На головну

Критерії якості навколишнього природного середовища

1. A) Коливання по відношенню до напрямку коливань частинок середовища діляться на: А) Поздовжні B) поперечні С) крутильні
  2. I Цілі і критерії соціально-економічного розвитку регіону
  3. III. Комунікативні якості мови
  4. IV. Підведення підсумків та критерії оцінки.
  5. V. Критерії оцінки конкурсних робіт
  6. VII. Критерії оцінки.
  7. А) контрольної середовища;

Глибокі всебічні зміни середовища проживання людини тягнуть за собою зростання екологічно обумовленого зміни здоров'я населення. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), вплив хімічних речовин може бути провідним фактором у розвитку значного числа хвороб людини. З'ясовано також, що структура захворюваності в певній мірі залежить і від природних, в першу чергу - кліматичних умов, а також від виду промисловості, якісного складу викидів та їх концентрації в повітряному просторі.

Під час обговорення питань загальної екології, як інтегрального показника стану природного середовища було запропоновано біологічна продуктивність ландшафтів і її співвідношення з зональної їх продуктивністю. В. А. Красилів (1992) пропонує здійснювати оцінку погіршення стану природного середовища за комплексом наступних показників, аналіз яких дозволяє виявити три стану середовища: неблагополучне, кризове і стан екологічного лиха.

Неблагополучний стан середовища характеризується, на його думку, істотним відхиленням параметрів екосистем від нормального їх розвитку в незайманих умовах (від базового стану). Найбільш показово збільшення відносини продуктивності до біомаси, мортомасси (відмерлого органічної речовини) до біомаси, біомаси консументів до біомаси первинних продуцентів, при скороченні видової розмаїтості.

Як показовий приклад можна привести екосистему евтрофіцірующего водойми, для якого характерна ураганна продуктивність синьо-зелених водоростей, за тієї умови, що загальна біомаса їх збільшується дуже мала. Тим часом, маса відмерлих водоростей, що скупчилася на дні водойми, зростає значно швидше біомаси - зростання останньої, у міру заростання поверхні водойми, може стати практично постійним. І, нарешті, на тлі різкого зниження біологічного різноманіття екосистеми, обумовленого порушенням кисневого балансу, можливо активне розмноження консументов, що пристосувалися до вказаних умов. Ця особливість екосистеми використовується, зокрема, для інтродукції в евтрофіціруемие водойми деяких видів риб, вільно розмножуються в подібних умовах, проте не мають конкурентів і консументів другого порядку, здатних регулювати їх чисельність.

В. А. Красилів також пропонує інтегральний показник порушення ценотического клімаксу, зазначаючи, що кризовий стан екосистеми відповідає дісклімаксу - зняття клімаксной фази або, інакше, порушення квазістіаціонарного стану, до якого будь-яка екологічна система прагне в своєму розвитку. Стан екологічного лиха характеризується необоротним ретроградним розвитком екосистеми, включаючи втрату системою самих системних властивостей, аж до її видової різноманітності.

Однак і ці підходи, істотно деталізують узагальнену оцінку на основі використання біологічної продуктивності в якості основного критерію, при достатньої складності отримання фактичних даних, не забезпечують повною мірою оцінку якості навколишнього середовища, якщо вона розглядається з позицій якості життя і аналізується її вплив на здоров'я людини . Тому торкнемося ще раз питання якості природного середовища або природного компоненти міського середовища, якщо мова йде про високо урбанізованих територіях. Очевидно також, що стан природного середовища або її компонентів є лише частиною такого складного поняття, як якість життя, що визначає ступінь благополуччя або неблагополуччя існування суспільства і кожного його члена.

В місцевостях заселених людьми, а також в містах, селищах, селах, скрізь, де живуть люди, найвищим, замикаючим показником екологічного благополуччя є здоров'я людини, здоров'я людей, поживающих в даній місцевості, селі, місті. Однак, екологічне благополуччя є необхідна, але недостатня умова що забезпечує хороше здоров'я населення. Воно визначається також соціальними і економічними реаліями, рівнем медичного обслуговування і рядом інших факторів, що лежать поза екологічної проблематики.

У роботі "Навколишнє середовище і здоров'я людини" представлені такі основні вихідні положення (с. 13):

1. Здоров'я людини перебуває в певних взаємозв'язках з навколишнім середовищем.

2. При оптимально розвиваються взаємозв'язки і взаємини людини із середовищем існування, його здоров'я прагнути до норми, а середовище сприймається, як "здорова". Це умови рівноваги або гомеостазу. В яких людина може успішно здійснювати свої біосоціальних функції.

3. Якщо ці взаємозв'язки і взаємини супроводжуються відхиленнями стану здоров'я людини від норми, що виражаються, зокрема, у формі хвороб, то середовище оцінюється, як нездорова.

4. Якщо ці взаємини складаються таким чином, що людина не може виконувати своїх біосоціальних функцій, а життя в подібних умовах стає неможливою, середа оцінюється, як екстремальна.

Зрозуміло, що здоров'я людини не лише залежить безпосередньо від стану навколишнього середовища. Йому надає і впливу спосіб життя, спадковість, які то чинники, що впливали в минулому. І, тим не менш, в статистичних оцінках, здоров'я суспільства безумовно є відбитком і найважливішим інтегральним показником стану довкілля урбанізованих територій.

Інакше можна сказати так: при хорошому екологічному стані території може відбутися хороше здоров'я населення, при поганому - не може. Отже, посилаючись на здоров'я людей, як на вищий показник екологічного благополуччя території, слід зробити застереження: здорове суспільство завжди свідчить про здорову екологічну обстановку, нездорове - на можливість існування несприятливих екологічних умов.

Відштовхуючись від зворотного, можна стверджувати, що на екологічне неблагополуччя, на зруйнованої природі здорового і щасливого суспільства побудувати не можна і ніяких альтернатив тут немає. Компенсація руйнування природи в формі будівництва додаткових лікарень, санаторіїв, оздоровчих пунктів, що часом видається як благо цивілізації, лише посилює соціальну напруженість і багато інших негативних процесів, що негативно позначаються на здоров'ї людей. Ще кілька слів про здоров'я.

Поняття здоров'я включає в себе збереження і розвиток біологічних, фізіологічних і психологічних процесів, працездатності і соціальної активності, продуктивності праці, максимальної тривалості життя.

Зміни, що відбуваються в навколишньому середовищі индуктируются в здоров'я людини через реалізацію його біологічних, соціальних чи духовних потреб, можливість задоволення яких в рівній мірі визначається зовнішніми причинами і внутрішнім станом людини. Ці зміни можуть знайти відображення в таких показниках ступеня благополуччя суспільства, як народжуваність, смертність, в тому числі - дитяча, середня тривалість життя, частота і структура захворювань.

Численними спостереженнями показано, що структура і частота захворюваності перебуває в прямій залежності від якості середовища проживання людини і, зокрема, від складу промислових викидів. Доктор Володимир Черноусенко, фізик-ядерник, призначений науковим інспектором по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи писав, що тільки в заходах по ліквідації радіаційного забруднення брали участь від п'яти до семи тисяч чоловік і всі, хто з самого початку брав участь у цих роботах і піддавався радіаційного опромінення в протягом години або більше в районі зруйнованої АЕС вже померли. Принаймні 20 мільйонів радянських громадян отримали високу дозу опромінення і загинули вже десятки тисяч людей. Але Чорнобиль - не єдиний об'єкт розсіювання радіонуклідів. Є ще комбінат Маяк на Південному Уралі, Горнохимический комбінат під Красноярському, Семипалатинський полігон в Казахстані, простирающий свій вплив в Алтайський край Росії, острови Нової Землі з їх військовим ядерним полігоном звалищами і сливами радіоактивних відходів в навколишні морські акваторії, численні "дрібні" ядерні об'єкти , пов'язані з субмаринами, мирними атомними вибухами в господарських цілях.

Дуже часто, коли питання стосується підвищеного радіоактивного фону, можна чути про мало не корисності такого. І вже у всякому разі нітрохи йдеться про значну пристосовності до нього організму людини. Тим часом, довгострокове обстеження працівників американської лабораторії "Оук-Рідж" в Теннесі, які зазнали дуже слабкому радіоактивного опромінення на протязі багатьох років показало, що з 1524 осіб, які померли в інтервалі часу 1943-1972 роки, 28 людей померли від лейкемії, що на 96 % вище середньостатистичної для населення подібної групи. Ці дані узгоджуються з висловлюваннями ак. А. Д. Сахарова, який писав у своїх спогадах, що навіть незначне опромінювання додає ступінь ризику захворіти на онкологічні захворювання. І з переважно передчасної смертю від ракових захворювань фахівців геологів і гідрогеологів, які працювали на уранових рудниках в Східній Німеччині.

Класифікація і характеристика ландшафтів, порушених гірничими розробками | Екологія і здоров'я населення Росії

Геоекологічні проблеми міст | Комплексний вплив міст на природне середовище | Взаємозв'язок соціально-економічних умов розвитку суспільства з пріоритетами природокористування | Деякі соціально-екологічні проблеми розвитку найважливіших промислових комплексів | Екологічна небезпека космічної діяльності | Проблеми сільського господарства | Глава 10. Порушення земель гірськими і геологорозвідувальних робіт | Порушення земель відкритими гірничими роботами | Порушення земель підземними гірничими роботами | Вплив на ландшафти геологорозвідувальних робіт |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати