жити можна.

- Жити можна де завгодно, - зауважує Маша.

- Я б, блін, звідси відразу в втечу пішов, - заявляє Градусів.

- Ну і здох би в тайзі.

- У тайзі щось еротичніше, ніж тут, - каже Чебикін.

* * *

Ми потрапляємо до масивного одноповерхового будинку, по вікна вкопані в землю. На його даху ростуть кущі.

- О, карцер! - Роблено-безтурботно каже Градусів. - Конде!

Я відчуваю, як по всьому нам промахнувся хвиля жаху. Немов гуляли по занедбаного цвинтаря і раптом побачили свежеразритую могилу.

Першим крізь ґрати на вході в карцер пролазить Чебикін.

- А-а! Тут скелет прикутий! .. - Гулко кричить він зсередини.

- Мамочко, я боюся! - Стогне Люська.

Батьки запихають її всередину і лізуть самі. Останнім лізу я.

Напівтемрява. Якісь клетушки. Білі нитки коренів, що звисають зі стелі, безтілесно стосуються чола і вух. Під ногами шарудить мотлох. Товсті, зовсім кріпосні стіни і вузькі-вузькі проходи. Амбразури вікон перекриті двома шарами могутньої решітки.

Батьки розійдуться по камерах. Овечкін на пробу качає грати на вікні. Чебикін корчиться на нарах. За його обличчю видно, що він прислухається до своїх відчуттів. Маша стоїть осторонь, обхопивши себе руками за плечі. Вона ошелешено озирається. Очі її блищать в темноті. Градусів штовхає по стінах, наче відчуває їх на міцність. Люська, вставши навшпиньки, витріщається в вікно і раптом дико верещить. Всіх підкидає.

- Щас як дам в бубон! - В серцях кричить Градусів.

- Он там, дивіться! .. - Жалібно каже Люська, показуючи у вікно.

Спочатку з вікна видно тільки темні, сплутані зарості - голі й дикі. І тут спалах страху б'є в віскі. Виявляється, в заростях, майже неможливо розрізнити, ще стоять стовпи з натягнутою дротом. Вони немов давні, чорні ідоли, що вийшли з лякаючих, зловісних таємниць язичництва.

- Як лісовики, - в лад моїм думкам зітхає Демон.

- Все це - чортівня якась! - З силою говорить Маша і проводить по очах долонею, немов знімає павутину.

Приглушено перемовляючись, батьки нарешті вибираються з карцеру. Я ж сідаю в куточку камери на нари покурити. Пальці мої тремтять. Ця Рассоха мене доконала. І тут за стінкою я чую голоси.

- Маша, ну что опять? .. Чого ти психуєш? ..

- Нічого ... Місце таке ... недобре. Концтабір.

- Не бреши ... Про що ти вчора говорила з Географом?

- Що за допит, Овечкін? Я тобі хто, дружина, чи що?

- Маш, ну ти ж все розумієш, чого я тобі буду пояснювати ...

- Ну так, розумію ... І ти теж розумієш.

- Що?

- Ти хороша людина, - помовчавши, насилу відповідає Маша. - І ти мені дуже подобаєшся ... Але я тебе не люблю. Ось чого.

Овечкін нічого не говорить. Здається, він навіть не дихає.

- Вибач, - щиро додає Маша. - Я не хотіла зробити тобі боляче. Але це правда. Не засмучуйся будь ласка. Буває і гірше.

«Буває й гірше», - згідно думаю я, сидячи на нарах в старому карцері посеред кинутого табору.

* * *

З Розсохи ми випливаємо з великим запізненням. І знову створи, ліси, далекі, сірі в похмуру погоду хребти, білі скелі, імлистий простір. По берегах з'являються прикмети житла - луки з жердинами для стогів, броди, просіки. В біжать хмарах прослизають важкі, темні, вислобрюхие хмари, як крижини у сльоті. І точно - через півгодини знову починає сіяти дрібна, нудна мжичка.

Батьки негайно забираються під тент і починають різатися в «дурня». Зовні вже не залишається ніхто. Всім здається, що похід як би вже закінчився, залишилося тільки перечекати час. У розмовах пересипаються імена тих, з ким скоро доведеться побачитися, і через слово - «дому», «будинки», «будинки» ... А я мовчу. Я і сам не знаю, де я - вдома. І поки що я не хочу їхати з Крижаний. Я відчуваю, що дуже багато чого не добрав. Мені мало.

- Географ, глянь, - кличе мене Борман. - Це не Кульгавий камінь?

Я відкидаю тент. Вигин річки в дощовій імлі, і над ним - крівоплечая скеля з чорним гребенем лісу поверху. Це Кульгавий.

- Причалюємо, - кажу всім я. - Підемо на розвідку порога.

Ми причалюємо, вибираємося на берег і відразу збиваємось в купу. Кмітливий Чебикін волочить тент і накриває їм відразу всіх.

- Треба ж катамаран прив'язати, - зітхає Борман.

- Ну і шуруй, ти ж капітан, - злорадно відповідає Градусів.

- А ходімо всі разом, - пропонує Чебикін, шкодуючи Бормана.

Ця думка несподівано всім подобається. Дрібними кроками, штовхаючи один одного по п'ятах, ми повземо за чалка і прив'язуємо її до куща.

- Зико виходить! - Регоче Чебикін.

Далі ми просто стоїмо, перечікуючи дощ. Але стояти нудно. Демон пробує закурити, але на нього кричать. Тютін нахиляється почухати коліно і отримує стусан під зад від Градусова.

- Слухайте, давайте, щоб не мерзнути, горілки замахнемося? - Пропонує Борман.

- Ну, ща! - Подаю голос я. - Щоб в порозі ви п'яні на дно пішли?

- У вряди-годи Географ проти випивки, - гмикає Овечкін.

- Оскотинившемуся, - погоджуюся я. - Бивень. Краще ходімо на розвідку порога, якщо замерзли. Чи не злива все ж, так - мряка.

- А як зараз слоником йти можна? - Запитує Люська.

- А чому б і ні? Тут дорога вздовж берега.

Ми повертаємося все в одну сторону і йдемо по галявині, як лицарський кінь в обладунках. Путівець сам вивертається під ноги. Наш слоник, хихикаючи і взвизгивая, розтягуючись і стискуючись, повільно вибирається з переліска і повзе уздовж річки. Незабаром Крижана під схилом починає шуміти. Це внизу потягнулася шивера, яка випереджає Долгановскій поріг. Ми повземо далі.

- Стій, - кажу я. - Зирьте, он табличка.

Батьки піднімають тент козирком. Блискуча нікельована табличка прикручений до скельної стінки над дорогою.

- «В цьому порозі 7 травня 1967 трагічно загинув турист Сергій Долганов. 1948-1967 рр. », - Читає Чебикін.

- Тому поріг і називається Долгановскій? - Запитує Люська.

- Так. Географ ж тисячу разів пояснював, - каже Борман.

- Дак чо, - незмінно відповідає Люська.

- Ви кулі-то в іншу сторону повертайте, - бурчить Борман. - А то другу табличку вішати доведеться ...

Ми йдемо далі вздовж Долгана. Шивера розшаровує протягом на кілька нерівних потоків. Потоки немов би загортаються спіраллю навколо одна одної, обростаючи піною, і в суцільному милі починається поріг. У густому кипінні стирчать кам'яні зубці. Те зблискують, то пропадають жовтуваті струменя - як спини дельфінів. Злітають фонтани бризок. Варто гул і гуркіт. Я чітко бачу три рельєфних пінних бар'єру - три каскаду Долгана. Так, Долгано - це штука серйозна. Не те що водяний вибоїна під Семічеловечьей, розломів наш катамаран.

Я вилажу з-під тенту і пальцем вказую, де що, виокремлюючи з хаотичною круговерті основні ланки. Ось кинджальний слив, осьо діжка, ось бульнік, це косі вали, ось воронка, ось обливаний валун, ось плита-полоз, ось протитечія, ось улово, ось закрутиться, ось підрізна струмінь, ось суводь, ось слив ромашкою, а ось підковою. Я напружую глотку, перекрикуючи шум порога. Я пояснюю, як нам треба проходити Долгано. Я пояснюю кожному, кому як треба працювати. Я називаю орієнтири. Я навіть зізнаюся, що командирську місце - моє і мені з Борманом доведеться помінятися.

Борман слухає мене, зморщивши лоб і ворушачи губами. Градусів засовує руки в кишені, коситься на річку, презирливо мружиться і спльовує. Чебикін мліє, чуючи грізні і красиві слова: «пульсуючий вал», «відбійна струмінь», «телемарк», «оверкиль». Фізіономія Тютіна висловлює передсмертну тугу. Демон, як завжди, спокійний. Овечкін похмурий і незадоволений, як перед нудною і важкою роботою. Люська витріщається на мене з жахом, відкривши рот. Маша дивиться трохи винувато, а може, навіть сумно: чи варто напружувати розум і сили, якщо перед нами - стихія, що не знає закону? Всі ці пишні терміни - та ж піна на поверхні долі.

Ми добираємося до кінця Долгана і оглядаємо поріг знизу вгору, задом наперед. І звідси видно, що весь поріг - це довгі, стерті, надщерблені ступені річкового русла, за якими лине і скаче скажена, сліпа вода.

- Вікторе Сергійовичу, я не впевнений в собі, - говорить Борман. - Може, ви все-таки самі поведете катамаран?

- Ні, - відповідаю я. - Поведеш ти. Лідер - це той, хто лідер до кінця. Будь впевнений у собі. І якщо припече, то згадуй, чому тебе вчили. Краще послідовно роби те, що вважаєш правильним. А ви, батьки, підкоряйтеся капітану беззаперечно. Це, між іншим, іноді важче, ніж командувати самому.

Батьки довго і задумливо дивляться на поріг.

- Еротично ... - нарешті каже Чебикін.

- Страшно, - заперечує Люська. - А можна по березі піти?

- Можна, можливо. Хто боїться - йдіть по березі. Ну, є ще питання?

Запитань немає.

- Значить, так, - кажу я. - Тоді ви повертайтеся і готуйте обід. А я піду в Межень. Он вона, за Кривим каменем. Два кілометри звідси. Раз в день о четвертій годині туди приходить автобус зі станції Граніт. Ми на нього не встигаємо. Але я встигну і домовлюся з водієм, щоб він знову приїхав за нами годин десь о десятій. Нам вистачить часу, щоб після порога розібрати, висушити і упакувати катамаран, зібрати рюкзаки і повечеряти. А в десять поїдемо на станцію і вночі - додому. Розклад ясний?

- Ясен, - киває Борман.

- Може, хто хоче зі мною піти, за компанію? - Питаю я.

Пертися в дощ дурнів, природно, немає.

- Я хочу, - раптом каже Маша. - Візьмете мене, Вікторе Сергійовичу? ..

* * *

... Піднявши капюшони, ми з Машею йдемо по путівцем. Зліва - ліс, праворуч - Крижана. Ми не розмовляємо. Я тримаю руки в кишенях і широко переступати через калюжі в старих коліях.

- Вікторе Сергійовичу ... - нарешті каже Маша. - Вікторе Сергійовичу ... Я хочу вам сказати ... Пробачте мені.

- За що? - Охріпнув, питаю я.

- За те, що наговорила вам вчора. І взагалі ... Сьогодні ми їдемо, і у мене таке відчуття, що весь цей час я витратила даром ...

Треба ж ... Завжди поводилася бездоганно - а почуття те ж саме, що і у мене. Значить, є на світі і гріх праведності.

- Я от думала, що все повчала вас ... А навіщо? Адже є Овечкін, який все робить правильно. Але я його не люблю.

Я скоса дивлюся на Машу. Маша дивиться собі під ноги.

- І ще я зрозуміла, що мені-то легко в вас закохатися. Учениці завжди закохуються в вчителів ... А вам? Може, ви більше сумували, ніж веселилися ... А я вам моралі читала, дура ...

- Та облиш ти, Маш ... - без голосу кажу я.

У мене раптом народжується дике бажання, щоб після цієї розмови у мене з Машею щось тривало. Невже таке розуміння прийшло даремно, занадто пізно? Адже нам не по вісімдесят років, і живемо ми не в різних півкулях ... Чому ж душу мою гризе відчуття неминучої вічної розлуки?

- А ви мене і справді любите, Віктор Сергійович?

- Дійсно, Маша. А ти мене?

- А я, напевно, без вас жити не зможу.

Я посміхаюся, ховаючи обличчя в капюшон куртки. Зможеш, Маша. І я зможу без тебе. Питання - як? Рани-то гояться, але втрати не відновлюються.

* * *

Путівець виводить нас на берег маленької річки - притоки Крижаний. Ось так раз! Повінь роздуло цю річечку метрів до семи шириною. Перебіг потужне, вода руда, обидва берега - підмиті глиняні обрив. Через річечку перекинуто старе, слизьке колоду.

- Хліпенькое яке ... - кажу я, чіпаючи колоду ногою. - Може, Маш, ти повернешся назад, а я далі один? ..

- Що вже, я по колоди не проповзу? - Усміхається Маша.

Я сідаю на колоду верхом і лізу вперед, спираючись на долоні і подволаківая зад. Вода несеться в декількох сантиметрах від моїх чобіт. На середині колоди я оглядаюся. Маша пробирається за мною. Я лізу далі, і тут нутром чую біду. Під нашою вагою здоровенний шмат берега, на якому лежить кінець колоди, починає повільно відклеюватися від масиву. Чавкнув, розкривається червоно-бура, м'ясна тріщина. У ній видно темні жили коренів.

- Маша, тому! .. - Кричу я, і тут же ми рушімся в воду.

Я перевертаюся через голову, точно в невагомості. Дикий холод спалахом обливає тіло. Я кулею вилітаю на поверхню. «Маша! ..» Машина голова виринає поруч, обліплена волоссям, торішньою травою і чорними листям. Обличчя в Маші бліде, як у небіжчиці. Я викидаю руку і хапаю Машу за що доведеться - за капюшон. Річечку могутньо несе нас до Крижаний. Я пробую встати на близьке дно. Перебіг валить мене, ноги пробуксовують в полужидкой глині. Тоді я лівою рукою чіпляюся за гілку верби, що пролітає над головою. Гілка натягується, як шнур. Нас з Машею розгортає по дузі і жбурляє в прибережні кущі. Крізь зарості ми павуками карабкаемся на схил і падаємо на землю.

Деякий час ми лежимо без руху. Потім я сідаю. Маша лежить ниць і корчиться. Її рве водою. Я пробую підняти Машу за плечі. Вона впивається пальцями в землю, боячись від неї відірватися. Я чую ледь звучить, але зводить з розуму виття - НЕ горлом, не грудьми, а черевом, самим життям. Я гладжу Машу по спині, заспокоюючи, цілу у верхівку. Під моєю долонею пролітають блискавки судом запізнілого звіриного страху. «Нічого, нічого, все обійшлося ...» - заклинаю я.

Нарешті Маша заспокоюється, повільно піднімається на ноги, тільки сильно і крупно тремтить. Я вмиваю її водою з калюжі. Долонею я відчуваю її пульсуючі повіки, скам'янілі вилиці, застиглі губи.

- По-виктор З-сергеев-вич, через Вибачте м-мене ... - шепоче Маша.

- Дурненька ... - відповідаю я і дивлюся назад, на злий річечку. - Все, Маш, зворотна дорога нам відрізана. Тепер тільки вперед, в Межень, відігріватись ...

* * *

Путівець, неподалік випірнув з броду, круто йде в тайгу, боязко обминаючи Кульгавий камінь. Через Кульгавий в Межень навпростець веде стежка. Ми бредемо по голому, мокрому лузі до громади гори. Дощ, немов побачивши, що ми промокли до кісток, вирішив більше не стримуватися і б'є по землі, як кінь б'є хвостом себе по крупу. Маша спотикається. Я тримаю її за руку.

Кульгавий камінь нависає над Крижаний, як форштевень. За осипи я піднімаюся перший, Маша йде за мною. Вершина каменю нагромаджується попереду і вгорі безформним білим блискучим кубом. З висоти відкривається вид на площину річки, і здається, що Крижана повільно завалюється набік. Стежка під крутим схилом похила, вузька, кам'яниста. Я раз у раз ковзаю, хапаючись за виступи скелі. Великий уламок вивертається у мене з-під чобота і, як жаба, скаче вниз по осипи. Я втрачаю рівновагу, змахує руками і перекидатися слідом.

Я грюкає об каміння чолом і животом і їжу вниз на стегні, а потім зупиняюся. Від удару не іскри, а, напевно, цілі кульові блискавки бризнули у мене з очей. Я лежу, немов розломленими на шматки. В голові молотить важке полум'я. Від болю все темно. Вогонь волого повзе від коліна до стегна.

- Вікторе Сергійовичу, що з вами ?! - В жаху кричить Маша.

Я піднімаюся і вилажу назад на стежку. М'язи обличчя не слухаються.

- Мало не скопитіться ... - роблено-бадьоро бубоню я. - Далі не підемо, далі стежка ще небезпечніше. Послизнемося і обидва полетимо. Спускайся, Маш. Підемо в Межень по дорозі.

Ми спускаємося назад на залитий дощем луг. Голова моя паморочиться, ноги підгинаються. Маша озирається на мене, і раптом обличчя її спотворюється. Вона немов ламається по суглобах і опускається навпочіпки. Спочатку вона мовчить, потім починає плакати і, нарешті, ридати.

- Ну що ще, що? - Змучено допитуюсь я, опускаючись поруч.

- Я не можу, Віктор Сергійович! Не можу! - Маша трясе головою.

Я бачу, як на її спину падають бурі краплі дощу. Солоний дощ тече по моїх губах. Я проводжу долонею по обличчю. Долоню червона, як кров. Точніше, це і є кров. Я розбив ніс. Вся груди штормівки в крові. Я затискаю ніс пальцями.

- Ну що ти, Маш ... - заспокоюю я і тягну Машу вгору. - Ну подумаєш, ніс расквасил ... Підемо. Інакше тут і околеем ...

Дощ стриже чергами, ніби шиє з кулемета.

Ми йдемо по путівцем в тайгу, геть від Крижаний, в обхід неприступного Кульгавого каменю.

* * *

Путівець звивається, і скоро я втрачаю уявлення, в якій стороні залишилася Крижана. Ми повільно повземо вгору-вниз по хвилях відрогів. Ялинки, сосни, ялинки, сосни, ялинки, сосни - більше нічого. Маша похитується. Я веду її за руку. Чоботи грузнуть в грязі. Холоднеча. Дощ. Я дивлюся на свої електронні годинники. 96 годин 81 хвилина. А вийшли ми в 14. 15. Давненько йдемо ... Маша тихо сідає в бруд.

- Я більше не можу ... - каже вона.

Я даю їй перепочинок, піднімаю і тягну далі.

Ми йдемо, йдемо, йдемо, йдемо, йдемо, йдемо, йдемо. Все те ж саме: повороти, горби, балки, ялинки, сосни, дощ, холоднеча, бруд. Хоч би яка машина назустріч - дорога адже ... Хоч би людина, хоч би душа ... Де ж ця чортова треклятая село?

- Де ж село? - Плаче Маша.

Розвилка. Мені здається, треба наліво. Йдемо наліво. Поворот. Поворот. Поворот. Поворот. Поворот. Поворот. Нічого нема.

Маша знову лягає в бруд на узбіччі.

- Не чіпайте мене! .. - Хрипить вона. - Я не мо-гу, що не мо-гу! ..

Я стою над Машею. У придорожній канаві назустріч нам біжить струмок. Він впадає в крижану. Значить, Крижана ззаду. Значить, після розвилки ми тільки віддалялися від межень. Я знову тягну Машу.

окиян окаянний | Свиней - свині | У ЦЕНТРІ ПЛОСКОЇ ЗЕМЛІ | ВІКТОР СЕРГІЙОВИЧ Макіавеллі | Нема чого й НЕ ЗА ЩО | ВІЧНЕ ПОТЯГ ДОРІГ | Поважних причин для СВЯТОСТІ | Перша доба | Другий день 1 сторінка | Другий день 2 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати