На головну

СОБАЧЕ ДОЛЯ

1. собача доля

Після школи Служкін пішов не додому, а до Будкін.

- Ти чого в такому вигляді? - Похмуро запитав він Будкина, який відкрив йому двері в трусах і довгою імпортної майці.

- Я ж будинку, - здивувався Будкін. - А в якому вигляді мені ходити? ..

- Як я - на коні і в броні, - пробурчав Служкін.

На кухні він важко сів на табуретку і закурив.

Будкін, хехекнув, продовжував поїдання обіду - рідкого пюре з картопляних пластівців. Більше він нічого не вмів готувати. Щоб було не так противно, Будкін закушував шоколадними цукерками «асорті» з коробки.

- Чого такий злий? - Поцікавився він.

- Школа дістала.

- Так звільнити, - просто порадив Будкін.

- Звільнити ... - незадоволено повторив Служкін. - А я от не хочу. Начебто огидно, а тягне назад. Напевно, це перше кохання.

- Ну, валяй розповідай, - запропонував Будкін. - Для цього прийшов?

- Знову у мене сьогодні баталія з зондеркомандою була, - почав Служкін. - У нас при їдальні ошивается шавка, помиї там жере - болонка, біла, як цвіль, злюща, боягузлива, в загальному, гидота на ніжках. І ось перед самим уроком Градусів затягнув її в кабінет.

Всі розвеселилися, кричать: вона у нас нова, вона географію вчити хоче, запишіть в журнал ... А я вже засвоїв, що зондеркоманді ні в найменшому поступатися не можна. Інакше вони з мене силос зроблять. Краще вже з ними три роки на смерть через який-небудь фітюлінкі воювати і головне плюнути, ніж шукати компроміси. З всесвітніми потопами компромісів не буває. Ну я і заявляю Градусова: або ти на уроці, або ця шавка.

А Градусова тільки того і треба. Напустився він на собачку, як чорт на ріпу. Ловити став. Носився по всьому класу, стрибав з розбігу, під парти кидався. Схопив швабру, строчив з неї, як з кулемета, метал, як спис, поки я не забрав. Він тоді став засідки влаштовувати, гавкав, нявчав, благав собачку здатися, головою об підлогу стукав, ридав. Песик верещить, клас свистить, тупотить, регоче. Загалом, Мамаєва побоїще. Я не витримав, в зручний момент схопив Градусова і вибив у коридор.

Він відразу в двері штовхати почав. Я відкрив - він втік. А зондеркоманду після Градусова хіба втихомирити? Я покричав, побігав між парт, жменю двійок поставив - хоч той відпочив. Тут стук у двері. Я купився, відкриваю - Градусів в кабінет рветься, трохи мене з ніг не звалив, поганець. Волає: пацани, портфель мій заберіть! Я знову його витурив. У класі - рев, як на пилорамі. Я ще трохи побігав, щоденники поотбірал, нарешті, став писати на дошці тему уроку. І тут знову в двері барабанять. Ну що за чортівня! .. Я двері відкриваю - а в коридорі темнотіща, смерті своєї не розгледиш - і з розгону як рявкну: ще раз в двері стукнеш - шию зверну! .. Подивився - а там Загроза Борисівна.

Мене ледь Кондрат не тріснула. Упливає вона в кабінет. За нею Градусів, як овечка, дріботить. Зондеркоманда вмить перетворилася, я навіть остовпів: всі сидять, все пишуть без помарок, все хорошисти, все блакитноокі. Один я як д'Артаньян стою: очі повилазили, з светри шматки стирчать, з іклів крапає ??і в руці указка закривавлена. Ну, Загроза спершу зондеркоманду по колоді розкотила, потім за мене взялася. Діти, мовляв, ходять в школу не для того, щоб тинятися по коридорах, а якщо з вас педагог як з огірка бомба, так ви - трах-тарарах-тах-тах. Від мене після цього взагалі одна ікебана залишилася. Посадила Загроза Градусова на місце, посварила і пішла. А я стою перед класом, як сортир без дверки.

Мерзенна ж собачка, про яку всі вже забули, тим часом тихо прилаштувалася за моїм столом біля дошки і - бац! - Наклала цілу купу. У зондеркоманди істерика, а у мене руки опустилися. Все, кажу. Урок ви мені зірвали - хрін з вами. Але звідси не підете, поки лайно не приберете. Журнал під пахву, і геть із класу.

Покурив на ганку - полегшало. Тут дзвінок на перерву. Я повертаюся до своїх дверей - зондеркоманда калатає, волає. Я питаю: прибрали? Звідти: сам прибирай, географ, козел смердючий! Добро, кажу, сидите. Пішов на їх наступний урок, пояснив все училке в пристойних виразах. Вона і рада від зондеркоманди звільнитися, тим більш за мій рахунок.

Цілий урок бродив навколо школи, на перерві повернувся. Як настрій? - Через двері питаю. Прибрали, кажуть. Але я не ликом шитий. Розійдись від дверей, наказую, я в замкову щілину подивлюся. Чи не розходяться. Значить, брешуть. Гаразд, тхори, кажу, пішов другий тайм. Вони кричать: двері виб'ємо, вікна висадимо, вистрибніть! .. Валяйте, погоджуюся, і пішов з наступною училка домовлятися.

Облога триває. Цей урок у них останній за розкладом. На перерві традиційно Я стою під дверима. Зондеркоманда кричить, стукає, вже паніка починається: мені ключі віддати треба! Мене чекають! В туалет хочу! Ну, думаю, справа зрушила з мертвої точки. Ще не приберете, кажу, будете сидіти хоч до вечора, хоч до ранку, хоч до другого пришестя.

На уроці від дверей не відходжу, підслуховую. У кабінеті до мене вже нікому діла немає, там громадянська війна. Кричать: це ти привіз, ти і прибирай! - Це ти придумав! - Це ти намовляв! - Сволочі ви все! - І хтось вже ридає. Але дзвінка я дочекався.

З дзвінком питаю: прибрали? Прибрали, кричать. Розійдись від дверей, - кажу, - я дивитися буду! Заглянув в свердловину - і правда, перед дошкою чисто. Відімкнув я замок, вони лавиною хлинули. Помчали. Зайшов я в кабінет - матусі! .. Все вікна розкриті, накурено, парти повалені, підлогу засмічений, мій стіл і стілець обхаркани, дошка матюками про мене списана. А саме-то головне, що лайно собаче просто шваброю мені під стіл звезли, і все! Так нічого я і не домігся. Урок зірвав, вчителям напаскудив, собі забезпечив розбирання з Загрозою, та ще й все драїти довелося самому ... Ось такий мій звичайний трудовий день.

Служкін замовк. Пожвавлення його згасло. Він сидів втомлений, пригнічений. Будкін дістав сигарети і простягнув йому. Служкін закурив.

- Може, побити твого Термометра? - Запропонував Будкін.

- Я по жінках і дітям не стріляю.

- Ти не добрий, Вітус, - сказав Будкін, - а добренький. Тому у тебе в житті все наперекосяк. І дівки тому обламують.

- Та хрін з дівками ... - Служкін махнув рукою.

- А я не дівок, а більше Надю маю на увазі.

- А що, помітно? - Сумно запитав Служкін.

- Ще й як. Видно, що вона тебе не любить.

- Ну да, - покірно погодився Служкін. - А також не поважає. Повага заробити треба, а у нас з нею розбіжність в життєвих цінностях. Ось така нісенітниця, блін.

- Ти-то сам як до Наді ставишся?

- А як можна довго жити з людиною і не любити його?

- Цікаво, як вона з тобою спить ...

- Ніяк. Може, тому вона і лютує. Хоч би коханця собі завела, дура ...

- Та-ак ... - закректав Будкін. - І чого робити будеш?

- А нічого, - знизав плечима Служкін. - Не хочу провокувати її, не хочу обмежувати. Нехай сама вирішить, чого їй треба. Я заздалегідь з усім згоден, якщо, звичайно, це не дурниця. Життя-то її.

- Ой, Вітус, що не доведе це тебе до добра ...

- Сам знаю. Зрештою я у всьому і опинюся винним. Така вже в мене позиція: на мене все звалити легко. Однак по-іншому жити не збираюся. Я правильно роблю, ось.

- Може, і правильно, - подумавши, кивнув Будкін, - ось тільки, Вітус, дивно у тебе виходить. Чиниш ти правильно, а виходить - дрянь.

- Доля, - похмуро хмикнув Служкін.

КИРА Валеріївна | Прогалини в ПАМ'ЯТІ | ВИПУСКНИЙ РОМАН | ГРАДУСІВ | глава 19 | МЕРТВІ НЕ ПОТІЮТЬ | ТОРЖЕСТВО | глава 22 | ТЕМНА НІЧ | В ТІНІ ВЕЛИКОЇ СМЕРТІ |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати