Головна

Методологія і методи дослідження.

1. I. Методи вивчення кількісного та якісного складу мікрофлори шкіри рук
  2. II. Декарт Рене (1596-1650, французький філософ, математик). Рекомендував в логіці використовувати математичні методи.
  3. II. Методи розробки.
  4. Lt; variant>. організація державної влади, її пристрій і методи управління
  5. " Модель Т "і методи масового виробництва
  6. V3: {{97}} 04.07.10. Методи рішення диференціальних рівнянь першого та другого порядків
  7. VIII. МЕТОДОЛОГІЯ ВИКЛАДАННЯ

Мід розробив методологію символічного інтеракціонізму. На відміну від біхевіоризму, Мід розглядав взаємодію людей, не як просту реакцію на символ, а як свідоме, отрефлексированное розуміння символів. Міда цікавила, насамперед, роль свідомості в поведінковому дії, причому не тільки самого індивіда, а й оточуючих його людей. Мід також акцентував увагу на ролі життєвого досвіду, вважаючи, що він робить істотний значення на характер дії індивіда в реакції на конкретний символ. Якщо біхевеорізм розглядав поведінку людей на основі формули Стимул - Реакція, то Мід ввів іншу формулу:

. Соціальна дія: символ - відповідна осмислена реакція. З точки зору Міда, людська думка і сама поведінка є суто соціальними.

методи, якими користувався Мід: безпосереднє спостереження і використання біографічного матеріалу.

9. Завдання соціології / соціолога.

1. Пошук спільних смислів і символів комунікативного процесу.

2. Шляхом вивчення символів - реакцій - проникнення у внутрішній зміст взаємодії.

3. Вивчення комунікативної інформації у вигляді мови, жестів, символів.

4. Вивчення механізмів, способів розуміння Іншого.

10. Значення творчості Д. Міда.Під впливом Міда сформувався науковий напрям, названий символічним интеракционизмом. Сутність символічного інтеракціонізму полягає в тому, що взаємодія між людьми розглядається як безперервний діалог, в процесі якого вони спостерігають, осмислюють наміри один одного і реагують на них. Мід розглядав вчинки людини як соціальну поведінку, засноване на комунікації. Мід вважав, що ми реагуємо не тільки на вчинки інших людей, але і на їх наміри. Поняття "роль», «прийняття ролі іншого", "прийняття ролі узагальненого іншого" дозволило Миду аналізувати можливості розуміння Іншого не тільки в процесі непосредственног про взаємодії, але і поведінку в складній соціальному середовищі;

· Структура «Я» і динаміка підсистем «Я» дозволили Миду пояснити творчий характер взаємодії людей, що змінюють зміст соціального процесу;

Теорія дзеркального «Я» Ч. Кулі.

Наші уявлення про себе складаються з двох об'єктів:

· Суб'єктивне уявлення про себе. Наше «Я», яке відповідає «i» (Я-i)

· Самість, узагальнені уявлення іншого про себе, т. Е соціальне Я (Я-mi). Уміння бачити себе очима інших

Відповідно з цією думкою, людина постійно коригує свою поведінку.

Людина може усвідомлювати себе тільки в спілкуванні з іншими людьми, через їх оцінку. Людина складає уявлення про себе, грунтуючись на сприйнятих їм реакціях інших людей, з того, як вони його оцінюють. Людське «Я» відкривається через реакції інших. Інші - дзеркало, в яке виглядає індивід. Інші, що оцінюють мене - це ті дзеркала, в яких формується власний образ «Я».

Теорема може бути застосована до формується, незрілої особистості.

Не враховується активність особистості по формуванню власного «я». Не враховує того, що думка про себе може створити і сама людина. Коли людина підростає, він може вибірково ставитися до того, що про нього говорять. Особистість може відбирати лише те, що вигідно для неї, не бути самокритично. Слід враховувати, що існують відмінності між тим, що людині кажуть в очі і позаочі.

При досягненні зрілості особистість прагне створити власний образ соціального «Я» на основі оцінок компетентних людей, фахівців, власної роботи над собою.

Узагальнений образ «іншого».

Узагальнений інший - це цінності, норми і стандарти поведінки, прийняті в суспільстві або групі, а також думки окремої людини, значимого для даного індивіда, схвалення якого індивід домагається, і чиї вказівки він приймає.

Форма спілкування іншого впливає на поведінку людини, створюючи його соціальну програму поведінки. Людина стає обізнаним, що від нього вимагається, як йому чинити, щоб відповідати думку значущих інших. За допомогою образу іншої суспільство здійснює контроль за поведінкою індивідів.

Суспільство іншого сприяє формуванню самості особистості, т. Е самість - Здатність людей самоосознавать себе в якості об'єктів своєї власної думки, т. Е «Я» відокремлюєш від себе і розглядаєш з боку інших. Бачити своє соціальне я з боку узагальненого іншого. Людське суспільство, як і сама особистість, розвивається за допомогою самості.

Синоніми - самостійність, сам, самовпевненість, самореалізація, самолюбство.

Завдяки саморефлексії, люди не мають реального уявлення про себе (вихідного). У кращому випадку людина має уявлення про себе в 4-ох значеннях:

1) Те, яким він є насправді (яким його зробив Бог)

2) Яким людина бачить себе сам

3) Яким його бачить інша людина

4) Яким йому представляється його образ в свідомості його співрозмовника.

Проблема соціалізації особистості. Самість. | Коротка біографічна довідка.

Веберовская модель капіталізму | Соціологія релігії | Значення внеску М. Вебера в світову соціологію | Тема 3. Внесок Георга Зіммеля в розвиток розуміє соціології. | Соціологія конфлікту | предмет феноменології | Методологія та методи. | Ідея домашньої групи. | Дж. Мід (1863-1931). Символічний інтеракціонізм. Коротка біографічна довідка. | Розуміння об'єкта. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати