Головна

К. Г. В. Фёлкер

Один з найбільш цікавих і патетичних мотивів, що зустрічаються в літературі, - це повідомлення Христофора Колумба своїм царством патронам про передбачуване відкритті входу в ворота

давно втраченого Райського саду (саду Едему). Про емоції, які потрясли його серце, коли він попрямував до підйому, ведучому в сад, можна судити за його словами: він відчув, ніби «кораблі починають м'яко підніматися до неба», а погода стає «лагідніше» у міру підйому. Яким же вишуканим відчуттям мала стати для самотньої душі великого випробувача можливість так близько підійти до створеного Богом Райському саду, стати першовідкривачем того шляху, по якому весь віруючий світ міг знову, після стількох століть, ще раз наблизитися до його священним меж, навіть якщо вхід в нього і заборонений!

Це було його третю подорож. Він - в затоці Парія на північ або північний захід від гирла річки Оріноко. У своєму виконаному відданості посланні Фердинанду і Ізабеллі він пише так: «Святе Письмо повідомляє, що наш Бог створив земний рай і посадив у ньому Древо Життя; і звідти б'є фонтан, з

якого виникають чотири головні річки світу: Ганг в Індії, Тигр, Євфрат і Ніл.

Я не бачу і ніколи не бачив у римлян і греків повідомлень, що вказують на місце земного раю; так само не бачив я цього і на картах світу, створених за достовірними джерелами. Деякі поміщали його в Ефіопії, на витоках Нілу, тоді як інші, пройшовши по цих країнах, не виявили

тепла, ні положення сонця, відповідних їх уявленням про це; не було схоже і на те, що

все покривали землю води потопу досягли цих місць. Деякі язичники намагалися пред'явити докази, що рай був на Щасливих островах, званих тепер Канарськими.

Св. Ісидор, Біда, Страбо (1) і Майстер «Схоластичної історії» (2), разом зі св. Амброзієм і Скотусом, і все вчені теологи згодні в тому, що земний рай розташований на сході.

Я вже описував мої міркування щодо цієї півсфери і її форми (3) і не сумніваюся, що, якби я міг пройти під лінією рівнодення, після досягнення найвищої точки, про яку я говорив, я зустрів би зону м'якшою температури і різноманітність в зірках і водах: не тому, що я вважаю навігацію можливої ??на цій висоті, і не тому, що там є вода, немає, я вірю, що туди неможливо піднятися, так як я вважаю, що це - місце земного раю, куди ніхто не може увійти без дозволу Бога. Але ця земля, на яку в цілях її дослідження направили мене Ваші Величності, дуже велика, і я вважаю, що далі на південь є багато країн, про які світ ніколи не знав.

Я не думаю, що земний рай має форму неприступною гори, як здається з описів, але те, що він

знаходиться на вершині описаного мною місця, виглядає як верхня частина груші, призводить до думки, що наблизитися до нього можливо лише шляхом поступового підйому. І я вірю, що ніхто не зможе досягти вершини; я думаю також, що описана мною вода може стікати з неї, хоча вона і дуже далека, і, затримуючись на тому місці, яке я тільки що покинув, вона утворює озеро.

Тут багато вказівок на те, що це, можливо, земний рай, оскільки його розташування збігається з

думками святих і мудрих теологів, про які я згадував. Більш того, інші свідоцтва збігаються з

таким припущенням, оскільки я ніколи не читав і не чув про появу прісної води в такій кількості, що межує з морською водою; ця думка співвідноситься і з підвищенням температури. І якщо вода, про

яку я говорю, з'являється не з земного раю, це мені здається ще большим дивом, так як я не вірю, що

існує де-небудь в світі річка, настільки широка і глибока.

Коли я покинув Паща Дракона, розташовану ще далі на північ тих важких місць, які я описував і які я так назвав в ім'я серпневого свята нашої Владичиці (4), я виявив, що море «тече» так сильно на захід, що між годиною меси (5 ), коли я піднімав якір, і часом вознесіння молінь (6) я пройшов 65 ліг (7) по чотири милі (8) кожна. При цьому вітер не тільки не був шаленим, але, навпаки, він був дуже легким. Це привело мене до висновку, що на шляху до південь йде поступовий підйом, а на північ відповідний спуск.

Я вважав непорушним, що води моря течуть зі сходу на захід, як рухається і сонце, і мають велику швидкість, покриваючи величезні простори землі, тому з'являється і багато островів. Ці острови служать додатковим доказом того, що лежать на заході і сході або на північному заході і південному сході широкі, а лежать на півночі і півдні або на північному сході і південному заході, тобто в протилежних вказаним напрямках, вузькі. Більш того, передбачуване наявність на цих островах найбільш цінних матеріалів слід пояснювати їх теплим кліматом, що дарується самим небом, оскільки вони є найвищою частиною світу. І хоча те, що води в деяких місцях, як нам здається, не дотримуються вказаним напрямом, це пов'язано лише з тими місцями, де ходу перешкоджає суша і вони змінюють свій напрямок ...

Тепер я повернуся до моєї розповіді про землю Бога і про річку і озері, які там виявляються. Останнє слід швидше назвати морем, так як слово «озеро» відноситься до невеликого водоймища, але коли він такий великий, то цілком заслуговує назва моря, як ми застосовуємо цю назву до Галілейського (озеро Кінерет) або Мертвому морю. Я думаю, що якщо річка, згадана мною, не походить з земного раю, то вона

породжується великою областю землі в південній стороні, про яку немає ніяких відомостей. Але чим більше

я розмірковую про це, тим сильніше наростає моє переконання, що земний рай розташований в описуваному

мною місці, і моя думка підкріплюється аргументами вже згаданих мною авторитетних авторів.

Так обдарує Господь Ваші Величності довгим життям, здоров'ям і миром, щоб виконати настільки благородне дослідження. Воно принесе нашому Правителю величезну користь. Іспанія зросте в своїй величі, і всі християни знайдуть велику втіху і насолоду, так як ім'я нашого короля стане всесвітньо відомим »(9).

На жаль! Проблема пошуку Едему не могла бути вирішена дієвим досвідом!

Колумб не дожив до виявлення раю, а географи багато років по тому довели, що золота вершина світу не перебуває в Венесуелі, ні в одній із сусідніх з нею країн.

Колумб вважав, що він досяг східного узбережжя Азії, а не абсолютно нового континенту. Його переконання, що земний рай розташований або в далеких областях Індії, або на схід від неї, було домінуючим в його епоху. Карта світу Херфорд, створена в XIII столітті, вказує на благодатне місце, а саме на круглий острів на схід від Індії, відокремлений від континенту не тільки водами моря, але і зубчастої стіною, що має лише одні ворота, звернені до западy. Саме через них пройшли, як передбачалося, наші прабатьки, вигнані з раю. Хуго де Сен-Віктор писав: «Рай - це місце на Сході, багате всіма родами дерев і плодами. Там є і Древо Життя. Там не холодно і не жарко, але завжди рівна температура. Там є і фонтан, рятує з себе чотири річки ». Готьє де Метц описує в XIII столітті в своїй поемі земний рай як недосяжне місце в якомусь районі Азії. Він оточений вогнем, і його ворота охороняє озброєний ангел.

Сер Джон де Мондевиль зробив 1322 року своє незабутнє паломництво на Схід. В описі цієї подорожі, після розповіді про чудесне царстві пресвітера Іоанна в Індії, він говорить: «А за цією землею і за островами і пустелями - володіння Іоанна. Людина, що йде прямо на схід, не зустріне

нічого, крім гір і величезних скель; там є також область темряви, де нічого не видно ні вдень, ні вночі,

як кажуть люди його країни. І ця пустеля, і ця область мороку пролягає від берега до земного раю, де

були Адам, наш первоотец, і Єва, але недовго ... Про рай я не можу говорити з точністю - я там не був. Він дуже далеко, і я не наважився вирушити туди, я не був гідний цього. Але охоче розповім вам, що я

чув від мудрих там.

Земний рай, як вони кажуть, є найвища точка Землі, така висока, що майже стосується Місяця, що здійснює свої кола по небу. І вона така висока, що її не досягнули води потопу часів Ноя, які вкрили весь світ вгорі і внизу, за винятком раю. Цей рай обнесений стіною, і людям невідомо, з чого вона зроблена, так як ця стіна вся покрита мохом. І навіть здається, що вона зроблена не з натурального каменю. ця

стіна тягнеться з півдня на північ, і в ній є лише один прохід, приховуваний палаючим полум'ям, так що ні

один смертний не може туди проникнути. А в найвищій точці цього раю, в самій його середині, є

колодязь, що вивергає чотири ріки, що течуть по різних землях. Перша з них називається Фисон, або Ганг,

і вона тече по Індії, або Емлаку, і в ній міститься багато дорогоцінних каменів, багато залізного дерева, алое і багато золотого піску. А інша річка називається Ніл, або Гіхон, і тече вона по Ефіопії, а потім по Єгипту. Ще одна називається Тигр і тече по Ассирії та Великої Вірменії. І інша ще називається Євфрат і тече по Мідії, Вірменії і Персії. Люди сказали, що сама прісна в світі вода в верхніх і нижніх землях

породжується райським колодязем, і навіть все води з'являються з цього колодязя »(10).

Різні письменники і творці карт того століття впевнені в тому, що рай, описаний в книзі Буття, ідентичний Цейлону. Аж до нашого часу гора в центрі цього острова носить назву піку Адама. за

традиції мусульман, ця назва була їй дано тому, що тут опинився Адам, будучи вигнаним з

істинного раю на небі. Проте християнська легенда довго вказувала на Цейлон як на первинне місце істинного раю (11).

У повній згоді з цим поглядом знаходиться і примітна скандинавська сага XIV століття, що оповідає про принца Ейріка, у викладі Берінг-Гулда. Ейрік був сином Транда, короля Дронтхейма, і,

прийнявши обітницю досліджувати Землю Безсмертя, він відправився в Данію, де знайшов одного, що мав те ж ім'я,

що і його власне. Разом вони попрямували до Константинополя і відвідали імператора, який

довго з ними розмовляв про істинність християнства і про місце розташування Землі Безсмертя, яка, як

він стверджував, і була не чим іншим, як раєм.

«Світ, - сказав монарх, не забув уроків географії, яку він вивчав у школі, - по колу налічує 180 000 стадій (близько 1 000 000 англійських миль (12)), і він ні в якій мірі не спирається на стовпи - його підтримує сила Бога. Відстань від землі до неба дорівнює 100 045 миль (по іншому підрахунку - 9382 милі, хоча ця різниця і невелика). А навколо цієї землі тягнеться величезне море, іменоване океаном ». - «А що лежить на південь від землі?» - Запитав Ейрік. - «О, там кінець світу, і це Індія». - «Але де ж я знайду Землю Безсмертя?» - «Вона лежить - я вважаю, ти говориш про рай - трохи східне Індії».

Отримавши таку інформацію, обидва Ейріка вирушили в дорогу, забезпечені листами Великого імператора. Вони перетнули Сирію і сіли на корабель - можливо, в Балсоре. Досягнувши Індії, вони поїхали

далі верхи на конях. Так вони доїхали до густого лісу, такого густого, що крізь сплетіння його

гілок навіть вдень можна було бачити зірки, як з дна глибокого колодязя. Вибравшись з лісу, обидва

Ейріка досягли краю цієї землі, її береги, і побачили вдалині прекрасну землю, яка явно була раєм.

Данська Ейрік, прагнучи проявити знання письмових джерел, заявив, що перед ними води річки

ФІСОН. І воду перетинав кам'яний міст, що охороняється Драконом.

Данська Ейрік, переляканий майбутнім зіткненням з цим чудовиськом, відмовився йти далі і навіть намагався переконати одного відкинути спробу досягнення раю як безнадійну. І вони поринули в споглядання благословенній землі. Але норвежець, стискаючи в руці свій меч, рішуче рушив вперед, прямо в пащу дракона. І майже відразу ж він виявився вціліла від утроби чудовиська і безпечно доставлений в рай, що викликало його нескінченне здивування і захоплення.

Земля була прекрасна, а трава на ній розцвічена, як порфір, вона була сповнена квітів, і всюди протікали медові струмочки. Поверхня землі була обширна і рівна, не було на ній ні пагорбів, ні гір. А

сонце світило з безхмарного неба, і не було там ні темряви, ні ночі. Повітря був спокійний, і чувся лише

легкий шепіт вітру; кожен міг вдихати принесений вітерцем аромат цвітіння. Пройшовши трохи вперед, Ейрік побачив щось дійсно чудове: вежу, що висить у повітрі без будь-якої підтримки і

опори. Земля була пов'язана з нею лише, тонкої сходами. За нею Ейрік і піднявся в «цю вежу і

виявив там приготований для нього вечерю. Повечерявши, він пішов спати і уві сні побачив ангела-хранителя і розмовляв з ним. Ангел обіцяв, що поверне його на батьківщину, але там він знову з'явиться йому і забере

його назавжди через десять років після його повернення в Дронтхейм.

Після цього Ейрік повернувся в Індію за своїм колишнім шляхом. На цей раз його не зачепив Дракон,

який і не був здивований тим, що раніше нелюд його з пащі. Незважаючи на його грізний вигляд, він був нешкідливим і слабким.

Після стомлюючого семирічного подорожі Ейрік досяг своєї країни, де він і розповів про всі

пригоди, привівши в збентеження язичників і в захват - віруючих.

А на десятий рік, до вечора, коли Ейрік почав молитися, він був винесений з волі Бога, і з тих пір його

ніколи не бачили на землі. Так можна завершити розповідь про нього.

Тут ми просунулися далі, ніж з Колумбом, але як би красиво і правдиво не виглядала ця історія про дослідження Едему п'ятсот років тому, ми сейчаст знаємо, що єдиним раєм на Цейлоні є символічний буддійський (13), який так само далекий від початкового саду Буття , як і римо-католицький «Кальваріос» в Південній Америці від простого розп'яття. Більш того, якими б правдивими не були в інших питаннях записи п'ятсотлітньої давності, вони, як нам здається, несуть в собі розуміння істинного характеру цієї історії подорожі, так як, «судячи здебільшого манускриптів, вся історія виглядає не чим іншим, як релігійної повістю »(14).

Що стосується кельтського земного раю, Авалона, то він був островом в північних водах, і дістатися до нього можна було, звичайно, тільки на кораблі. Першим, хто зробив цей подвиг, був, по данвим християнської легенди, св. Брендан, син Фінлі, прославлений Святий ірландської церкви, який помер в 556 або 557 році.

Легенда свідчить, що ангел приніс цієї доброї абата з небес книгу, в якій викладалися настільки

дивовижні речі про невідомих тоді частинах світу, що чесний батько звинуватив і ангела і книгу у брехні і

спалив її, рухомий праведним обуренням. Бог в покарання за його невір'я повелів йому відновити

книгу. Він повинен був тепер шукати її в пеклі, на землі і в морі безперервно, поки не знайде цей божественний дар. Ангел пояснив йому, що коли він побачить два різних вогню, що спалахнули де-небудь, він зрозуміє, що

це два ока особливого бика, на мові якого і буде знайдена книга. Сім років він плавав по Західному і

Північного океанам (15), де побачив більше чудес, ніж було написано в вихідної неправдоподібною книзі, і йому навіть було дозволено відвідати земний рай. Краса цього місця, фонтан, народжуються чотири потоки, чудовий замок і його зали, осяяні сяйвом дорогоцінних каменів і прибрані коштовностями, -

все це перевершувало ті опису. Споглядання цієї краси тривало, проте, дуже недовго, і, на жаль, автор забув згадати про місцезнаходження цього острова.

Ще більш вишукана і казкова картина того ж середньовічного раю постає перед нами в історії Огеро, або Холгера, данського лицаря часів Шарлеманя. Передана прозою, вона витримана в стилі,

яким прославилися придворні менестрелі, що оповідала про пригоди шістсот років тому перед

захопленої аудиторією.

Карахё і Глоріани були в човні в супроводі прекрасних супутників, а Огеро супроводжувала тисяча

озброєних людей. Коли вони віддалилися від берега, піднялася страшна буря, і вони не знали, що робити,

крім як вручити свої душі волі Бога. Щогла корабля Огеро зламалася, і він повинен був перейти в маленький човен з кількома друзями. Вітер гнав їх з такою силою, що вони випустили з уваги Карахё. А

Карахё був так важко вражений, що почав думати про смерть і оплакувати благородного Огеро, тому що не

знав, що ж сталося з його човном. А Огер став також шкодувати про Карахё. Так горюющій Карахё і християни

з його оточення вигукували: «На жаль! Що з тобою сталося, Огер? Про таке нежданому зникнення я

ніколи не чув ». - «О ні, перестань, мій дорогий, - сказала Глоріани. - Він не забуде повернутися,

якщо на те буде Божа воля. Адже він десь недалеко ». - «Ні, леді, ви не знаєте, як небезпечно море, -

відповідав їй Карахё, - і я молю Бога обдарувати Огеро своєю милістю ... »

Тепер повернемося до Огеро, який зустрівся з такою небезпекою, але продовжував сумувати про одного, вигукуючи: «Ах, Карахё, надія всіх, хто лишився днів мого життя, ти, якого я любив майже як Бога! Як могло статися, що Бог допустив настільки швидку втрату тебе і твоєї коханої? »І в цю хвилину великий

корабель, на якому залишалися воїни Огеро, вдарився об скелю, і він побачив, як вони гинули. Біль втрати пронизала його. Але в цю мить кам'яна скеля почала рухатися до човна Огеро, і він, бачачи, що зараз може

загинути сам, звернувся до Бога: «О Боже, мій Батько і Творець, який створив мене в своєму образі і подобі, змилуйся надо мною тепер і не дай мені загинути тут - адже я не шкодував сил для зміцнення католицької віри. Але якщо Ти вирішив взяти мою душу, молю Тебе берегти мого брата Гайу і всіх моїх рідних і друзів, особливо мого племінника Готьє, який має намір стати Твоїм слугою і дарувати дохід Твоїй святій церкві ... Ах, мій Бог, якби я знав про згубному результаті цієї пригоди, я ніколи б не покинув Кларису, королеву Англії, не розлучився б з її красою, розумом і честю. Якби я міг повернутися до

ній, я б знову побачив і мого двічі повелителя Шарлеманя і всіх оточуючих його принців ».

У ці хвилини човен продовжувала плисти і досягла кам'яного палацу, який люди звуть замком Авалона і який стоїть неподалік від земного раю. Ілля був Енох осяяли його вогнем. Тут жила та Фея, яка

так багато обдарувала його при народженні. Але моряки прекрасно бачили, що вони пливуть все ближче до кам'яного кручі і сказали Огеро: «Пане, звернися до Бога і передай йому свою душу, так як ясно видно, що

приходить кінець нашому шляху », але в цю мить човен міцно прикріпилась до скелі, точно була покрита

цементом.

Цієї ночі Огер задумався про своє становище, але він навряд чи міг би сказати, що ж відбувається. А моряки звернулися до нього: «Пане, ми не сподіваємося на порятунок, так що поглянемо на наші запаси, бо перебуватимемо тут до кінця днів своїх». І Огер відповів: «Якщо це так, то я порівну поділю провізію і виділю кожному його порцію, як молодшому, так і старшому». Для себе Огер виділив подвійну частку, так як з морського закону капітану покладається отримувати за двох. Але навіть якщо б і не було так прийнято, він все одно взяв би собі подвійну порцію, тому що завжди їв за двох.

Розділивши провізію, Огер звернувся до гребців: «Прощу вас, з'їдайте ваші порції дуже економно, так як, коли я побачу, що ви все доїли, я сам кину вас всіх в води моря». Йому відповів шкіпер: «Пане, тобі ж краще не буде, ніж нам». І коли вони доїли свої порції, Огер скинув всіх в море і залишився один. І в тривозі він не знав, що ж робити далі. «На жаль! Мій Бог і Творець, Ти мене покидаєш тепер? Нікого немає, щоб підтримати мене », - так кликнув він. І тоді - здалося це йому чи ні - чийсь голос вимовив: «Бог велить тобі з настанням ночі йти в замок, так як ти досяг острова, який і хотів знайти. А коли вступиш на острів, побачиш вузьку стежку, яка приведе тебе до замку. І не лякайся нічого, що ти там побачиш ». Огер озирнувся, але не побачив, хто говорить.

Він був настільки зацікавлений тим, що трапилося, що, не знаючи що і робити, вирішив вдатися до спроб.

Коли прийшла ніч, він, довіривши себе Богу, просячи Його про милосердя, попрямував вперед і побачив замок Авалон, який чарівно світився. Він бачив його по ночах і до цього, але при світлі дня замок зникав. Як тільки Огер побачив замок, він зважився йти на острів і побачив багато кораблів, причалених до скелі. Переходячи з одного на інший, він досяг острова і помітив стежку, що огинає гору. Коли він дійшов до воріт замку і хотів увійти, перед ним з'явилися два величезних лева, які збили його на землю. Але Огер, схопившись, вихопив свій меч і розсік надвоє одного з них. Тоді другий кинувся йому на шию, але Огер швидко

обернувся і відтяв йому голову.

Після того, вчинивши подяку, він увійшов в замок і побачив в залі стіл з безліччю страв, накритий

як би для обіду. Але ні господаря, ні принца він там не помітив. Здивований тим, що нікого немає, він побачив що сидить за столом, як та людина, кінь. Ця пошадила, відома під ім'ям Папільон (Психея?),

чекала Огеро; вона піднесла йому напій в золотом кубку, і потім провела його в відведені йому покої, де коштувала ліжко, покрита златотканого покривалом небаченої краси.

Коли Огер прокинувся, він не виявив ні коня, ні чоловіки або жінки, готових проводити його із спальні. Він побачив двері, в яку, перехрестившись, вирішив увійти, але при цій спробі він зустрів

змію, таку страшну, яких ніхто не бачив. Вона накинулася на Огеро, але лицар схопився за меч, і вона спочатку відскочила в бік, а потім рішуче повернулася, так як була дуже сильна, і вони стали битися. І коли Огер відчув, що вона його долає, він розрубав її надвоє, а потім вийшов в сад, такий прекрасний, що здавався справжнім раєм: в ньому росли чарівні дерева, на яких визрівали різні плоди, які мали різний смак, і ці дерева видавали такий аромат, який йому не доводилося раніше вдихати. Побачивши чудові плоди, Огер хотів їх спробувати і відразу ж підійшов до прекрасної яблуні з плодами, подібними золоту, зірвав один з них і став його їсти. Але в міру куштування плоду він ставав все слабкіше і болючіше і позбавлявся сили чоловіка. Він знову звернувся до Бога, довіряючи Йому свою душу, і приготувався померти ... Але, обернувшись, він раптом побачив прекрасну жінку, одягнену в біле плаття і виглядав настільки вишукано, що вона випромінювала славу. Дивлячись на неї, нерухомий Огер подумав, що це сама Діва Марія, і сказав, поклонившись їй: «Аве Марія». Але вона промовила: «Не думай, що я та, яку ти вважаєш, тому що я та, яка була при твоєму народженні, я чарівниця - Моргана, і це я дала тобі дар, який обіцяв звеличення твоєї слави у всіх землях. Але ось ти відмовився від ратних подвигів заради розваги дам. Як тільки я заберу тебе звідси, я віднесу тебе в Авалон, де ти побачиш представників найвищого благородства в світі ».

І вона дала йому кільце, що володіло такою силою, що Огер, якому вже зрівнялася сто років, відразу став тридцятирічним. І тоді він сказав: «Про леді, я зобов'язаний вам більше, ніж будь-кому в цьому світі. Будь благословенний мить народження, коли ви дали мені, що не має ніяких заслуг, незліченні дари, а ось цей дар є нове життя, що вище всіх інших. Ах, леді, ким я був раніше перед Шарлеманем і ким став тепер - я адже зараз відчуваю в собі таку силу, якої раніше не знав. Скажіть, найдорожча, ніж я

можу відплатити за все, що ви для мене зробили, за вашу доброту і дар честі? »Тоді Моргана взяла його

за руку і промовила: «Мій вірний друг, метою для досягнення мого щастя є те, що я зараз

відведу тебе в мій палац, в Авалон, де ти і побачиш і вищих серед шляхетних, і прекрасних серед

красунь ». І вона взяла його за руку і повела в замок Авалон, де були і король Артур, і Оберон, і Маламброн - втілення чарівної влади над морем.

Як тільки Огер наблизився до замку, його зустріли феї, танцюючи і співаючи чудові пісні. І він побачив багато красунь, багато прибраних і вбраних. І з'явився Артур, і Моргана звернулася до нього: "Підійди, мій брат і пан, щоб вітати ця прекрасна квітка лицарства, цю славу французької аристократії, того, хто їм втілені мужність, і честь, і всі інші переваги, цього Огеро ле Дану, кого я віддано люблю, цю мою радість, на якого покладено виправдання всіх моїх надій ". Потім Моргана увінчала його короною такою багатою, що ніхто тут і уявити собі не міг її ціни. Ця корона мала чарівне властивість позбавляти тих, хто її носив, від усіх турбот, печалей і смутку, і він забував про свою

країні, про рідних, яких він залишав в світі.

Тут ми залишимо його, надавши його турботам прекрасних дам, і повернемося на землю, де обставини складалися не так прекрасно. За час, що він перебував у царстві мрій, вороги захопили Єрусалим і просувалися до Вавилону. І тоді найдостойніші лицарі з числа залишилися в живих на землі - Муасан, і Флоріан, і Карахё, і Готьє (племінник Огеpa) - зібрали всі свої сили, щоб захистити це місце. Вони дуже жалкували, що не було з ними Огеро. Велика битва розгорілася в стінах Вавилона, і перемогли в ній сарацини за допомогою ренегата адмірала Гандіса.

А Огер провів довгий час в замку Авалона, подарувавши сина Моргана. І вона, почувши про справи на

землі і про небезпеку, що нависла над християнським світом, визнала за необхідне збудити його від забуття всього земного і сказати йому, що необхідно повернутися в світ. Потім йде розповідь про повернення Огеро на землю, де ніхто його вже не знав, і всіх дивувало його дивне вбрання і поведінка. Він запитав про Шарлеманя, який задовго до цього помер, а покоління, яке було молодша за нього, вже постаріло, але все ж у нього зберігалися властивості тридцятирічного людини. Чи не будемо згадувати і про те, що мова його викликала підозри. Але нарешті він представився королеві Франції і приєднався до його армії, а також вніс свій внесок до церкви, забувши повністю про своє перебування в чарівному світі. Його полюбила королева (короля на той час вбили) і готова була вийти за нього заміж, але знову з'явилася Моргана і знову захопила його в Авалон (16).

Вдивляючись в цю довгу історію, ми намагаємося зрозуміти, де в ній місце для раю і як можна було

проникнути туди, але бачимо, що все її дані занадто скупі і призводять до розчарування. А найбільш древня повість Плутарха, що стосується того ж благословенного острова, теж позбавлена ??вказівок на його

точне місце (17).

Звернувшись на кілька століть назад, ми зустрінемо ще одного мандрівника, який теж претендував на те, що відвідав рай. Він оповідав: «Коли я глянув на північ через гори, я побачив сім

гір, повних дорогоцінного бальзаму, і ароматних дерев, і кориці, і перцю. І звідти я вирушив через вершини цих гір далеко на схід, перетнув море і зайшов далеко за нього. І я досяг Сада Істини і побачив безліч найрізноманітніших дерев; більшість з них цвіли, дуже красиво і привабливо; там було і Древо Мудрості, що дає мудрість всім, хто споживає його плоди. Подібне до хлібного дерева Іоанна, і його плоди схожі на грона винограду.

Аромат цього дерева поширюється далеко навколо. І я вигукнув: «Прекрасно це дерево! Як гарний і чудовий його вид! »І святий ангел Рафаїл, колишній зі мною, відгукнувся мені:« Це Древо Пізнання. Твій первоотец і твоя Першотравень з'їли його плід і долучилися до пізнання, і у них відкрилися

очі, і вони виявили, що вони нагі, за це їх вигнали з саду ».

Цей щасливий дослідник-випробувач, якого настільки милостиво супроводжував ангел, був невідомим автором Книги Еноха, чиє письмо, на думку багатьох, відноситься до II століття до н. е. Читаючи глави з нього, кожен приходить до висновку, що не можна сподіватися на розуміння священної географії по такому джерелу (18).

Переходячи ж до мандрівникам нашого часу, ми теж багато чого не досягнемо, хоча вони не відчувають нашу довірливість історіями про ангелів-провідниках або про сторожа-драконах. Один з них, який писав все десять років тому, повідомляє явно з самого саду: «Відкриття, зроблені за останні десять років, свідчать, що перше притулок людини, швидше за все, знаходилося поблизу злиття Євфрату і Тигра; і не слід противитися знайденим тут в землі написів на таблицях, які повністю підтверджують цю думку ». Але наскільки швидко зростають наші надії, настільки ж швидко настає і розчарування. Недовірливі критики зустрічають твердження про копалин табличках з написами про це сюжеті хором насмішок. Зазначений автор теж не ризикує надавати значення «відкриттів, зроблених за останні десять років», що відображає тенденцію підтвердити думку, що Едем був розташований в описуваної місцевості. Навпаки, в наступному ж реченні тексту він відмовляється від цього факту і тим самим показує, що сам проявляє невпевненість, кажучи: «І хоча після закінчення багатьох століть не можна розраховувати на точні відповідності в топографії, все ж, слідуючи за загальним описом картини, а не за деталізованими вказівками, можна прийняти дану традиційну локалізацію саду Едему, поки не буде відкрита інша і її достовірність не буде доведена більш точно »(19).

У такому мороці вмирає найменша надія. У той же час в листі, адресованому серу Фредеріку Марчісону і опублікованому незабаром в «Атенеум», невтомний Давид Лівінгстон відкрив нам секрет свого безперервного просування по Центральній Африці. Він вірив, що біля витоків Нілу, якщо він їх якось відкриє, він виявить місце початкового раю! Доказові дослідження, вражаючі, як і їх досягнення, все ще не вирішують проблему місцезнаходження Едему. До цих пір вірними залишаються слова давньогрецького поета Піндара, сказані за півтисячі років до Христа:

Ні за допомогою корабля,

Ні пішим ходом

Не знайдете ви чарівного шляху.

До Гіпербореї

---

(1) Валафрід Страбо (Walafried Strabus) (з Рейхенау, Баден).

(2) Петро Коместор (Petrus Comestor), який написав «Historia Scholastica».

(3) Див. Додатки, I «Земля, по Колумбу, несправжня сфера».

(4) Свято Успіння Богородиці.

(5) Мабуть, 6 годині ранку.

(6) 9 години вечора.

(7) 1 ліга = 4,8 км. - Прим. ред.

(8) 1 морська миля = 1,852 км. - Прим. ред.

(9) Select Letters of Christopher Columbia. Translated R. H. Major. 2 ed. London, 1860. P.140-147

(10) Early travels in Palestine. Ed. by Thos. Wright. London, 1848. P. 276.

(11) Навіть Мондевиль, чий рай, як ми бачили, знаходиться ще далі на сході, знайшов тут Фонтан Юності, закінчується з раю: «В напрямку лісу є місто Поломбе (Коломбо), а над цим містом височить велика гора, теж іменована Поломбе . Від цієї гори отримав назву і місто. А біля підніжжя гори є чарівний колодязь, що видає запах і аромат спецій. І щогодини він по-різному змінює свій запах і аромат. А той, хто п'є три рази в день воду з цього колодязя, повністю позбавляється від всіх хвороб, які він має. І ті, хто живе там і часто п'є з цієї криниці, ніколи не хворіють, і їх насіння завжди виконано молодості. Я сам пив там три або чотири рази, і ось я прекрасно себе почуваю. Деякі звуть його Колодязем Юності, так як ті, хто часто п'є з нього, завжди молоді і живуть не хворіючи. І люди говорили, що цей колодязь породжений раєм, тому він так і впливає на людину ».

(12) 1 сухопутна миля = 1,609 км. - Прим. ред.

(13) «Буддисти Цейлону намагалися перетворити центральну гору острова, Дева-куту (Вершина богів), в гору Меру і угледіти в чотирьох потоках, що стікають з неї, відповідність їх річках раю» Obry. Le Berceau de I'Espece Humaine, Amiens., 1858. P. 118; Lassen. Indische Alterthumskunde. Bonn, 1862. Bd. l. S. 196.

(14) Baring-Gould. Curious Myths of the Middle Ages. London, 1866. P. 236.

(15) Carl Schroeder. Sanct Brandan. Ein lateinischer und drei deutsche Texte. Eriangen, 1871. P. XII, XIII and passim.

(16) Кірі зауважує: «Повість, яку я тут перекладаю, є версією повісті XVI століття, але вона дослівно списана з варіанту поеми трубадура Аденеза, головного менестреля при дворі Генріха III Баварського (1248-1261), за любов до його мистецтва носив ім'я Ле Руа - «король всіх». Не може бути сумнівів у тому, що в своїх основних рисах ця історія більш давнє часу життя Аденеза »(Кеаrу.Outlines Of Primitive Beliefs. P. 452-458).

(17) «On the Face appearing in the Orb of the Moon», Sect.26. Plutarch's Morals. Goodwin's ed. Vol. V. P. 201.

(18) Das Buch Henoh. Ubersetzt von Dr. A. Dillmann. Leipsic, 1853. Існує більш ранній англійський переклад (by R. Lawrence. Oxford, 1821. P. 33, 38).

(19) J. Р. Newman. A Thousand Miles on Horseback. New York, 1875. P. 69.

ГЛАВА 2

ДОДАТКИ | Ветцер і Вельт. церковний словник

ЧАСТИНА I. МІСЦЕ РОЗТАШУВАННЯ Едем: СТАН ПРОБЛЕМИ | ЧАСТИНА III. Гіпотеза, ПЕРЕВІРЕНА І НАУКОВО підтверджених | ЧАСТИНА IV. ПІДТВЕРДЖЕННЯ гіпотези етнічних традицій | РАЮ на полюсах | ЧАСТИНА VI. ЗНАЧЕННЯ НАШИХ РЕЗУЛЬТАТІВ | Чарлз Дарвін | Теннісон | Джон Стюарт Мілл | Граф Сапорта | Гумбольдт |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати