На головну

V. Біоенергетична концепція потягів

1. III. Концепція культури Карла Юнга
  2. Аксіологічна концепція культури. Культурні цінності
  3. Анрі Файоль і Концепція адміністрування
  4. Види додаткових платних послуг, що надаються в готелях (послуги з організації відпочинку та розваг, транспортні послуги, платне телебачення).
  5. Питання № 10. Концепція наукового менеджменту і наукового управління.
  6. Питання № 43 Концепція раціональної бюрократії М. Вебера.

У попередніх розділах ми познайомилися з деякими аспектами природи імпульсної активності. Імпульс як рух енергії від центру до поверхні організму визначає його взаємодію з зовнішнім світом. Це рух енергії від центру до периферії має два завдання. Одна з них пов'язана з функцією зарядки, що досягається разом з прийомом їжі, в процесі дихання, при сексуальному збудженні. Друга пов'язана з функцією енергетичної розрядки, перш за все виражається в статевому акті і розмноженні. Будь-який прояв активності можна класифікувати у цій простому критерію в залежності від того, яку функцію вона виконує. Метою цієї активності не є підтримання постійного рівня напруги або енергетичної зарядженості. Заряд і розрядка - частини життєвого процесу, мета якого лежить за межами нашого розуміння. Феномен еволюційного розвитку не визнає в якості динамічного принципу життя ніякого сталості. Життя представляється рухом вперед до невідомих цілям, детермінованим принципом задоволення.

Індивідуальний розвиток і еволюція видів слідують по лінії заміни простого принципу задоволення більш ефективними способами взаємодії із зовнішнім світом. Ця модифікація принципу задоволення відома як принцип реальності, в основі якого лежить поділ базисних функцій заряду і розрядки. Першою структурною особливістю, пов'язаної з цим принципом, є диференціація частин організму, що служить тому, щоб заряджати його енергією. Амеба не має цієї особливості, але інші найпростіші мають нею. Поділ основних функцій створює внутрішню полярність, яка визначатиме майбутню організацію всіх вищих форм життя. Відповідно до розвитку принципу реальності, зреалізований в збільшенні диференціації спеціалізації, ми виявляємо вищі рівні енергетичної функції.

Зі свого боку, диференціація, спеціалізація і зросла організація є функціональним виразом вищих енергетичних рівнів. Дозвольте мені показати це за допомогою простого аналізу. Структурний і функціональний вдосконалення аероплана не мало б сенсу без створення більш потужних двигунів і без нового пального. У аеропланів братів Райт не було необхідності прибирати шасі або мати радарний пристрій. Чим більше потужність, тим більшого контролю вона вимагає, а це має на увазі більш високу організацію та спеціалізацію. Це відноситься і до живих організмів. Сила - це всього лише моторне вираження зрослого енергетичного рівня. Невід'ємними частинами цього ж енергетичного процесу є більш тонке сприйняття, більш високу свідомість і посилення контролю.

Міркуючи біологічно, необхідно уникнути цілеспрямованих положень проекту. Ми опишемо те, що бачимо, і спробуємо зрозуміти динаміку процесу. Всі системи руху існують завдяки взаємодії вільної енергії і маси тіла. функція не може вдосконалюватися, якщо збільшення вироблення енергії не збалансовано з величиною маси тіла. Історія зникнення динозаврів в деякій мірі пов'язана з появою ссавців, розвиток яких пішло по шляху вдосконалення енергетичної функції, що стало на заваді надмірного збільшення маси і не дало увазі загинути. Сьогодні ми спостерігаємо те ж саме при заміні вакуумної трубки транзистором, тоді як сама вакуумна трубка прийшла на зміну більш старим, більш громіздким методам енергетичного контролю. Цей принцип лежить в основі концепції кібернетики Норберта Вінера (Weiner 1956) і відноситься як до живих, так і до неживим системам.

У порівнянні з іншими формами життя ссавці як клас, без сумніву, мають найвищим ступенем рухливості. На це твердження можна заперечити, згадавши птахів, але їх рухливість як переміщення в просторі досягається за рахунок втрати рухливості в ставленні до об'єктів. Збільшення рухливості є результатом підвищення рівня енергії, який дає організму здатність відірватися від землі. Кінцівки ссавців більш розвинені, ніж кінцівки рептилій. Всі біологічні концепції, однак, підкоряються основному закону протиставлення протилежностей. Довгоногий жираф не володіє такою рухливістю, як кішка або канарка. Якщо протиставити рухливості як переміщення в просторі рухливість як здатність звертатися з об'єктами, можна сміливо сказати, що двоногі примати найбільш рухливі.

Зросла рухливість, яка настільки очевидна у людини, є безпосереднім результатом прямостояння, завдяки якому передні кінцівки звільняються від підпорядкованої функції опори і локомоції. Тут знову важливу роль відіграє розвиток принципу реальності. Диференціація структури тіла з точки зору заряду і розрядки поширюється на кінцівки. Вся верхня частина тіла може тепер служити функції енергетичного заряду. Розрядка енергії стає спеціалізованої функцією нижньої частини тіла, яка бере на себе одночасно важливу функцію переміщення організму в просторі. Виникнення принципу реальності саме по собі є продуктом нового, вищого енергетичного рівня. Людський організм влаштований так, що вільна енергія настільки переважає над масою тіла, що передня частина організму піднімається над землею. Завдяки цьому з'являється можливість диференціації, спеціалізації та контролю, яку ми, власне, і називаємо життям людини. Порівняйте зображення на рис. 8.

З розвитком принципу реальності на біологічному рівні проблема координації та контролю рухливості спочатку виходить за межі простого розширення обсягу рухливості.

Психологам відомо, що зростання Я-свідомості людини пов'язаний з розвитком духовних почуттів. Але цьому передує тривалий період розвитку. Еріх Нойманн в книзі «Витоки і історія свідомості» простежує це розвиток в сфері психіки. Спочатку існувало єдине несвідоме - світ без початку і кінця, який символічно можна представити у вигляді кола. Це світ принципу задоволення. Його єдність зруйнував світло свідомості. Нойманн описує це таким чином: «Тільки усвідомлюючи, людина може знати. Це акт пізнання, свідомого виділення, який розбиває світ на протилежності, оскільки пізнати світ можна тільки в протилежностях »(Neumann 1954 р.104).

Свідомість має два аспекти. Першим є свідомість почуттів і дії, другим - свідомість знання. Нойманн каже: «Є важливим, що свідомість як центр дії передбачає свідомість як центр пізнання» (там же, р. 126). При високому розвитку у Я-свідомості виникає тенденція встати в опозицію до тіла, яке, таким чином, стає представником несвідомого. Сяючий світло свідомості диференціюється і протиставляється тому потоку, який його створює і підтримує. Цей потік є не що інше, як імпульси тіла, які, рухаючись вгору до голови, живлять мозок і тим самим дозволяють йому сяяти. Але це тільки один крок, який показує, що сила Я-свідомості людини відображає силу його імпульсів і є продуктом вищих енергетичних процесів, що відбуваються в його організмі.

На несвідомому рівні будь-яка активність інстинктивна, все імпульси рівні і єдині і все можна звести до спільного принципу - принципу задоволення. Заряд - "розрядка, напруга -" розслаблення. Свідомість розщеплює це єдність. Імпульс більше не являє собою просте дію, він ділиться тепер на енергію імпульсу і власне рух. Перше переживається як почуття, а друге проявляється як його експресія. Така дисоціація-частина принципу реальності, інакше людина не могла б стримувати свої дії. Стримуються чи не почуття, а їх рухове виконання. Подібно до людини, інші тварини мають свідомістю дії, вони теж можуть довільно контролювати мускулатуру.

Але тільки людина йде в цьому розвитку далі. Когнітивне свідомість - це свідомість контролю. Це не просто контроль над довільній мускулатурою, але і переживання, або знання, цього факту. Такий досвід може бути наслідком ситуації, в якій почуття виражаються відповідним їй чином, а участь мускулатури мінімально. Я повинен мати інший орган для вираження, ніж просто фізичні руху. Такою функцією наділяється орган мови. Людина може сказати: «Я зол», не виказуючи своєї злості рухами.

Можливість протиставлення, поняття суперечливих відносин, що виникають з попереднього єдності, біологічно обумовлені розщепленням імпульсу. Це поняття покладено в основу фрейдовской концепції потягів. Зупинимося на ній більш детально.

У попередньому розділі ми відзначили, що Фрейд розглядав в якості первинної протилежності любов і голод. Це відповідає спрямованості всередину і зовні. Потім він пов'язав їх з інстинктом самозбереження і протилежним йому інстинктом збереження виду. Пізніше це було сформульовано як протиставлення лібіднозного Я (нарцисизму) і об'єктного лібідо (сексуальності). Однак все це лише різні аспекти внутрішніх і зовнішніх відносин, що представляють вторинні явища. До 1920 року проблема розщеплення імпульсу зачіпалася.

Причини, за якими Фрейд відмовився від колишніх поглядів і по-новому підійшов до природи потягів, обговорювалися вище. Навіть якщо його ідеї викликають заперечення, треба оцінити їх сміливість.

Вивчаючи природу потягів Я, Фрейд прийшов до висновку, що ці інстинктивні спонукання особливо консервативні і «прагнуть відновити колишнє положення речей» (Freud 1950а, р.48). В іншому місці він помітив: «Ми припускаємо, що потягу Я виникають у міру того, як нежива матерія стає живою, і прагнуть відновити неживе стан». У той же час Фрейд відзначав у своїй первісній концепції сексуальних потягів, що ця сила спрямована на «збереження життя на порівняно тривалий період». Але далі він додав, що «потягу до життя діють на противагу іншим потягам, які за своєю функцією ведуть до смерті, і цей факт вказує на наявну між ними протилежність» (там же, р. 53).

З цієї причини Фрейд відмовився від концепції потягів Я і сексуальних потягів як первинних сил в життєвому явищі. Замість цього він висунув ідею, що такими силами є потягу до життя і смерті. «Це як би сповільнює ритм в житті організмів: одна група потягів прагне вперед, щоб якомога швидше досягти кінцевої мети життя, інша в певному місці свого шляху спрямовується назад, щоб виконати його знову і таким чином продовжити подорож» (там же, р. 54). Фрейд помістив потяг до смерті в мускулатуру.

Він назвав потяг до життя еросом, «еросом поетів і філософів, що об'єднує все живе» (там же, р. 68), маючи на увазі під цим лібідо сексуальних потягів.

Первісна концепція лібідо обмежувалася енергією сексуальних потягів, спрямованих на об'єкт. Пізніше Фрейд прийшов до висновку, що лібідо може бути повернуто всередину, проявляючись у вигляді нарцисизму. Неможливо спростувати те, що в його основі лежить енергія. Але не можна погодитися з Фрейдом, коли він прирівнює ерос і сексуальний потяг. Одне є сила. Інше, за нашим визначенням, канал, по якому ця сила переміщається. В цьому відношенні Юнг був ближчий до істини, коли надавав терміну «лібідо» значення інстинктивної сили в цілому. Мабуть, Фрейд наблизився до біоенергетичної концепції, підкресливши, що «відмінність двох видів потягів, яке спочатку планували якісно , Тепер трактується інакше, а саме топічні »(Там же, р. 71). Якраз це топическое відмінність ми і будемо зараз розглядати.

Спостерігаючи за бігом собаки або галопом коня, неважко зрозуміти природу руху ссавців. Чергується з'єднання і розмах двох пар ніг по своїй суті є процесом заряду і розрядки, який зображений на рис. 9. Енергія проходить через м'язову систему, яка зосереджена на спині тварини; два кінця його тіла наближаються один до Друга і стикаються з землею. Енергія йде в землю через чотири кінцівки. В результаті цієї енергетичної розрядки відбувається стрибок, при якому ноги роз'єднуються. Розтягування спини приводить до вдиху. Формується новий імпульс, який, зарядивши передній кінець тіла, просувається далі, заряджаючи м'язи спини. Організм готовий тепер до нової розрядки і нового стрибка.

Перед нами знову фрейдовская концепція протиставлення. Одна група потягів рухає тварина вперед, але в процесі розрядки енергії інша група перезаряджати систему для нового руху. Недолік заряду міг би привести до смерті.

Вертикальне положення тіла людини розриває дві фази. Заряд не обов'язково веде до розрядки, тобто він може бути відірваний від м'язової системи. Енергія заряду локалізується вздовж передньої частини тіла, збільшуючи її сприйнятливість, але знижуючи рухливість. Внаслідок підвищеної сприйнятливості виникають певні почуття, що виражаються або дією, або звуками, або тим і іншим. У двох типах експресії є фундаментальні відмінності. Найбільш важливим з них є те, що тільки м'язове дію може розрядити то велика кількість енергії, що виробляється людським єством. Мова як продовження мислення має справу з набагато меншими кількостями енергії. Давайте розглянемо ці енергетичні процеси людини (див. Рис. 10).

Моє уявлення про шляхи проходження енергії засноване на спостереженнях за пацієнтами, на моєму особистому досвіді і на аналізі рухів тварин. Його вихідним пунктом стало поняття про поздовжньому енергетичному маятнику, але я все ще не пояснив його зв'язок з Я, або з принципом реальності. Дозвольте мені викласти вам свій досвід, який привів мене до цих ідей.

Проходячи з Райхом курс аналізу, я зрозумів, що при глибокому і спокійному диханні можна відчути рух, спрямований вниз, уздовж передньої частини тіла. Якщо повністю розслабитися, це почуття закінчується відчуттям в області геніталій. Райх вважав, що це почуття і супроводжує його рух відображають енергетичний потік, який починається в грудній клітці і прямує вниз, до геніталій. Він не говорив ні про рух вгору, ні про те, що потік енергії працює як маятник.

Слухаючи одного разу музику Шопена, я раптом усвідомив потік почуттів, спрямований вгору. Музику Шопена можна дізнатися по її емоційності. Найбільш підходящим для визначення цієї якості є слово «прагнення». Це почуття настільки велике, що ледь не переходить в гостру тугу. У музиці відчувається неможливість досягти задоволення; почуття ніби стискає горло.

Незабаром я помітив, що й інша музика викликає це відчуття прагнення. Коли людина співає, він може випробувати рух почуттів від діафрагми до голови. Є й інші форми експресії, наприклад, плач або сміх, в яких імпульс направляється вгору і виражається голосом. Голосове вираження, будь то спів, мова, плач або сміх, є одним із засобів досягти контакту з іншими. Але є й інші способи вираження, що дозволяють досягти цього контакту. Руки, підняті в молитві, губи, готові до поцілунку, простягнуті руки дитини - все це має той же самий фундаментальний сенс; встановити контакт з кимось або з чимось у зовнішньому світі. Я називаю це «прагненням», маючи на увазі прагнення до контакту.

У статевому акті те ж саме почуття руху вниз, до геніталій, володіє іншим якістю. Завдяки тому що верхня половина тіла вступила в контакт, це почуття переживається як розслаблення і бажання виплеснутися.

У музиці почуття прагнення є основним в мелодії. Але, крім того, музика має і ритмічний компонент. Якщо мелодія, як птах, злітає вгору, то ритм пов'язаний з землею і знаходить своє природне вираження в русі ніг. За своєю природою ритм являє собою високу пульсацію, і з ним пов'язані всі інші види енергетичної розрядки. Це добре помітно в танці, коли верхня половина сприймає мелодію, а нижня ритмічно рухається.

Навчаючись танцювати, я прийшов до висновку, що в основі танцю лежить почуття радості. Якщо вірно вираз, що «людина танцює для радості», то ми можемо також сказати, що, танцюючи, людина щоразу висловлює цим свою радість. У той час я не співвідносив ритм з радістю, хоча знав, що активні ритмічні рухи, спрямовані на розрядку, як при оргазмі, викликають захват.

Розмірковуючи над цим, я раптом, як це зазвичай трапляється, ясно побачив картину, де всі елементи спонтанно встали на свої місця. Ми почали з ходьби, ритм якої добре відомий: лівою-правою, лівою-правою, з однаковою силою. Якщо ми кілька порушені, ми можемо підскакувати, стрибати, бігти підстрибом або просто бігти. Зростання збудження призводить до більш інтенсивної розрядці. Ходьба, біг, стрибки, танець - це взаємодія організму з землею. Спів і мова - взаємодія з повітрям і простором. Ми рухаємося завдяки тому, що енергія розряджається в землю, яка з цієї точки зору виконує основну функцію. Вся енергія зазвичай знаходить свій шлях в землю; це принцип, відомий як «заземлення». Все відбувається так само, як при потужних грозових розрядах. Цей же принцип лежить в основі статевого акту. Не зупиняючись на ньому детально, я просто зазначу, що сексуальне прийняття чоловіки жінкою означає для нього прийняття землею. Жінка несе в собі частинку землі. Беручи чоловіка, вона приймає дух.

Тут проявляється полярність, яка веде до принципу реальності. Енергія рухається від сонця, проходить крізь атмосферу і досягає землі. Фігурально висловлюючись, все організми прагнуть до сонця, щоб отримати енергію, а рослини роблять це буквально. Прагнення вгору - частина функції заряду їжею, киснем, враженнями. Ми бачили, що вони задіють верхню частину тіла. Розрядка спрямована вниз, але перед цим енергія забезпечує найважливіші життєві функції: розвиток і рух. І тільки надлишок енергії, який більше у припинили своє зростання дорослих, ніж у дітей, розряджається в землю в статевому акті.

Я поєдную ці рухи поняттям пульсації, центр якої розташований в серці. Породжуючи почуття, серце вводить людину в ритм заряду і розрядки. Але таке формулювання не дає повної картини. Ці почуття, хоча і додають силу Я, не пояснюють слабкість певних структур характеру, що виявляють недолік агресії. Крім того, вони не пояснюють такі емоції, як злість або гнів.

Деякий час я обмежувався поняттям енергетичного маятника, центр якого знаходиться в серці. Можна було відчути цей рух в передній частині тіла. У той же час я знав, що злість «переживається спиною», особливо між лопатками, саме там, де у озлобленого тваринного встає дибки шерсть. Дарвін пояснив цей феномен в книзі «Вираження емоцій у людини і тварин». Описуючи мавпу, він зазначив: «Я бачив, як шерсть розлюченого бабуїна встає дибки уздовж спини, від шиї до попереку».

Я сам відчував у себе таке «вздибліваніе» уздовж спини при гніві. Про людину, яка злиться, ми говоримо, що він «постає дугою». Це нагадує кішку. Лев висловлює це почуття рухом губ, кігті його розгортає, щоб схопити, щелепи розмикаються і готові кусати. Енергія людини найбільше спрямована в руки, які приймають на себе агресивну функцію зубів.

Одного разу, вивчаючи рух енергії уздовж спини, я прийшов до висновку, що воно є маятникових. Коли людина злиться або приходить в лють, енергія рухається вгору, до поверхні голови і верхньої щелепи. Рух вниз по спині відбувається при статевому акті. Енергія, що виникає при поштовхових рухах тазу, переживається як імпульс, що спускається по спині, який стосується сідниці і промежину і досягає геніталій.

Я зрозумів, що розгойдування енергії уздовж спини якісно відрізняється від того, що відбувається в передній частині тіла. Я вивчив співвідношення двох потоків енергії завдяки спостереженням за рухомими тваринами.

Попередні малюнки є безпосередній результат цього дослідження. Трохи пізніше я побачив зв'язок з розвитком принципу реальності і посиленням Я.

Вище, на рис. 10, я зобразив рух енергії уздовж спини червоною (тут тонкої чорної. - Ред.) Лінією, а рух уздовж передньої частини - блакитний (тут жирної чорної, - Ред.). Таке поєднання кольорів не випадково, в ньому укладений глибокий зміст.

Блакитна лінія (рух уздовж передньої частини тіла) зображує почуття, які мають якість ніжності. Наприклад, співчуття, лость, милосердя, довіру і т. Д. Вони спрямовані на ідентифікацію людини з іншими людьми або об'єктами. Ці почуття, зрозуміло, різні і специфічні: ніжність до сексуального об'єкту, релігійні почуття по відношенню до Бога, жалість в тому, хто страждає і т. Д. Їх джерело-серце. Якщо ці почуття не пов'язані з потоком, що йде уздовж спини, вони блакитного кольору і викликають «блакитне настрій». Червона лінія зображує агресивні почуття: злість, лють, сексуальну агресію, голод і т. Д. Їх ніяк не можна назвати ніжними, так само як і спину не назвеш м'якої. Оскільки основне м'язовий розвиток пов'язано з областю спини, можна очікувати, що енергетичний потік, що проходить по ній, забезпечує мотивуючу силу пересування організму в просторі. Вони є агресивними, оскільки їх мета полягає в тому, щоб «посунути» організм до об'єктів, які, природно, можуть бути такими ж об'єктами для інших інстинктивних сил. І знову об'єктивне визначає специфіку якості. Я схильний вважати, що центр енергетичного маятника знаходиться в області діафрагми. Якщо в цих почуттях немає компонента ніжності, вони викликають почервоніння і відчуття жару. Тому людина червоніє від злості, з цим пов'язані жар сексуальної пристрасті і жадання крові під час полювання.

Використання цих квітів має ще більш глибокий зміст. Блакитним кольором пофарбовані духовні почуття. Вони тісно пов'язані з диханням і споживанням повітря. Блакитний колір означає, що в почутті переважає духовний, або небесний, компонент. Спиною ж людина відчуває те, що орієнтоване на матерію і пов'язане з системою травлення і пошуком їжі. Важливим є те, що обидві функції, дихання-циркуляції і харчування-травлення, рівноправні в тілі і є основою існування. Їжа на відміну від кисню породжується землею; агресивні почуття, по суті, земні, і цим також пояснюється їх червоний колір.

Кожна дія містить обидва компонента. Коли, наприклад, людина намагається дотягнутися руками до іншого, це рух одночасно породжується імпульсами передньої частини тіла і спини, а його якість залежить від їх поєднання. Якщо переважає ніжність, тілорух виражає прийняття, якщо ж сильніше виявляється елемент агресії, руки простягаються для того, щоб продемонструвати силу. Як ми побачимо далі, при неврозах співвідношення компонентів фіксується тісними рамками, без урахування реальної ситуації. Людина з оральним характером схильний підходити до всіх ситуацій з позицій симпатії, тоді як основний установкою людини з фалічним характером є агресивна рішучість. Співвідношення цих компонентів є особливим для кожного типу порушення характеру.

Аналітику біоенергетична концепція потягів, безсумнівно, нагадає позицію Фрейда, викладену ним у роботі «По той бік принципу задоволення». На це подібність я звернув увагу тільки після того, як прийшов до своїх формулювань. Оскільки аналіз на соматичному рівні приносить ті ж результати, що і аналіз психічних тенденцій, можна говорити про єдність двох функцій.

Проблема потягів викликала у Фрейда труднощі, оскільки йому не вдалося вловити різницю між природою потягу і його спрямованістю, яка визначає його специфічна властивість. Фрейд вважав, що компонент лібідо «прив'язаний» до потягів Я. Він також вважав, що «сексуальний потяг містить компонент садизму» (Freud 1950а, р. 73). Пізніше ми побачимо, що в потягах Я можна виділити агресивність, яка діє, і ніжність, яка відчувається. І той і інший компоненти пов'язані з рухом вгору, що визначає їх ідентичність Я, оскільки обидва приносять енергетичний заряд до голови. Сексуальний потяг теж складається з двох компонентів, але рух тут направлено вниз, до геніталій.

Дуже важливо розрізняти шлях руху енергії і саму енергію. В організмі є тільки одна енергія, або сила; вона ідентична психоаналітичному поняття лібідо і фрейдовскому еросу. Саме ця енергія діє і виявляє обидва потяги. При агресії вона стає джерелом сили, яка активізує рухову систему і напружує м'язи. Якщо енергія диссоциирована з м'язовою системою через те, що дія або стримується, або потребує свідомого розуміння або контролі, вона має тенденцію переміщатися уздовж передньої частини тіла. Внаслідок того, що тканини текучі і м'які, почуття стають ніжними. Відсутність розвинутої мускулатури робить тканини дуже чутливими. Енергія домінує над структурними елементами, які головним чином служать провідниками її руху. Ці почуття виражаються в основному голосом.

Я здатне створювати протилежності і одночасно синтезувати їх, каталізувати як поділ, так і з'єднання. Стримування м'язової експресії почуття можна розділити на рух і відчуття. Людина не здатна усвідомити ніжність, якщо безпосереднє дію містить обидва імпульсу, оскільки фізична дія і його наслідки підпорядковують собі Я. Він зупиняє рух, щоб збільшити чуттєве сприйняття. Розщеплення єдності імпульсу - основа Я-свідомості; воно дозволяє в подальшому рекомбинировать елементи для найбільш ефективної реакції. Однак розщеплення не повинно бути занадто сильним, інакше злиття заново двох компонентів може не відбутися.

Якби ми стали шукати антитезу еросу, щоб задовольнити дуалістичної концепції природи життєвого процесу, ми б виявили в понятті неорганізованої матерії або плоті, висловлюючись мовою Біблії. Ерос, таким чином, - це дихання, яке Бог надав плоті, щоб зробити її живою. Тут, однак, ми віддаляємося від потягів як таких і вступаємо в фізичну область матерії і енергії. Життя - це не суміш матерії і енергії, це енергія в матерії, пов'язана з нею гак, що їх поділ неможливо до тих пір, поки триває процес життя. Ерос, таким чином, пов'язаний з поняттям духу; структурні елементи тіла є похідними матерії, з якої вони шикуються. Смерть - це стан, в якому відбувається дисоціація духу, і чи душі, від матеріального тіла. Ми говоримо: душа покинула тіло.

Кожна клітина, як і будь-яка організація клітин в тканинах, органах або організмі - це змішання плоті і духу, тіла і душі, матерії і еросу. Життєві процеси виникають в результаті цього з'єднання, але не є нею самою. Це відношення стає зрозумілим, якщо порівняти життя з полум'ям. Горіння потребує пального матеріалі і кисні. Але вогонь не з'явиться, якщо те й інше буде окремо. Тільки певні умови викликають горіння. З точки зору існування горіння - це новий елемент, це не матерія і не енергія, це процес. Про н володіє власною тенденцією до зростання і запалювання нового полум'я. Життя подібна до вогню, який може згаснути в одному місці, але спалахнути в іншому, продовжуючи процес горіння.

Як вогонь не прагне до того, щоб згаснути, так і сама по собі життя не прагне до смерті. Таке самосохраняться горіння життя і є її головне таїнство. Поки є горючий матеріал і кисень і струму не закінчиться викид продуктів горіння, процес триває. Для життя теж необхідні їжа, кисень і видалення відпрацьованих продуктів, але тут аналогія закінчується. Життя слід за законами розвитку, організації та відтворення, які нам ще не зовсім зрозумілі. І тільки коли вичерпується можливість зростання, організації та відтворення, яка передається у спадок від одного живого організму до іншого, індивід помирає, але це зовсім не означає, що існує потяг до смерті.

Поняття потягу до смерті нелогічно. Оскільки слово «потяг» має на увазі життя, таке поняття могло б означати наступне; «Життя рівнозначна життя плюс смерті», або А одно А плюс Б. Смерть протилежна життя, вона не становить її частини. Живе виникає як частина структури, обмежена частина неживої природи, яка може гальмувати рух. Але це не можна назвати тенденцією або інстинктом.

Фрейд стверджував, що «сексуальний потяг містить компонент садизму», який він прийняв за прояв потягу до смерті. Однак я не читаю, що термін «садизм» відповідає цьому компоненту. Нам необхідно розрізняти садизм і агресію. Лев, що вбиває свою жертву, агресивний, але садизм в цьому випадку відсутній. Приклад садизму - Лінч натовп. Тут задоволення виникає від руйнування perse. Коли лев позбавляє життя живу істоту, його дія лише уможливлює задоволення, яке виникає від задоволення потреби в їжі. Це ж відмінність можна застосувати до статевого акту. Якщо задоволення приносить відчуття переваги або ображає Я жінки, дія носить відтінок садизму. Коли ж задоволення виникає від переживання взаємодії, фізичного і духовного, коли саме це становить суть статевого акту, ніякого відтінку садизму в цій дії годі й шукати.

З точки зору біоенергетики сексуальний акт-це розрядка. Він завжди включає два компоненти: агресивний чинник, який дає мотивуючу чинність, і ніжні почуття, які надають дії його значення. Саме по собі почуття любові не має сили і не може забезпечити розрядку без допомоги агресивного руху. Цей момент нерідко породжує проблеми. Жінки з оральної домінантою характеру переживають сильне сексуальне збудження, але часто не можуть довести його до завершення. Біоенергетичний аналіз їх структури виявляє слабку агресивну спрямованість, пов'язану з браком рухливості в ногах і спині. Існують і протилежні ситуації, ригидное будова фалічний-нарциссического чоловіки викликає передчасне розрядження через нестачу ніжних почуттів. Це дає відчуття звільнення, але не приносить достатнього задоволення. Якщо агресивний компонент не пом'якшив любов'ю або ніжністю, проявляється садизм. Але це - патологічне явище.

Як частину свого теоретичного припущення про потяг до смерті Фрейд сформулював поняття первинного мазохізму, згідно з яким потяг до смерті - це тенденція до руйнування, яка спрямована всередину. Ерос повертає її назовні в формі садизму. У клінічній практиці відсутні приклади первинного мазохізму. Всі аналітики щодня стикаються з проблемою мазохізму або мазохистскими тенденціями, і, якщо вони не можуть дозволити її, терапія закінчується невдачею. Коли ми аналізуємо такі випадки, то виявляємо звернену всередину агресію. Успіх терапії спростовує, однак, ідею первинного біологічного прагнення до невдачі. Як же тоді пояснити спостережувані тенденції до саморуйнування?

Біоенергетична структура людини мазохістського складу характеризується надмірно розвиненою і разом з тим затиснутою мускулатурою. Фрейд пов'язував м'язовий апарат з потягом до смерті. У той же час ніжні почуття в значній мірі пригнічені, але не витіснені. Таке придушення ніжних почуттів викликає помітну скутість і напруженість черевної мускулатури. Якщо скласти схему потоку енергії уздовж передньої частини і спини, вийде наступне зображення (див. Рис. 11).

У природному, чи не невротичний стан кожен імпульс являє собою сплав двох компонентів: агресії, пов'язаної з моторикою, і ніжності, пов'язаної з відчуттями. Один компонент може переважувати інший залежно від зовнішньої ситуації, але конфлікт між ними не є значним. При мазохистской структурі ці тенденції накладаються один на одного і викликають стан амбівалентності. Це один з типів розшарування потягу, на який вказував Фрейд під час обговорення потягів.

Не розглядаючи докладно мазохістську структуру характеру, відзначимо лише дві основні причини її виникнення. Занадто розвинена мускулатура-це результат надмірного акценту в дитинстві на матеріальний бік життя. Зазвичай це пов'язано з гіперпротектівним поведінкою матері, що надає великого значення процесу їжі, або висаджування на горщик, або того й іншого. Таким чином, розвиток мускулатури призначене для «стримування» імпульсів, що протилежно розтягування і розслаблення м'язів, необхідного для руху. Оскільки руху тіла і живота тісно пов'язані, кожне втручання в природне функціонування кишечника призводить до загального зниження рухливості організму. У таких випадках ніжна сторона відносин між матір'ю і дитиною пригнічується. Мати демонструє свою любов через увагу до годівлі і дефекації; від дитини чекають відгуку через хороший апетит і регулярні, контрольовані руху кишечника. Тут очевидна мала толерантність до вираження особистих бажань та інтересів дитини; інші його емоційні потреби ігноруються, а опір руйнується. Такі матері придушують дітей своєю увагою до того, які прояви дитини були б для них (матерів) небажаними. Точне взаємодія сил ми розглянемо пізніше на докладних прикладах, залежно від обставин. Зараз же моєю метою є показати, що концепція зверненої всередину агресії біоенергетично обгрунтована. Але для цього нам необхідно обговорити другий, невротичний компонент.

Задамо собі питання: чи правильно те, що саме ерос направляє агресію назовні і що без еросу мускулатура могла б напружитися до стану трупного задубіння? Відповідь однозначна: так. Про це свідчать і наші малюнки. Але ерос-це не сексуальний потяг, він тільки мотивуюча сила будь-якої інстинктивної активності. Життя без нього неможлива, він становить її єдину силу, або енергію. В цьому відношенні наші погляди є моністичними. Але ця сила, або енергія, діє через матерію. Передня Частина тіла, таким чином, є сенсорною стороною, а спина - моторної. Переважання жорстких елементів в спині відповідає за матеріальне якість агресивної поведінки. І навпаки, домінування енергії над матерією в передній частині тіла визначає її духовне властивість.

Порівняйте це положення з фрейдовским, яке викладено в «Я і Воно»: «В кожній живій субстанції діяли б обидва первинних потягу, але все ж в нерівних пропорціях, щоб одна субстанція могла бути головним представником еросу» (Freud 1950b, р. 56) . Фрейд не сказав, якою ця субстанція повинна бути, але назвав спеціальний орган, призначення якого - «успішно нейтралізувати потяг до смерті окремої клітини і відводити руйнівні схильності до зовнішнього світу ... Цей орган-мускулатура». Я б припустив, що спеціальної субстанцією, яка «є ерос», є кров. Цим, можливо, пояснюється те, чому ідентифікацію членів сім'ї називають «кровними узами». Цим же ми пояснюємо і протилежність рідких і структурних елементів тіла.

Немає потреби заглиблюватися в це питання. Нам цікаво дізнатися, як два «класу потягів» взаємодіють в кожному окремому акті. Фрейд і тут дав теоретичний відповідь. Відповідно до його концепції, «два види потягів злиті один з одним, змішані і переплетені». Райх виявив механізм, який міг би пояснити цей феномен. Я маю на увазі його концепцію накладення, суть якої в загальних рисах така: коли дві однаково спрямовані хвилі руху зустрічаються, вони зливаються в загальну хвилю з більшою амплітудою і силою.

Відбувається «розшарування» потягу. Фрейд вважав, що «епілептичний припадок є продуктом і ознакою» такого явища (там же, р 57). Моторна розрядка повністю відокремлена від якого б то не було компонента ніжних почуттів, які могли б пов'язати дію з зовнішнім світом. Садизм - ще один приклад розшарування. Тут акт руйнування спрямований на об'єкт, який в нормальному стані міг би бути реципієнтом ніжних почуттів. Можна знайти приклад неясності, при якому немає рухового компонента. Людина, яка тужить або нудиться по іншій людині, ототожнюється з ним, але агресивна необхідність досягти задоволення, об'єднавшись з об'єктом, відсутня.

Повний розшарування потягів характерно для психотичних станів. Неповне розшарування призводить до стану амбівалентності, яке є звичайним симптомом при неврозі. Аналізуючи прояв амбівалентних почуттів любові і ненависті, Фрейд прийшов до біоенергетичного за своєю суттю ув'язнення. Перш за все він зрозумів, що «у багатьох обставин, ненависть переходить в любов і навпаки». Механізм цієї зміни наступний: «Амбівалентна установка (неповне злиття) є з самого початку, і перетворення відбувається шляхом реактивного зміщення катексиса, причому енергія віднімається у еротичного імпульсу і передається енергії ворожої». В основі цього твердження лежить припущення про психічної еквівалентності біоенергії. «Ми показали, що в психіці, в Я або Воно, існує здатна до переміщення енергія, сама по собі індиферентна, але яка може примкнути до еротичного або руйнівного імпульсу» (там же, р. 61).

Підведемо підсумки. Єдина енергія мотивує всі дії. Коли вона проходить через мускулатуру, особливо через довільно скорочуються мускулатуру, то Заряджає її і викликає рух в просторі, назване нами агресією (рухом до об'єкта). Якщо ця енергія заряджає м'які структури, такі, як кров або шкіра, виникають еротичні відчуття, або ніжні і любовні почуття. Кожен з цих аспектів емоційного життя людини локалізовано: моторний компонент в спині і в ногах, сенсорний компонент в передній частині тіла і руках. Хоча це не абсолютна тенденція, для практичних цілей біоенергетичної терапії такого поділу на задню і передню частини тіла цілком достатньо.

При відсутності неврозів ця єдина енергія розподілена на два канали, що дозволяє діяти раціонально і адекватно ситуації. Імпульси обох каналів з'єднуються або накладаються один на одного, і виникає дія, яке зовні виглядає як єдина експресія. Злиття є зовнішньою функцією, тобто експресією під контролем Я. Якщо злиття відбулося повністю, спостерігачеві виділити два компоненти неможливо. Часткове злиття породжує амбівалентність і тягне за собою ірраціональна поведінка. Це легко помітити, спостерігаючи пацієнта, який плаче, агресивно рухаючись, або злиться, коли відчуває, як течуть сльози. Повний розшарування є синонімом психотичного розщеплення.

Тепер ми можемо рушити далі. Ми розглянули протилежність матерії і енергії і постулювали протиставлення моторного, агресивного шляху і сенсорного, ніжного. Тепер ми можемо поговорити про Я і сексуальний потяг на більш високому рівні. Сексуальний потяг включає в себе обидва компонента: сенсорний і моторний, ніжність і агресивність. Еротичний компонент рухається вниз по передній частині тіла і зливається з агресивним компонентом, що рухаються по спині, потім спускається до промежини і геніталій. Сексуальна природа цих імпульсів визначена їх метою, статевим актом з об'єктом, і місцем їх злиття в геніталіях. З іншого боку, коли рух двох імпульсів направлено до голови з точкою злиття між очима, ми говоримо про потяг Я [3].

Внаслідок своєї протилежної спрямованості потяг Я протистоїть сексуальному потягу. Цим пояснюється те, що на вершині сексуального оргазму Я перестає існувати. Я можна дізнатися за виразом очей, повороту голови і шиї, за тим, що «написано на обличчі», і т. Д. Все це добре співвідноситься з нашим обговоренням принципу реальності, коли ми говорили про базисному поздовжньому маятнику, що знаходяться між головою і геніталіями , між органами заряду і розрядки. Якщо ж цю подовжню пульсацію енергії розділити на два основних компоненти, такий поділ можна було б описати тільки в термінах порушення функції, тобто розшарування потягу. На рівні Я і сексуальної розрядки помітний тільки єдиний потік. Рух живих організмів є пульсуючим. Енергетичне рух вгору-вниз за своїм характером є маятникових. Потяг Я не може бути сильніше сексуального потягу, саме по собі Я не сильніше, ніж сексуальне почуття. Якщо на рівні Я є амбівалентність, подібна амбівалентність буде присутній і в сексуальної функції. Цей маятник, що лежить в основі принципу реальності, є наріжним каменем усіх біоенергетичних принципів і терапії.

На цьому ми завершуємо обговорення теоретичних принципів, що лежать в основі біоенергетичної терапії. У наступних трьох розділах виклад теорії об'єднано з техніками, щоб таким чином представити структури розглянутих характерів як в теоретичному, так і практичному аспекті.

IV. принцип реальності | VI. Біоенергетичні принципи аналітичної терапії

I. Розвиток аналітичних технік | II. Соматичний аспект психології Я | III. принцип задоволення | VII. аналіз характеру | VIII. Формування та структура характеру | IX. оральний характер | Динамічний аналіз оральної і природної пози | X. мазохістські характер - 1 | XI. Мазохістський характер - 2 | XII. Істеричний характер - 1 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати