Головна

Тема 5. здоров'язберігаючих технології дошкільної освіти

1. CASE технології
  2. DNS виконують дозвіл імен, яке являє собою процес перетворення комп'ютерного імені в IP-адресу.
  3. I.3. Основні захворювання органів травлення, ендокринної системи. Глистові захворювання у дітей дошкільного віку.
  4. II. Загальні відомості про СИСТЕМІ ціноутворення і кошторисного нормування В БУДІВНИЦТВІ
  5. II. Організація діяльності дошкільного навчального закладу
  6. II. Організація діяльності дошкільного навчального закладу
  7. II. Організація діяльності дошкільного навчального закладу

технологія - Це, перш за все, системний метод створення, застосування і визначення всього процесу викладання і засвоєння знань з урахуванням технічних і людських ресурсів та їх взаємодії, що ставить своїм завданням оптимізацію форм освіти.

Здоров'язберігаючих освітні технології (ЗОТ) можна розглядати як технологічну основу здоров'язберігаючих педагогіки - один з найперспективніших систем ХХI століття, і як сукупність прийомів, форм і методів організації освіти дошкільнят, без шкоди для їх здоров'я, і ??якісну характеристику будь-педагогічної технології по критерії її впливу на здоров'я дітей і педагогів.

Здоров'язберігаючих педагогічний процес ДНЗ - В широкому сенсі слова - процес виховання і навчання дітей дошкільного віку в режимі здоровьесбережения і здоровьеобогащенія; процес, спрямований на забезпечення фізичного, психічного і соціального благополуччя дитини. Здоровьесбереженія і здоровьеобогащеніе - найважливіші умови організації педагогічного процесу в ДНЗ.

У більш вузькому сенсі слова - це спеціально організоване, що розповсюджується в часі і в рамках певне освітньої системи взаємодія дітей і педагогів, спрямоване на досягнення цілей здоровьесбережения і здоровьеобогащенія в ході освіти, виховання і навчання.

Найважливішою характеристикою педагогічної технології є її відтворюваність. Будь-яка педагогічна технологія повинна бути здоров'язберігаючих!

Здоров'язберігаючих технологій в дошкільній освіті технології, спрямовані на вирішення пріоритетного завдання сучасної дошкільної освіти - завдання збереження, підтримки і збагачення здоров'я суб'єктів педагогічного процесу в дитячому садку: дітей, педагогів і батьків. Мета здоров'язберігаючих технологій в дошкільній освіті стосовно дитині - забезпечення високого рівня реального здоров'я вихованцю дитячого садка і виховання валеологічної культури як сукупності усвідомленого ставлення дитини до здоров'я і життя людини, знань про здоров'я і умінь оберігати, підтримувати і охороняти його, валеологической компетентності, що дозволяє дошкільнику самостійно і ефективно вирішувати завдання здорового способу життя і безпечної поведінки, завдання, пов'язані з наданням елементарної медичної, психологічної самодопомоги та допомоги. Стосовно до дорослих - сприяння становленню культури здоров'я, в тому числі культури професійного 'здоров'я вихователів ДНЗ та валеологічного освітою батьків.

Види здоров'язберігаючих технологій в дошкільній освіті -класифікація здоров'язберігаючих технологій по домінуванню цілей і розв'язуваних задач, а також провідних засобів здоровьесбережения і здоровьеобогащенія суб'єктів педагогічного процесу в дитячому садку. У зв'язку з цим можна виділити наступні види здоров'язберігаючих технологій в дошкільній освіті: медико-профuлактіческіе; фізкультурно-оздоровчі; технології забезпечення соціально-психологічного благополуччя дитини; здоровьесбережения і здоровьеобогащенія педагогів дошкільної освіти; валеологічного освіти батьків, здоров'язберігаючих освітні технології в дитячому садку.

Програма «Здоров'я з дитинства». Автор: Т. С. Казаковцева. Мета програми - різнобічний і гармонійний розвиток дитини, забезпечення її повноцінного здоров'я, розвиток різноманітних рухових і фізичних якостей, формування переконань і звички до здорового способу життя на основі валеологічних знань.

У конкурсній програмі виділено наступні психологічні віки: молодший (3-5 років) і старший (5-7 років) дошкільний вік. Відповідно в конкурсній програмі виділено два розділи:

«Ростити здоровим» - для дітей молодшого дошкільного віку. Мета -забезпечити охорону і зміцнення здоров'я дітей, повноцінний фізичний розвиток і формування різноманітних рухів дитини, формування звичок, корисних для здоров'я.

«Вчуся бути здоровим» - для дітей старшого дошкільного віку. Мета - зміцнити здоров'я дитини, забезпечити повноцінний фізичний розвиток і фізичну підготовленість, формуючи потребу в фізичну досконалість, формувати звички і потреба в здоровому способі життя.

На початку кожного розділу визначені завдання фізичного виховання дітей (оздоровчої та освітньої спрямованості) і детально описані шість підрозділів.

У I розділі - «Я - людина» представлені чотири напрямки роботи: діагностика здоров'я і фізичного розвитку дитини; визначення типологічних особливостей здоров'я і рівня нервово-психічного розвитку дитини; дослідження фізичної підготовленості дошкільнят; вивчення тем по розділу «Я - людина».

У II розділі - «Правила гігієни» описані наступні напрямки: характеристика режиму дня в літній і зимовий час; особливості формування гігієнічних звичок; організація і проведення загартовування (температура, перелік одягу для дітей відповідно до пори року, гартують заходи); організація харчування дошкільнят (загальні рекомендації харчування в зимовий і літній періоди); перелік профілактичних заходів, вправ для зміцнення систем організму (серцево-судинної, нервової, травної, дихальної, вправи для зміцнення різних груп м'язів, вправи для формування вигинів хребта і склепінь стопи, для тренування м'язового апарату ока), психогігієнічних заходів (завдання з використанням елементів аутогенного тренування). І до кожного напрямку додається перелік тем для ознайомлення з назвою і значенням всіх цих заходів.

У III розділі - «Руху» представлені завдання, спрямовані на розвиток рухів дошкільнят; перелік уявлень про фізичні вправи, які необхідно сформувати у дітей; характеристика рухового режиму в літній і зимовий періоди; перелік рухових умінь і навичок, вправ для розвитку фізичних якостей, контрольних вправ для оцінки фізичної підготовленості дітей, вправ для формування постави і склепінь стопи; перелік тем для ознайомлення дітей з фізичними вправами.

У IV розділ - «Шкідливі звички» включені завдання, спрямовані на формування у дітей негативного емоційно-оцінного ставлення до шкідливих звичок.

У V розділі - «Бережи себе» представлені завдання, які спрямовані на ознайомлення дітей з діями, що допомагають в критичних ситуаціях, з заходами надання першої медичної допомоги.

У VI розділі - «Я - хороша людина» перераховані завдання, спрямовані на формування культури поведінки і спілкування дітей один з одним і з дорослими.

Програма має чітку структуру, і кожен розділ програми докладно описаний. Визначено завдання фізичного виховання. Детально представлені в таблицях дані фізичного розвитку і Фізіометричні показники, тести для оцінки резервних можливостей і фізичної підготовленості дошкільників допоможуть педагогу здійснювати діагностику фізичного розвитку і фізичної підготовленості дітей.

Програма «Здрастуй!». Автор: М. Л. Лазарєв. Мета програми - допомогти педагогам і батькам організувати з дітьми дошкільного віку оздоровчу роботу, спрямовану на формування у них мотивації здоров'я, поведінкових навичок здорового способу життя.

Програма побудована на ідеях науки про здоров'я - валеології. Її матеріал включає в себе не тільки оздоровчі, а й пізнавальні елементи, які сприяють вихованню особистості дитини.

Стрижнем є курс духовного здоров'я, який включає народні свята, активне слухання класичної музики, активну проживання музичних освітніх циклів.

У програмі реалізується відомий у вітчизняній психології особистісно-діяльнісного підходу (Л. С. Виготський, А. Н. Леонтьєв).

Програма складається з чотирьох частин.

Частина I. Теорія валеології:

- Теоретичне обґрунтування програми;

- Концепція відкритої школи здоров'я;

- Етапи реалізації програми формування здоров'я дітей в дитячому садку;

- Метод музичної психорегуляции дихання.

Частина II. Практика валеології:

- Медико-педагогічне обстеження дітей;

- Конспекти оздоровчих занять.

Частина III. Музична валеологія: музична психологія, історія, географія, математика. На матеріалі цієї частини відбувається психофізичний тренінг дитини.

Частина IV. «Моя книга здоров'я»:

- Малюнки про здоров'я;

- Діагностика здоров'я;

- Пригода юних вчителів здоров'я.

У першій частині програми ( «Теорія валеології») автор пропонує принципово відрізняти медичний і валеологічний підходи до здоров'я. Поєднуючи медицину і валеологію, автор виділяє нову-науку -санологію (від лат. Sano - лечу і sanitas - здоров'я) - це наука про закони формування, збереження і корекції здоров'я людини. У цій частині програми автор представляє визначення понять: превентології, валеологія, педагогічна, медична, соціальна, екологічна валеологія, здравосозіданіе. Автором створена емблема здоров'я - східний знак гармонії енергії, який трансформований в музичний знак.

У другій частині програми ( «Практика валеології») докладно представлена ??інтегрована діагностика: психологічна, дихальна і рухова. Тут описуються діагностичні завдання і правила проведення діагностики. Для кожної дитини пропонується заповнювати карту здоров'я, карту домашньої діагностики, карту, що дозволяє оцінити ефективність оздоровчих занять.

На матеріалі третьої частини програми ( «Музична валеологія») відбувається психофізичний тренінг дитини. На стрижень емоційно-дихального музичного тренінгу нанизується програма інтелектуального і фізичного розвитку дитини. Дана частина складається з п'яти розділів, в кожному з яких представлені ноти і слова пісень.

Програма «Здоров'я» є однією з парціальних програм, яка має додаток - «Моя книга здоров'я». Ця програма є четвертою частиною програми.

Таким чином, програми валеологічного напрямку несуть в собі важливу інформацію, як для дітей, так і для дорослих які їх оточують.

Оздоровчі заходи в дитячому садку - це не тільки прогулянки на свіжому повітрі і гартують процедури, а й організація санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режимів, профілактичної роботи, харчування, диспансерного спостереження за дітьми. Медичною сестрою щорічно планується профілактична робота, складається план заходів щодо зниження захворюваності в ДНЗ.

Однією з сутнісних характеристик здоров'язберігаючих середовища в дитячому садку є комфортне навколишній простір (дизайн приміщень, екологічно чисті оздоблювальні матеріали, средовое відповідність санітарним і пожежним нормам, вимогам техніки безпеки вихованців і співробітників):

- У всіх вікових групах повинні бути мікро-центри фізичної культури і здоров'я;

- Повинен бути зал для фізкультурних і музичних занять, плескательние басейн. Всі приміщення повинні бути обладнані необхідним інвентарем;

- Спортивний майданчик на вулиці повинна бути оснащена необхідним обладнанням.

Однією з найважливіших форм взаємодії сім'ї та дошкільного навчального закладу щодо збереження здоров'я дітей є індивідуальна робота з кожним батьком. На самому початку важливо вивчення сімейної мікросередовища, умов з організації життя дитини в сім'ї. Для цього в дитячому садку проводиться опитування батьківського думки з питань здорового способу життя за допомогою анкети "Здоров'я сім'ї". Однак анкета не дає можливості глибоко дізнатися індивідуальні особливості сім'ї і дитини, тому наступним важливим ланкою в індивідуальній роботі є відвідування сім'ї. Відвідування дозволяє педагогу познайомитися з умовами, в яких живе дитина, із загальною атмосферою в будинку. Індивідуальні бесіди та консультації дозволяють вихователю налагодити контакт з батьками, спонукають батьків серйозно придивитися до своїх дітей, замислюватися над тим, як зберегти здоров'я дітей, що необхідно змінити в способі життя сім'ї. Особливе значення в пропаганді здорового способу життя в дитячому саду надається наочним засобам, які покликані познайомити батьків з умовами, завданнями, змістом і методами виховання здорових дітей, подолати їх часто поверхневі судження про важливість здорового способу життя дітей, надавати родині практичну допомогу. Особливою формою наочної пропаганди здоровьетворенія і здоровьесохраненія дітей є валеологические газети.

Таким чином, використання комплексу засобів (освітня діяльність, гра, праця, спілкування) дозволяє успішно здійснювати розвиток дошкільнят у різних напрямках з реалізацією педагогічних умов.

Питання для самоперевірки:

1. Що називається здоров'язберігаючих технологією?

2. Назвіть види здоров'язберігаючих технологій, що використовуються в дошкільній освіті.

3. Перелічіть програми валеологічного напрямку для дошкільнят.

Тема 4. Спілкування дошкільнят, його особливості, організація і керівництво | Тема 1. Дошкільна педагогіка як галузь педагогічної науки

Тема 1. Педагогічні умови і засоби розвитку дитини в період дошкільного дитинства | Тема 2. Гра як провідний вид діяльності в дошкільному дитинстві | Тема 3. Праця (продуктивна діяльність) дошкільнят як засіб розвитку дошкільників |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати