Головна

Розділ IV. Заключні положення

1. A) проект розділу Балкан між Росією і Австрією
  2. D) процес поділу однорідних сипучих матеріалів на фракції (класи) за розмірами складових їх частинок
  3. I. Загальні положення
  4. I. Загальні положення
  5. I. Загальні положення
  6. I. Організаційно-методичний розділ

Стаття 17. Порядок обміну донорською кров'ю, її компонентами і вивезення їх за межі Російської Федерації

Порядок обміну донорською кров'ю та її компонентами з іноземними медичними організаціями встановлюється федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері охорони здоров'я.

Вивіз донорської крові та її компонентів за межі Російської Федерації допускається в разі надання екстреної гуманітарної допомоги при екстремальних ситуаціях за рішенням Уряду Російської Федерації.

Продаж донорської крові та її компонентів в інші держави з метою отримання прибутку забороняється.

Стаття 18. Організація донорства крові та її компонентів при екстремальних ситуаціях

У випадках стихійних лих, аварій і катастроф, епідемій, епізоотій та інших надзвичайних обставин на всій території Російської Федерації або в окремих її місцевостях організація донорства крові та її компонентів здійснюється в установленому порядку під керівництвом федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері охорони здоров'я, органів державної влади суб'єктів Російської Федерації.

Фінансування всіх заходів щодо організації донорства крові та її компонентів у випадках, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюється відповідно до законодавства Російської Федерації.

Стаття 19. Дія міжнародних договорів

Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж ті, які встановлює цей Закон, то застосовуються правила міжнародного договору.

Закон РФ «Про трансплантацію органів та (або) тканин людини

Розділ I. Загальні положення

Стаття 1. Умови та порядок трансплантації органів і (або) тканин людини

Трансплантація органів і (або) тканин від живого донора чи трупа може бути застосована тільки в разі, якщо інші медичні засоби не можуть гарантувати збереження життя хворого (реципієнта) або відновлення його здоров'я.

Вилучення органів і (або) тканин у живого донора можливе лише у випадку, якщо його здоров'ю за висновком консиліуму лікарів-фахівців не буде завдано значної шкоди.

Трансплантація органів і (або) тканин допускається виключно за згодою живого донора і, як правило, за згодою реципієнта.

Органи і (або) тканини людини не можуть бути предметом купівлі-продажу. Купівля-продаж органів і (або) тканин людини тягне за собою кримінальну відповідальність відповідно до законодавства Російської Федерації.

Операції з трансплантації органів і (або) тканин реципієнтам виробляються на основі медичних показань відповідно до загальних правил проведення хірургічних операцій.

Стаття 2. Перелік органів та (або) тканин людини - об'єктів трансплантації

Об'єктами трансплантації можуть бути серце, легке, нирка, печінка, кістковий мозок та інші органи і (або) тканини, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері охорони здоров'я і соціального розвитку, спільно з Російською академією медичних наук.

Дія цього Закону не поширюється на органи, їх частини та тканини, що мають відношення до процесу відтворення людини, які включають в себе репродуктивні тканини (яйцеклітину, сперму, яєчники, яєчка або ембріони), а також на кров і її компоненти.

Стаття 3. Обмеження кола живих донорів

Вилучення органів і (або) тканин для трансплантації не допускається у живого донора, яка не досягла 18 років (за винятком випадків пересадки кісткового мозку) або визнаного в установленому порядку недієздатним.

Вилучення органів і (або) тканин не допускається, якщо встановлено, що вони належать особі, яка страждає хворобою, що становить небезпеку для життя і здоров'я реципієнта. Вилучення органів і (або) тканин для трансплантації у осіб, які перебувають у службовій або іншій залежності від реципієнта, не допускається.

Примус будь-якою особою живого донора до згоди на вилучення у нього органів і (або) тканин тягне за собою кримінальну відповідальність відповідно до законодавства Російської Федерації.

Стаття 4. Заклади охорони здоров'я, які здійснюють забір, заготівлю та трансплантацію органів і (або) тканин людини

Забір і заготівля органів і (або) тканин людини, а також їх трансплантація здійснюються в державних і муніципальних установах охорони здоров'я.

Перелік закладів охорони здоров'я, які здійснюють забір і заготівлю органів і (або) тканин людини, перелік закладів охорони здоров'я, які здійснюють трансплантацію органів і (або) тканин людини, а також правила здійснення діяльності зазначених установ затверджуються федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері охорони здоров'я і соціального розвитку, спільно з Російською академією медичних наук.

Стаття 5. Медичний висновок про необхідність трансплантації органів і (або) тканин людини

Медичний висновок про необхідність трансплантації органів і (або) тканин людини дається консиліумом лікарів відповідного закладу охорони здоров'я у складі лікаря, хірурга, анестезіолога, а при необхідності лікарів інших спеціальностей на підставі інструкції федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно- правового регулювання у сфері охорони здоров'я і соціального розвитку.

Стаття 6. Згода реципієнта на трансплантацію органів і (або) тканин людини

Трансплантація органів і (або) тканин людини здійснюється з письмової згоди реципієнта. При цьому реципієнт повинен бути попереджений про можливі ускладнення для його здоров'я у зв'язку з майбутнім оперативним втручанням. Якщо реципієнт не досяг 18 років або визнаний в установленому порядку недієздатним, то така пересадка здійснюється з письмової згоди її батьків або законного представника.

Пересадка органів і (або) тканин реципієнту без його згоди або без згоди її батьків або законного представника здійснюється у виняткових випадках, коли зволікання в проведенні відповідної операції загрожує життю реципієнта, а отримати таку згоду неможливо.

Стаття 7. Дія міжнародних договорів

Якщо міжнародним договором, в якому бере участь Росія, встановлено інші правила, ніж ті, які вказані в цьому Законі, то діють правила міжнародного договору.

Розділ II. Вилучення органів і (або) тканин у трупа для трансплантації

Стаття 8. Презумпція згоди на вилучення органів і (або) тканин

Про застосування статті 8 см. Визначення Конституційного Суду РФ від 04.12.2003 N 459-О.

Вилучення органів і (або) тканин у трупа не допускається, якщо заклад охорони здоров'я на момент вилучення повідомлено про те, що за життя ця особа або його близькі родичі або законний представник заявили про свою незгоду на вилучення її органів і (або) тканин після смерті для трансплантації реципієнту.

Стаття 9. Визначення моменту смерті

Органи і (або) тканини можуть бути вилучені у трупа для трансплантації, якщо є безперечні докази факту смерті, зафіксованого консиліумом лікарів-фахівців.

Висновок про смерть дається на основі констатації незворотною загибелі всього головного мозку (смерть мозку), встановленої відповідно до процедури, затвердженої федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері охорони здоров'я і соціального розвитку.

У діагностиці смерті в разі передбачуваного використання в якості донора померлого забороняється участь трансплантологів і членів бригад, що забезпечують роботу донорської служби і оплачуваних нею.

Стаття 10. Дозвіл на вилучення органів і (або) тканин у трупа

Вилучення органів і (або) тканин у трупа проводиться з дозволу головного лікаря закладу охорони здоров'я за умови дотримання вимог цього Закону.

У тому випадку, коли потрібне проведення судово-медичної експертизи, дозвіл на вилучення органів і (або) тканин у трупа має бути дано також судово-медичним експертом з повідомленням про це прокурора.

Розділ III. Вилучення органів і (або) тканин у живого донора для трансплантації

Стаття 11. Умови вилучення органів і (або) тканин у живого донора

Вилучення органів і (або) тканин у живого донора для їх трансплантації може здійснюватися тільки в інтересах здоров'я реципієнта і в разі відсутності придатних для трансплантації органів і (або) тканин трупа або альтернативного методу лікування, ефективність якого порівнянна з ефективністю трансплантації органів і (або) тканин.

Вилучення органів і (або) тканин у живого донора для трансплантації реципієнту допускається при дотриманні наступних умов:

якщо донор попереджений про можливі ускладнення для його здоров'я у зв'язку з майбутнім оперативним втручанням з вилучення органів і (або) тканин;

якщо донор вільно і свідомо в письмовій формі висловив згоду на вилучення своїх органів і (або) тканин;

якщо донор пройшов всебічне медичне обстеження і є висновок консиліуму лікарів-фахівців про можливість вилучення у нього органів і (або) тканин для трансплантації.

Вилучення у живого донора органів допускається, якщо він знаходиться з реципієнтом в генетичного зв'язку, за винятком випадків пересадки кісткового мозку.

Стаття 12. Права донора

Донор, який виявив згоду на пересадку своїх органів і (або) тканин, має право:

вимагати від установи охорони здоров'я повної інформації про можливі ускладнення для його здоров'я у зв'язку з майбутнім оперативним втручанням з вилучення органів і (або) тканин;

отримувати безкоштовне лікування, в тому числі медикаментозне, в установі охорони здоров'я в зв'язку з проведеною операцією.

Стаття 13. Обмеження при пересадці органів і (або) тканин у живого донора

У живого донора може бути вилучений для трансплантації парний орган, частина органу або тканину, відсутність яких не тягне за собою незворотного розладу здоров'я.

Розділ IV. Відповідальність установи охорони здоров'я і його персоналу

Стаття 14. Відповідальність за розголошення відомостей про донора і реципієнта

Лікарям і іншим співробітникам установи охорони здоров'я забороняється розголошувати відомості про донора і реципієнта.

Розголошення таких відомостей тягне за собою відповідальність згідно з законодавством Російської Федерації.

Стаття 15. Неприпустимість продажу органів і (або) тканин людини

Закладу охорони здоров'я, якому дозволено проводити операції по забору і заготівлі органів і (або) тканин у трупа, забороняється здійснювати їх продаж.

Дія цього Закону не поширюється на препарати і пересадочні матеріали, для приготування яких використані тканинні компоненти.

Стаття 16. Відповідальність установи охорони здоров'я

Якщо здоров'ю донора або реципієнта заподіяно шкоду, пов'язану з порушенням умов і порядку вилучення органів і (або) тканин або умов і порядку трансплантації, передбачених цим Законом, заклад охорони здоров'я несе матеріальну відповідальність перед зазначеними особами в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації.

Закон РФ «Про психіатричну допомогу й гарантії прав громадян при її наданні»

Розділ I. Загальні положення

Стаття 1. Психіатрична допомога і принципи її надання

(1) Психіатрична допомога включає в себе обстеження психічного здоров'я громадян на підставах і в порядку, встановлених цим Законом та іншими законами Російської Федерації, діагностику психічних розладів, лікування, догляд та медико-соціальну реабілітацію осіб, які страждають психічними розладами.

(2) Психіатрична допомога особам, які страждають на психічні розлади, гарантується державою і здійснюється на основі принципів законності, гуманності та поваги до прав людини і громадянина.

Стаття 2. Законодавство України про психіатричну допомогу

(1) Законодавство Російської Федерації про психіатричну допомогу складається з цього Закону, інших федеральних законів, а також законів суб'єктів Російської Федерації.

(2) Відносини, пов'язані з діяльністю у сфері надання психіатричної допомоги, регулюються також нормативними правовими актами Уряду Російської Федерації, що видаються відповідно до них нормативними правовими актами федеральних органів виконавчої влади, уповноважених на вирішення питань в галузі надання психіатричної допомоги, а також нормативно-правовими актами суб'єктів Російської Федерації.

(4) Якщо міжнародним договором, в якому бере участь Росія, встановлено інші правила, ніж передбачені законодавством Російської Федерації про психіатричну допомогу, то застосовуються правила міжнародного договору.

Стаття 3. Застосування цього Закону

(1) Цей Закон поширюється на громадян Російської Федерації при наданні їм психіатричної допомоги та застосовується по відношенню до всіх установ і осіб, які надають психіатричну допомогу на території Російської Федерації.

(2) Іноземні громадяни та особи без громадянства, які перебувають на території Російської Федерації, при наданні їм психіатричної допомоги користуються всіма правами, встановленими цим Законом, нарівні з громадянами Російської Федерації.

Стаття 4. Добровільність звернення за психіатричною допомогою

(1) Психіатрична допомога надається при добровільному зверненні особи чи за його згодою, за винятком випадків, передбачених цим Законом.

(2) Неповнолітньому у віці до 15 років, а також особи, визнаної у встановленому законом порядку недієздатним, психіатрична допомога, виявляється, на прохання або за згодою їх законних представників у порядку, передбаченому цим Законом.

Стаття 5. Права осіб, які страждають психічними розладами

(1) Особи, які страждають психічними розладами, володіють всіма правами і свободами громадян, передбаченими Конституцією Російської Федерації і федеральними законами. Обмеження прав і свобод громадян, пов'язане з психічним розладом, допустимо лише у випадках, передбачених законами Російської Федерації.

(2) Всі особи, які страждають на психічні розлади, при наданні їм психіатричної допомоги мають право на:

шанобливе і гуманне ставлення, що виключає приниження людської гідності;

отримання інформації про свої права, а також у доступній для них формі і з урахуванням їх психічного стану інформації про характер наявних у них психічних розладів і застосовувані методи лікування;

психіатричну допомогу в найменш обмежувальних умовах, по можливості за місцем проживання;

зміст в психіатричному стаціонарі лише протягом терміну, необхідного для обстеження та лікування;

всі види лікування (в тому числі санаторно-курортне) за медичними показаннями;

надання психіатричної допомоги в умовах, відповідних санітарно-гігієнічним вимогам;

попередню згоду і відмову на будь-якій стадії від використання в якості об'єкта випробувань медичних засобів і методів, наукових досліджень або навчального процесу, від фото-, відео- або кінозйомки;

запрошення на їх вимогу будь-якого фахівця, який бере участь у наданні психіатричної допомоги, за згодою останнього для роботи в лікарській комісії з питань, що регулюються цим Законом;

допомога адвоката, законного представника або іншої особи в порядку, встановленому законом.

(3) Обмеження прав і свобод осіб, які страждають психічними розладами, тільки на підставі психіатричного діагнозу, фактів перебування під диспансерним наглядом в психіатричному стаціонарі або в психоневрологічному закладі для соціального забезпечення або спеціального навчання не допускається. Посадові особи, винні в подібних порушеннях, несуть відповідальність відповідно до законодавства Російської Федерації і суб'єктів Російської Федерації.

Стаття 6. Обмеження виконання окремих видів професійної діяльності та діяльності, пов'язаної з джерелом підвищеної небезпеки

(1) Громадянин може бути тимчасово (на термін не більше п'яти років і з правом подальшого переогляду) визнаний непридатним внаслідок психічного розладу до виконання окремих видів професійної діяльності та діяльності, пов'язаної з джерелом підвищеної небезпеки. Таке рішення приймається лікарською комісією, уповноваженою на те органом охорони здоров'я, на підставі оцінки стану психічного здоров'я громадянина відповідно до переліку медичних психіатричних протипоказань і може бути оскаржене до суду.

(2) Перелік медичних психіатричних протипоказань для здійснення окремих видів професійної діяльності та діяльності, пов'язаної з джерелом підвищеної небезпеки, затверджується Кабінетом Міністрів України і періодично (не рідше одного разу на п'ять років) переглядається з урахуванням накопиченого досвіду і наукових досягнень.

Стаття 7. Представництво громадян, яким надається психіатрична допомога

(1) Громадянин при наданні їй психіатричної допомоги має право запросити на власний вибір представника для захисту своїх прав і законних інтересів. Оформлення представництва проводиться в порядку, встановленому цивільним і цивільним процесуальним законодавством Російської Федерації.

(2) Захист прав і законних інтересів неповнолітнього у віці до 15 років та особи, визнаної у встановленому законом порядку недієздатним, при наданні їм психіатричної допомоги здійснюють їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни), а в разі їх відсутності - адміністрація психіатричного стаціонару або психоневрологічного закладу для соціального забезпечення або спеціального навчання.

(3) Захист прав і законних інтересів громадянина при наданні їй психіатричної допомоги може здійснювати адвокат. Порядок запрошення адвоката і оплати його послуг передбачається законодавством Російської Федерації. Адміністрація установи, який надає психіатричну допомогу, забезпечує можливість запрошення адвоката, за винятком невідкладних випадків, передбачених пунктом "а" частини четвертої статті 23 та пунктом "а" статті 29 цього Закону.

Стаття 8. Заборона вимоги відомостей про стан психічного здоров'я

При реалізації громадянином своїх прав і свобод вимоги надання відомостей про стан його психічного здоров'я або обстеження його лікарем-психіатром допускаються лише у випадках, встановлених законами Російської Федерації.

Стаття 9. Збереження лікарської таємниці при наданні психіатричної допомоги

Відомості про наявність у громадянина психічного розладу, факти звернення за психіатричною допомогою та лікування у закладі, яке справляє таку допомогу, а також інші відомості про стан психічного здоров'я є лікарською таємницею, що охороняється законом. Для реалізації прав і законних інтересів особи, яка страждає на психічний розлад, на його прохання або на прохання його законного представника їм можуть бути надані відомості про стан психічного здоров'я цієї особи та про надану їй психіатричної допомоги.

Стаття 10. Діагностика та лікування осіб, які страждають психічними розладами

(1) Діагноз психічного розладу встановлюється відповідно до загальновизнаних міжнародних стандартів і не може грунтуватися тільки на незгоді громадянина з прийнятими в суспільстві моральними, культурними, політичними або релігійними цінностями або на інших причинах, безпосередньо не пов'язаних із станом її психічного здоров'я.

(2) Для діагностики і лікування особи, яка страждає на психічний розлад, застосовуються медичні засоби і методи, дозволені в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації про охорону здоров'я.

(3) Медичні засоби і методи застосовуються тільки в діагностичних і лікувальних цілях відповідно до характеру хворобливих розладів і не повинні використовуватися для покарання особи, яка страждає на психічний розлад, або в інтересах інших осіб.

Стаття 11. Згода на лікування

(1) Лікування особи, яка страждає на психічний розлад, проводиться після одержання його письмової згоди, за винятком випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

(2) Лікар зобов'язаний надати особі, яка страждає на психічний розлад, в доступній для нього формі і з урахуванням його психічного стану інформацію про характер психічного розладу, цілі, методи, включаючи альтернативні, і тривалості рекомендованого лікування, а також про больові відчуття, можливий ризик, побічні ефекти та очікувані результати. Про наданої інформації робиться запис у медичній документації.

(3) Згода на лікування неповнолітнього віком до 15 років, а також особи, визнаного в установленому законом порядку недієздатним, дається їх законними представниками після повідомлення їм відомостей, передбачених частиною другою цієї статті.

(4) Лікування може проводитися без згоди особи, яка страждає на психічний розлад, або без згоди його законного представника тільки при застосуванні примусових заходів медичного характеру з підстав, передбачених Кримінальним кодексом Російської Федерації, а також при недобровільної госпіталізації з підстав, передбачених статтею 29 цього Закону. У цих випадках, крім невідкладних, лікування застосовується за рішенням комісії лікарів-психіатрів.

(5) Відносно осіб, зазначених у частині четвертій цієї статті, застосування для лікування психічних розладів хірургічних та інших методів, що викликають незворотні наслідки, а також проведення випробувань медичних засобів і методів не допускаються.

Стаття 12. Відмова від лікування

(1) Особа, яка страждає на психічний розлад, або його законний представник мають право відмовитися від пропонованого лікування або припинити його, за винятком випадків, передбачених частиною четвертою статті 11 цього Закону.

(2) Особі, що відмовляється від лікування, або його законному представнику має бути роз'яснено можливі наслідки припинення лікування. Відмова від лікування із зазначенням відомостей про можливі наслідки оформляється записом в медичній документації за підписом особи або її законного представника та лікаря-психіатра.

Стаття 13. Примусові заходи медичного характеру

(1) Примусові заходи медичного характеру застосовуються за рішенням суду щодо осіб, які страждають психічними розладами, які вчинили суспільно небезпечні діяння, на підставах і в порядку, встановлених Кримінальним кодексом Російської Федерації і Кримінально-процесуальним кодексом Російської Федерації.

(2) Примусові заходи медичного характеру здійснюються в психіатричних закладах органів охорони здоров'я. Особи, поміщені в психіатричний стаціонар за рішенням суду про застосування примусових заходів медичного характеру, користуються правами, передбаченими статтею 37 цього Закону. Вони зізнаються непрацездатними на весь період перебування в психіатричному стаціонарі і мають право на забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням або на пенсію на загальних підставах.

Стаття 14. Судово-психіатрична експертиза

Судово-психіатрична експертиза у кримінальних і цивільних справах проводиться на підставах і в порядку, передбачених законодавством Російської Федерації.

Стаття 15. Психіатричний обстеження для вирішення питання про придатність громадянина до служби в якості військовослужбовця

Підстави і порядок амбулаторного та стаціонарного обстеження при вирішенні питання про придатність громадянина за станом її психічного здоров'я до служби в якості військовослужбовця Збройних Сил, військ і органів безпеки, внутрішніх військ та інших військових формувань, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної протипожежної служби , установ і органів кримінально-виконавчої системи визначаються цим Законом та законодавством Російської Федерації про військову службу.

Розділ III. Організація донорства крові її компонентів | Розділ II. Забезпечення психіатричною допомогою та соціальна підтримка осіб, які страждають психічними розладами

Стаття 1. Медичне страхування | Розділ 2. Система медичного страхування | Розділ 3. Діяльність страхових медичних організацій | Розділ 4. Діяльність медичних установ в системі медичного страхування | Розділ 5. Регулювання відносин сторін у системі медичного страхування | Глава II. Медична допомога ВІЛ-інфікованим | Глава III. Соціальна підтримка ВІЛ-інфікованих і членів їх сімей | Глава IV. Соціальна підтримка осіб, що піддаються ризику зараження вірусом імунодефіциту людини при виконанні своїх службових обов'язків | Глава V. Прикінцеві положення | Розділ II. Права, обов'язки донора і заходи соціальної підтримки, що надаються йому |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати