Головна

II. Соматичний аспект психології Я

1. II. Прикладні аспекти оцінки ефективності і ризику реальних інвестицій, проблеми порівняння і вибору інвестиційних проектів в умовах обмеженого бюджету фінансових ресурсів.
  2. IV. Аспекти культури мовлення. Поняття мовної норми
  3. АЗИ ПСИХОЛОГІЇ стрункості
  4. Аналіз ризику включає збір і обробку даних щодо аспектів ризику, якісний і кількісний аналіз ризику.
  5. Аспекти и різновиди демократії
  6. Аспекти дошлюбних стосунків, пов'язаних з вибором супутника життя.

Хоча психоаналіз вважається дисципліною, що має справу тільки з психікою, своїм виникненням він зобов'язаний порушень соматичного функціонування, етіологію яких не можна звести до органічного пошкодження. Група таких проблем включає істерію, неврози страху, неврастенію і обсесивно-компульсивний поведінка. Фрейд визначив істерію як «здатність до перетворення ... здатність психіки перетворювати сильні збудження в соматичну іннервацію» (Freud 1894b, р.65). За багато років психоаналітичного вивчення істерії механізм цього перетворення, або перетворення, ніколи не висвітлювався досить повно, поки Райх Незрозуміло яка основний закон емоційної життя, де мова йде про єдність і протилежності психосоматичного функціонування. Незважаючи на те що Фрейд не розглядав неврози одночасно на психічному і соматичному рівнях, він ніколи не випускав з уваги лежать в їх основі тілесні процеси. Свідченням його інтересу до цього питання може служити зауваження про те, що «Я є перш за все тілесне вираз Я» (Freud 1950а, р. 31). Ференці набагато більше, ніж Фрейд, намагався співвіднести біологічні процеси і феномени психіки. Це призвело до створення «активної терапії», на соматичному рівні доповнює аналітичну роботу в сфері психіки. У 1925 році в статті під назвою «Протипоказання до« активної »психоаналітичної техніці», Ференці підняв питання про інтеллектуалістском підході психоаналізу. «Він слід тільки шляхом інтелекту, який є функція Я, але аж ніяк не шляхом переконання в тому, що відбувається в реальності» (1925а, р. 229). Хоча це визнається сьогодні всіма аналітиками, шлях переконання через безпосереднє тілесне відчуття відомий дуже небагатьом з них. Мета цієї книги - розширити поняття «аналіз знизу» і надати терапевтам-аналітикам можливість зрозуміти динаміку соматичних процесів, що лежать в основі спостережуваних при аналізі психічних феноменів.

Перш за все треба встановити, що процеси психіки і тіла взаємопов'язані, розглянути механізм дії системи, єдино здатної охопити і наочно продемонструвати взаємини, знати які абсолютно необхідно. Але щоб пізнати, необхідно спиратися на пізнані феномени - в цьому і полягає парадокс знання. Можна з упевненістю стверджувати, що Фрейд не міг не розуміти, що для того, щоб придбати в кінцевому підсумку бажаний статус науки, психоаналіз повинен спиратися на біологію. Можливо, Фрейд обмежився вивченням феноменів психіки, відчуваючи, що психічні процеси ще недостатньо вивчені, щоб зв'язати між собою дві сфери людського функціонування. Його величезна заслуга в тому, що він досяг успіху у вивченні структури і функціонування психіки, і це послужило поштовхом для «стрибка» в біологію. Сьогодні доскональне розуміння психології Я - обов'язкова умова для того, щоб осягнути характер і динаміку біоенергетичної терапії.

У 1923 році Фрейд опублікував детальну роботу про Я і Воно. В основі даної книги лежить та ж концепція, в якій з тих пір мало що змінилося. Спочатку, однак, потрібно відзначити, що експресія використовувалася в психоаналізі для зображення психічних феноменів. Ми побачимо, що раціональна інтерпретація сприйняття, почуттів або потреб часто збиває з пантелику, що людина змушена доповнювати психічні поняття фізичними діями, щоб надати їм видимість реальності.

Концепція Я - фундаментальне аналітичне поняття. Англійське ego не зовсім відповідає німецькому das Ich, яким користувався Фрейд і яке французькою звучить як le moi (Я чоловічого роду). Точне англійське слово - «the I» (конкретне, персоніфіковане Я). Крім того, треба мати на увазі, що ego використовується ще і як синонім self в суб'єктивному сенсі. Це зайвий раз підкреслює, що пізнати себе (self) через самість (self) важко. Проте тільки так можна зрозуміти, що Я - перше, з чим ми стикаємося, звернувшись всередину себе.

Фрейд описав Я в такий спосіб: «... ми створили собі уявлення про зв'язковою організації душевних процесів в особистості і називаємо цю організацію Я особистості. Це Я пов'язане зі свідомістю, воно володіє підступами до системи рухливості, тобто до відтоку збуджень у зовнішній світ. Це та душевна інстанція, яка контролює всі приватні процеси, що вночі відходить до сну і все ж керує цензурою сновидінь »(Freud 1950b, р. 15). Навіть така ясна формулювання містить деяку складність. Нелегко примирити те, що Я «вночі відходить до сну», з тим, що воно «контролює всі приватні процеси». Хіба не можна сказати, що спати йде людина, а не його Я, хоча саме Я залучено в цю загальну функцію, представляючи собою відчуття і мускулатуру? Зниженню активності супроводжує зменшення збудження всього організму, результатом якого є ослаблення або припинення діяльності Я.

Принаймні один з аспектів Я цілком обгрунтовано можна порівняти з електричною лампою, де розум-це світло. Хоча ми приписуємо наступ темряви того, що згасла лампа, ми все ж усвідомлюємо, що за наступ темряви «відповідальний» електричний струм. Чи не нагадує це сон, адже коли ми спимо, збудження загасає - світло, який є Я, меркне або згасає.

З практичної точки зору важливо, що ця різниця має відношення до базисної природі сну. Чи є сенс рекомендувати пацієнтам, що страждають безсонням, щоб вони перестали думати? Може бути, варто пошукати в стійкому соматичному напрузі і порушення причину, яка не дає їм зупинити свідому активність мозку? Вже на ранньому етапі розвитку психоаналізу Фрейд зрозумів, що найкраща приманка для сну - задоволення сексуальної активності. Сьогодні нам відомо, що оргазм - це розрядка енергії або напруги, яка сприяє сну. Це не означає, що Я відмовляється йти спати; воно не може потьмяніти, поки стійке соматичне порушення перетікає в психічний апарат. Перебіг направляється в зворотний бік, вниз, і приносить це порушення до органів розрядки - геніталій.

Але Я - це більше, ніж світло в темряві несвідомої активності. Воно контролює доступ до рухливості і безпосередньо рухливість. У певних межах Я може вивільнити дію або оволодіти ним, утримати його до того моменту, коли настануть сприятливі умови, щоб воно змогло проявитися. Я здатне загальмувати дії і навіть придушити їх без участі свідомості. При цьому його функція нагадує електронний пристрій, який регулює залізничний рух, замінюючи диспетчера і червоний, жовтий і зелений сигнали. Поїзд уже готовий рушити з місця, але рух не почнеться, поки не надійде сигнал, що шлях вільний і ясний. Я схоже на світло, який звернений і всередину і зовні. Зовні воно сприймає середу через відчуття, а всередині укладає в собі сигнали, які управляють імпульсами руху. Крім того, ми знаємо, що воно володіє особливою силою, що дозволяє, подібно електронному регулятору, співвідносити імпульси з реальністю. Фрейду були добре відомі ці взаємини у сфері психіки. «З цього Я виходить також витіснення, завдяки якому відомі душевні спонукання підлягають вилученню не тільки зі свідомості, але і з інших областей впливів і дій» (там же, р. 16-17). Опір, що виникає в процесі аналізу, є не що інше, як прояв червоного світла витіснення. Ми сміливо можемо використовувати фрейдівські поняття витіснення і опору, а також несвідомого як частини Я, в яку потім включаються свідомі і підсвідомим елементи. Але тут необхідно відзначити одна важлива відмінність. Я укладає в собі тільки ті елементи несвідомого - страхи, імпульси, відчуття, - які колись усвідомлювалися, але потім були витіснені. Проблема уникнення або затримки розвитку - зовнішня по відношенню до психології Я. Людина, яка в дитинстві або дитинстві ніколи свідомо не переживав певні відчуття, не може придбати їх за допомогою аналізу. Якщо він в ранньому віці страждав від відсутності почуття безпеки, йому в процесі терапії необхідний не тільки аналіз, а й можливість і кошти для того, щоб придбати цю безпеку в сьогоденні. Аналіз не може відновити пташеняті втрачену здатність літати. Тільки в рамках аналітичної психології Я можливо вірно відокремити невроз від «протиріч між організованим Я і тим, що витіснене і з ним диссоциировано».

Наступне, що нам відомо завдяки Фрейду, - Я топографічно розташоване на поверхні психічного апарату, поблизу зовнішнього світу. Така позиція забезпечує функцію сприйняття. Я висвічує і сприймає і зовнішню реальність, і усвідомлював внутрішню реальностьпотребності, імпульси, страхи, тобто відчуття організму. Не можна не погодитися зі словами Фрейда про те, що «якщо зв'язок між зовнішнім сприйняттям і Я майже очевидна, то відношення між внутрішнім сприйняттям і Я, безсумнівно, вимагає особливого дослідження» (там же, р. 24).

Про це другому відношенні Фрейд казав, що «відчуття і почуття стають свідомими лише завдяки зіткненню з« системою сприйняття »; якщо ж шлях до неї перегороджений, вони не можуть стати відчуттями, але є певний невизначених елемент, який повідомляє про те, що вони є »(там же, р. 25). Далі можна вловити різницю між внутрішньою подією (кількісно невизначених елемент) і феноменом його сприйняття, що передає його якісну значимість, тобто зв'язує його із зовнішнім дійсністю. Саме цей «невизначених елемент» є предметом роботи всіх «активних технік».

Ядро Я становить система свідомого сприйняття. Сюди слід віднести все, що було колись сознательним- як витіснене в несвідоме, так і підсвідоме. Як психічний феномен Я - це система всіх моментів минулого і сьогодення сприйняття. Фрейд слідом за Гроддек дотримувався думки, що функція Я, «по суті, пасивна». До цього висновку неминуче приходять ті, хто ототожнює self з системою сприйняття, ті, хто вважає, що Я - це розум. Все біоенергетичні техніки виходять з того, що в поняття «Я» входять не тільки сприйняття, але і ті внутрішні сили, фрейдівські «невизначені елементи», які його викликають. Коли self ідентифікується з почуттями, людина не вважає своє Я чисто психічним феноменом. Для таких людей сприйняття - один з компонентів свідомого дії.

Фрейд не міг не бачити труднощів, що виникають, коли Я розуміється тільки як психічний процес. Саме трудное- відсутність яких би то ні було кількісних факторів. У процесі терапії людина мислить кількісно. Сьогодні нерідко звучать зауваження пацієнта, що він слабо відчуває своє Я; ще частіше люди скаржаться на відсутність інтенсивного тону відчування і (що більш важливо) відсутність рішучості в дії і експресії. У таких випадках було б помилкою пов'язувати проблему з системою сприйняття. Сильне Я - це ознака емоційного здоров'я, але, якщо його енергія головним чином спрямована на витіснення, йому супроводжують неврози.

Фрейд зазначив, що «Я складається івідокремлюються від Воно не тільки під впливом системи сприйняття, але під дією також іншого моменту», і зробив припущення, де визначено шлях до біології; «Я перш за все тілесно» (там же, р. 31). Ретельно розглянувши цю ідею, він прийшов до висновку, що «Я, безперечно, породжується тілесними відчуттями, його витоки головним чином лежать на поверхні тіла». У цьому розділі ми постараємося проаналізувати ті тілесні процеси, які визначають фрейдовский «інший момент». Ми побачимо, що це не тілесні відчуття, хоча сюди входить сприйняття, а більш глибокий процес формування імпульсу в організмі.

Перед тим як вирушити далі, потрібно з'ясувати стосунки Я з іншими підрозділами психіки. Більшість функцій організму здійснюється несвідомо. Цей факт стосується і розумової діяльності. Велика частина нервової системи забезпечує абсолютно не усвідомлював людиною тілесну активність. Постава, яку людина вважає цілком зрозумілою, багато в чому контролює рухливість. Свідомість може проникнути в цю сферу, але тільки в дуже незначній мірі. Ту частину психіки, яка знаходиться в таких же відносинах з мимовільними процесами, як Я - з довільними діями, Фрейд назвав «Воно». Він охарактеризував його інакше, але це визначення випливає з його зауважень про те, що шлях лежить від біології до психології.

«Я і Воно не розділені різкою кордоном, і з останнім Я зливається внизу». Фактично Я є частиною Воно, «яка змінена безпосереднім зовнішнім впливом через систему свідомого сприйняття» (там же, р. 28-29). Для наочності можна уявити собі дерево, де Я подібно стовбуру і гілкам, а Воно-коріння. Розмежування виникає, коли дерево проростає з землі.

Індуси вважають, що саме тіло містить в собі ці відносини. Ось зауваження Еріха Нойманн з книги «Витоки і історія свідомості»; «Діафрагма відповідає земній поверхні, і розвиток вище цієї зони координується« сходом сонця », тобто таким станом свідомості, яке залишає несвідоме і все, що з ним пов'язано» (Neumann 1954 р.25). Можна навести слова Фрейда: «Я намагається також сприяти впливу зовнішнього світу на Воно і здійсненню тенденцій цього світу, прагнучи замінити принцип задоволення, який безроздільно панує в Воно, принципом реальності. Сприйняття має для Я таке ж значення, що і потяг для Воно »(Freud 1950b, р. 29). Вивчаючи шлях розвитку від ембріонального стану до зрілого організму, ми бачимо, що не можна допомогти процесам, які минають людське розуміння; можна тільки дивуватися ім. У порівнянні з несвідомої координацією більйонів клітин, незліченних тканин і безлічі органів здатність міркувати і уявляти виглядає незначною. І все ж розвиток цих несвідомих процесів можна порівняти з квітами, що розпускаються на кущі.

Психіка однаково активна як в несвідомих діях, так і в свідомих. Якщо говорити про несвідомих почуттях, думках або фантазіях, не можна не відзначити, що вони явно суперечать експресії. Раніше було сказано, що поняття відчування може бути застосовано тільки до сприйняття внутрішнього події. До цього моменту ми розглядали тільки такий рух (невизначених елемент), яке якісно визначити неможливо, - можливе, а не приховане відчуття. Але всередині організму існує несвідома активність, якої опір і витіснення перекривають шлях до свідомості і сприйняття. Вона прихована і може стати сознаваемой, якщо шляхом аналізу усунути обмежують її сили. Таку активність відрізняє те, що несвідома діяльність була перш усвідомленої, а потім витіснена. Є ще одна категорія несвідомої активності, яку людина усвідомлювати не може. Це діяльність внутрішніх систем і органів тіла (нирок, печінки, кровоносних судин і т. Д.), Яка до аналітичної терапії, зрозуміло, відношення не має.

Для того щоб зайнятися аналізом, слід виділити три категорії несвідомого. Першу категорію становить діяльність внутрішніх органів і систем, яку усвідомити неможливо. Другу категорію становить діяльність, яку можна було б усвідомити, але цього ніколи не робилося. Прикладом може служити постава, що сформувалася в ранньому віці, що передує сознаванию більш інтегрованої функції. У дитини, яка вчиться ходити, коли м'язи ще недостатньо сильні і недостатньо координування для цього дії, розвиваються певні напруги в quadriceps femoris (чотириголового м'язу стегна) і tensor fascia lata (м'язі-напрягатель широкої фасції), оскільки вони виявляються перевантаженими. Це відбувається тому, що дитина, залишена на самоті, змушений проявляти певну активність, щоб встати і піти до матері. М'язову напругу робить ноги ригідними для того, щоб зробити зусилля, яке суперечить природному балансу і грації. Якщо людина намагається викликати релаксацію цих м'язів, він стикається з опором, яке пропорційно виникає тривожності. Важливо відзначити, що у дітей, яких роками носять на собі дорослі, як це роблять американські індіанці, такий тривожності не виникає і повністю відсутня хоч би там не було придушення природної активності і відчуттів граціозності, широти і задоволення. Скутість не розвивається.

Останню категорію складають психічні процеси, витіснення в несвідоме. Можна сказати, що важкий погляд колись свідомо висловлював ненависть, що стиснуті щелепи повідомляють про несвідомому імпульсі гіркоти, що стиснення бедерних м'язів демонструє придушення інтимних відчуттів. І навпаки, про млявий погляд ніхто не скаже, що він стримує несвідому ненависть.

Якщо Я виокремити з Воно, то Над-Я викристалізовується з Я. Поняття Над-Я-одне з найбільш складних в аналітичній психології. Може виникнути враження, що поведінка людини можна описати в термінах Я і Воно. Насправді ж поведінку кожного з нас визначають сили Воно, контролює реальна функція Я, яке в свою чергу змінює розвиток Я-ідеалу і Над-Я.

Роль Над-Я очевидна. У сфері психіки воно виконує функцію цензора думок і дій, визначаючи ті з них, які явно відрізняються від реальної функції Я або суперечать їй. Перцептивної реальності Я Над-Я протиставляє ту реальність, яка залучена з сприйняття самих ранніх переживань і являє правила поведінки, щеплені батьками. Над-Я виникає як захисна структура Я, яка розвинулася і викристалізувалася в ранньому дитинстві. Якщо воно згодом не виконує функцію візаві із зовнішнім світом, то тільки тому, що змінилося зовнішнє оточення. Його (Над-Я) наполегливість заснована на тому, що воно структуроване як несвідоме обмеження рухливості, за межі якої організм не наважується вийти. Крім того, треба мати на увазі, що Над-Я - це несвідома частина Я, яка використовує його енергію для того, щоб блокувати імпульси Воно а це виснажує і обмежує Я.

Давайте тут згадаємо, що нам відомо про функції психіки. Воно являє собою несвідомі психічні процеси, які ми не усвідомлюємо. Їх можна розділити на три категорії: ті, які відносяться до діяльності внутрішніх органів і які усвідомлювати неможливо; ті, що представляють собою діяльність, яку ми зазвичай не усвідомлюємо, але, якщо докласти зусиль, можемо усвідомити, і, нарешті, ті, які становлять витіснений матеріал несвідомого, Я є ті психічні процеси, які ми усвідомлюємо, тому що вони включають дії , що зв'язують нас із зовнішнім світом. Звідси можна побачити основну закономірність: активність стає сознаваемой коли вона стикається з поверхнею тіла, завдяки чому останнім вступає у відносини із зовнішнім світом. Над-Я - це психічний процес, який може попередити усвідомлення діяльності, тобто не дозволити активності досягти поверхні тіла. Існують і інші психічні процеси, які ми поки залишимо осторонь. Це творча, або синтезує, функція Я.

Щоб зрозуміти, в чому полягає соматическая основа психології Я, необхідно розглянути кількісні фактори. У сфері функціонування тіла речі такі, як вони виглядають, а енергію можна кількісно виміряти виникають рухами. Чи не можемо ми всю фізичну енергію виміряти в одиницях досконалої роботи? Ми почали з того, що Я як психічний феномен являє собою, по суті, процес сприйняття. Однак ми бачимо, що у сучасної людини Я - це щось більше, ніж сприйняття. Це - сприйняття сприйняття, усвідомлення свідомості, самосвідомість. Але це друга стадія, а на першій - свідомість, по суті, тотожне сприйняттю. Людині на цій першій стадії було б незрозуміло, що таке жити усвідомлено.

Відповідь на це питання відносно простий. Ми відчуваємо рух - рух організму, яке приймає або не приймає форму переміщення в просторі. Це не означає, що всі рухи можна відчувати. Ми рухаємося уві сні і несвідомо. Ми зазвичай не відчуваємо рухів кишечника або серця. Але там, де немає руху, немає відчуття. Рух викликає сприйняття. В еволюції живих організмів, в онтологічному розвитку індивіда, свідомість виникає пізніше. Воно по є з початком життя і згасає перед смертю. Отже, будь-яке сприйняття є сприйняття рухів організму - або внутрішнє, або візаві із зовнішнім світом. Коли припиняються наші внутрішні руху, як в момент смерті, припиняється і сприйняття зовнішньої реальності.

Зазвичай ми усвідомлюємо тільки грубі руху тіла. Якщо бути уважним, можна відчути більш тонкі руху. Щоб відчути якусь частину тіла, досить лише поворухнути нею. Рух не обов'язково довільно, але, якщо є сприйняття, обов'язково відбувається деяке часткове переміщення. Люди, наприклад, зазвичай не відчувають своєї спини навіть коли лежать на кушетці. Під час терапевтичних сеансів часто спостерігається наступне: якщо злегка подути в основу шиї, можна помітити хвилю збудження, яка пройде вгору по шкірі голови і вниз уздовж спини, викликаючи мурашки і ерекцію волосся. Потім можна відчути, відчути або сприйняти спину. Ми описуємо таке усвідомлення як «вступ в контакт» з частиною тіла. Контакт з тією частиною тіла, яка не відчувається, можна встановити, збільшивши її рухливість. Тут присутній кількісний фактор: інтенсивність руху пов'язана з якістю сприйняття. Поки буде досить сказати, що всі почуття, всі відчуття залежать від руху.

Що ж визначає, які рухи відчуваються, тобто стають усвідомлював, а які ні? У нас є спостереження Фрейда, що Я виникає з тілесних відчуттів, головним чином надходять з поверхні тіла. Експериментально встановлено, що відчуття виникають в тому випадку, якщо внутрішнє рух досягає поверхні тіла і психіки, де локалізована система свідомого сприйняття. Надалі я розповім про експерименти Райха, але треба відзначити, що існує маса клінічних досліджень, що підтверджують цю тезу. Цим пояснюється, чому глибинна органічна біль завжди відчувається так, як ніби болить поверхню тіла. Нам відомо, що чутливі прилади (наприклад електрокардіограф або електроенцефалограф) можуть зчитувати з поверхні тіла поточні зміни електричного потенціалу, який повідомляє про внутрішню активності. Сприйняття - функція інтенсивності заряду на поверхні.

Я є поверхневий феномен як в психічному, так і в соматичному відношенні. Система свідомого сприйняття розташована на поверхні кори головного мозку. Це підтверджує фрейдовскую думка про те, що Я є проекцією поверхні на поверхню.

Воно, навпаки, відноситься до процесів, що відбуваються в глибині, під поверхнею, причому знову необхідно відзначити, що опис Воно пов'язане і з соматичними процесами, і з психічним поданням про них, за яке відповідають важливі центри в певних зонах нервової системи, розташовані під поверхнею кори головного мозку: ромбоподібний мозок, середній мозок і проміжний мозок. За допомогою простої діаграми (див. Рис. 1) можна розглянути соматичні аспекти цих шарів психіки. Уявімо організм в цілому як сферу, подібну найпростішої клітці, в центрі якої міститься ядро-енергетичний джерело всякого руху. Імпульс - це енергетичне рух від центру до периферії.

На рис. 1 поверхню організму відповідає Я, а Воно-центру і процесам, які протікають під поверхнею. Така схема підходить тільки для найпростіших форм життя. У вищих форм Я не тільки сприймає, а й контролює доступ до рухливості. Даний малюнок не враховує цю функцію Я, оскільки тут імпульс завжди досягає поверхні. У вищих організмів, як і у людини, існує «підповерхневий» шар, деяка протяжність, яку контролює Я. Можна пошукати її проекцію на поверхні кори головного мозку. Таким вимогам відповідає довільна м'язова система вищих організмів. Якщо тепер помістити цю систему під поверхню, можна визначити соматичну основу структури психічних функцій.

На рис. 2 імпульс, перш ніж досягти поверхні, активізує м'язову систему, яка виконує подвійну функцію. Ми звикли розглядати мускулатуру як моторний апарат великих організмів. І це дійсно так. Але м'язи здатні стримувати руху, а не тільки виконувати їх. Досить згадати про м'язи анального сфінктера, щоб зрозуміти, наскільки важлива стримуюча функція. Розглянемо випадок, коли людина відчуває лють, але повинен стримати цей імпульс. Він стискає кулаки, напружує руки, і стримування «приборкує» імпульс. В процесі стримування Я психічно перешкоджає тому, щоб імпульс досяг поверхні, тобто зовнішнього світу, підтримуючи м'язи в скороченому стані. Це говорить про те, що Я контролює доступ до рухливості.

Відомо, що в Я виділяється частина, яка стає несвідомим цензором наших дій. Вона визначатиме, які імпульси можна висловити, а які треба загальмувати. Але хоча Над-Я є психічну категорію, воно контролює імпульси через м'язовий апарат. Чим же Над-Я відрізняється від Я? Якщо імпульс стримується, бо він не підходить ситуації, дія сознаваемо, його контролює Я і воно узгоджене з принципом реальності. Гальмування, здійснювані Над-Я, несвідомі і нічого не дозволяють зробити з реальною ситуацією. Це ті обмеження рухливості, які минають контроль Я. Над-Я контролює дії, користуючись механізмом мускулатури. Ті м'язи, які воно стримує, хронічно напружені, скорочені і віддалені від сприйняття, так що людина не усвідомлює, що дана частина м'язової системи не функціонує належним чином.

Я спробую пояснити це по-іншому. М'язи напружуються, коли людина свідомо стримує імпульс. Наприклад, він може бути настільки злий, що відчуває, як напружені і болять від цього м'яза. Але можливо і неусвідомлюване напруга, коли імпульс теж стримується, але несвідомо. Це і є феномен Над-Я. Подібно до того як на психічному рівні Над-Я утримує певні думки від того, щоб вони просочилися в свідомість, на біологічному рівні спастически стислі м'язи попереджають певні імпульси і не пропускають їх на поверхню тіла. Ці м'язи не потрапляють підсвідомий контроль, а їх функції пригнічені. Звідси випливає, що можна визначити природу Над-Я шляхом аналізу напружень в м'язовій системі. Метод і техніка таких аналітичних процедур буде детально розглядатися в наступних розділах. Зараз ми просто відзначимо, що патерн м'язового напруги визначає експресію людини, яка в свою чергу безпосередньо пов'язана зі структурою характеру.

Психіка і тіло тут розглядаються дуалистически. І те й інше розуміється як окрема цілісність. Існуючи паралельно, вони взаємодіють один з одним. Кожна дія одночасно відбувається на двох рівнях - соматичному і психічному. Організація психічних процесів цілком співвідносна з організацією тілесних процесів. Поняття Я, Воно й Над-Я мають абсолютно певних побратимів в соматичної сфері. Відповідність йде ще глибше. Центр, напрямок і периферію можна уподібнити іншому комплексу ідей, які Фрейд висунув, досліджуючи феномен психіки. Аналізуючи інстинкт, він постулював, що той має джерело, мета і об'єкт. Так інстинктивне дію проявляється в психіці. Аби не заглиблюватися в обговорення природи інстинкту, ми можемо описати його як імпульсивна дію, яка не змінюється ні навчанням, ні досвідом. Ряд таких дій зберігається в дорослому житті. Поки зміни відбуваються на поверхні, кожна дія перш за все імпульсивно і засноване на інстинкті. Наш аналіз імпульсу показує, що він також має джерело, мета і об'єкт. Джерела відповідає енергетичний центр організму, представлений глибинними процесами Оно. Метою є біологічна спрямованість, яку ми будемо вивчати пізніше. Об'єкт - поверхня тіла (Я), на яку впливають стимули зовнішнього світу, стаючи причиною, що викликає імпульс. Я контролює тільки об'єкт. Джерело, сила і спрямованість - це феномен Оно.

Ми не стверджуємо, що такий дуалістичний підхід повністю пояснює взаємини психіки і тіла. Ті, хто добре знайомий з роботами Райха, знають, що його концепція єдності і протилежностей біологічний функцій включає в себе цей дуалізм, але в той же час в ній йдеться про єдність на більш глибокому рівні. У роботі з емоційними проблемами людського організму звернення до поверхні незмінно пов'язане з таким дуалістичним поглядом. Для того щоб прояснити нашу точку зору на ці взаємини, мені б хотілося використовувати два малюнки, які демонструють, що до цього питання можна підходити по-різному.

Китайські символи інь і ян (див. Рис. 3) містять в собі протилежності, які інтерпретуються як чорне і біле, день і ніч, небо і земля, чоловіче і жіноче начала. Цей ряд можна продовжити поняттями душі і тіла.

Ціле - це космос, макрокосм і мікрокосм, що представляють собою життя людини. Ціле становлять дві абсолютно рівні половини, тісно контактують один з одним. Ці половини - предмет різних інтерпретацій, кожна з яких відповідає символу. У цьому символі вражає закінченість, відсутність взаємопроникного дії, сталий розвиток і постійне якість зображення. Цей вислів східної філософії, де концепція зміни і прогресу щодо неважлива.

В іудейській зірці Давида (див. Рис. 4) ті ж два елементи знаходяться в зовсім інших відносинах. Рівні половини тут теж інтерпретуються як день і ніч, небо і земля, жіноче і чоловіче начала, і, відповідно, як душа і тіло.

У цьому символі, однак, протилежності висловлюють динаміку. У шести точках видно, як обидва початки сягають меж і прориваються крізь обмежений простір. В цілому фігура складається з кутів, в ній абсолютно відсутній східна гладкість і округлість. Ця концепція взаємодії протилежностей заснована на зміні і прогрес. Не дивно, що історія західної думки виникає з іудейсько-грецькій традиції конфлікту.

Можна продемонструвати динаміку взаємодії протилежних сил по-іншому. Більш сильний акцент ми робимо на концепції сили, а менш сильний - на структурі, що робить символ відкритішим.

Малюнок 5 також зображує дві протилежності, які теж можуть символізувати світло і темряву, небо і землю, чоловіче і жіноче начала або душу і тіло. Накладення двох сил - поняття, яке присутнє в роботі Райха. Це навіть більш динамічна інтерпретація, ніж іудейський символ, в сенсі взаємопроникного заміщення шляхом взаємодії в русі, проте в ній відсутня відчуття кордонів або поверхні, яку можна було б вважати Я.

Не можна закінчити розгляд психології Я, не згадавши про творчої стороні його функції. У гл. I ми відзначили, що єдність протилежностей проявлялося на поверхні як єдина функція. Незважаючи на глибинні відносини, особистість є цілісною. Якщо це єдність порушуються, ми говоримо про «розщепленні» особистості. Психіатрія розглядає це розщеплення як ознака захворювання або дезінтеграції Я. Ми ще будемо говорити про шизофренію в заключній главі цієї книги. Зараз же постараємося зрозуміти, як Я виступає в ролі інтегруючого і організуючої сили.

Знову повернемося до психічного аспекту проблеми. Фрейду, думки дуалистически, були добре зрозумілі суперечності людського існування. Намагаючись вивчити основні конфлікти психіки, він постулював кілька пар протилежних тенденцій. Як приклади можна привести протиставлення голоду і сексуальності, об'єктного лібідо і нарциссического, Я і сексуальності. В кінцевому підсумку в 1920 році Фрейд звів всі сили до двох початкова точка силі життя, еросу (сексуальності), і силі смерті-Танатосу (руйнування). Це положення не виходить за рамки основних принципів, які керували раннім людським мисленням. Знову протилежності, ряд яких можна продовжити: світло і темрява, небо і земля, чоловіче і жіноче начала, душа і тіло, сексуальність і руйнування.

Але Фрейд пішов далі. Досліджуючи неврози, він зрозумів, що єдність цих основних протилежностей у людини порушено. Розглядаючи ці сили як інстинктивні тенденції, Фрейд зазначив, що руйнування може бути частковим і повним. Там, де функції Я підтримують єдність організму, дії Над-Я розщеплюють цю цілісність. «Над-Я виникає, як відомо, з ідентифікації з батьком як моделлю. Кожна така ідентифікація за своєю природою є десексуалізації або навіть сублімація. Можна сказати, що одночасно з такого роду перетворенням слабшає потяг »(Фрейд 1950b, р. 80).

Фрейд вважав, що подібним ослабленням основних інстинктивних тенденцій людина розплачується за цивілізоване існування. Базальне розщеплення особистості викликають ті протиставлення, які характеризують цивілізованої людини: добро і зло, Бог і диявол, культура і природа і т. Д. Зрозуміло, тяжкість цього розщеплення, або ослаблення, залежить від індивідуальних факторів сім'ї, де росте дитина, але можна зробити висновок, що жоден цивілізована людина не вільний від цієї проблеми.

Ніщо не заважає особистості більше, ніж ослаблення властивих їй тенденцій, або розщеплення її почуттів. Подібне розщеплення Я рівносильно прямого пошкодження поверхні тіла. Я поспішає виправити дефект точно так же, як тканини прагнуть загоїти і закрити будь-яку подряпину. Але ж це не звичайна рана. Сторонні елементи (Інтерналізована батьківським авторитетом) проникли в особистісну структуру, і таке інородне тіло видалити неможливо. Я безпорадно перед Над-Я. Він змушений перебудовувати патерн поведінки, підпорядковуючи його заборонам Над-Я. Новий патерн поведінки визначає особистісне світогляд, збудованого ідеал, де неприйнятні для оточення тенденції враховую його вимоги.

Формування свідомого Я-ідеалу відбувається слідом за періодом формування у дитини едипового комплексу. Я-ідеал визначає його цінності пут усвідомленої ідентифікації з людьми, що викликають у дитини. повагу: старшими братами і сестрами, друзями, вчителями. За допомогою Я-ідеалу інстинкти переплавляються в «вищий рівень». З'являється нова конструкція, що представляє вищу природу людини. Цей свідомий Я-ідеал, протилежний несвідомому Понад - Я, мабуть, набуває певну форму в віці, коли у дитини з'являються перші постійні зуби. Протягом життя він в с е час оцінюється і змінюється.

Якщо ґедзь ослаблення настільки велика, що не дозволяє забезпечити свідоме зусилля або певне перетворення, якщо Я не здатне забезпечити протилежні тенденції, воно виключає з Я-ідеалу той елемент, який здається найбільш небезпечним, руйнівним. Це схоже на ситуацію, коли дитина, яка страждає косоокістю, просто перестав би користуватися одним оком. Зазвичай таке відбувається з агресивними тенденціями, які свідомість не допускає до участі у виборі дій.

Я і його похідні - Над-Я і Я-ідеал - дають людині поштовх до нового життєвого досвіду. Але емоційний розвиток було б неможливим, якби цей новий досвід не інтегрувався з існуючими системами. Для цієї інтеграції Я повинно зняти бар'єри, які обмежують переживання в той момент, коли воно повинно послабити їх, пропуску я імпульси. Чим більше досвід, тим більшої відкритості він вимагає. Тут мова йде не про гнучкість або адаптивності, оскільки ці поняття не припускають зміни. Я повинна асимілювати кожен новий життєвий досвід, щоб зруйнувалося старе Я і утворилася нова, належним чином до якої входили цей досвід. Але це можливо тільки в тому випадку, коли Я досить розвинене. Там, де воно бореться за самозбереження проти Над-Я, розташованого глибше, скільки-небудь значного розвитку неможливо.

Було б цікаво продовжити розмову на цю тему, але, на жаль, для цього тут немає місця, і тому я залишу його для іншої книги.

Чи є аналогія цих положень для соматичної сфери? Мені здається - так, якщо повернутися до попередньої діаграмі (див. Рис. 6).

Я - це зростаюча сила. Вона зростає з точки зору як координації, так і здатності до адаптації. Будь-яка людина, спостерігаючи за маленькими дітьми і їх рухливими іграми, дивується їх майже свідомого прагнення розвинути фізичні навички і силу. Як вони бувають порушені, коли вчаться плавати, писати, грати на музичних інструментах! Однак розвиток м'язового контролю і координації не обмежується тільки дитячим віком. Все життя ми прагнемо до більш координованих рухів. І хоча чисто фізична сила може зменшитися в середньому віці, здатність розвивати і вдосконалювати руху зберігається протягом усього життя. Цим пояснюється те, чому з роками Я у більшості людей стає сильнішою.

Розвиток Я відбувається тільки в рамках, встановлених Над-Я. Багато людей, наприклад, ніколи не можуть навчитися танцювати через порушення рухливості ніг, що виник унаслідок раннього і суворого «туалетного виховання» (див. Гл. VIII). Або здатність говорити публічно може бути сильно утруднена через напругу горла. Проблема обмеження рухливості з боку Над-Я відноситься і до психіці, і до тіла, причому соматичні порушення не піддаються лікуванню традиційним аналізом. Дуже складно донести до Я свідомість того, що було придушене Над-Я.

Біоенергетична терапія поєднує принцип активності на соматичному рівні з процедурою аналізу на психічному рівні. Пацієнт набуває новий досвід рухливості і потім інтегрує його в Я. Єдиний підхід забезпечується вивченням характеру, який проявляється і в психічному, і в соматичному аспекті особистості. Перед тим як ми приступимо до розгляду цієї техніки, необхідно розповісти про динаміку енергетичних процесів організму.

I. Розвиток аналітичних технік | III. принцип задоволення

IV. принцип реальності | V. Біоенергетична концепція потягів | VI. Біоенергетичні принципи аналітичної терапії | VII. аналіз характеру | VIII. Формування та структура характеру | IX. оральний характер | Динамічний аналіз оральної і природної пози | X. мазохістські характер - 1 | XI. Мазохістський характер - 2 | XII. Істеричний характер - 1 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати