Головна

Теплове І люмінесцентного випромінювання

  1. А - вплив продуктів газо-аерозольного хмари (зовнішнє b-g-випромінювання).
  2. Вимушене (стимульоване) випромінювання
  3. Гамма-випромінювання
  4. випромінювання
  5. Випромінювання абсолютно чорного тіла. Закон Кірхгофа.
  6. Випромінювання і поглинання світла атомом водню
  7. Випромінювання: світло

Випромінювання твердих і рідких тіл підпорядковується законам випромінювання абсолютно чорного тіла (далі АЧТ, див. § 6 в гл. VI). При високих температурах (500 ° С і вище) воно аначітельно уве-

 * Це обчислення є наближеним, тому що полум'я не має правильної геометричної форми і розміри його під час горіння змінюються.

личивается - з'являється помітне на око світлове випромінювання, т. е. тіла починають світитися.

Наявність в полум'я освітлювального складу розжарених твердих і рідких частинок, безумовно, необхідно, так як гарячі пари і гази випромінюють. мала кількість світлової енергії.

Відповідно до закону Стефана - Больцмана енергія, яку випромінює твердими тілами, швидко збільшується з підвищенням їх температури.

Таблиця 11.4 Яскравість і світловіддача АЧТ при різних температурах

 Температура, тисячі До  Яскравість, сб  Світлова віддача, лм / Вт  ^ Температура, тисячі До  Яскравість. тисячі сб  Світлова віддача, лм / Вт
 1,6  0,2  2,8  1.  13,9
 2,0  1,5  3.0  2.  19,2
 2,2 3.2  3,5  9.  34,7
 2,4  6,6  4,0  23.  50.3
 2,6  9,4  5,0  84.


 У табл. 11.4 показана залежність яскравості і світловіддачі абсолютно чорного тіла від температури.

Спектральний розподіл енергії випромінювання АЧТ (при 3000 К), випромінювання полум'я типового освітлювального складу, а також крива видности очі показані на рис. 11 .8.

Мал. 11.8. Графік розподілу енергії по спектру:

1-АЧТ при 3000 К; 2-освітлювальний склад; 3-крива видности людського ока

Освітлювальні склади, що мають температуру полум'я нижче 2000 ° С, взагалі застосовувати недоцільно, так як вони дають при горінні дуже мало світлової енергії.

Гарячі тіла, спектральна крива розподілу енергії випромінювання яких аналогічна кривій АЧТ, що має ту ж температуру, але тільки з меншими координатами, називають сірими випромінювачами. До числа таких випромінювачів відносять вуглець і деякі чорні оксиди. Сумарна випромінювальна здатність графіту при температурі 100-1500 ° С становить 52% від випромінювання АЧТ, нагрітого до тієї ж температури.

Спектр випромінювання білих оксидів (MgO або А1203) є безперервним; випромінювальна здатність білих оксидів як монохроматична, так і сумарна дещо менше, ніж у АЧТ (див. табл. 11.5).

Таблиця 11.5 Випромінювальна здатність оксидів при високих температурах

     Випромінювальна здатність оксидів в% від
     випромінювальної здатності АЧТ
 Формула  температура,  Довжина хвилі в мкм
 оксидів К  
     0,700  0,600  0,500  0,450
 А120з
 А120з
 MgO  -
 MgO  00 00
 ThO2
 ВЕО  -


 Оксиди магнію і алюмінію при високій температурі особливо інтенсивно випромінюють в області коротких хвиль, де їх випромінювання стає майже рівним випромінюванню АЧТ.

Крім теплового випромінювання в лламені освітлювальних складів у багатьох випадках спостерігається і випромінювання люмінесцентне.

Причиною його слід вважати зміну енергетичних властивостей (зменшення запасу енергії) електронів в атомах і молекулах.

Відсутність або наявність люмінесцентного випромінювання в піротехнічних пламенах може бути встановлено відповідно до критерію Вавилова - Видемана, згідно з яким люмінесценція чітко відділяється від інших процесів радіації. Вавилов розглядає люмінесценцію як надлишок випромінювання над тепловим випромінюванням тіла в тому випадку, коли це надмірне випромінювання має кінцевою тривалістю, що значно перевищує період світлових коливань.

Наявність в спектрах пламен освітлювальних складів окремих ліній і смуг можна вважати безумовним доказом люмінесцентного випромінювання, так як в даному випадку лінії і смуги можуть бути зобов'язані своїм походженням і тепловому збудження атомів і молекул.

Я. тичних люмінесценції в полум'я освітлювальних складів ще недостатньо вивчені, і вплив м. Нотіх «полум'яних» добавок на світлові показники полум'я залишається ще часто нез'ясованим.




ФІЗИЧНІ ЗМІНИ | Склади, що містять порошки магнію або алюмінію і неорганічні окислювачі | Склади, що не містять порошків металів | МЕТОДИ ВИЗНАЧЕННЯ гігроскопічність ТА ХІМІЧНОЇ СТІЙКОСТІ | ДОПУСТИМІ ТЕРМІНИ ЗБЕРІГАННЯ | ОСВІТЛЮВАЛЬНІ складу і ЗАСОБИ | Класифікація освітлювальних засобів і складів | засоби артилерії | засоби авіації | загальновійськові засоби |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати