На головну

Право громадян на екологічно значиму інформацію

1. I. Нормативні правові акти та інші офіційні документи
  2. I. Правовий звичай.
  3. I. Прийняття на Русі православ'я, піднесення Москви.
  4. II. Державна цивільна служба
  5. II. Специфічні ознаки фінансово-правової норми обумовлені в кінцевому підсумку особливостями предмета фінансово-правового регулювання.
  6. IV. загальногромадянський етикет
  7. IV. Специфічні ознаки фінансово-правової норми обумовлені структурою норми.

Право на достовірну інформацію про стан навколишнього середовища. Чорнобильська катастрофа з особливою гостротою поставила питання про екологічну інформацію та доступ до неї громадян. Як реакція на цю суспільну потребу, Законом Української РСР «Про охорону навколишнього природного середовища» громадянам було надано право вимагати від відповідних органів надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан навколишнього середовища та заходи щодо її охорони. Пізніше Конституція РФ також закріпила право кожного на достовірну інформацію про стан навколишнього середовища.

Яку інформацію про стан навколишнього середовища можна вважати достовірною, повною і своєчасною?

достовірної є неспотворена (свідомо чи через недбалість) екологічно значима інформація, якою володіють або мають у своєму розпорядженні спеціально уповноважені державні органи в галузі природокористування і охорони навколишнього середовища і інші суб'єкти права в межах їх компетенції. Рівень достовірності залежить від рівня розвитку екологічної та іншої науки і техніки і має тенденцію до зростання. При оцінці достовірності інформації можуть враховуватися реальні технічні та інші можливості відповідних державних органів отримати більш достовірну інформацію про стан навколишнього середовища.

повної можна вважати інформацію, яка передається зацікавленим особам в тому обсязі, в якому може або повинен володіти нею державний орган, орган місцевого самоврядування, юридична особа, громадське формування і відповідні посадові особи в силу їх компетенції і наданих їм повноважень.

своєчасної є інформація, що передається особі, яка звернулася за нею в можливо короткі терміни з моменту запиту, але не більше терміну, визначеного в законодавстві, якщо це встановлено. Згідно з Федеральним законом «Про порядок розгляду звернень громадян Російської Федерації» письмове звернення, яке надійшло до державного органу, орган місцевого самоврядування або посадовій особі відповідно до їх компетенції, розглядається протягом 30 днів з дня реєстрації письмового звернення (ст. 12).

Право на інформацію про екологічно значущих фактори, що впливають на здоров'я. Стан навколишнього середовища відноситься до істотних факторів, що впливають на стан здоров'я людини. Одним із засобів, що забезпечують право громадян на охорону здоров'я від несприятливого впливу навколишнього середовища, є право на інформацію про фактори, що впливають на здоров'я, встановлене Основами законодавства РФ про охорону здоров'я громадян (ст. 19).

Відповідно до Основ громадяни мають право на регулярне отримання достовірної і своєчасної інформації про фактори, що сприяють збереженню здоров'я або роблять на нього шкідливий вплив, включаючи інформацію про санітарно - епідеміологічне благополуччя району проживання (в тому числі інформацію про стан повітря, води і т. П .), раціональних нормах харчування, про продукцію, роботи, послуги, їх відповідність санітарним нормам і правилам, про інші фактори.

Обов'язок надання зазначеної інформації покладено Основами на органи державної влади та органами місцевого самоврядування. Надається вона через засоби масової інформації або безпосередньо громадянам на їх запит.

Право громадян на інформацію про екологічно значущих фактори, що впливають на здоров'я, передбачено і в інших законах. Відповідно до Федерального закону «Про санітарно - епідеміологічне благополуччя населення" громадяни мають право отримувати відповідно до законодавства Російської Федерації в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, органах і установах державної санітарно - епідеміологічної служби Російської Федерації та у юридичних осіб інформацію про санітарно - епідеміологічну обстановку, стан довкілля, якість та безпеку продукції виробничо - технічного призначення, харчових продуктів, товарів для особистих і побутових потреб, потенційної небезпеки для здоров'я людини виконуваних робіт і послуг, що надаються (ст. 8).

Федеральний закон «Про радіаційної безпеки населення» (ст. 23) встановлює право громадян і громадських об'єднань на отримання об'єктивної інформації від організації, що здійснює діяльність з використанням джерел іонізуючого випромінювання, в межах виконуваних нею функцій про радіаційну обстановку та заходи, що вживаються щодо забезпечення радіаційної безпеки.

Забезпечення права громадян на інформацію про фактори, що впливають на здоров'я, служить ч. 2 ст. 24 Конституції РФ, згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані забезпечити кожному можливість ознайомлення з документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають його права і свободи, якщо інше не передбачено законом. Це право відтворено в ст. 2 Закону РФ «Про оскарженні до суду дій і рішень, які порушують права і свободи громадян»: кожен громадянин має право отримати, а посадові особи, державні службовці зобов'язані надати йому можливість ознайомлення з документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають його права і свободи, якщо немає встановлених федеральним законом обмежень на інформацію, що міститься в цих документах і матеріалах.

Поряд з правом звертатися особисто, а також направляти в державні органи і органи місцевого самоврядування індивідуальні та колективні звернення з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій відповідно до Федерального закону від 21 грудня 1994 № 68-ФЗ «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру »громадяни мають право бути поінформованими про ризик, якому вони можуть піддатися в певних місцях перебування на території країни, і про заходи необхідної безпеки.

Таким чином, чинне законодавство Росії досить широко регламентує право громадян на екологічно значиму інформацію.

§ 3

|

| | | | | | Поняття і види управління природокористуванням і охороною навколишнього середовища | | Спеціально уповноважені федеральні органи виконавчої влади в галузі природокористування і охорони навколишнього середовища | |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати