Головна

ГЛАВА 4. Біблія: теологічний гуманізм

  1. Гуманізм як ідеологія Відродження. Основні етапи гуманізму
  2. Детермінізм і гуманізм: критика пандетермінізма
  3. Основним ідейним перебігом в культурі цього часу став гуманізм, яскравими представниками якого в Білорусії були Ф. Скорина і Н. Гусовський.
  4. Специфіка гуманізму в епоху Відродження
  5. Середньовічне світогляд і гуманізм Ренесансу в «Божественної комедії» Данте. Художні особливості твору. Його місце в історії світової літератури.
  6. Екзистенціалізм - це гуманізм

У вступній главі ми бачили, що християнство вбирає в себе теорію універсуму, теорію людської природи, діагноз і припис, і ми торкнулися деяких типових заперечень і відповідей на них. У цьому розділі я більш детально розгляну головні ідеї про природу і долю людини, представлені в Біблії. Беручи до уваги очевидне відмінність між Старим Заповітом, які мають авторитет божественного Слова як для іудеїв, так і для християн, і специфічно християнським Новим Завітом, я розгляну їх окремо. (Третя велика монотеїстична світова релігія семітського походження - іслам, що виник в VII столітті і визнає Авраама, іудейських пророків і Ісуса як попередників, але стверджує, що єдиним справжнім вісником Бога є Мохаммед. Однак для належного розгляду ісламу потрібні були б окрема глава і спеціальне дослідження.)

При тлумаченні і оцінці ідей Біблії ми стикаємося з очевидними проблемами. З одного боку, віруючі (різних традицій) вважають її священним текстом, і багато людей всерйоз розраховують знайти в ній життєве керівництво. З іншого боку, за останні два століття було проведено безліч досліджень в області древніх мов - староєврейського, арамейської та грецької, а також археології, історії та соціології тих спільнот, в яких протягом багатьох століть і створювалися біблійні тексти, так що в даний час існує справжня індустрія академічних досліджень та інтерпретацій. Тексти Біблії створювалися в різний час, використовувалися в різних цілях і були написані і відредаговані різними людьми. Говорити про іудео-християнської віри X, старозавітній концепції Y або новозавітному погляді Z - значить узагальнювати, ризикуючи зайвим спрощенням, хоча при вирішенні вступних завдань навряд чи можна цього уникнути. Неможливо задовольнити всіх - вчених з їх академічними спорами і віруючих з їх різноманітними переконаннями.

Ясно, що іудаїзм і християнство, подібно до конфуціанства і індуїзму, навряд чи можна назвати теоріями поряд з тими, які розглядаються далі в цій книзі. Добре відомо, наскільки різноманітні іудейська і християнська традиції. Християнські вчення розвивалися протягом двох тисячоліть: всередині трьох головних напрямків християнства (римський католицизм, східне православ'я і протестантизм) існує безліч різних течій. І хоча всі визнають своїм джерелом Старий і Новий Завіт, а також догмати, встановлені на ранніх етапах Церквою, є відмінності в оцінці їх порівняльної авторитетності. Деякі протестанти заявляють про непогрішимість біблійних текстів в силу їх богонатхненності. (Слід, правда, зазначити, що було чимало розбіжностей з приводу того, які тексти слід вважати богонатхненними - до сих пір, наприклад, залишається спірним питання про статус апокрифів.) Католицизм і православ'я роблять акцент на освяченому традицією авторитеті Церкви в тлумаченні Писання і формулюванні догматів і практичних приписів (католицизм в XIX столітті в кінці кінців проголосив непогрішність тата). Інші віруючі кажуть, що граничним підставою теології є релігійні переживання людей.

У цьому розділі я спочатку коротко розгляну фонову теорію універсуму, загальну для іудаїзму і християнства (а також ісламу), а саме, монотеистическое уявлення про Бога як Творця, Господа і Судді. Неможливо оминути тут цього вічно спірного питання, але моя задача полягає лише в тому, щоб дати короткий нарис цієї доктрини і деяких її труднощів, бо головний мій інтерес полягає в дослідженні иудаистской і християнських концепцій людської природи. Я послідовно викладаю їх під рубриками теорії, діагнозу і приписи. На закінчення я говорю про деякі філософських труднощі, з якими стикаються християнські вчення в їх традиційних метафізичних інтерпретаціях.

КРИТИЧНЕ ОБГОВОРЕННЯ | Метафізичний ОСНОВА: іудео-християнської КОНЦЕПЦІЯ БОГА


пізно РОЗРОБКИ | КРИТИЧНЕ ОБГОВОРЕННЯ | ГЛАВА 3. Індуїзм Упанішад: в пошуках вищого знання | ТЕОРІЯ універсуму | ТЕОРІЯ ЛЮДСЬКОЇ ПРИРОДИ | ДІАГНОЗ | ПРИПИС | РІЗНІ ИНТЕРПРЕТАЦИИ | АДВАЙТА-ВЕДАНТА Шанкар | Вішішта-АДВАЙТА-ВЕДАНТА Рамануджі |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати