Головна

ДУХОВНИЙ ЕЛЕМЕНТ В ЛЮДИНІ

  1. D) елементарний струм
  2. III) Третій елемент форми держави - політичний (державний) режим.
  3. А. елементарні освіту
  4. Алгоритм складання схеми гальванічного елемента.
  5. Андай біомікроелементов гемохромоген ??рамина кіріп, ?ан т?зуге ?атисади?
  6. Атрибути елемента input
  7. афіксальних терміноелементи

Я вже описував, як проникають в наше повсякденне переживання "Я" (центр нашої психіки) інстинкти і бажання з тілесно-біологічної сфери і одночасно індивідуальні духовні цілі, цінності і норми з духовного "Я", званого також вищим "Я".

Інакше кажучи, два силових поля постійно впливають один на одного в людській душі. Одна сила приходить зі сфери тілесного, де змінюються потреба і задоволення потреби, інша - зі сфери духовного, де свідоме "Я" поперемінно направляє душу то в зовнішній світ, то всередину себе. Екстраверсія і інтроверсія слідують один за одним як бажання і задоволення. У екстраверсії психіка або душа звертається почуттями до світу, вона сприймає фарби і форми, захоплення і жах, симпатію і антипатію. У інтроверсії вона повертається до свого внутрішнього світу, тут вона дізнається спогади, тут вона переживає думки, почуття і бажання, тут поряд з мисленням душу наповнюють досвід і прагнення, принаймні, поки вона свідома і жива. Глибинна психологія, я думаю, показала, що душа залишається активною і в несвідомому і напівпритомному стані, уві сні і в мріях. Людський дух сприймається нами як власне (більш висока) "Я", що додає свідомо чи несвідомо напрямок нашого життя. Дух спрямований на мету життя, він завжди орієнтований на майбутнє, фінально. Ця життєва мета може відчуватися душею як покликання, мислитися як план життя або навмисно обиратися як життєвий шлях.

Як в біологічній області бажання і задоволення пов'язані один з одним як єдність протилежностей, так взаємопов'язані в духовній сфері постановка мети і її виконання. Мета життя може бути поступово досягнута. Це означає задоволеність життям, відчуття радості буття, яке - на противагу інстинктивному відчуття щастя -не вимагає нового задоволення. *

Якщо "Я" активно звернене зовні, воно виражається в творчості. Творче початок це активність духу в світі. Дух може проявити себе в творі мистецтва, в науковій або в соціальній роботі. У творчості ми зустрічаємося з споконвічним елементом людської індивідуальності: ми пізнаємо композитора в його музиці, великого вченого - в його науковому методі, керівна особа в його соціальних зв'язках.

Діаметрально протилежна творчості мудрість. Мудрість виростає не з діяльності, спрямованої назовні, а з можливості чекати, з стриманості, з активного душевного спокою. Молодь лише зрідка буває терпляча, все повинно відбуватися негайно. Мудрість навчила, що настає розуміння, якщо воно не змушене, що всьому свій час. Мудрість заснована на інспірації, а інспірація дослівно означає "вдихання". Мудрість означає "вдихати", наповнюватися духом, нормами і цінностями, ідеями і розсудливістю, людяністю і тим, що стоїть над людиною, вірою, любов'ю та надією.

Біологічне розвиток здійснюється в полярності піднесення та спаду.

Психічне розвиток відбувається в полярності екстраверсії і інтроверсії.

Духовний розвиток протікає в полярності творчого початку і мудрості. Основну роль при цьому в молодості і в експансивної фазі зрілого врозраста грає творчість, і в другій половині життя - мудрість.

Дух творчості і мудрість одночасно, і таким же чином душа екстравертна і інтровертна, вдих і видих світу, діастола і систола.

Художники і вчені знають, що натхнення, інспірації неможливо змусити. Вдих виникає тільки там, де в боротьбі за активний душевний спокій безпосередній результат може відступити на задній план. Активна безтурботність виникає, якщо вдається заспокоїти емоції, оволодіти всіма асоціативними думками і відмовитися від усіх бажаних результатів. Це найважче, чого може досягти людина. Якщо в душі виявляється інспірація, то тут говорить сутнісна сила вираження душі. Вдих у екстравертно налаштованої душі виражається в творчості, у интровертно налаштованої душі перетворюється в тиху мудрість. Тут я розумію під словом "мудрість" не тільки високі філософські системи, але перш за все життєву мудрість, яку можна знайти всюди, у всіх ранги і станах, при будь-якого ступеня вченості. Я знаходив мудрість у ремісників точно також, як і у директорів. Те ж саме відноситься, звичайно, і до нестачі мудрості. У другій половині життя недолік мудрості полягає завжди в тому, що не можуть чекати, не можуть відмовлятися від чого-небудь, через що приймаються занадто поспішні рішення, які врешті-решт призводять людини до падіння. Кожен диктатор (а жодному диктатору не можна відмовити в творчому початку) гине в кінці кінців через свою впертість, через свою нездатність зупинитися.

Все тільки що описані протилежності мають середину. Ця середина не тільки здається статичну рівновагу між двома протилежно спрямованими силами, а й власна, активна сила в людині. Власне, вона є сутністю людського життя. Серединою між біологічним сходженням і сходженням є здоров'я, серединою між психічними екстраверсія і інтроверсія - розсудливість (активне самовладання), і серединою між духовним творчістю і мудрістю - людське щастя, радість.

Чарці в своїй книзі "Етапи життя людини" вже вказував на Фундаментальна відмінність між задоволенням потреб та задоволеністю життям.

У своїй трехчастности ці три протилежності виглядають наступним чином:

сходження здоров'я спад

екстраверсія розсудливість интроверсия

творчість задоволеність мудрість

Здоров'я, душевний спокій і щастя є підсумком гармонійного розвитку. Цей аспект буде розглядатися насамперед в розділі про психотерапії.

При феноменологическом описі людського життя я докладніше зупинюся на тільки що названих осередках напруги. Вони грають в різних фазах життя дуже різну роль.

У шостому розділі я розгляну присутні в нашій культурі образи людини. При цьому виявиться, що у кожного з цих образів людини переважає або біологічний розвиток, або психічний розвиток, або духовний розвиток. Я ж, навпаки, дотримуюсь думки, що всі три аспекти є законними свідоцтвами життя людини. Тільки якщо ми розглядаємо всі три процесу у взаємодії, виходить повна картина.

ОБРАЗ ЛЮДИНИ

Як введення в опис ходу людського життя я хотів би накидати коротко деякі уявлення про людину, на яких я пізніше, в главі 6, зупинюся детальніше.

(1) механістичний-матеріалістичний образ людини, В кінці 19 століття людини розглядали як "хомо машині" або "людина як палац індустрії", цей образ ще в дні моєї юності висів у вітринах аптек. На ньому людина зображувався як сукупність різних деталей машин. Мозок був як би центральної телефонною станцією, серце - насосом, система травлення -угольной піччю, трахея - димарем, з якої виходили клуби диму. Тим часом в основному відмовилися від цього примітивного образу людини, але певні складові частини продовжують бродити як примари. Одне з цих наполегливо зберігаються уявлень - це уявлення про серце як насос.

Як переходу від механістичного до хімічного вигляду людини можна назвати нинішню так звану "медичну модель": хімічні процеси в людині повинні збагачуватися і управлятися хімічними засобами, а також відчувати вплив цих засобів. Це призводить до медицини, яка бажає лікувати хімічними засобами, і до нашої сучасної фармацевтичної індустрії, що виробляє ці кошти тоннами і обрушуються їх на людей в західному світі.

(2) Біологічний образ людини.

Сюди потрапляє насамперед біохімічний образ людини, для якого кожне зовнішній прояв людини є перш за все результатом складних хімічних процесів. Під цим розуміються не тільки хімічні процеси обміну речовин або електоро-хімічні процеси в мозку, але і психічні процеси, такі, як мислення, відчуття і воління. Для духовних цінностей і норм в цьому портреті немає місця, хоча біохіміки самі тривалий час маніпулюють цінностями і нормами.

Поряд з портретом людини, який визначається як біохімічний, під цю категорію потрапляє також зоологічний образ людини, який заснований головним чином на вченні про спадковість і підтримується биохимиками шляхом дослідження молекулярного складу носіїв спадковості. Тут людина не більше, ніж вищий ссавець, що виникло в результаті випадкової селекції і мутації. Вузька область, де можна порівнювати поведінку шимпанзе з поведінкою людини, досліджується з старанним задоволенням фахівцями, які в іншому, здається, залишаються сліпими до всієї величезної області відмінностей.

Прихильників біологічного вигляду людини можна об'єднати під поняттям натівісти. Це люди, які хочуть пояснити все спадковістю і генетикою. Всі вони захищають свій погляд на людину з агресивністю і сарказмом щодо інакомислячих.

(3) Психологічний образ людини.

У цьому образі людини в центрі уваги знаходяться психіка і психічні процеси в людині. Спочатку тут виникла наука про поведінку, яка виходить із того, що відбувається всередині людини є лише суб'єктивним опису. Але поведінка можна оцінити об'єктивно, тобто досліджувати науково. Те, що відбувається в людині, можна залишити в стороні як "чорний ящик", то, що входить (роздратування) і що виходить (реации), можна встановити. Так виник біхевіоріхм, дослідження поведінки або психологія реакції на подразнення.

Емпіризм застосовує це уявлення про людину до освіти і виховання. За допомогою досвіду, набутого при тренуванні зголоднілих голубів і щурів, була розроблена техніка дресирування і маніпуляцій, які потім були просто перенесені на процеси людського життя. Звідси виникли широко відомі проекти програмованого навчання, іспитів з вибором правильної відповіді зі списку. Емпірісти чи візьмуть до уваги спадкову схильність, на їхню думку, спадковість так різноманітна і відкрита, що поведінка практично виключно визначається оточенням (культурою і вихованням). Наука про поведінку в даний час робить вирішальний вплив на соціологію, психологію і економічне вчення, хоча кульмінація цієї моди вже пройдена.

(4) персоналистическим-духовний образ людини

Тут наголос робиться на значення, яке має для людини вища "Я" на особистість, яка ставить перед собою мети, зважують і вибирає, що знаходить і встановлює цінності і норми. Воно все чіткіше проявляється в ході життя як свого роду червона нитка, що проходить через всю біографію.

Для багатьох художників, особливо для авторів біографій привабливою темою є опис розвитку людської особистості до досягнення мудрості або дурості, розсудливості або слабовілля, в здоровому стані або в хвороби. Результати простягаються від копійчаних банальних видань до монументів світової літератури. Але ще кілька десятиліть тому це була література, а не наука, поки нарешті все більше психологів і педагогів не усвідомили однобічність і убогість науки про поведінку і не почали шукати шляхів, як при їх точці зору на людину і його соціальну діяльність врахувати духовний розвиток людини . Звідси виникли педагогічні течії, які не хотіли більше розглядати навчання як дресирування і повідомлення певних доктрин по заздалегідь наміченим програмами, а звели в педагогічну мета такі поняття, як самовідкриття, саморозвиток і самореалізація.

При цьому вони приєдналися до слів Геракліта, який вважає, що виховувати це не наповнювати відро, а розпалювати вогонь.

Після 1945 року виникла нова психологічний напрям, гуманістична психологія, що займається описом і дослідженням людської особистості, її проявами і її розвитком, включаючи згадану вище можливість досягти психічного здоров'я, активного душевного спокою, здатності до творчості і мудрості. В область, де до сих пір панували майже виключно біологи і біхевіористи, проникають такі поняття, як екологічна рівновага і кращу якість життя замість найвищого життєвого рівня. Цей напрямок розвитку сьогодні видно так чітко, воно призвело до такого революційного зміни в нашій системі цінностей, що ми могли б говорити майже про духовно-соціальної революції. Ось, мабуть, революція двадцятого століття.

Цього короткого викладу досить як введення в опис життя людини. У розділі 6 різні концепції людини будуть розглянуті детальніше.

РОЗВИТОК ЛЮДИНИ | РОЗДІЛЕННЯ НА ЖИТТЄВІ ФАЗИ


I. ПЕРШЕ РОЗГЛЯД | ПОСТАНОВКА ПРОБЛЕМИ | II. ХІД ЖИТТЯ ЛЮДИНИ | ПЕРША ФАЗА дорослості - двадцяті роки | ОРГАНІЗАЦІЙНА ФАЗА | | ТРЕТЯ ВЕЛИКА ФАЗА ЖИТТЯ - сорокові роки | | | ЖИТТЄВІ ФАЗИ І ШЛЮБ |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати