На головну

БЕТОНОМІШАЛКА

1. бетономішалка

В середині лютого Будкін возив Служкін на огляд в травмпункт. Він пожовтів від викурених сигарет, поки чекав Служкін то від хірурга, то з рентгена, околачіваясь коридорами лікарні в натовпі переляканих дітей, побитих бабусь і похмільних мужиків. Нарешті він дочекався, лаючись, занурив Служкін в машину і повіз додому.

Погода стояла сніжна, холодна і похмура. Дорога по маточину коліс була завалена сіро-бурою масою зліг, змішаного з брудом. Перелопачувати автомобілями, ця каша їздила туди-сюди по чорному, зледенілому асфальту. На автобусних зупинках мерзли натовпу, і за сотню метрів до них уздовж узбіччя понуро стирчали, простягнувши руки, які голосують.

Будкін несподівано загальмував. Дівчина в парку перебралася через замет з прошарками сажі і відкрила передні дверцята.

- Привіт, - сказала вона. - До міста або додому?

- А куди хочеш, - відповів Будкін. - З колегою поздоровайся.

Дівчина озирнулася. Це була Кіра Валеріївна.

- А, це ти ... - недбало сказала вона, побачивши Служкін.

- Тільки спочатку ми його додому закинемо, - попередив Будкін.

Біля під'їзду він виволік Служкін з машини, повісив собі на шию і попер вгору по сходах. Кіра ззаду несла будкінскую папку.

- Я подзвоню, а ви поки кави попийте, - запропонував Будкін, скидаючи Служкін в передпокої, і пройшов до кімнати до телефону.

- Проходь на кухню, - сумно сказав Служкін Кірі. - Кава там. Можеш не роззуватися. У мене ніхто не роззувається ...

- Алло, Дашенька? - Пролунав голос Будкина. - Боса поклич.

- Щось ти сьогодні кволий, - розстібаючи парку і сідаючи в кухні на табуретку, помітила Кіра. - Без звичайних своїх подначек ...

- Підбивання в заначці, - мляво віджартувався Служкін, включаючи чайник.

- Нічого у тебе вдома, затишно.

- А чого ти хотіла? Щоб у мене на вікні грати були і на мокрих бетонних стінах цвяхом було видряпано «Геть самодержавство!»?

- Розігрівати, - хмикнула Кіра. - Як нога?

- У лікарні сказали, що скоро на передову.

- Як хоч ти її зламав щось? - Кіра глянула на гіпс.

- П'яний катався з гірки на санчатах і врізався в березу.

Кіра презирливо скривилася.

- Загалом, мені подобається, - подумавши, сказала вона, - що ти не будуєш із себе супермена. Однак баламучення твоє принизливо.

- Я не баламутити. Запитай у Будкина: так і було.

- Щось у тебе як ні історія, так анекдот, і скрізь ти дурнем виглядаєш.

Служкін закурив і присунув сірники Кірі.

- Будь-який анекдот - це драма. Або навіть трагедія. Тільки розказана мужньою людиною.

- Ну-у, ти себе високо цінуєш! .. - Сказала Кіра. - А втім, чому тут дивуватися? Твоє баламучення і йде від твоєї гордині.

- Ось навіть як? - Роблено здивувався Служкін.

- Ну да, - спокійно підтвердила Кіра, струшуючи попіл. - З одного боку, ти цим самознищенням маскіруешь гординю, як мільйонер маскується дірявими черевиками. А з іншого боку, тим самим ти і видаєш себе з головою.

- Яким це чином?

- Своєю впевненістю в тому, що тебе по-справжньому ніхто не сприйме за бовдура, яким ти себе виставляєш.

- Я не виставляю, - заперечив Служкін. - Я розповідаю правду. Тільки цікаво розповідаю.

- Для тебе поняття правди і неправди неприйнятні, як для роману. Твої маски так зрослися з тобою, що вже складають єдине ціле. Навіть слово-то це - «маски» - не підходить. Тут вже не маска, а якась пластична операція на душі. Одне незрозуміло: для чого тобі це потрібно? Не бачу мети, якої можна досягти, виробляючи дурне враження.

- Можу тобі назвати мільйон таких цілей. Починаючи з того, що хочу виділитися з маси, закінчуючи тим, що зі мною таким легше жити. Втім, якщо ти пам'ятаєш класиків, «всяке мистецтво позбавлене мети». Так що можливий варіант - «В білий світ як в копієчку».

- Не знаю щодо мистецтва і не пам'ятаю класиків, але своїм випендріваніем тобі нічого не добитися. Скільки не прикидайся дурнем, завжди знайдеться хтось дурее тебе, так що цим не виділено. І іншим з тобою жити легко не буде, тому що ти моторошно важка людина. Чи не тіште себе ілюзією на цей рахунок.

- Батьки мають іншу думку.

- Батьки - це твої школярі з дев'ятого «бе», так? Нерозумно вважати вирішальним думку чотирнадцятирічних шмаркачів, які нічого в житті не бачили, не розуміють і навряд чи зрозуміють. Звичайно, на перший погляд ти податливий: м'який, необразливий, легкий на підйом, комунікабельний ... Але ти схожий на бетономішалку: крутити її легко, а з місця не зрушиш, і всередині - бетон.

- Ти з мене прямо-таки якусь демонічну особистість зробила, - посміхнувся Служкін. - Найстрашніше біса посеред лісу. А яке, в общем-то, тобі справа до мене? Я тобі не заважаю. Чого ти заявляє сюди і починаєш мене на свої параграфи розкладати?

Кіра легко засміялася.

- Не знаю, - чесно зізналася вона. - Таке ось ти в мене бажання викликаєш - поритися в твоєму брудній білизні. Чужа вразливість, а значить, чужі таємниці у мене викликають цинічне бажання вивісити їх на паркані. Тільки рідко знаходяться люди, які мають таємницю по-справжньому. Пишайся: ти, наприклад, чудовий звір для моєї полювання.

- Може, ти в мене закохалася, а? - Припустив Служкін.

- Ну немає! - Відхрестилася Кіра. - Твоя самовпевненість мене дивує! Ти мені, звичайно, цікавий. Якби я про тебе чула від когось іншого, то ти був би привабливий. Може, тоді б я і закохалася в тебе - заочно. Але коли на власні очі бачиш все це, - вона презирливо обвела Служкін сигаретою, - то просто відторгнення якесь.

З кімнати, хехекая, вийшов Будкін.

- Від нього і так вже летять клаптики по закутках, - сказав він. - Досить, Кіра. Їхати пора.

- Ти підслуховував! - Скрушно вигукнув Служкін. - Ах ти, Будкін, вульгарна ти саблезубая каналья! - Він підняв костур, приладнав його до плеча, прицілився в Будкина і вистрілив: - Бах!

- Повз, - хехекнув, відповів Будкін.

глава 22 | ТЕМНА НІЧ | В ТІНІ ВЕЛИКОЇ СМЕРТІ | пропажу | СОБАЧЕ ДОЛЯ | СТАНЦІЯ ВАЛЁЖНАЯ | ФОТОГРАФІЯ З ПОМИЛКОЮ | глава 29 | ВІДВІДУВАЧІ | ФАКТИ ТА ВИСНОВКИ |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати