Головна

Другий день 3 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Думки мої розморожують і течуть тим же руслом, що і вчора, - Маша, Маша, Маша ... Але ранок вечора мудріший. Моя душа вже не горить суцільно болем, як напередодні. Від того болю лише довга кривава смуга. Я вже знаю, де я порізався, а де цілий. Біль знайшла своє місце.

Я займаюся простими, мудрими і вічними справами - латаю свій корабель, підтримую вогонь, готую їжу. Світ ясний і яскравий: синє небо, білий сніг, чорні вугілля, червоний вогонь, обплітають котли, і жовта пшоняна каша. Це все що у мене є. Але цього ніхто в мене не відніме. Ніяка жінка, будь вона хоч тридцять прекрасна. Нехай що завгодно, але тільки не любов. Я хочу віри в світ і в те, що я роблю. Я хочу твердо стояти на ногах, не бажати нічого більше і не чекати неминучого удару в спину.

Батьки до сніданку вилазять з намету пом'яті, як фантики з урни. Вони похмуро поглядають на мене, не знаючи, чого від мене чекати. Розглядаючи їх похмурі фізіономії, я прикидаю в думці, яким вони очікували мене побачити. Тютін - мертвим. Демон - п'яним. Маша - яким завгодно, але непотрібним. Люська - яким завгодно, але все зробили правильно. Градусів з Чебикіним мабуть розраховували, що я буду весь в крові, а дві туші гранітних мужиків будуть смажитися на рожні. Овечкін, напевно, взагалі про мене нічого не думав, а Борман все вгадав точно.

- Ти що, всю ніч чатував? - Злобно питає Градусів.

Йому прикро, що вчора з Чебикіним вони перехитрили самі себе.

- Можна було і по черзі чергувати, - зауважує Маша. - Навіщо таке геройство?

- А де ще один флакон? - Задає самий делікатне питання Борман.

Я ляскаю себе по животу.

- Жодного доброго діла не можете зробити без випивки, - тихо каже Маша і опускає очі, немов їй соромно.

- Дак чо, - заперечує Люська. - Йому ж холодно було ... Страшно.

* * *

Після сніданку Борман кудись іде, і командувати нікому.

- Жертва, скачи котли драїти! - Тут же розпоряджається Градусів.

- А чому я, а не Чеба? Він теж черговий!

- Тому, що ти струбец, зрозумів? Чеба, пішли чум згортати!

Ми починаємо згортати палатку. Градусів залазить усередину і викидає звідти речі, потім жердину. Шатер парашутом опускається, накриваючи Градусова. З лісу виходить Борман. Ми з Овечкіним звертаємо гримить від холоду тент. І тут з річки доноситься Люськін несамовитий крик:

- Катамаран поплив! ..

На мить нас всіх паралізує. Маша, що сидить біля багаття, підводиться і витягується в струнку, дивлячись на річку. Демон, що лежить поруч, стурбовано розганяє долонею перед особою дим сигарети. Потім ми дружно зриваємося і мчимо на берег. Градусів б'ється в наметі в пошуках виходу, як риба в мережі.

По річці повільно пливе наш катамаран. За ним у воді хвостом тягнеться чалка. Посеред катамарана, як посеред ешафота, на колінах стоїть Тютін, притискаючи до грудей казанок. Він заліз мити котли на катамаран, і, поки возився, катамаран тихо сповз з мілини і поплив сам по собі. Люська, як провожающая за підніжкою вагона, біжить за катамараном уздовж кромки річки, затиснувши рот долонями і витріщившись на Тютін, як на небіжчика, який секунду назад був живий, хрустів сухарями і навіть не думав про раптову загибель.

Борман першим вилітає до води і бігає по березі.

- Хапай чалку! .. - Кричу я йому.

Борман метушливо забігає в чоботях в воду і тягнеться за мотузкою, але не дотягується якісь три вершка. Він безпорадно обертається і каже:

- Глибше не можу зайти! .. Чоботи заллє! .. Останні сухі шкарпетки залишилися! ..

- Казанки греби! .. - Кричить Тютін Овечкін.

Тютін квапливо і безглуздо гребе казанком. Катамаран починає обертатися навколо своєї осі і відходить від берега ще далі.

- Треба за ним плисти! - Вирішується Чебикін.

- З дор-роги !!! - Чується ззаду рев Градусова. Ми відсахуємось в різні боки. Між нами, напялівая спасжилет, з веслом у руці пролітає Градусів і бухається в воду. Люська верещить. Градусів, збиваючи фонтани бризок, з гарматним гулом б'є чобітьми і рукою. Червоний спасжилет і руда шевелюра добираються до катамарана. Закинувши весло, Градусів вивалюється на каркас.

Насамперед він відважує Тютін стусана. Тютін виє, закриваючись казанком. Схопивши весло, Градусів п'ятьма гребками утиканої катамаран в берег. Чебикін цапа чалку. Градусів зістрибує на землю і злобно тупотить до багаття. На ходу він здирає з себе спасжилет, куртку, светр і все це шваркает собі під ноги.

- Обсушити, блін! .. - Розоряється він. - Зашибісь-бись! .. Аж спітнів, як припекло! .. Бивні! ..

Люська винувато трусить за Градусова, підбираючи його шмотки.

- Ну дак чо ... - бурмоче вона.

Градусів раптом зупиняється і утиканої палець в Бормана:

- Чоботи йому промочити шкода! До Пермі б в них і Чапаєв, якби катамаран поплив! У труну собі їх поклади, з дарчим написом: «Дорогому Борману з любов'ю від Бормана»! К-хапітан штопаних! ..

* * *

... І знову річка, і знову тайга, сині хребти на горизонті, білі скелі над темною водою, плескіт весел, поскрипування каркаса. Я куняти прямо на ходу. Тоді я відсовую весло і навчився прямо на продуктовий мішок. Ніхто не заперечує. Дрімота застилає очі. Крізь її райдужне сяйво я мовчки і безоплатно насолоджуюся Машею, що сидить поруч, - лініями її рук, плечей, похиленою голови. Катамаран похитується, немов гамак. Я засинаю з чудовим відчуттям дороги, яка вічно буде бігти під мною.

Не знаю, скільки я проспав - годину? два? три? Я прокидаюся, заціпенівши від холоду. Небо знову затягнуте сірими хмарами. Ну звідки вони тільки беруться? Я підтягую коліна до підборіддя, обхоплюю їх руками, але не встаю. Я слухаю, як пліткують батьки.

Градусів знову за щось наїжджає на Бормана.

- Господи, Градусів, - спокійно, але з серцем говорить Борман, - що б я не зробив, все тобі не подобається, все не так, щоразу хайло роззявляти. Так командуй ти сам! Шкода мені, чи що?

- Ні вже! - Мстиво відповідає Градусів. - Раз вже всі такі мудрі, тебе обрали, ти і командуй! Куди вже нам - косопузим, фанерних! ..

- Він хоче, щоб до нього на колінах приповзли, - зауважує Маша і пищить: - «Градуснічек, миленький, скомандуй нам чогось, а то ми такі дурні-і! ..»

- А немає, мабуть? - Злиться Градусів. - Не дурні, так? Ти-то, звичайно, не дурна! Найправильніша у нас! Так не можна робити, так не можна говорити! .. Не чешітесь, в носа не копирсатися, на чоботи не писав! .. Одна ти краще за всіх розбираєшся, як чого треба! Географа он взагалі під лавку затинається!

- Не твоя справа! - Шалено відповідає Маша.

- Воще спека! .. - Хихикаючи, дивується Чебикін.

- Вб'є кого-небудь рудий, точно, - покірно зітхає Тютін.

- Заткнись, Градусів, не лізь, куди не просять, - похмуро каже Овечкін.

- А-а, як же! - Волає Градусів. - Машеньку Євонов діамантову зачепили! Трондец всьому! Весь похід, овчини, їй в пуп дихаєш!

- Дак чо ти розсердився-то на всіх? - Урезонює Градусова Люська. - Ну хочеш, виберемо тебе капітаном?

- Ідіть, блін, ви все на хрін, бивні! ..

- Ну ось, і це не догодили ...

- Чого кричати-то? - Гмикає Демон. - Пливемо ж, все нормально.

- А ти мовчи в ганчірочку! - Накидається на Демона невгамовний Градусів. - Все нормально йому! .. За весь похід кола не обтесані! .. Ти, Демон, баласт голімий! Знали б заздалегідь, так не брали б тебе!

- Поздняк метатися, - каже Чебикін.

Демон тільки крекче, сміючись. Він, як і я, теж лежить.

- Головне, Градусів, що не метушися, - повчає він.

- Я не підметушився, так ніхто не подсуетится! Митрофанова здохне, Тютін ведмідь який-небудь задере, Борман на дерево полізе чоботи свої рятувати, а ти все лежати будеш, як лайно на лопаті! Жертва і то більше тяжко працює, ніж ти!

- Взагалі, як звір працюю, - охоче погоджується Тютін.

- Ну так і будуть ходити в похід удвох з Тютін, - пропонує Маша.

- Наступного разу так і зроблю! - Погрожує Градусів. - Як Географ збереться знову, так і покличу тільки Жертву та Чебу, а ви, блін, сидите вдома, спускайте воду в унітазах і кричіть на весь під'їзд: «Шум порогів! Шум порогів! »

- А що, Географ вже знову збирається? - Пожвавлюється Чебикін.

- Збереться, куди подінеться! - Впевнено заявляє Градусів.

- Градусів, я теж хочу в похід! - Ниє Люська.

- Ти спершу з цього повернися, - зупиняє її Маша.

- Дак чо, повернуся як-небудь ... Борман, а ти ще підеш?

- Якщо з Градусова, з Демоном, з Тютін, та ще начальником Географ - ні-і! .. - Відрікається Борман.

- Я-то все одно більше не піду, - каже Демон. - Ніякого спокою. Я думав, відпочину в поході, а тут як в шахті.

- Чого ви, як дурні, сперечаєтеся? - Дивується Овечкін. - Невже ще не вистачило пригод? Так ви розбудіть Географа, дайте йому флакон, і справа зроблена. Тільки встигай пригинатися.

- Після іспитів можна знову піти ... - мріє Люська.

- До літа ще, як до Пекіна на рак, - зітхає Чебикін.

Я лежу і слухаю. Звичайно, очманіли все і від мене, і від такого походу. Всім додому хочеться. Половина клянеться, що більше ні в жисть з міста не вилізе. Але все це - порожні обіцянки. Всі вони, і навіть Демон, через місяць знову прийдуть до мене і почнуть канючити: давайте схо-одим, Віктор Сергійович ... Зараз всі хочуть одного: тепла, затишку, спокою. Але отрута бродяжництва вже в крові. І ніякого спокою вдома вони не знайдуть. Знову почне турбувати вічний потяг доріг - ледь просохне одяг і відмиється бруд з-під нігтів. Я це знаю точно. Я і сам сто разів зарікався - більше ні ногою. І де я зараз?

- Додому приїду, розповім про все, так мене мама за поріг не випустить, - каже Тютін. - У нас в селі теж один хлопчик відпросився за грибами, повернувся - і місяць в лікарні пролежав.

- Ти доберись до дому-то, а то і розповідати нікому буде, - похмуро каже Овечкін. - Трупи не розмовляють.

- А чо не випустять-то? - Дивується Люська. - Мене дак випустять, і мамка, і папка. Чого в поході такого?

- Чого такого ?! - Охає Борман. - Та ви самі згадайте! Чи не на ту річку приїхали, так цілий день не жерли, так катамаран в порозі розломило, та повінь, та намет залило, та «расчесткі», та ці мужики місцеві, так взагалі - все!

- І Географ кожен день п'яний, - додає Маша.

Гм. Маша вперше назвала мене Географом, а не Віктор-Сергійовича. Що б це значило?

- Класно, - почухавши потилицю, підводить підсумок Чебикін. - Купа всього! Буде що згадати на пенсії. Я б ще чого-небудь хотів. А то нудно. Землетрус б яке-небудь або лавину ...

- Он лавина спить, - похмуро вказує Овечкін.

- Чого ти на нього наїжджає? - Скидається Градусів.

- А ти чого його захищаєш? - Парирує Овечкін. - Ти ж його в школі ненавидів! Обіцяв йому двері підпалити, кота його повісити! ..

- Ну, це я жартував, - спотикається Градусів. - Балувався ... А Географ все правильно робить, хоч і нажерся! Подумаєш, нажерся! ..

- Нажрался - і правильно, - погоджується Маша.

- Ну і нехай неправильно! Була б ти, вся така правильна, моїм начальником, так я б повісився! А з Географом, яким є, я куди хочеш ще піду!

- Та йди на здоров'я, скатертиною доріжка. Хто тебе тримає? Кому ти потрібен?

- Дак чо ти, Маш ... - винувато встряє Люська. - Він же теж людина ... Може, він не п'яний заснув, а просто вночі втомився ...

- Так втомився, аж перегар за три кілометри проти вітру, - говорить Овечкін.

- Зате він не кричить і не вчить, як жити, - видав таємне Тютін. - І ставиться по-людськи ...

- Фіг сперечатися? - Знизує плечима Чебикін. - Краще його все одно не з ким в похід йти. Якби фізрук пішов, що б ми робили? Віджималися б весь похід ... Або Сушка - воще спека! А з Географом пригоди еротичні ...

- На свою дупу, - додає Борман.

- Яка різниця: Географ - НЕ Географ, - подає голос Демон. - Який він є, такий і є. Справа-то не в ньому, а в тому, що взагалі це таке - похід ...

Я дивлюсь раптової мудрості Демона.

- Так Географ командувати абсолютно не вміє, - заявляє Борман. - Не вміє, а береться в похід вести.

- А ти вмієш, бивень, так? - Налітає Градусів.

- Так що - я ... Я адже командувати-то не збирався ...

- Дак чо - командувати, - знизує плечима Люська. - Його б все одно ніхто не слухав. І нікого б не слухали, не тільки його.

- Я б перший і здіймав бучу, - погоджується Градусів.

- По тобі і видно, - бурмоче Борман.

- Тут не командування головне, - каже Маша. - Може, він і має рацію, що не став командувати, я не знаю ...

- Тут головне - яка він людина, - закінчує за Машу Овечкін.

- Під Машкіна дудку співаєш? - Фиркає Градусів.

- Так завали, - відмахується Овечкін. - Гаразд, з командуванням ми б і самі розібралися ... Або б взагалі без нього обійшлися ... Але ж географія на все наплювати - як Демонові. Хоче - напивається, хоче - спить, хоче - в бійку лізе. Він ... як це ... кинув нас в воду, і випливають самі, як зумієте ... Він же досвідченіший, старше ... Зрештою, він за нас відповідає.

- А ти сам за себе відповідай.

- Ну, він хоч якийсь приклад нам повинен подавати, чи що ... - каже Маша. - Він же вчитель, а не так, не приший кобилі хвіст ...

- А ти б брала з нього приклад, якби він подавав?

- Брала б, - підтверджує Маша.

- Ось і бери, - радить Градусів. - З таким, яким він є, мені баще.

Я лежу, роблю вигляд, що сплю, і слухаю, як шліфують мої кістки. Звичайно, ніякої я для батьків не приклад. Чи не педагог, тим більше не вчитель. Але ж я і не монстр, щоб мною лякати. Я їм не друг, не товариш, що не старший товариш і не кльовий чувак. Я не начальник, я і не підлеглий. Я їм не свій, але і не чужий. Я не затичка в кожній бочці, але і не сторонній. Я не товариш по чарці, але і не поліцейський. Я їм не опора, але і не пастка і не камінь на узбіччі. Я їм не потрібен до зарізу, а й обійтися без мене вони не зможуть. Я не провідник, але і не клоун. Я - питання, на який кожен з них повинен відповісти.

* * *

- А що це за шняга попереду? - Запитує Чебикін.

- Та скеля це, - каже Овечкін. - Тільки розтріснулася по верствам, ось і схожа на щось ...

- Сам ти розтріснувся по верствам! - Шумить Градусів. - Прибери черепок, нормальним людям ні хрена не видно!

Я піднімають і дивлюся вперед.

- Це пристань, - кажу я. - Стара строгановская пристань.

У мовчанні ми повільно підпливаємо ближче. Берег розгортається. Видно великий горбистий брудний луг, на якому догнивають безладно розкидані чорні колоди. Луг закінчується ялиновим косогором, за яким лежить глухе, дике, непролазні урочище. У ньому плаває сиза імла. На каменях і впали деревах гулко гуркоче маленька річка. Далі піднімається горбата гора, лиса поверху. Між горою і річкою на березі Крижаний варто пристань. Темне, похмуре небо низько навалилося над урочищем. Здається, що урочище далеко, згортаючи, потрібно не за гору, а за хмару.

- Це річка Урём, урочище Урём і руїни села Урёмной, - кажу я батькам. - Гребіть до пристані, пора на обід.

- Страшно-то як! .. - Шепоче Люська.

- Навіть причалювати не хочеться, - зізнається Чебикін.

- Чо, я один воду лахміття буду? .. - Кричить Градусів.

Ми причалюємо за пристанню. Її борту, звернені до Крижаний і до Урёмке, складені з величезних, грубо обтесаних валунів. Валунні стіни піднімаються з води на висоту мого зросту. Два інших борту пристані, мабуть, були скроєні з колод. Але земля, щільно затрамбувати в цей короб, з часом расперло колоди і розпливлася, а самі колоди зотліли.

Ми піднімаємося на верхню площадку пристані, де рижеют патли торішньої трави. У моїх ніг - валунний обрив, під яким паморочиться темна вода. Зліва, за Урёмкой, непраних скатертиною лежить долина вимерлої села. Ліву вилицю обносять зябкостью з ялинового ущелини урочища - холодного, як кричав каньйону, заштопати далеко косими стібками звалилися стовбурів. Ліворуч і праворуч широко розчиняються Крижана - потужний свинцевий потік, під вагою якого точно прогинається земля, і по ухилу до річки біжать дрібні притоки, сповзають скелі і сходить тайга. І над усім світом - поритої хмарна рілля, готова ось-ось просіяти дощем.

- Потужна споруда, - човгаючи чоботом по валуна, каже Борман.

- Як єгипетська піраміда, - погоджується Овечкін.

- Піраміди були даремні, - заперечую я. - А пристань будували для справи.

Чебикін, присівши навпочіпки, проводить пальцем по чуть заіржавілий залізної скоби, якими скріплені гігантські камені.

- Це, напевно, демидовское залізо, - з повагою говорить він. - Я по телику кіно дивився про Демидових. «Демидови» називається ...

- Все дивилися, - бурчить Градусів. - Не один ти такий різкий ... Слухай, Географ, а як тут барки-то їхні причалювали? Тут же дрібно, а вони такі дурепи були ... - Градусів широко розводить руки.

І тоді я знову розповідаю батькам - про закопчені заводи Демидових і Строганових, про греблі та ставки, про барки і бокорашів, про весняний вал, на гребені якого летіли до Пермі залізні каравани, розповідаю про кам'яні тарани бійців, про ризик і загибель, про потребу і любов, які знову і знову вибудовували людей в ряд у могутніх весел-шляхта.

- Ех, еротично було на барках плавати ... - заздрісно зітхає Чебикін. Батьки мовчать.

- А куди ж все це поділося? - Неголосно запитує Маша. - Сплави, заводи, греблі, села? .. Пливемо, і все кругом занедбане - і церква, і міст, і пристань ... Наче цвинтар ...

Батьки дивляться на всі боки, точно розраховують побачити те, що пропало. Але, звичайно, нічого немає. Тільки голий косогор з трухлявими колодами, чорний ялинник, глухе урочище, стара пристань на березі пустельній річки, посеред безлюдних тайгових путин. Батьки мовчать, немов вбирають в себе цей німий простір, самотність, давню тугу землі. Хмари повільно течуть над нами. З висоти пристані видно, як далеко закрут Крижаний то раптом сталистого загоряється від впав розсіяного світла, то блякло гасне в тіні. Я все чую Машини слова: «Неначе кладовищі ...» Те, що раніше нам здавалося тут страшною глухомань, дрімучої дикістю, похмурої загрозою, насправді було сумом, невисловленого болем, нерозділеним коханням. І я відчуваю, як знову нашу різношерсту маленьку компанію посеред цього неприкаяного простору зшивають незримі гарячі нитки людського споріднення.

- Гаразд, - якось по-особливому сварливо говорить Градусів. - Почмонделі, і будя. Дрова пора рвати, жерти хочеться.

* * *

У пошуках сушіни я забрідають в ялинник і раптом виходжу на галявину біля берега Урёмкі. Вона причаїлася в тихому місці і, обійдених вітрами, відігрілися раніше всіх. Вона вся покрита короткою яскраво-зеленою травичкою - такий незвичній погляду після скупих, темних, суворих фарб Крижаний. У траві всюди, як горошини, розкидані бліді проліски. Запах їх невловимий, але запаморочливо, як смак талої води. Я набираю цілий пучок напівпрозорих, ніжних, ще пам'ятають морозний морок дзвіночків. Серце моє немов оголюється від їх соромливою, непомітною краси.

На півдорозі до пристані я стикаюся в ялиннику з Люська.

- Ось тобі проліски, Люся. - Я відокремлюю їй половину букетика.

- Квіточки! .. - Кричить Люська і витріщається очі так, немов я простягаю їй букет скорпіонів. Вона вистачає проліски, засовує в них ніс і змовницьки пропонує: - Давайте, я вас поцілую?

Вона охоплює мене за шию. Поцілунок її аж ніяк не поміркований. Та тільки-но я обнімати Люська за плечі, як вона відразу шепоче:

- Тільки не кажіть нікому про це! А то мене вб'ють!

- Слово пацана! - Клянусь я, і негайно Люська тікає.

Коли я виходжу з ялинника, вона вже на пристані серед батьків. Вона верещить, ховає букетик за спину і відштовхує від себе Градусова.

Градусів, похмурий, як кровник, зустрічає мене біля пристані.

- Географ, - тихо каже він, - ти чого це квіти даруєш?

- Заспокойся, - раджу я. - І морду зроби простіше.

Другу половину букетика я простягаю Маші, яка сидить на валуні. Чи не дивлячись на мене, Маша мовчки бере квіти і кладе їх поруч.

Чебикін розвів на пристані здоровенний багаття, в якому майже не видно котлів. Тютін метушливо бігає навколо з ополоником.

- У момент казанки закипіли! - Хвалиться він, заварюючи чай. - Вчіться, як треба обід готувати! Пик-пик, і зроблено! Це вам не Демон, це ми з Чебой - монстри! .. Ага, ось і супчик встиг!

Чебикін ріже хліб. Всі тримають напоготові тарілки. Тут Тютін штормівку зачіпається за вогнищеву поперечину. Рогатка вилітає, як табуретка з-під ніг шибеника, перекладина падає, і котел перекидається. Суп широкої зіркою розмазується по землі, вибухає на вугіллі. Всі мовчать, приголомшені. Градусів відліплювати від чобота шматочок м'яса, кладе його в рот і в повній тиші каже:

- Ось і поїли ... Низький уклін тобі, Тютін.

На Тютіна шкода дивитися. Всі ховають очі.

Відпливаємо голодні і злі. Перед відплиттям я обходжу пристань - подивитися, чи не забуто чи чого. На валуні біля чорного кола кострища біліють проліски, залишені Машею. Я не беру букетик. Посеред старої пристані він схожий на ті букетики, які кладуть на могилу Невідомого Солдата.

* * *

Пливемо. Починається дощ. Хмарно брижі сліпотою затягує річку. Дальні кінці плес як в тумані. Каламутне, нерівне небо ворушиться над скелями.

Моя гондола зовсім здулася. Мабуть, розійшлася одна з склеєних, які я вчора намострячіл. Катамаран перекосився на мою сторону. Мій кут каркаса пішов у воду. Гондола м'ятою, безформною купою пучітся під мною.

- Все, батьки, - кажу я. - Я своє веслом відмахав.

Я відкладаю весло і налагоджую насос. Батьки продовжують гребти, раз у раз озираючись на мене. Я качаю. Плечі мої живуть вгору-вниз, повітря сичить в шлангу, катамаран колишеться.

- Це схоже ... - починає порівняння Демон.

- Не говори! - Волає Люська.

Батьки посміхаються. Я теж знаю, на що це схоже.

- Це воно саме і є, - підтверджую я.

Люська стогне, Маша обурено фиркає, батьки іржуть.

Ми пливемо.

- Географ, - замислено гукає мене Борман, - а ось якщо до села Межень кілометрів двадцять залишилося, але ж ми і самосплавом до сніданку допливемо, так? Тоді, щоб не мокнути, можна всім залізти під тент і не гребти, так?

- Хрону чи! - Тут же кричить Градусів. - Ви сюди навіщо приїхали - гребти або як? Подумаєш, на лисину капає! А раптом чого попереду - поріг або «расчестка»? Ми і потрапимо в них, як віз з гноєм! ..

Але все вже розправляють тент і лізуть під нього від дощу.

- А-а, ну вас! - Сердиться Градусів. - Я один гребти буду!

- Я тоді теж, - каже Чебикін. - Чого мені дощ? Фігня.

Тепер я качаю під тентом. Тут тепло і волого.

- І навіщо тільки люди в походи ходять? - Заводиться Тютін. - Попов підтвердив, мерзнуть, мокнуть, не висипаються, втомлюються і орють як негри ... І це за власним бажанням, за свої ж гроші ...

- Чи не стогни, - обриває Тютіна Овечкін.

Крен катамарана поступово зменшується. Гондола приймає колишні розміри. Втім, через годину вона знову все одно здується. Я відкладаю насос і лягаю на продуктовий мішок. Під тентом тихо, все слухають, як гуркоче дощ по поліетилену, і, видно, потихеньку засинають під шум дощу, як під бабусину казку.

* * *

Я прокидаюся від того, що Градусів тицяє мене веслом.

- Географ, кажись, гроза буде! - Каже він.

Я відкидаю тент і сідаю. Особа відразу обдає холодом. Дощик припинився. Над річкою поривами сахається вітер. Ліс по берегах шумить. У потемнілому і прозорий повітрі дивно чітко і графічні малюється кожне дерево. Хмари згребли в купи з чорними підчерев'я і сивими патлами по краях. Ці патли стоять дибки і моторошно лучатся в яскравих темно-синіх вимоїнах між хмарними горами. Річка нервово горить плямами блакитних відображень в загрозливо-тьмяною, похмурої воді. Дальня біла скеля - як розбійник, що чекають на великій дорозі, щоб огортає кистенем.

З півночі насувається потужний грозовий фронт. Хмарний бруствер обрізав полнебосвода. Він темно-сизий, точно пороховий. Відгинаються на сторону полотнища дощу метуть тайгу кілометрів за п'ять від нас. В хмарі проноситься спалах. Через деякий час доповзає похмурий грім. Ялинки на берегах розгойдують верхівками і лапами, точно хрестяться і кладуть поклони.

- Вірно, гроза буде, - погоджуюся я. - Залазьте під тент.

- А хто гребти буде? - Лютує Градусів. - Поки ви спали, тут одні острова пішли! Натягніть в протоці на завал, проткніть, Борман чоботи промочить - біда буде! Давай сам залазь під тент, який з тебе пуття! Через півгодини твою полупопіцу знову дути треба буде!

- А я ось весь в тузі, - кажу я, - чому це мені Градусів наказати забув?

Сорочки Чебикіна та Градусова пузиряться на вітрі. Хмара насувається, розорюючись, як пащу. Світло, що летів згори, раптом моментально відключається. У напівтемряві свистить падаюча на нас, захлопувалися щелепу грози. Єльник на березі, охнувши, дружно гнеться. Я стрімко натягую на себе тент, підгортаючи ноги. Останнє, що я встигаю побачити, - це яскраво-жовті, палаючі хмари в ополонках високого неба. Гроза жене їх перед собою, як карателі женуть вівчарок.

Білий вогонь ріже по очах. Одночасно приголомшливий залп розривається над нами. Всі спали на катамарані миттєво прокидаються і підскакують. Негайно важкі краплі, як перший перебір струн на гітарі, пробігають по тенту. І відразу валиться злива. Поліетилен гуркоче, як жерсть. Градусів і Чебикін зовні виють, точно вигнані з хати собаки. Цілі крижані пласти падають згори, скульптурно обліплені нас тентом. Злива лупить так, що всім тілом сприймається його рідкий, Бегучев вага. За маківці, по потилиці, по вухах і по плечах я відчуваю щигля дріб.

- Ні фіга собі! .. - Зітхає хтось.

- Гроза-то прямо над нами ... - тремтячим голосом каже Люська.

- Така сильна гроза не надовго, - заспокоює Овечкін.

- Тільки б блискавка в воду не вдарила, - заклинає Тютін. - Тоді всім кінець ... У нас в селі ...

- Заткнись, - обриває його Борман.

Страшний гуркіт знову перетрушує душу, відгукуючись ударом жаху по нервах. Небо немов лопається під колуном і розвалюється антрацитовими брилами. Грім котиться через нас, як потік через камені порога. Катамаран повільно опускається на мій кут. Батьки креняться, хапаючись за рюкзаки. Люська верещить. Маша раптом смикається, повертаючись до мене. Очі її божевільні, губи стрибають, особа мокре. Запинаючись, вона відчайдушно кричить:

- Вік! .. Сер! .. Географ! Шланг висмикнув! ..

- Тонемо! .. - Верещить Люська і страшно взвивает Тютін.

Це я, поки возився, вибив ногою шланг насоса з піпка гондоли, і тепер повітря пре назад, а ми дійсно тонемо.

Я дзигою розвертаюся на череві і по пояс вилітаю з-під тенту. Хвостик піпка пішов у воду. З нього, вируючи, вилітають грона бульбашок. Я суну руки в воду по плечі, хапаю хвостик і перетискають його. Негайно я рушаю і їжу під ухил, як човен з стапеля. Краєм ока я бачу киплячу річку і білий від блискавки ліс, що звивається в дощі під чорним небом.

- Дівки, тримай мене! .. - Кричу я. - Машка, насос! ..

У чотири руки за штани на заду Маша і Люська виволікають мене на рюкзак. Я гарячково впихати шланг насоса в піпка і починаю качати. З рукавів і грудей у ??мене тече. Злива танцює на голові, на плечах, на спині, на колінах. Чорна річка в білій піні. Градусів і Чебикін витріщаються на мене. Вони голі по пояс, блискучі, сині. Волосся у них обліпили лоб і вуха, а губи від холоду взагалі стерлися з осіб. Позаду мене прикривають тентом.

- Дякую, дівчата, - задихаючись, кажу я і качаю далі.

Береги мигтять. Над річкою примарно горить багатоповерхова, димно-сиза хмара. Прямо над нами - око бурі: моторошне, як ракова пухлина, згущення в суцільний товщі. Воно схоже на електричного спрута, все в фіолетових вогнях. Воно вплелось в хмару щупальцями. У ньому спалахують кровоносні судини, по яких біжить біла, що світиться, отруйна кров. Крила відсвітів розлітаються від горизонту до горизонту, виліплений могутні хмарні здуття. Від кожного удару грому немов розчиняються незрячі очі берегів річки, скель, тайги. Земля безтямно гупає в порожнечу.

Я залажу під тент абсолютно мокрий. Ніхто нічого не говорить. Я мовчки качаю. Дощ все мете і мете по тенту. Однак біг його немов би сповільнюється.

Коли моя гондола спливає остаточно, чутно лише, як вітер мне поліетилен. Я відкидаю його з голови. Задрана корми хмари висить вище за течією річки. Під нею продовжує метатися морок, запалюються блискавки, доповзає грім і розгойдуються смуги дощу. А навколо нас вже тиша і спокій. У лісі на берегах шумить вітер, немов ліс переводить дух. Вода в Крижаний ще взбаламучено, і в ній ще не викристалізувалося жодного відображення. Через все небо розповзлася ціле хмарне стадо, але ці хмари - легкі, повітряні, порожні. Одне з них заступило низьке сонце. Через нього вилетів ціле віяло довгих, світлих променів, повільно повзуть по тайговій шкурі, по димлячим распадкам, по іскристим скелях. А там, звідки прийшла хмара, в густий фіолетовою фарбі північного боку небосхилу над Крижаний встала веселка, і всередині неї - ще одна. Точно така ж, але трохи менше.

* * *

ХОЧЕШ МИРУ - НЕ ГОТУЙСЯ ДО ВІЙНИ | окиян окаянний | Свиней - свині | У ЦЕНТРІ ПЛОСКОЇ ЗЕМЛІ | ВІКТОР СЕРГІЙОВИЧ Макіавеллі | Нема чого й НЕ ЗА ЩО | ВІЧНЕ ПОТЯГ ДОРІГ | Поважних причин для СВЯТОСТІ | Перша доба | Другий день 1 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати