Комплексний вплив міст на природне середовище | Взаємозв'язок соціально-економічних умов розвитку суспільства з пріоритетами природокористування | Деякі соціально-екологічні проблеми розвитку найважливіших промислових комплексів | Екологічна небезпека космічної діяльності | Проблеми сільського господарства | Глава 10. Порушення земель гірськими і геологорозвідувальних робіт | Порушення земель відкритими гірничими роботами | Порушення земель підземними гірничими роботами | Вплив на ландшафти геологорозвідувальних робіт | Класифікація і характеристика ландшафтів, порушених гірничими розробками |

загрузка...
загрузка...
На головну

Екологія і здоров'я населення Росії

1. Склад і структура доходів федерального бюджету Росії
  2. III. Соціально - економічний стан Росії в епоху палацових переворотів
  3. Oslash; фондів соціальної підтримки населення.
  4. Quot; третьочервневої монархія ". П. А. Столипін - реформатор Росії.
  5. T 1. Традиції і досвід державно-правових перетворень, в Росії: актуальні уроки
  6. V. Концепції культурної політики: пошук ефективних моделей для Росії
  7. V. Малозабезпечені верстви населення.

Однак, радіація - тільки один напрямок забруднень природного середовища. Екологічні передумови і здоров'я, що дісталися в спадок громадянам Росії, як, втім і інших республік колишнього Союзу узагальнені в книзі М. Фешбаха і А. Френдлі молодшого, опублікованій в Москві в 1992 р під промовистою назвою "Екоцид в СРСР: Здоров'я і природа на облоговому положенні ".

У передмові до цієї праці Лестер Р. Браун зауважує, що приголомшливі відомості, содерждащіеся в цій книги можуть бути всі таки заниженими. А як приклад прямого наслідки екологічної кризи на здоров'я людей призводить район Бостауза на півдні Аральського моря в Каракалпакії, який страждає від осушення Аральського моря з недостатнім медичним обслуговуванням, забрудненої пестицидами і гербіцидами питною водою, де вмирають не доживши до року 110 дітей з кожної 1000 новонароджених , більше, ніж будь-де у світі.

Примітно початок цієї книги. "Коли історики зроблять, нарешті, розтин трупа померлого Радянського Союзу і радянського комунізму, то, можливо, причиною смерті вони назвуть екоцид. Для нової ери це буде безпрецедентний, за винятком, мабуть, таємничого згасання імперії Майа, але правдоподібний висновок. Жодна інша промислова цивілізація не отруювала кодексу, який і так планомірно свою землю, повітря і народ. Ніхто, настільки голосно декларуючи свої зусилля щодо вдосконалення охорони здоров'я і захисту природи, не довів до такого жалюгідного стану і те й інше. і не одне передове суспільство не зустрічало економічний і політична криза, володіючи такими мізерними ресурсами для відновлення "(Стор.1).

Які ресурси маються на увазі? Звичайно ж сукупні, тому що подолання реальної загрози здоров'ю, особливо здоров'ю дітей, працездатності населення, загрози почалася і активно розвивається деградації земель, забруднення атмосфери, виснаження водних ресурсів - вимагають вкладень величезних коштів на їх запобігання, на відновлення та очищення об'єктів природи. Коштів, яких немає ні на що, навіть на відтворення зруйнованого господарства Чечні, який стався після того, коли писалася ця книга. Тим часом, ось лише деякі факти, що підтверджують пряму залежність здоров'я населення від стану довкілля. Крім усього того, що в цьому відношенні наробив Чорнобиль.

У місті Карабаш, Челябінської області, де токсичні викиди з труб міделиварного комбінату складають 9 т на душу населення в рік, половина юнаків призовного віку не зізнається придатної до проходження військової служби за станом здоров'я.

У Краснодарському краї, в районах з вирощування рису з інтенсивним застосуванням пестицидів, в армію не може бути покликаний ні одна людина, а в деяких з цих селищ рак є єдиною причиною смертності.

В кінці 90-х років тривалість життя москвичів перебувала на 70-му місці серед 90 найбільших міст світу. Діти з родовими травмами з'являлися в півтора рази частіше, ніж в середньому по Союзу, а показник дитячої смертності в 2-3 рази перевищував такий інших республіканських столиць; в 1989 році москвичів померло більше, ніж народилося. Ці показники пов'язуються з насиченістю ґрунту Москви цинком, свинцем, молібденом і хромом, і діти, які грають в пісочницях у дворах і дитячих садках, піддаються значному ризику захворіти. Більш того, постійна боротьба дитячого організму з безперервно надходять забрудненнями викликає ослаблення імунної системи і сприяє виникненню алергічних і респіраторних захворювань.

"Смертельну екологічну пастку" для понад 500 тисяч жителя є Кемерово, місто вугільників, хімічних коксохімічних і металургійних підприємств. З 109 великих фабрик 66 розташовані в безпосередній близькості від житлових районів. Тим часом заводи і фабрики міста викидають в атмосферу сірчистого газу в 9 разів, сірководню в 7 разів, фенолів, окису азоту та окису вуглецю - більш ніж в 4 рази вище гранично допустимих норм. В результаті жителі Кемерова в 2-3 рази частіше страждали захворюваннями крові, хронічні бронхіти, порушеннями ендокринної системи, ніж жителі СРСР в середньому. Тільки в одному з особливо забруднених районів міста недоношених дітей народжувалося в 2,5 рази більше, ніж в суміжних районах ".

У 80-х роках внаслідок усвідомлення вбивчою екологічної ситуації, в Кемерово було прийнято рішення зупинити частину коксохімічних установок, що скидають в повітряне середовище значні забруднення. Однак в цьому випадку довелося б звільнити від роботи багато людей. Протести робітників, які можуть втратити роботу призупинили цей проект, все залишилося як було. Яскравий приклад переплетення екологічних, економічних і соціальних інтересів, спроба одночасного задоволення яких, в кінцевому підсумку, лягати нездоланним тягарем на здоров'я і благополуччя громадян.

Катастрофічна ситуація зі станом природного середовища в СРСР знайшла відображення в такому показнику, як народжуваність недоношених дітей: до 1990 року вона збільшилася вдвічі, як в містах, так і на селі. "Ніде на всій планеті немає гіршої екологічної ситуації, ніж в СРСР сказав доктор Г. М. Беренбойм, провідний незалежний експерт з екології ...- Я б сказав, що ми стали випробувальним полігоном для всього світу і екологічною загрозою для цілої планети" ( с. 9).

Ілюстрацією сказаного може служити здоров'я росіян, що відображає весь комплекс екологічного неблагополуччя і соціальної нестійкості природи і суспільства Росії.

Численні аварії в шахтах, на нафто-і газопроводах, транспорті, загрози аварій на атомних об'єктах - ось реальність нинішніх днів. І не випадково весь цивілізований світ уважно стежити за розвитком екологічних подій в Росії, а міжнародні експерти вважають своїм обов'язком бувати в місцях найбільш значних катастроф. Катастроф, наслідки яких сягають далеко за межі Росії, а часом ставлять під загрозу екологію величезних територій і акваторій, як це має місце в зв'язку з численними аваріями на нафтопроводах і загибеллю підводного човна "Комсомолець" в Норвезькому морі.

Несприятлива, місцями катастрофічна екологічна ситуація, доповнена економічної та соціальної нестабільністю, сприяють, в сукупності, зниження народжуваності і ще більшого погіршення здоров'я населення Росії і, що викликає особливе занепокоєння, здоров'я дітей та підлітків. У статті "Росія без майбутнього" (АиФ № 49-1995) наводяться відомості про те, що за останні два роки (1993-1994) народжуваність в Росії знизилася в 2 рази в порівнянні з 1987 роком. Але зате різко, більш ніж на 35% зріс рівень смертності дітей старше 1 року. Причому в структурі смертності провідне місце займають отруєння і травми, що становлять 45% загибелі дітей у віці 1 - 4 років і 76% випадків смерті підлітків і юнаків у віці 15-19 років. Однією з причин високого травматизму дітей називається закриття дитячих садків, палаців і будинків піонерів, клубів технічної творчості, інших дитячих установ, в зв'язку з чим діти виявилися фактично викинутими на вулицю. Нещасні випадки, травми (38%) і дитяча смертність (19,8%) зараз є лідируючими факторами в структурі втрат трудового потенціалу країни, залишили позаду серцево-судинні хвороби та злоякісні захворювання.

Однак, висока смертність дітей і підлітків, причини якої як то знаходять свої пояснення, поєднуються також з погіршенням в останні роки загального здоров'я дитячого населення. Частка здорових новонароджених за останні 7 років знизилася з 48% до 36% і за прогнозами фахівців частка здорових новонароджених може знизитися до 20 - 15%. Викликає занепокоєння частота онкологічних захворювань у дітей, яка за останні 5 років збільшилася на 13%, органів травлення - 21%, хвороб ендокринної системи - на 29%, хвороби крові на 34%, астми - 40%.

Лише 10% випускників шкіл Росії визнані здоровими. За останні 10 років кількість здорових випускниць шкіл знизилося з 28% до 6%, тобто більш, ніж в три рази. З 40 до 75% збільшилася кількість дівчат, що мають хронічні хвороби. З 6 млн. Обстежених підлітків 15 - 17 років різні захворювання були відзначені в 95% випадків. Третина захворювань обмежує вибір майбутньої професії. Таким чином, в Росії склалася ситуація, при якій кожне наступне покоління за чисельністю менше покоління своїх батьків і не може заповнити природне зменшення попереднього покоління. Такий рівень відтворення населення досі не зазначено ні в одній країні світу і не був таким в Росії навіть під час війни.

Ці відомості перегукуються з даними, які приводилися ак. Петленко (1996). Зокрема, він пише, що в Росії з 1992 року відбувається безпрецедентне в мирний час зменшення чисельності народонаселення. На кожну тисячу жителів на рік народжується 9, а вмирає 15 чоловік, в ряді регіонів ця різниця ще вище. Сумарний коефіцієнт народжуваності (кількість дітей, народжених однією жінкою протягом життя) становить 1.35, тоді як для простого відтворення населення він повинен бути не менше 2,15 - 2,17. За демографічними прогнозами, чисельність населення Росії буде зменшуватися як мінімум до середини майбутнього століття, частка росіян в національно-етнічному складі населення зменшиться.

Народжуються н ростуть ослабленими діти. Більше 70% вагітних жінок мають відхилення в стані здоров'я, пологи протікають нормально лише, у 40% породіль, більше половини новонароджених мають відхилення в стані здоров'я, хронічні захворювання відзначаються у 15-20% дошкільнят і більш ніж у половини дітей шкільного віку. Все частіше відзначаються затримки у фізичному і психічному розвитку дітей. Зростає число молодих людей, непридатних за станом здоров'я до військової служби.

Великі втрати несе населення працездатного віку через неприродною смертності, пов'язаної з нещасними випадками, насильством і травмами, вбивствами і самогубствами, алкоголізмом і наркоманією, іншими соціально-патологічними причинами.

Така реальність, котра дісталася Росії у спадок, посилена економічної і політичною дестабілізацією, вихід з яких знову ж зажадає нових вилучень природних ресурсів і, отже, порушень природного середовища.

Обговорюючи питання якості життя, П. Ревель і Ч. Ревель (С. 107-108) висувають ряд позицій, що визначають їх в сукупності. Ці позиції благополуччя навколишнього середовища, з деякими уточненнями і доповненнями видаються їм наступному чином:

· Економічне благополуччя, яке включає в себе наявність роботи, адекватного їй заробітку, забезпечує гідне життя: витрати на страховку, придбання продуктів, оплату житла, медичне обслуговування, транспорт, послуги, пенсійні накопичення. До цього переліку треба оголосити задоволення духовних і культурних потреб;

· Соціальне благополуччя, що визначається тим, наскільки стабільно і стійко суспільство і його соціальні інститути, яким є рівень злочинності і тенденції його зміни, відчуження на основі національних, майнових чи релігійних забобонів. Воно має на увазі також можливість вільного пересування і зміни місця роботи в межах країни і за її межами;

· Екологічне благополуччя або якість навколишнього природного середовища, яке, по відношенню до людини, не піддається чіткому визначенню.

Для одного міського жителя може бути сприятливою ситуація якщо рівні забруднення повітря, питної води і продуктів харчування не виходять за рамки гігієнічних нормативів. Для іншого жителя, крім того, необхідний розташований поблизу від його житла ліс, в якому можна здійснювати піші прогулянки і спостерігати дику природу або водойму, в якому можна купатися, плавати, займатися водними видами спорту, а на березі загоряти. Третьому бажано мати, знову ж в доступній особистого транспорту близькості, власну ділянку землі, на якому він міг би розставити вулика, висаджувати квіти і вирощувати фрукти, овочі, ягоди або навіть злаки. Четвертому важливі історичні і культурні компоненти міста: його архітектурні пам'ятники, музеї, картинні галереї, бібліотеки і театри.

Зовсім інші підходи і вимоги до якості природи будуть у фермера. Для нього визначальним фактором є земля, її стан, приналежність і гарантія можливості тривалого володіння землею або її оренди; наявність і стабільність режиму водних джерел, які забезпечують можливість поливного землеробства, якщо воно необхідне; відсутність несприятливих для кількості і якості вирощуваної продукції атмосферних випадінь. Якщо виходити з наведеного вище визначення здоров'я, сформульованого Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ) як "Стану повного фізичного, душевного і соціального благополуччя", стає очевидно, що здоров'я людини визначаться усіма розглянутими вище чинниками. Відповідно вичленувати, які ж з них є визначальними в тому чи іншому випадку чи регіоні досить складно і навіть отримані статистичні дані і кореляційні залежності не завжди переконливі. Найбільш прийнятні для аналізу в таких випадках видаються статистичні вибірки стану здоров'я населення, що проживає в приблизно подібних природно-кліматичних та економічних умовах, однак відмінних за характером виробництв і, відповідно, складу, поєднання і інтенсивності забруднень.

Критерії якості навколишнього природного середовища | Вплив несприятливих природних і соціальних факторів середовища життєдіяльності на здоров'я населення
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати