На головну

ВИПУСКНИЙ РОМАН

1. C) дається приклад країни, успішно поєднати у своїй правовій системі ознаки романо-германський системи права із загальним правом.
  2. Антіарійскіе диверсії Романових
  3. Архипов Б. В., Романова О. М.
  4. Найважливіші представники романтизму в мистецтві
  5. Візантійський хроніст про зустріч візантійського василевса Романа I і болгарського царя Симеона
  6. Внутрішня і зовнішня політика династії Романових в XVII столітті
  7. Виникнення економічного романтизму утопічного соціалізму

З ранку газони виявлялися сивими, а повітря кам'янів. Калюжі безтямно закатували очі. Люди йшли крізь тверду, кришталеву прохолоду, як крізь нескінченний ряд обертових скляних дверей.

На зорі по річковиків мітлою проходився вітер і обдував тротуари, чому місто здавалося приготованим до зими, як небіжчик до поховання. Але снігу все не було. І ось ніби зрушилося саме час - перший сніг хлинув, як перші сльози після довгого, мовчазного горя.

Служкін ходив провідати Сашеньку, але не застав її на роботі. У нього ще залишалося півтори години свободи до кінця зміни в садку, і він відправився побродити вздовж затону, подивитися на кораблі.

А сніг падав зверху густо і щільно, немов його скидали лопатами. Біля прохідної Служкін несподівано побачив змерзлих, танцюючого на місці Овечкіна з заметом на голові.

- Яким вітром? - Затримавшись, поцікавився Служкін.

- Людину чекаю ... одного ... - проклацал зубами Овечкін.

- У травні закохуватися треба, - порадив Служкін.

На мосту в іржаві боки понтонів важко штовхалася стигла вода. Понтони розгойдувалися, дощаті трапи між ними злобно гуркотіли.

На дамбі, на голих гілках тополі мокрий сніг звалятися в шматки, що звисають вниз, як шматки вовни. Затон, щільно заставлений кораблями, схожий на якусь будівництво. Щогли, антени, стріли лебідок стирчали, як будівельні ліси. На дахах і палубах сніг лежав рівними листами. Ілюмінатори дивилися на Служкін невідяще, неуважно, спідлоба, як дивиться людина, яка майже заснув, але раптом чомусь відкрив очі.

Служкін зупинився у навісу лісопилки, під яким понуро гойдався і дзвеніли ланцюгами тельфер. У білій імлі Кама виділялася контрастною чорною смугою, тому що сніг, падаючи на воду, дивно зникав. Служкін стояв, курив і дивився на високий і масивний ніс найближчій самохідки, у якій в клюзах стирчали якоря, немов кільце в ніздрях бика.

На доріжці з снігопаду з'явився маленький засніжений людина, і Служкін з подивом дізнався в ньому Машу Большакова з дев'ятого «а».

- Маша, ку-ку, - гукнув він її.

- Ой, Вікторе Сергійовичу! .. - Маша навіть злякалася.

- Ти чого тут робиш?

- До тата ходила. Мама просила йому записку віднести.

- Це не тебе там біля прохідної Овечкін чекає?

- Мене, - почервонівши, зізналася Маша.

- Е-ех, шкода, - зітхнув Служкін. - А я хотів проводити ...

- До прохідної ще далеко, - кокетливо відповіла Маша.

Вони повільно пішли поруч, не дивлячись один на одного. Сніг все валив з неба, ніби рвані полотнища. Нарешті Маша підняла на Служкін очі і, не витримавши, посміхнулася:

- А ви що тут робите, Віктор Сергійович? Тільки не брешіть.

- Та нічого не роблю. Шляюся. Чого мені тут робити? Груші тинятися? Ходжу і згадую часи, коли сам дівчаток чекав.

- А чому на заводі?

- Ну ... як сказати ... Жисть по заводському гудку. Хотів побачити один теплоходік, про який є що згадати. «Озерний» називається.

- Я в кораблях не розбираюся ... А що у вас за історія, Віктор Сергійович, яку ви згадуєте?

- Історія моєї останньої шкільної любові, - важливо пояснив Служкін.

- А розкажіть, - лукаво посміхаючись, запропонувала Маша.

- Ой, Машенька, - заскиглив Служкін, - це історія дуже стара. Вона довга і нудна, зі сльозами і мордобоєм. Тобі буде нецікаво.

- Дуже цікаво, Віктор Сергійович! - Гаряче запевнила Маша.

- Ну гаразд, - досить погодився Служкін і поліз за сигаретами. - Було це в червні, коли я закінчив десятий клас і йшли випускні іспити, - почав він. - Дружив я тоді з однокласницею. Красива дівчинка була, але характер - врятуй господи! Нісенітна, склочна, задирлива - гірше Ясіра Арафата. Звали її Наташа Вєткін, а кличка - просто Гілка. Дружили ми давно, проте нічого особливого: так, гуляли, розмовляли, в кіно ходили, цілувалися потихеньку. А тут як дійшло до всіх, що скоро назавжди розлучаємося, так і заводитися почали, нервувати. Ну я-то ще з дитинства мудрий був, лежав собі спокійненько на дивані. А Гілка, видно, вирішила під кінець урвати шматок побільше і завела роман з іншим нашим однокласником. Звали його Славком Сметаніним, а кличка була, звичайно, Сметана. Він був хлопець видний, відмінник, але нич-чегошенькі не відображав. Дивлюся, в загальному, це я: Гілка з Сметаною кожен день туди-сюди розсікає. Що, думаю, за блін, на фіг? Спробував я Вєтці мізки прочистити, вона і ляпнула мені: не лізь, мовляв, і йди звідси. Я, зрозуміло, розлютився благородно. Ну, думаю, жаба, ти у мене покукарекаешь ще.

І ось був у нас іспит з хімії. Підходжу я це вранці до школи і бачу, що Гілка з Сметаною під ручку преться. Я відразу зрозумів: сьогодні точно чиясь кров буде пролита. Хімічка нам кабінет відкрила і кудись пішла. Гілка теж учесала. Сидимо ми в кабінеті вдвох: я і Сметана ця безглузда. Я злість збираю. Сметана зошит свою з квитками читає. А треба сказати, що в кабінеті тому був здоровенний вчительський стіл. Зверху кахлем викладений, щоб кислота не попсувати, а збоку великий скляний витяжна шафа з трубою нагорі. Я все прикинув, обміркував, потім встав, зошит у Сметани з рук хвать, на цей стіл скок, та й запхав її в трубу. Сметана озвірів, спершу за мною між парт поганяти, потім поліз в шафу за зошитом. І тільки він в витяжна шафа проник, я тут же підскочив, дверку у шафи закрив і замкнув з усієї сили на шпінгалет. А після вийшов з кабінету і двері клацнули.

Ось і час іспиту настало. У кабінету натовп мнеться. Підгортає екзаменаційна комісія, відкриває двері, ввалюється в кабінет ... А там цей дурень на столі в скляній шафі сидить, як мавпа в акваріумі. Вчителі відразу в вереск, інших зо сміху скосило. І головне - шпінгалет ніхто відкрити не може, так я його засобачіл. Поки слюсаря шукали, півшколи в хімію поржать прибігло. А мені ж, чудотворця і вигаднику, ні слова не кажучи, по хімії трояк вкарбувалася і з іспиту під зад коліном. Я не став переживати, тільки радів, коли згадував, як Гілка позеленіла.

Маша сміялася. Підбадьорений, Служкін заливався солов'єм.

- Того ж вечора сиджу я вдома, раптом дзвінок у двері. Я тільки двері відкрив, а мені Гілка відразу по морді трісь! .. Але я - горобець стріляний, я відразу присів. І вона з усього розмаху рукою по одвірка як засадила, аж весь будинок здригнувся! Тут на гуркіт моя мама в коридор вибігає. А мама моя пристрасть любила, коли в гості до мене дівчинки приходять. Схопила вона Гілку і на кухню потягла. Відразу чай, цукерки, все таке. Каже мені: познайом, мовляв, Вітя, з дівчиною ... Мене, звичайно, рис за мову смикнув. Така і сяка, кажу, моя наречена. Від цих слів Гілка ледь не задимівся. Ну, чай допила, з мамою моєю попрощалася культурно і пішла, а на мене і не глянула. Так, думаю, Віктор Сергійович, очікує тебе бій не заради слави, заради життя на землі.

Служкін зробив паузу, прикурюючи. Маша, посміхаючись, чекала продовження. Вони пошагалі далі. Сигарета в роті у Служкін диміла, як крейсерська труба.

- У день випускного балу вручили нам в урочистій обстановці атестати. Далі в культурній програмі значилося катання на теплоході. Загнали нас, випускників, на цей ось «Озерний». тут

дискотека, шведський стіл, інші дурниці. Погода просто золота! І попливли ми, значить, на прогулянку. У салоні музика грає, все танцюють. А Гілка, зараза, всю дорогу тільки зі Сметаною і танцює. Якщо ж я її запрошую, то мені непристойні речі руками і пальцями показує. Відкликав я її в сторону і питаю: що таке? Вона замість відповіді зірвала у мене з голови бейсболку і за борт кинула. Зовсім прикро мені стало, пішов я. А коли повернувся назад в салон, де банкет бушував, то взяв зі столу банку з майонезом і сів поруч зі Сметаною. Раз вже Гілка зі мною не хоче, то з Сметаною і не зможе. Вилучіл я момент, коли Сметанін, скотина, за ковбасою потягнувся і зад свій підняв, і вилив йому на стілець півбанки. «Тепер, - кажу, - твоя прізвище не Сметанін, а майонез». - Та пішов. А Сметанін як приклеївся до місця. Гілка його тягне танцювати, а він тільки посміхається і каже, що нога болить.

Тут пароплав наш причалив до берега, щоб ми, значить, в ліску Повеселившись. Зійшов на берег і я. Через деякий час підрулює до мене Гілка: вся квітуча, посміхається. Відійдемо, каже, на хвилинку. Ну відійшли ми, і далеченько відійшли. Тільки зупинилися на галявині, вона і накинулася на мене, як Перша Кінна на синьожупанників. Розгортається і з маху мені в щелепу - р-раз !! Я тільки зубами клацнув. А з іншого боку вже друга граната летить. Я Вєткін руку встиг зловити. Вона сказилася і туфель своєї окаянної як вріже мені в одне таке місце, що у мене голова мало не відскочила. Тут і я зі злості вдарив її в поддихало - вона навпіл зігнулася. А я ще навколо неї оббіг і закарбувала їй пендель під спідницю. Вона в кущі відлетів, і як в могилу - ні відповіді ні привіту. Я почекав-почекав і поліз за нею. Бачу: коштує вона на карачках, хрипить, реве. Шкода мені її стало, дуру. Підняв я її, обтрусив, вибачився і назад потягнув. Виходимо ми нарешті на берег, і що ж? Пароплав-то наш - ту-ту! - Поплив! Так і залишилися ми в лісі.

- І що, на випускний бал не були? - Здивувалася Маша.

- Ні звичайно. Я зорієнтувався: до найближчої пристані кілометрів десять. А що робити? Потяглися. Поки через всякі буреломи лізли, як Дерсу Узали, вже вечір настав, погода зіпсувалася, дощ хлинув. Намокли. Але тут нам пощастило. Йшли повз якогось котловану, і там на краю екскаватор стояв. Чи не стирчати ж нам під дощем всю ніч! Залізли в кабіну. Я в крісло сів, вона мені на коліна ляснув. Відсиділися, обігріли, обсохнули. Я Гілку цукерками пригостив, які на банкеті за звичкою зі столу поцупив. Гілка на кшталт отмякла. І тут як давай ми з нею цілуватися! Всю ніч безперервно цілувалися! Тільки ось дупою своєї товстої вона мені все ноги відсиділа - це мене і згубило. Годині о четвертій ранку, як світати почало, порішили ми знову в путь рушити. Гілка перша з кабіни вискочила. І поки я корячився з заніміла ногами, вона схопила якусь палицю і засунула її в ручку дверцят - замкнула мене, значить, в кабіні, змія! А сама спокійно одна пошагала.

Я кричав-кричав, двері таранив-таранив - нічого не виходить. Тоді розсердився я, вирвав якусь залізяку і розбив вікно. Вистрибнув, так невдало. Упав на дно котловану, схопився і ногу вивихнув. Ну біда! Виповз нагору з риком, виламав собі дубину сукувату і з нею пошкандибав, як Мересьєв. Гілку наздогнати вже і не мріяв.

Доплентався до села, прийшов на пристань. Гілки ніде немає. А, думаю, хрін з тобою, стара дура. Купив квиток, тут «Ракета» підходить. Пішов під воду я, сиджу дивлюся. І бачу, що як чорт із табакерки з'являється на пристані моя Гілка і починає вмовляти контролершу, щоб її без квитка на борт взяли. Грошей-то на квиток у неї немає! Я, як благородна людина, з пароплава геть - і в касу. І поки я на своїх півтора ногах копирсався, «Ракета» наша стартувала! Ну, думаю, що за напасти! ..

А ми з гілки вже втомилися, як сволочі, навіть лаятися сил немає. Наступна «Ракета» тільки через п'ять годин. Помирився я з гілки, і пішли ми за село. Знайшли піщану косу, купалися, засмагали. Гілка тиха-тиха була, винувата, добра. Зрештою дочекалися ми наступної «Ракети», сіли. Гілка всю дорогу спала у мене на плечі. Припливли, зійшли на берег рідний. Кісточка моя розпухла, болить, ледве ступаю. З гріхом навпіл довела мене Гілка до дому, всю дорогу підтримувала. Біля під'їзду стали прощатися. І тільки я хотів поцілувати її наостанок, вона ка-ак пнеться мене в хвору ногу! Я на спину брик, закричав і ногами засукав. А вона втекла. Більше ми з нею не бачилися.

Служкін замовк.

- Ніколи? .. - Зі співчуттям, обережно запитала Маша.

- Ніколи, - сумно підтвердив Служкін.

Маша задумалася. Вони удвох вже підійшли до наплавному мосту. Маша похитала головою і зізналася:

- Ви так розповідали, Віктор Сергійович, - я ніби кіно дивилася. Ніколи б не подумала, що так буває ...

- А так і не буває, - посміхнувся Служкін. - Я все вигадав, щоб тобі нудно не було.

Маша остовпіла. Служкін, посміхаючись, погладив її по голові.

- Далі йди одна, а я постою, - сказав він. - А то мене Овечкін приревнує.

ВИХОВАННЯ БЕЗ ЧУВСТВ | САШЕНЬКА | НА ДАХУ | червоної професури | глава 10 | глава 11 | ВІДХИЛЕННЯ ВІД ТЕМИ | ВІДЛУЧЕННЯ ВІД МРІЇ | М'ЯСНА ПОРОДА МАМОНТОВ | КИРА Валеріївна |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати